Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

Pentru ca se vorbeste despre Lefkada, pot spune ca am fost in 2013 si ma duc din nou anul acesta, intrucat locatia are valoare sentimentala pentru mine. :)

O sa vad exact la fata locului situatia, insa din cate m-am interesat ar fi in felul urmator:

- Gialos beach (una dintre plajele frumoase, cu soare din plin pana la apus, cu nisip fin, cu apa curata, cu valuri mari etc) - Plaja nu a fost afectata deloc de cutremur, insa drumul a fost afectat si este considerat de catre autoritati ca fiind oficial inchis (neoficial, se mai aventureaza pe el cativa temerari dornici de aventura). Va dura multi ani de zile pana cand va fi reparat si redeschis oficial pentru masini. Se poate ajunge pe jos si traseul este de dificultate medie (coborare/urcare usoara pentru 2 km). Se poate ajunge si cu barca. Plaja avea cateva baruri/taverne, insa acuma este retrasa.

- Egremeni beach (era cea mai spectaculoasa si frumoasa plaja, dupa parerea mea si a multor altora) - Plaja a fost afectata de cutremur si acuma este mult mai mica/ingusta datorita alunecarilor de teren (cu alte cuvinte, nu mai este ce a fost). Drumul a fost si el afectat iremediabil in urma cutremurului, probabil ca nu va mai fi redeschis niciodata (sau cine stie). Se poate merge pe jos, insa traseul este foarte dificil si periculos (solul inca nu este stabil). Se poate ajunge si cu barca. Plaja avea cateva baruri/taverne, insa acuma este retrasa.

In rest, nici o alta plaja (ori accesul catre ea) nu a fost afectata de cutremur (adica pe unde au existat resturi de pamant/bolovani/stanci dupa cutremur, acestea au fost curatate si drumurile/plajele sunt considerate ca fiind oficial deschise). Si exista peste 20 de plaje cunoscute in Lefkada, dintre care mai bine de jumatate sunt deosebit de frumoase. Drumurile sunt intradevar spectaculoase si privelistea pe care o ofera este de vis (in special pe drumurile care duc catre centrul insulei).

O sa confirm/infirm ce am scris dupa ce ma intorc.

Modificat de volvol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Lefkada , Vasiliki am fost anul acesta. Este dragut, plaje frumoase vazute  de sus, altfel cand cobori  nu exista nisip , doar piatra si in consecinta trebuie sa ai incaltari adecvate. Este interesant sa te plimbi pe insula in sus spre munte (varf ) se vede foarte frumos intreaga insula, plus marea. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Egremni beach a fost distrusa de cutremur.

oricum nu mi se parea cea mai cea.

 

legat de incaltari, mereu am avut aqua-shoes. buni atat pt plaja cat si pt apa (arici de mare)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thassos -luata la bani marunti apa uscat ,offroad inclus ipsario theologos etc cu barca, moto si jimny

cazare limenas hotel crista -recomand

viata de seara medie

concluzie =interesanta

lefkada-luata tot la bani marunti cu toate plajele grotele de pe mare vazute cele 7 insule vizitate

nidry,vasiliki etc

cazare lefkada town hotel nirikos-nu recomand

viata de seara top

concluzie-peisaje mai salbatice si mai pitoresti ca in thassos

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Până la urmă am plătit pentru Santorini, a 2a oară. O sa revin cu un review cat mai cuprinzator săptămânile următoare care sper eu sa ajute. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmeaza sa plec in Thassos saptamana viitoare dar ma sperie relatarile unora care au stat intre 1-3h in vama la Makaza.

ce naiba se intampla, chiar asa aglomerat e drumul ala? sa aleg alta varianta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai statie, intrebi de pe traseu cat de mare e coada cam cu 1 ora inainte sa ajungi in vama, si daca se anunta coada  poti sa faci dreapta cu vreo 15-20km inainte de vama si te duci sa treci pe la Zlatograd, doar ca pe varianta asta e drumul ingust si sunt serpentine dar te scoate mai in fata pe Egnatia Odos. O alta varianta ar fi daca ai net sa te uiti pe maps/waze daca e aglomerata vama, si daca este apelezi la varianta 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 Eu  am fost acum 2 ani in Santorini. Am stat in Kamari ( una din putinele zone cu plaja mai intinsa), dar mi-am inchiriat un Smart sa ma plimb pe insula. Kamari penntru plaja, Oia pentru imaginile care tot apar peste tot cu casele de creta si apusul de pe cetate, Thira pentru agitatie si Akrotiri pentru a vizita situl arheologic si plaja rosie.

