Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

1. Drumul pus de tine este bun, l-am facut anul asta in iunie. Ca sa intri pe tangenta o iei exact cum iti spun eu si nu altfel:  treci de magazinul Jumbo inainte de intrarea in orasul Sofia, treci pe sub primul POD  (care este centura lor de est) si mai inaintezi 500 m dupa care pe dreapta ai indicator mare VERDE - KULATA- drumu pe care trebuie sa iesi este exact dupa 2 cladiri mari vopsite gri.

 

Vorbim despre intersectia asta: https://www.google.ro/maps/place/Jumbo/@42.7078797,23.44392,15.5z/data=!4m5!3m4!1s0x40aa88f75bfe4945:0x3e805452e4ee7d94!8m2!3d42.708174!4d23.4590413?hl=ro

Dai pe street view si vezi cele 2 cladiri negre.

 

2. Singura taxa de autostrada la Greci pe ruta aleasa de tine este la vreo 30-50km dupa ce intri in grecia, e bariera si o ghereta mica unde platesti 2.4 euro si primesti bon.

3. Dupa ce intri in Bg nu te opri ca toti cocalarii nestiutori in primul rond din BG. Vignieta ai nevoie in momentul in care parasesti Ruse, adica la vreo 12-14 km dupa ce intri in Bg. Mergi inainte si pe dreapta in oras (pe centura lor ce strabate mijlocul orasului) gasesti mai multe benzinarii - Petrom, Shell,. Lukoil. Se poate plati cu cardul, cash in leva sau in euro. De asemenea orice consumatie se poate achita cash in euro. La omv daca te opresti in BG sa mananci daca platesti in euro primesti rest leva pe care ii folosesti la taxa podului la intoarcere.

 

Pretul unei vigniete este de 15 euro- 1 luna sau 7.5 euro pe 7 zile.

 

4. Se merge bine pe pod, mai bine ca in anii trecuti. Daca intalnesti coloana de tiruri care sta pe pod pe partea ta de mers, sa stii ca te lasa sa le depasesti pe contrasens si te lasa sa intri intre ele in caz ca vine ceva de pe contrasens.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. E ok deși noi când am fost în partea vestica am ales sa ieșim pe la Makaza și sa mergem pe autostrada greceasca de la Komotini. 

2.unde sunt bariere oprești și plătești. Sumele variază în funcție de tronson. Exista și un site cu detalii (cat costa și unde sunt punctele alea,  nu îl am la indemana) 

3.fix de acolo am luat și noi,  15 leva/7 zile. Cu card. 

4. E mai bine,  au reparat. Cozi de tir sunt dar mașinile mici merg pe alta banda. Noi am stat cam 30 min la 5 dimineață. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelent!! Va multumesc amandurura!

Nu ma gandisem la varianta cu iesirea prin Makaza. Pe gmaps pare mai lung si banuiesc ca sunt si taxe mai mari de platit in Grecia. Care e avantajul?

Oricum, la dus merg pe Sofia. Multumesc deenman pentru explicatii. M-am uitat pe streetview si m-am lamurit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sâmbăta ,20.08.2016 urmează sa merg pentru 7 zile în Paraliza Katerini,pentru prima data.M-am documentat despre ambele variante de traseu ,atât pe Macaza cat și pe Sofia,și nu știu ce hotărâre sa iau.Dacă ma puteți ajuta v-aș fi recunoscător.

Modificat de marian1967
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca o sa iti spun eu marti daca ai rabdare. Am venit aici pe Sofia si o sa ma intorc acasa pe patea cealalta. Sa vedem cum iese :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos pentru răspuns,aștept și alte detalii gen plată vigneta,starea drumurilor,preț carburanți ,taxe autostrada și alte informații ce mi-ar putea fi de folos.Încă o data va mulțumesc și vă doresc distracție plăcuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai pun cateva poze:DSC_0055.JPGDSC_0058.JPGDSC_0205.JPGDSC_0260.JPGDSC_0265.JPG

DSC_0374.JPGDSC_0195.JPGDSC_0258.JPG

Acum..impresiile pe scurt. Am stat 7 nopti in Santorini, in Kamari. Fata de data trecuta ( acum 4 ani) pot constata urmatoarele aspecte:

- mai multa ( mult prea multa) lume. Extrem de aglomerat, efectiv te calcai in picioare.

