Jump to content

Fabia Combi, Octavia Tour sau Noua Octavia?


ovisod
 Share

Postare recomandată

V-as ruga sa ma ajutati in alegerea modelului dintre masinile din poll. Suma de care dispun este de circa ~17.500 EURO DDP.

Masina va fi folosita pentru cam 15.000-.20.000 km/an in afara orasului, si cam 7.000 in oras.

Dintre cele 3 as alege dupa marime Fabia Combi, insa ma nemultumesc intr-o anumita masura motorizarile in 3 cilindri si optiunile minus fata de celelalta, cum ar fi climatronic.

Avand in vedere ca la anul va aparea un nou model de Fabia, ca Octavia Tour e deja vechiul model, si ca dintre cele 3 din poll, Noua Octavia are cele mai putine optionale, ce m-ati sfatui sa aleg? Important este si pretul de revanzare, la care s-ar pierde cel mai mult.

Mie cel mai mult imi place Fabia Combi, ca marime, design, insa ma nemultumeste putin motorul in 3 cilindri, costul destul mare al masinii in clasa ei, dar si aparitia in curand a unui nou model, deci pierdere destul de mare la revanzare.

P.S.

Poll-ul vad ca nu a aparut. Rog un moderator sa il creeze:

1. Fabia Combi 1.4 TDI PD 59KW, 80CP + optionale de 2.000 EURO

2. Octavia Classic - 1.9 TDI 77KW(105CP) + optionale de 1.500 EURO

3. Octavia Tour - 1.9 TDI, 66KW, 90CP + optional de 3.000 EURO

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reusesti sa te intanzi la o Octavia II 1.9TDI Ambiente si sa mai pui climatronic si poate cotiera...as zice ca asta e optiunea cea mai buna. Altfel Octavia Tour.Seat Leon Spirit nu-ti place?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Leon Spirit nu-ti place?

Ma intereseaza mai mult o masina de familie, ideala pentru drumuri in afara orasului (plec destul de des in excursii montane), iar Leon-ul nu mi se pare potrivit pentru asta. In plus, prefer design-urile clasice, iar o mare parte din alegere o fac si datorita dealerului de unde voi lua masina, din mai multe considerente (reduceri, incredere, cunostinte etc) - deci vreau sa aleg dintre modelele Skoda, insa cum nu ma pricep, am mare nevoie de ajutor.

Daca reusesti sa te intanzi la o Octavia II 1.9TDI Ambiente si sa mai pui climatronic si poate cotiera...as zice ca asta e optiunea cea mai buna

Cu un efort destul de mare reusesc sa ajung pe la 20.000 EURO, si m-as incadra la Octavia Ambiante cu destule optiuni, dar cred ca, pentru prima mea masina este destul de mult. Tine cont ca sunt si incepator si nu am experienta. Parca nu imi vine sa dau din start banii astia. Ma gandesc la o masina la mai mult de 17.500 EURO cam peste 2-3 ani.

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 20k Euro cumperi o O2 1,9Tdi Elegance plus unele dotari.

Eu as opta pt o O2 diesel.

Si la 17,5k Euro poti lua una in versiunea Ambiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz: Seat Leon Spirit nu se mai produce, doar daca mai gaseste ceva pe stoc.

Ovisod: dintre cele 3 optiuni, luand in considerare atat masina ca atare (spatiu, dotari, pret revanzare, etc) dar si suma vehiculata de tine (17.500 euro), eu as alege Octavia Tour. Este compromisul ideal. Si ofera destul pt prima ta masina.

O intrebare: ai facut drive-test cu cele 3 modele, pt o impresie obiectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... eu as alege Octavia Tour. Este compromisul ideal. Si ofera destul pt prima ta masina.

O intrebare: ai facut drive-test cu cele 3 modele, pt o impresie obiectiva?

Ca si compromis, si eu ma gandesc tot la Octavia Tour. Sincer, stiu bine Octavia 1 (nu si Octavia Tour) si Fabia (Fabia Combi 1.2 HTP - 64 CP are deja tatal meu, masina pe care o impart cu el), ceva mai putin Ocavia II, dar ii stiu bine interiorul si am mers in ea doar ca pasager. Ca pierdere la revanzare cred ca Octavia Tour comparativ cu Fabia amintita mai sus, ar fi cea mai buna alegere. Fabia are avantajul ca s-ar incadra cu tot ce ar fi nevoie pe ea undeva pe la 15.000-16.000 EURO DDP. Octavia Tour ar fi pe la 17.500 EURO DDP, dar cu mai multe optionale, printre care Climatronic si cotiera fata. In plus, de Octavia Tour mi s-a tot spus ca nu mai este lucrata cu aceasi atentie ca Octavia I (nu stiu cat e de adevarat). Octavia II are avantajul ca e model nou, dezavantaj in cazul meu fiind optionalele mai putine in cei 17.500 DDP, iar sa investesc > 17.500 EURO nu as prea vrea.

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, Octavia Tour este sub Octavia 1. Insa la lucrurile esentiale, nu sunt diferente notabile.

Inca ceva: la banii amintiti, poti achizitiona chiar modelul Tour Sport! L-ai vazut in showroom? Eu zic ca merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, Octavia Tour este sub Octavia 1. Insa la lucrurile esentiale, nu sunt diferente notabile.

Cam care ar fi aceste diferente? Este foarte important pentru ca nici 17.500 EURO DDP nu sunt deloc putini.

