Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

utile sfaturi, cred ca anul asta renunt si eu la Makaza.

o singura chestie, banii sunt ficsi, nu fixi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nume topic: "Grecia" ...

Reveniti va rog, despre vignete aveti thread dedicat.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am inchiriat o masina din Grecia, cei de la firma de inchirierei mi-au atras atentia in mod deosebit, sa am foarte mare grija sa nu incalc linia continua in curbe, pentru aceasta abatere sunt foarte exigenti si nu te iarta politistii. Legat de alcolemie mi-au spus ca o bere, doua se pot bea (aici depinde de rezistenta fiecaruia, unora li se incetoseaza vederea dupa doua beri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DiLivio eu nu inteleg ce sfaturi is astea? Adică, dacă nu ti-ar fi atras atenția respectivii, tu ai fi depasit in curba cu linie continuă? Sau de regula conduci băut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebip Sfaturi pe care le-am primit. Nu a fost specificat nimic de efectuarea manevrei de depasirea in zonele cu linie continua, ci doar de incalcarea acesteia. Cat despre mine, da, sunt multe situatii in care conduc dupa ce am baut o bere (locuiesc intr-o tara in care alcoolemia de pana la 0,5 o/oo nu este sanctionata.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman interesante sfaturi si f utile, mai am 1 luna pana la plecare catre Corfu si chiar eram in dubiu referitor la traseu, ocol pe Makaza (stiu drumul de anul trecut) sau pe Kulata (nou pentru mine) Se pare ca o sa aleg Sofia-Kulata. 

buna harta cu radarele fixe, vazusem candva pozitia lor, dar am uitat complet de site. am sa le notez pentru traseu. Acum ma amuza pozitia celui imediat dupa Stara Zagora...cam dupa cat timp trimit ei amenzile acasa?!   Anul trecut nu mergeam tocmai "legal" la ora 4 dimineata prin zona aia...:biggrin:

O recomandare de cazare in Salonic? gen..cat mai ieftin pentru cateva ore de intins oasele. Parca nu as face maraton de 16h. Mai ales ca doar eu voi conduce.

Drumuri bune!

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salonic - Ditania. voi sta acolo o noapte pe 8 iulie.

am stat de vreo 4-5 ani acolo si este foarte ok hotelul. nu este cel mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu plec spre Corfu in 30 Iulie si stau pana pe 10 August, sanse sunt sa vad si alti colegi de forum in zona :)

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa plec pe 13 august si ma intorc pe 22. Locatie: Vourvourou, Sithonia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce m-am intors de pe Sithonia si chiar am vizitat si Vourvourou. E o zona frumoasa dar foarte foarte linistita. Viata de noapte 0. Plaja nu e cine stie ce dar sunt cateva plaje interesante la distante de 20-30 km (Karidi, Kalamitsi, Manasou). Apa limpede, curata, linistita dar si foarte adanca. Cam pe toate plajele vizitate, la 2-3m de mal apa deja e la 1.80m.

Intreba cineva mai sus de o cazare rezonabila in Salonic. Eu am ramas o noapte la intoarcere la ABC Hotel. Destul de ok ca pret, mic dejun inclus si au si parcare subterana. E situat cam la 300m de faleza in dreptul Turnului Alb.

Vacanta placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! Mai multe informatii despre vama Giurgiu/vama Kulata si ce autostrazi s.au mai facut la Bulgari si Greci? Ca la noi pauza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acuma 2 saptamani acolo, autostrada incepe la Bulgari cand te aproprii de Sofia. Vezi google maps etc.

Dupa Sofia mai e inca o bucata de autostrada, dupa care iar se merge pe drumuri nationale. Apoi dupa Sandanski iar intrii pe autostrada, pe care o sa mergi probabil pana aproape de destinatia ta. Noi am mers la Corfu cu copii si am rupt drum in 2 zile, am petrecut o noapte in Sandanski.