- zona de "distractie a la Mamaia" Perissa/Perivolos a "decedat". Acum, agitatia s-a mutat in Kamari unde au aparut taverne si terase ca ciupercile. 

- preturile au crescut cu 100% la cazare si cu minim 50% la mancare. Grecii profita la maxim de situatia geopolitica actuala.

- hotelul la care am stat, Sunshine, a fost foarte ok. Curatenie, renovat recent...nimic de reprosat.

Recomand cuplurilor pentru o saptamana romantica, de vis. :) 

Transport: avion, charter Tarom.

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama-mia , ce poze ! Vrei sa ne omori pe noi , astia care santem in Ro ? ( si care inca nu am plecat in concediu ... ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicicum. Nu sunt fotograf, ci doar utilizator de aparat foto :) . În Grecia trebuie doar sa indrepti lentila catre un subiect si ies poze senzaționale.

Update: de la anul vor intra în vigoare o serie de restricții privind numărul de turiști care pot debarca zilnic intr-o locație. În Santorini se limitează la 8000 pe zi (aduși de vapoare) fata de peste 10000 în prezent. Și-au dat seama că e în deserviciul atât al lor cât si al turiștilor sa fie prea aglomerat.

Nu se ia în considerare traficul aerian.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers. E mai liber la inceput de septembrie, apa calda si soare destul. Preturile sunt la fel de mari, cam cu 50% peste destinatiile uzuale din Grecia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSC_0052.JPGDSC_0103.JPGDSC_0118.JPGDSC_0310.JPGDSC_0357.JPGDSC_0381.JPG

DSC_0099.JPG

...si gata am terminat cu pozele. Ideea e ca e nu degeaba este in toate topurile posibile ca destinatie de cuplu :wub: iar apusul ala...lasa urme. Pur si simplu iti ramane pe retina cand inchizi ochii, e ceva de vis....iar de privelistea care vine la pachet cu cina...eh.... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intors din Corfu drumul parca este un pic mai bun fata de anul trecut, am plecat la 1:30 noaptea si am ajuns la ferry la igoumenita la 1:15 acolo in conditiile in care am avut 3 fete care stateau cate 30 min la coada la baie dar ...asta e.

Dupa lefkada corfu mi s-a parut un p#rtz, unul jegos, am intrat pe insula pe la lefkimi un jeg total de sat plin de gunoaie care miroseau ca la glina la noi, m-am cazat in paleokastrita o frumusete de statiune dar scumpa in draci ! dupa ce am mancat 5 zile in paleokastrita si am dat o fuga in sidari la niste prieteni am avut impresia ca am ajuns la o inmormantare unde se dadea mancare moka !

Sidari are mai multe taverne / restaurante decat locuitori !

Despre plaje : in paleokastrita e un mini golf cu 2 plaje perfecte de facut snorkeling ! problema este apa, afara erau 42 grade iar apa cred ca avea 10 grade !

Glyfada un fel de mamaia cu un nisip foarte fin ! terase mai de fite pe centru cu sezlonguri baldakin 15 E setul. in schimb aici este apa calda si daca ai noroc putin de vant prinzi si valuri pentru distractie.

Agios Gordios o plaja linistita tot cu nisip fin ! Apa calda

Sidari / canal d'amour - un fel de costinesti fara vaporu ala sau eforie nord ( plin de romani varsta a 2 a cu nepotei )

Agios stefanos - o plaja libera unde poti inchiria la mokangeala barca sa te plimbi ( 40 euro barca de 2-10 persoane motor de 30 CP iti dadea un plin si la final plateai cat ai consumat) noi am fost 6 ( 2 elefanti grei si 4 caprioare) tragea barca si avea forta, cei drept nu avea coca ascutita de viteza, la intoarcere ne-a facut ala economi ca am consumat doar 8 litri din 20 in conditiile in care am tinut-o la maxim....

