Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

Pe 13 august plec si eu cu prietena in Rhodos. Poti sa imi dai niste tips&tricks? Cam ce ar fi de vazut, unde (nu) merita de mers... Ai idee cam cat costa sa inchiriezi un scooter sau o masina cabrio, ceva?

..Am fost si eu anul trecut.Superb,ca toate insulele grecesti..

Insula are cam 90 km lungime cu 45 latime..

Intr-o parte este scaldata de Mediterana si este zona mai linistita iar in cealalta este Egeea care este mult mai agitata(partea asta de insula este cautata in general de catre iubitorii de sporturi acvatice din cauza valurilor mari si a vintului puternic)

In plus fata de ce ti-a spus colegul mai sus iti recomand sa vizitezi Prassonisi,care este chiar unul din virfuri unde se termina insula.Ai sa vezi acolo mii de surferi si practicanti de sporturi acvatice.

Eu am stat pe partea cu Mediterana.Daca te duci acolo sa mergi sa faci baie la Anthony Queen Bay..un golfulet superb unde s-au turnat secvente din filmul Tunurile din Navarone si unde Anthony Queen,raminind impresionat de acest loc l-a cumparat,iar dupa moartea sa l-a lasat prin testament statului grec.

Sa nu uiti de Orasul Vechi,este superb..

Scuterele sunt cam 12/15 E iar motoarele in jur de 20 E.Eu mi-am luat o saptamina un scuter si alta un motor,ca sa impac si capra si varza :)

Concediu placut..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut vreau si eu pe 21 August sa plec pentru 2 saptamani cu masina in Grecia, eu am o masina diesel si am inteles de la mai multi colegi (benzinari) ca nu prea gasesti usor statii de peco care sa vanda si motorina. Este adevarat? Daca da stie cineva o modalitate de a afla locurile (statii peco) de unde pot cumpara motorina pentru a putea sa planific mai temeinic deplasarea prin Grecia. Multumesc.

eu si FLAVIUS va salutam din ASPROVALTA (grecia), el sta aici, iar eu in PARALIA KATERINI.. deci fara nici o grija ptr motorina, se gaseste peste tot. preturi intre1,2 si 0,9 euro/litru. baga de la orice benzinarie, motorina are cam aceiasi calitate... SFAT IMPORTANT, nu baga de la BULGARI... flavius si-a luat deja o teapa...

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar, nu bagati matorina (sau benzina) de la bulgari, este proasta si te fura la schimb,asta in cazul in care platesti in euro!, dar cine dracu' mai sta sa schimbe leva?!

oricum recomand sa traversati Bulgaria fara oprire

in Grecia nici o grija, se gasesc benzinarii peste tot cu toate tipurile de carburanti - eu am bagat de la Shell si am fost multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat de la bulgari de la omv 2 plinuri si nu am avut nici un fel de probleme si nici nu am fost furat.. ( odata cash, odata cu cardul )

Mai mult mi-a placut sa fac 2 popasuri la benzinarii omv in bulgaria.. era o zona f. frumoasa, inca vreo 2-3 masini romanesti pe acolo... no worries.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare tehnica:

cash sau card ?

nu vorbim de maruntis de buzunar sau de aratat la iesirea din tara.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cash sau card, unde?, in Bulgaria?, eu sustin ce am spus mai sus (chiar daca parerile sunt inpartite), adica sa treceti fara oprire prin Bulgaria si ochii mari ;) la radare.

La greci eu unul prefer cash, am folosit si cardul dar cand mi-a venit acasa desfasuratorul am ramas masca ;) , super comisioane la retragere sau la plati.

Cu toate ca am folosit card Alpha Bank la ATM Alpha Bank comisionul de retragere numerar era de 4 euro indiferent de suma,

la 10 euro/comision 4 euro, la 100euro/comision tot 4 euro, la fel si la plata pe la rest, hotel, etc...uite asa am dat vreo 40 euroi aiurea, nu mai spun ce a zis "colega de camera" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da la greci .

stiu ca sunt ceva comisioane, dar am aceasta dilema intrucat nu-mi prea place ideea de a sta cu cash-ul in portofel. pana la urma daca zici ca-i chiar asa scump cred ca ma lipsesc.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am oprit in caz de urgenta la o benzinarie in Bulgaria(OMV parca) si a fost OK. Atentie insa: teapa am luat-o in Grecia langa Nea Moudania(Halkidiki). In plimbarile noastre am vazut o benzinarie(no name) care vindea cu cativa centi mai ieftin. Am zis ca la plecarea spre tara facem plinul. Am facut! Jumate apa. apoi am gresit drumul(Plovdiv in loc de Pleven) si undeva in munti inainte de Gabrovo motorul s-a stins. Pompa distrusa ;) Inoptat in parcare, pierdut o zi, cumparat pompa de 1,6 pe motor de 1,9 de la bulgari si altele:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reveniti la subiect, va rog..Grecia si destinatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... Atentie insa: teapa am luat-o in Grecia langa Nea Moudania(Halkidiki). In plimbarile noastre am vazut o benzinarie(no name) care vindea cu cativa centi mai ieftin. Am zis ca la plecarea spre tara facem plinul. Am facut! Jumate apa. apoi am gresit drumul(Plovdiv in loc de Pleven) si undeva in munti inainte de Gabrovo motorul s-a stins. Pompa distrusa :vaidecapulmeu: Inoptat in parcare, pierdut o zi, cumparat pompa de 1,6 pe motor de 1,9 de la bulgari si altele:banghead:

Confirm. Aceeasi teapa tot prin zona in dum spre Kavala. NU ALIMENTATI DECAT DE LA STATII CU NUME!!