Daca te duci in Kamari, la plaja de la Crystal blue suites, baiatul care se ocupa de sezlonguri si toate cele este roman, il cheama Sebi, si e foarte de treaba. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: tot in Kamari voi sta si eu insa am mai fost acum 3 ani asa ca imi mai aduc aminte cum merge treaba pe acolo. De data asta as vrea sa iau un scuter sau o motocicleta tocmai pentru a putea cobori peste tot spre plajele pe care nu le-am vizitat data trecuta. 

Mersi pentru pont :D 

Singurul lucru care m-a deranjat ( desi recunosc ca poate e un moft) a fost reprezentat de hoardele de englezi beti, imputiti si pusi pe scandal ( bautura multa ca ei altfel nu stiu). De regula astia pe unde te duci pe acolo sunt mascaricii zonei. 

Data trecuta am stat la Orion Star, un hotel cu 16+ varsta obligatorie. Locatia, 2* dar suficiente. De asemenea merita sa urci la vechea cetate Thera ( parca asa ii zice) pentru a admira intreaga insula. Excursia pe conul vulcanului este misto dar nu obligatorie pentru ca efectiv mergi 2 ore prin soare, pe roca vulcanica ascutita si incinsa, ca sa ajungi in varf si sa "bagi" mana intr-o gaura de unde ies gaze. Ala e cam singurul indiciu ca vulcanul inca e activ. :)

In zona Oia exista vechiul port, unde ajungi coborand n scari sau calare pe magar. De acolo, urmand linia tarmului ajungi intr-o zona mai retrasa, cu vechiu far, de unde se pot face sarituri si scufundari. In port acolo se mananca foarte bine fructe de mare si peste. Sa nu uitam de apusul la Oia, cel mai frumos apus din lume ( erau cateva publicatii/siteuri care l-au clasificat asa).

In Fira intradevar este centrul agitatiei pentru ca acolo se gaseste majoritatea teraselor, tavernelor, pub-urilor ( da exista asa ceva tocmai pentru ai ii satisface pe englezoi) si a magazinelor de tot felul ( bijuterii, haine, accesorii, suveniruri). Plimbarea spre Imerovigli dezvaluie o panorama incredibila, mai ales la inserat/apus. 

Sunt cateva excursii pe care le poti face, pe langa cea de la vulcan, Spre exemplu poti merge pe a 2a insula, unde sunt cateva taverne (Small cafe sau Captain John) care servesc fructe de mare delicioase ( pentru amatori) dar unde mai degraba as recomanda snorkeling. Este genial cand la vreo 20-30 de m de mal fundul apei dispare in abis. De asemenea obligatoriu de vazut sunt : Red Beach, White Beach si Monolithos. 

Plajele cele mai bune, dupa mine, sunt Perissa-Perivolos, Kamari si Agios Georgios. Cele mai animate pe timpul zilei sunt Perissa-Perivolos unde se gasesc chiar cluburi pe plaja cu muzica data tare ( o raritate pana acum pe unde am fost prin Grecia). 

Mancarea...aici pot spune cu mana pe inima ca in Santorini am mancat cel mai bine pana acum din toata Grecia. Experientele mele in Grecia implica: Creta. Corfu, Santorini, Platamonas, Halkidiki. 

 

Edit: anul asta clar voiam sa merg in alta parte insa nu am fost pe faza sa estimez corect efectul atentatelor si a situatiei agitate din Europa astfel incat am ramas fara variante. As fi vrut sa ajung in partea de vest a Cretei, in prefectura Chania tocmai ca prima data am mers in zona de est, cu Stalida, Malia, Hersonissos.

La anu sper sa iau din timp ceva ok, de preferat in Kos, Mykonos, Zakynthos sau Rhodos. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La anu' iti recomand sa meri in Croatia. Drumul e tot pe autostrada si cel putin la croati sunt spectaculoase cu multe tuneluri de peste 5 km care taie muntele. Recomand Coasta Dalmatiei mai spre sud. Colegul @Andrei1980 parca a fost in Zadar iar eu in putin mai jos in Makarska. Preturile mai scumpe la hoteluri decat in Grecia, dar restul e mai ieftin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura problema e ca prefer avionul, din motive evidente. Variante sunt foarte multe, trebuie timp si bani. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Muale said:

urmeaza sa plec in Thassos saptamana viitoare dar ma sperie relatarile unora care au stat intre 1-3h in vama la Makaza.

ce naiba se intampla, chiar asa aglomerat e drumul ala? sa aleg alta varianta?