Am vrut sa ajung la Aquis sandy beach, gps zicea ca fac 1 ora pana acolo, problema a fost ca am downladat offline area pe google maps (foloseam satelite view sa gasesc plaje) am plecat si pe serpentine m-am trezit cu o piatra cat un tir pe drum si am facut cale intoarsa, am gasit un drum intr-o vale parca era de baltile noastre de pescuit din romania, dupa 10 metri asfalt  si dau de o parcare free intru la o taverna apoi imediat o plaja de 100 metri maxim ! sezlonguri gratis ! taverna foarte ieftina problema e ca nu m-am inteles cu nimeni cum se numeste plaja intrucat eram 10 persoane toti acolo din care 4 eram noi iar 3 erau angajatii de la taverna....

Eram innebunit dupa faimoasele "LOUKOMADES" sau cum se scrie...gogosicile lor mici, am intrebat jumatate de paleokastrita daca gasesc, toti imi spuneau doar CORFU TOWN ! ( am evitat aglomeratia nu vroiam sa merg acolo) dupa o cearta lunga cu caprioarele am ajuns acolo, idiotu de mine nu prea a vazut semnele de circulatie ca NU PREA ERAU ! intru in parcarea aia gen triunghi isoscel ma simteam ca la AFI ! vad cu coada ochiului ca iese unul din parcare ma chinui 5 minute sa intorc masina din 10 miscari si vine unul din fata (grec) cu faza lunga se da smardoi jos la mine....il iau cu engleza ca sunt turist...nu prea stiu drumul vreau sa parchez si eu....incepe sa tipe la mine in greaca si la final mi-o baga p'aia cu call the police, m-am enervat i-am zis s-o caleze pe masa, vine un gabor pe motor i-am explicat aluia ca sa zica mersi ca mai au bani de mancare datorita turistilor si tiganul de mine i-a spus ca m-a agresat ca m-a vazut cu 3 fete....mi-a facut cale intoarsa si ala a primit amenda .... a 2 a zi s-a intors roata...din vina mea am parcat ca un bou la mine in sat si mi-au zgariat masina cu cheia vreo 30 CM (iese la polish doar suntem romani)

Despre ferry daca luati spre corfu town - 120 Euro 4 persoane + 1 masina daca luati lefkimi 54,5 euro .... (AMBELE OFERTE DOAR DUS !)

Taxele de drum sunt fix 12,5 dus + 12,5 intors + 3 euro + 18 euro (rovigneta bulgari)

La intoarcere am laut ferry de 9:30 dimineata, la 22:30 eram la bloc...dar ultimii 320 km i-am facut cu 80 km/h pentru ca pe la Pleven daca nu ma insel... la 160 mi-a bubuit apa din vas....a scazut temperatura pe bord check coolant STOP, n-am stiut exact ce am patit si am mers incet, abea a 2 a zi am aflat ca am busonul de la vas stricat .... mi-a dat apa afara pe safe way sau cum se numeste sa nu clocoteasca....ideea e ca atunci la bulgari cand a luat-o masina razna....mi-era si rau...fetele la fel....telefonul se descarca....parca eram in triunghiul bermudelor al bulgariei.... la anul cred ca o iau pe la sarbi !

 

P.s. despre camerele din bulgaria, la un moment dat era sa se loveasca 2 masini in fata mea, om solidar cum NU SUNT de fel m-am oprit sa-l intreb p'ala daca e bine...m-am oferit sa-i dau niste apa sa-si revina, intrand in vorba l-am intrebat despre camerele astea...nu prea stia sa zica decat yes si ok....la camere a apucat sa-mi zica "NOWORK" "idiots" "muchmany stait"

 

Drumuri bune si vacanta placuta celor care urmeaza sa plece in co ! :)

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14 August 2016 at 11:19 AM, marian1967 said:

Mersi frumos pentru răspuns,aștept și alte detalii gen plată vigneta,starea drumurilor,preț carburanți ,taxe autostrada și alte informații ce mi-ar putea fi de folos.Încă o data va mulțumesc și vă doresc distracție plăcuta!