Autostrada in Grecia dupa vama Kulata are bucati destul de proaste pana la Serres, pe ambele sensuri de mers.

La vama Kulata am stat la coada 20 30 de minute la dus (dimineata pe la 10 - 11 parca), la intors am ajuns la vama la 10 seara si a fost liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai fost la Greci de câteva ori mă interesează dacă de anul trecut s.a mai perfecționat ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. E un drum prin peninsula Balcanică.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Tocmai ce m-am intors din Grecia, Leptokaria prin Kulata. Drumul foarte bun eu circuland doar noaptea din pricina copiilor. Fusesem in urma cu mai multi ani in Grecia si am ramas uimit de autostrazile construite, mai ales cele ale vecinilor bulgari de prin zona Sofia.

Am si eu o curiozitate, la venire am mers ceva mai alert si nu am tinut cont de camere, radare etc. Citind posturile colegilor, Bulgarii trimit amenzile acasa mai ales masinilor inmatriculate pe firma. 

Oare la ce sa ma astept, cam cat sunt amenzile? Eu am inteles ca acele camere fixe nu inregistraza noaptea si ca BG nu ar avea protocol cu RO privind comunicarea datelor in cazul contraventiilor.

Va multumesc anticipat!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu Bulgaria am traversat-o cu detector Beltronics cu toate benzile radar active si nu am avut nici un semnal pe langa nici una din camere. Am prins un radar pe un Opel Astra pe care mi l-a detectat de la distanta in banda X. Deci acele camere ori nu sunt active ori functioneaza pe alt principiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie, ca intrarea pe teritoriul Greciei (numele acestui topic) cu un detector radar se pedepseste cam aspru, vreo 2000euro amenda, 2 luni permis suspendat, retinerea numerelor si a talonului. Nu va recomand sa detineti (nici macar ascuns in masina) detector pe teritoriul Greciei).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De camere de bord ce zic grecii?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu Waze și a anunțat cam orice radar fix in Grecia. Și în Bulgaria. Camere des întâlnite poziționare peste drum în Bulgaria sunt pentru rovinieta, cel puțin eu așa știu.

Modificat de bartro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 14 ore, deenman a scris:

Atentie, ca intrarea pe teritoriul Greciei (numele acestui topic) cu un detector radar se pedepseste cam aspru, vreo 2000euro amenda, 2 luni permis suspendat, retinerea numerelor si a talonului. Nu va recomand sa detineti (nici macar ascuns in masina) detector pe teritoriul Greciei).

Desi nu folosesc, ce faci daca ai detector de radar, il folosesti legal in Ro, apoi in BG si cand intri in GR il lasi la vama? :| 

Eu merg in Grecia in perioada 9-15 Septembrie in Halkidiki. Are cineva experiente cu luna Septembrie in Grecia? Ca traseu de data asta merg prin Kulata via Sofia. Evident si Waze indica acelasi traseu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
31 minute în urmă, Emy D a scris:

... ce faci daca ai detector de radar, il folosesti legal in Ro, apoi in BG si cand intri in GR il lasi la vama? :|

Il lasi acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa il iei cu tine. Il folosesti legal unde ai dreptul, in Grecia il pui in bagaj. Grecia nu functioneaza pe principiul Politiei Gestapo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de detector, acum ai net în roaming, ai waze. 

In bg sunt semnalizate majoritatea (pe waze) și mai primești și flashuri. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca un lucru de facut inainte de plecare,sunati la un reprezentant al firmei de telefonie mobile de care "apartineti" si asigurati-va ca serviciul de roaming este activ.

Noua nu ne-a mers 1 telefon (vodafone) si pana nu am sunat la vodafone in romania nu sa remediat situatia.Telefonul meu a mers fara probleme pt ca sunasem cu o zi inainte la relatii cu clientii.

Asemeni am mai remarcat cateva persoane (la coborarea din avion) care se plangeau ca nu pot folosii telefoanele mobile chiar daca aveau roamingul activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!