Sau faci ce a facut si Vancica la coada acum cateva zile

???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, deenman said:

Daca ai statie, intrebi de pe traseu cat de mare e coada cam cu 1 ora inainte sa ajungi in vama, si daca se anunta coada  poti sa faci dreapta cu vreo 15-20km inainte de vama si te duci sa treci pe la Zlatograd, doar ca pe varianta asta e drumul ingust si sunt serpentine dar te scoate mai in fata pe Egnatia Odos. O alta varianta ar fi daca ai net sa te uiti pe maps/waze daca e aglomerata vama, si daca este apelezi la varianta 2.

e traseul facut de tine? unde e vama acolo, cat se sta?

44 minutes ago, andrusel said:

Sau faci ce a facut si Vancica la coada acum cateva zile

???

 

prefer sa raman fara filmare si sa trec ca acum 3 ani, in 5 minute.

daca ma prinde si in coada si fara AC, scot bere si carne si pun de un gratar pe margine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRUMUL SPRE GRECIA PRIN ZLATOGRAD – THERMES:

 

http://grecia.de-weekend.ro/drumul-spre-grecia/

 

A fost recent cineva pe aici, este drum bun, insa ingust si cu serpentine, daca nu esti obosit si nu ai greturi de condus pe drum virajat dupa 6-7 ore de condus atunci e ok. La vama nu se sta deloc pe acolo, trec doar masini mici, localnici, nu vin nici aia cu 2-3 tone pe acolo.

 

Vama : https://www.google.ro/maps/place/4980+Zlatograd,+Bulgaria/@41.3656183,25.0493412,3a,75y,57.71h,64.74t/data=!3m7!1e1!3m5!1s_4rt6YA2SGQU6QqbZ7Mb7A!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D_4rt6YA2SGQU6QqbZ7Mb7A%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D11.077436%26pitch%3D0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x14adba84665d07a9:0x4e79c6d538562be8!8m2!3d41.3798446!4d25.096521!6m1!1e1?hl=ro

 

Mergi cu google maps in fata pe drum sa vezi despre ce e vorba. E o optiune demna de luat in considerare daca e coada mare la Makaza. Sa ne zici cum a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Croatia este superba, dar este pesntru cei carora le plac vacantele active si fara hoteluri hiperluxoase si ultra all inclussive. Insa vezi multe privelisti si localitati minunate, niste autostrazi absolut impressionante(desi destul de scumpe) si o apa la fel de frumoasa ca in Grecia sau unele parti ale Italiei...recomand 100%. Deocamdata am venit la niste prieteni la Mamaia si vad diferentele enorme(desi foarte ciudat apa marii negre este mai calda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am plecat spre Thassos luni pe la 10 din Bucuresti si am ajuns in Makaza pe la 17-18. Am ajuns intr-o ora in vama la Giurgiu. Am mai stat o ora pana am traversat podul. In Makza am avut 5-6 masini in fata si am trecut in maxim 5 minute.

M-am intors vineri. Am plecat pe la 14 din Potots. Ne-am mai oprit pe drum pe la supermarket si prin Limenas apoi aproximativ 45 minute pe feribot. Am ajuns in vama Makaza pe la 18.15 si am avut o singura masina in fata. Si pe sensul spre Grecia tot asa era. Am luat-o din loc la 18.20 iar la 23.20 eram in vama la Ruse. La 23.25 eram la noi unde am stat vreo 40 de minute pentru ca pe cele doua benzi deschise intrasera vreo 4 microbuze cu ucrainieni pe care i-a puricat mult. Pana la urma, pe mine m-au bagat in fata ca m-au vazut cu copiii care se plictisisera. 

Am ajuns acasa sambata pe la 1 noaptea.

Cu un plin de motorina am facut 870 Km si inca nu incepuse sa tipe la mine. In Bulgaria nu am mai alimentat precum in anii trecuti cand ma oream in Kardjali la OMV pentru ca nu am mai avut leveva, nu am mai vrut sa platesc cu cardul la ei si mai ales, era super aglomerata benzinaria.