Salut! Am ramas dator cu impresii despre cele 2 variante.

Asadar, la mine a fost o iesire de weekend prelungit pana in Salonic si am zis sa vad si ambele drumuri sa ma mai distrez un pic si pe drum.

 

La dus am mers pe varianta Sofia. Drumul e ok pana in Sofia, apoi sunt ceva probleme pentru ca se lucreaza la o autostrada pe langa Sofia si am prins ceva aglomeratie. Ca idee erau vreo 2 poduri la care se lucra si despre care nici Google Maps nu stia. Am pierdut cam 20 de minute acolo. Apoi drumul e din nou foarte bun dar devine foarte prost in primii 15km in Grecia. Cel putin pt suspensiile mele si cauciucurile de 45. Overall un drum lejer. Am facut 9 ore de acasa pana la hotel in Salonic, cu tot cu opriri and stuff. Viteza medie a fost de 75 de km/h. 

La intoarcere am luat-o prin Makaza. Pe varianta asta, cu exceptia catorva km cu griblura cam agresiva prin Bulgaria, drumul e foarte bun. Parca si ceva mai spectaculos. Overall am facut mai mult timp pentru ca am avut o oprire mai lunga dar viteza medie a fost mai mare, 79 de km/h. Important de mentionat este ca intre Veliko Tarnovo si Stara Zagora trebuie sa iesi de pe E85/DN5 si sa intri pe DN55. E varianta mai scurta si e drumul foarte bun. Asa te baga si Google Maps daca il lasi in pace. Asa m-a bagat si navigatia de la masina (RNS 315 V6).

Ca si taxe, in Bulgaria e vinieta de 7 zile (15leva), mai e podul Girgiu - Ruse si apoi taxele de autostrada prin Grecia. La dus am platit 1,2 EUR (parca) iar la intors am platit 2,4 + 2,4 + 2,4 EUR. Sunt 2 statii de taxare intre Salonic si Kavala si inca una dupa Kavala.

Daca ar fi sa repet as face la fel, pentru fun. Probabil insa ca in cateva luni varianta pe Sofia va fi mult mai rapida, odata ce se va incheia constructia autostrazii ce leaga A3 de A2. Si atunci nu prea mai are sens pe Makaza.

 

Spor si distractie placuta!

 

Screen Shot 2016-08-17 at 10.27.57.jpg

Screen Shot 2016-08-17 at 10.28.47.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a fost recent si poate sa-mi spuna daca rovinieta pe Bulgaria e nominala(se completeaza datele dupa talon) ? Anul trecut nu era....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar crezi ca au ramas bulgarii in cretacic !? Acum au si ei sistem informatizat si partea cea mai naspa ca in romania am platit 17ron /1 saptamana si la ei 40ron.Nu mai zic ca de la vama veche pina la sunny beach sunt cel putin 8 camere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut(in vara) erau inca in "cretacic" .Un raspuns clar si la obiect era mai mult decat suficient.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au iesit din cretacic. Cand cumperi vigneta ti se solicita nr de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca este pe nr. de inmatriculare al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost de 2 ori luna aceasta (august) si nu m-a intrebat nimeni de nr inmatriculare sau certificat la cumpararea vignetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce perioada ai luat vigneta? Eu am luat-o pe o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O saptamna.

Am fost si in iulie si am luat pe o luna si tot nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recent am luat pe o saptamana si au cerut nr de inmatriculare.

probabil s-au prins ca romanii le faceau transmisibile :)

cum am facut muli km in Bg vara asta, sunt curios de varianta oficiala a acelor camere instalate recent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In weekend am fost la Russe pentru niste cumparaturi...mie todeuna mi-au cerut numarul masininii.
PS: Un secret....inainte sa lipesti rovineta in parbriz, lipeste-o de 1-2 ori pe tricou sa ia scame pe ea si abia pe urma o lipesti in parbriz....asa o dai mult mai usor de pe parbriz jos. Eu NU le suport!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie lipita neaparat de geam? Sau merge sa o ai in portofel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie lipita ca sa nu o poti muta de pe o masina pe alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!