Incercati sa memorati asta cat mai bine, mai am doi prieteni cu experiente asemanatoare tot in zona Halkidiki. Si nu mi se pare ca ar fi off topic ba din contra, intra la capitolul SUPER EXPERIENTE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vorbim de grecia, chiar si de benzinarii, nu e offtopic, dar se discuta despre benzinarii si radare din bulgaria ...mai offtopic nici ca se poate..:P (poate eu cu acest post...:D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in grecia am pus de la bp sau shell.

oricum cateva mentiuni

1. benzinariile la noi sunt lux fata de ce e la ei.

2. nu va bazati pe faptul ca benzinariile sunt deschise non-stop. majoritatea nu sunt.

3. nu va bazati pe faptul ca autostrada pe care mergeti este la standarde europene. de obicei nu exista benzinarii pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De retinut o cugetare de pe respectivul forum : "....sa stiti ca noi romanii nu mai suntem totusi asa idioti ca pe vremuri, titlul se disputa intre alte natii."

Omul are mare dreptate. Avem potential dar ne trebuie timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Sincer nu ma asteptam sa se intimple asta la Greci,se stie ca Politia lor este foarte dura cu infractorii.

Oricum,acolo este vorba de un M3 de vreo 90.000 euro la care au furat volanul(???),instalatia navi,etc..

Eu am mai fost la Greci de doua ari si nu am avut nicio problema.

Nu trebuie sa ne facem griji chiar cu orice masina,zic eu..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in Halkidiki/Sithonia/ Athena Pallas - hotel de 4 stele... am prins o oferta din Timisoara si a fost super ok.

Salut Horia,

O intrebare pt tine sau alti forumisti din vest: de ce nu ati mers pe la sarbi (Beograd-Skopje-Salonic)? In afara de faptul ca trebuie viza, mai e ceva ce eu nu stiu?

Merci,

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pai eu am intrebat niste prieteni sarbi daca merita de mers prin Serbia si raspunsul a fost NU categoric.

Pe langa chestiile legate de viza (in lurul a 60 euro de pers cu 2 intrari) mi s-a spus ca vamesii&politistii sarbi si macedoneni sunt la fel ca si bulgarii. Ma ales cei macedoneni te opresc la greu.

Asa ca acestea au fost considerentele pt care am fost prin Bulgaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de info. Eu ma gandeam ca pretul vizei e mai mic... am fost anul trecut si era 20 eur cu 1 intrare. Si am zis ca pretul vizei nu justifica ocolul de 500+ km prin Bulgaria.

Daca cineva totusi a fost pe varianta asta, rog sa posteze 2-3 cuvinte.

Horia, te mai trag de limba miercuri, daca vii la intalnire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. intalnirea e joi

2. de sarbi am auzit si eu tot ca au vamesi ca bulgarii... sau ca romanii..foarte prost dispusi... parintii meii au vrut sa treaca prin serbia si noroc ca s-au razgandit la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic: In TM ne vedem miercurea..... :(

@S Line

clar ca vb miercuri. o sa ti povestesc toate peripetiile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a fost cineva pe la vama giurgiu de curand, ce taxe mai sunt ? dar la bulgaroi?

tot cele prezentate de @LaurentiuD ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la dus:

in ro:

1. aproximativ 1 milion (taxa de ecologizare plus inca una)

2. taxa de pod: 215.000

in bg:

1. vigneta: 4 euro (o saptamana); eu am vrut de o luna dar nu aveau

2. dezinfectie 2 euro

la intors:

in bg:

1. vigneta: 4 euro (in caz ca nu iei la dus pe o luna)

2. dezinfectie: 2 euro

3. taxa de pod: 6 sau 7 euro (mai nou se da si rest la bancnote de 10 euro :lol: )

in ro:

1. taxa de ecologizare sau ceva de genul: 515.000

P.S. la iesire din romania se cere si chitanta la rovigneta. cam fac figuri daca nu o ai.

P.S. 2. de avut lei si pentru intors deoarece nu se accepta plata in euro, iar la singura casa de schimb valutar din vama e un curs nesimtit rau de tot. se cumpara euro cu 33.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc! :D

constat ca grecii nu ne iau nici un ban. ce inseamna sa stii sa faci turism... :lol:

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pt cei care merg in Grecia, atentie la drumul catre muntele Athos, sunt foarte multe curbe si multe au limite de viteza. i bine, limitele respective sunt puse pe bune acolo, pentru ca multe curbe sunt fara vizibilitate si stranse.

Pentru Sofia, centura e marcata ok, insa chiar la intersectia unde trebuie sa o iei la stanga nu este indicator. Trebuie tinut minte ca e prima intersectie cu piatra cubica si linii de tramvai pe care o intalniti. Eu m-am luat dupa un TIR de RO care mergea in Grecia.

Daca mai aveti intrebari sau curiozitati, intrebati-ma. Eu am trecut pe la Bechet si am facut un tur de 9 zile prin toata Grecia, fara insule.

Bursa spagilor in Bulgaria:

la dus:

5E control pasapoarte

10E vames

5E la iesirea din vama

la intors:

5E control pasapoarte

5E vames

Si la intors au cerut mai multi 10 euro dar le-am zis ca nu mai am bani si le-am arata portmoneul, dupa ce in prealabil am scos tot din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!