Vignete am luat din rondul de dupa vama Ruse, cu 9 euro pe 7 zile si de la primul ghiseu de dupa bariera in Makaza. Recomand insa, pentu liniste la cap, sa luati direct pe 30 de zile pentru ca va costa tot cat 2 de 7 zile.

Foarte putina politie am intalnit anul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se mai circula noaptea pe podul de la Giurgiu ? Se mai sta cu orele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata dimineata la ora 5 dimineta era liber.

Am stat 10 minute in vama bulgara.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta a plecat o prietena, a stat 3h in makaza.

acum 2 zile cineva a trecut in 40 min

azi dimineata a trecut altcineva in 5 minute.

toti au plecat din bucuresti dimineata devreme intre ora 2 si 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi indicat sa nu ajungi in vama la ora 8-12 ziua, pentru ca atunci se inghesuie toti sa ajunga la cazare intre 9-12. Ideal ar fi sa ajungi fie inainte de 9 la cazare, fie dupa 12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai...si noi trebuie sa ajungem la cazare pe insula pe la 13 deci in vama ajungem in intervalul " de foc"

nu am cum sa ajung inainte de 8 la Makaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e, oricum spre Turica ma indrept si trec pe la pod in jur de ora 5-6. Multumesc de informatii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia ce m-am intors si eu din vacanta 1-7 august 2016 singuri de capul nostru in Grecia Kassandra Pefkohori.
Am plecat pe la un 22:00 din Bucuresti si am oprit la Petrom unde am facut asigurari 25 de lei / pers. (ca am omis), am refacut plinul la zeama si am asteptat niste romani care mergeau in spre vama Kulata, ca eu eram singur cu familia ni NU vroiam sa travesez Bulgaria asa. Am gasit 5 masini care mergeau intr-a colo si m-am tinut dupa ei.
Trei dintre ei aveau Octavia si un Tiguan, poate sunt colegi cu noi....tin sa le multumesc si aici.
Am trecut vama la Bulgari pe la Russe unde am platit Vignete la sensul giratoriu si la orele 06:30 eram la Kulata in vama....si la 10:30 eram in Pefkohori.

La intoarcere am gasit acolo niste bucuresteni cu care ne-am petrecut sejurul si am venit impreuna, am plecat la 11:00 din Pefkohori, ne-am oprit putin in Salonic (era Duminica si inchis mai totul) si la orele 23:30 eram in Giurgiu la Petrom....am tras sa NU expire Vigneta.

Ca, consum cotetul din avatat m-a dus cu un plin de GPL 43L cu care am facut 420km si 25L de zeama total cca 750km.....si la intoarcere la fel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun... Am plecat pe la 4 de acasă.  Am stat la Giurgiu cam 30 minute și la Makaza vreo45-50 (deschid sensuri în funcție de trafic,  erau 3 de în și 1 de out). 

În rest drumul ok,  am fost pe ferry la 13.

Pana acum consum de 9.5% cu touareg 2.5

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am nevoie de putin ajutor va rog. Sambata dimineata vreau sa plec spre Salonic si cum nu am mai fost pana acum ma gandeam ca poate ma ajutati cu cateva informatii/sfaturi.

1. Drumul pe care l-am atasat e cel mai ok? Am mai fost pana in Sofia acum 2 ani si a fost ok ruta respectiva. In jurul Sofiei s-a mai construit ceva centura? Pe unde sa ocolesc, Est-Sud sau Nord-Vest?

2. La greci am inteles ca au taxe de autostrada. Inafara de faptul ca vor fi bariere la un moment dat mai e ceva ce trebuie sa stiu?

3. La bulgari parca se putea lua vinieta din Ruse de la o benzinarie de pe centura. Parca un Shell? As vrea sa iau de undeva unde sa pot plati cu cardul pentru ca nu vreau sa mai cumpar leva.

4. La Ruse cum mai e vama? Nu am mai iesit de un an jumatate si atunci era haos cu tiurile si drumul ala distrus pe partea romaneasca. S-a mai schimbat ceva?

Multumesc in avans!! Daca mai aveti si alte sfaturi le primesc cu mare placere.

O zi frumoasa!

Screen Shot 2016-08-12 at 10.45.08.jpg

Screen Shot 2016-08-12 at 10.45.25.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!