Inca ceva: la banii amintiti, poti achizitiona chiar modelul Tour Sport! L-ai vazut in showroom? Eu zic ca merita!

Da, am vazut ca in bani intra si Octavia Tour Sport.

Intre Octavia Tour si Octavia Tour Sport, ca diferente am vazut ca ar fi cam:

  • Covorase fata spate material textil
  • Elemente decorative speciale - consola mediana (aveti idee care sunt diferentele?)
  • Eleron spate
  • Filtru aer Fresh(cu carbune activ)
  • Geamuri electrice fata
  • Jante aliaj 6,5Jx16 SPIDER
  • Pachet piele(volan,maneta frana mana,schimbator viteze)
  • Reglaj inaltime scaune fata
  • Scaune fata Sport(material textil Bamboo Black)
  • Semnalizatoare laterale fumurii
  • Spoiler fata cu design sport (cam cu cat este mai jos decat la varianta cealalta de Tour?)
  • Teava de esapament cu design sport

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pe consola mediana este schimbat materialul cu ceva gen aluminiu sau carbon(nu sunt sigur). Cat despre cat de jos este uite-te dupa o Octavia VRS ca este acelasi kit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz te rog frumos sa te limitezi in a comenta masinile din titlul topicului.

pe topicul cu motorizare fabia ai intervenit si ai propus octavia.

acum pe topicul de versus Fabia vs O Tour vs O II vii si propui Seat Leon Spirit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovisod, iti dau doar cateva exemple, atat cat imi vin in minte acum...dar mai sunt cu siguranta si altele.

Deci, minusuri fata de Octavia 1: claxon bitonal, capitonaj textil capota motor, suport tichet parbriz, buzunare scaune fata, cotiera spate, al 3-lparasolar, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la diferente: dimmer bord, lumina spate, .......

Dar cel mai important sunt: calitatea materialelor si a finisajelor, imbinarilor. Desigur, comparatia am facut-o cu o O1 Elegance, insa era de asteptat aceasta si nu sa fac comparatia cu versiunea Classic; o chestiune de bun simt de care ar fi trebuit sa dea dovada producatorul si importatorul daca tot vor sa continue comercializarea macar sa fie una din variantele cele mai bune - pt client !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DORU 14 eu am O Tour si am al 3-lea parasolar,buzunarele pe scaunele din fata(am tapiterie Bamboo Black),suport tichet parbriz,capitonaj textil motor. Da ai dreptate nu am claxon bitonal si nici cotiera spate. Astept si alte pareri.

Deci revenind lipsuri se pare ca sunt: dimmer bord,cotiera spate(era serie pe O1? ca nu prea cred),claxon bitonal.

Alte diferente si ma refer care sa existe ca asa zic si eu...O1 este de 10 ori mai bine finisata.

Din pacate vad ca nu esti din Bucuresti pentru ca puteai sa vezi live diferentele la intalnirea saptamanala.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz, posibil ca unele din minusurile amintite de mine sa fi fost intre timp montate pe masina. Ce sa zic, am mers acum 2 luni cu o Octavia Tour careia ii lipseau o parte din dotarile amintite de mine. (recunosc, nu le-am verificat pe toate...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea este MY2006 si nu cred ca s-a schimbat nimic. Oricum poate nu te-ai uitat tu atent, se mai intampla.

Uite aici un link in care vezi ca toate masinile vin cu cele spuse de mine link.

Mai am impresia ca totusi O Tour nu mai este oferita cu interiorul in 2 culori, adica Negru-Crem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O 1 a fost o masina buna la vremea ei, inca constitue o alternativa in ceea ce priveste o achizitie s.h.. Tour s-a dorit a fi o continuare/extindere a vietii modelului. Insa este o afacere (in conditiile date ale ofertei) pt producator si importator, mai putin pt un client, de masina noua, in anul 2006.

Pe scurt: si-a trait traiul si-a mancat malaiul.

Astfel ca ori Fabia Combi, chiar daca o clasa mai mica (cu toate cele implicate), dar inca de actualitate, ori cu un efort financiar o O 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos pentru parerile de mai sus. Avand in vedere ceea ce am citit aici, ce mi-au spus toti amicii, dar si dealarul, se pare ca Octavia Tour nu este cea mai buna alegere dintre cele 3 modele de mai sus.

Prin urmare, alegerea o sa ramana intre Fabia Combi si O2. Insa as fi nemultumit daca as lua o masina de dimensiuni mari si slab dotata, chiar daca este un model nou (O2). In plus, prefer sa raman in banii de care dispun.

Deci, alegerea in cazul meu este Fabia Combi 1.4 TDI PD 80 CP. Ramane sa o configurez.

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea este MY2006 si nu cred ca s-a schimbat nimic. Oricum poate nu te-ai uitat tu atent, se mai intampla. Uite aici un link in care vezi ca toate masinile vin cu cele spuse de mine link.

Mai am impresia ca totusi O Tour nu mai este oferita cu interiorul in 2 culori, adica Negru-Crem.

Citind datele din link, mi-a venit in minte alt minus: aparatorile noroi fata.

Clarificare: interiorul in 2 culori (Negru-Bej) era optiune la OCtavia 1

Ovisod, respect decizia ta. Insa timpul iti va arata daca ai facut alegerea corecta... eu sper ca da, chair daca eu as fi ales altfel. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia 1.4TDI 80 CP mi se pare ce-a mai nerentabila varianta. Fata de 1.2 HTP nu iti scoti banii din consum decat dupa 150-200 kkm, ceea ce este nerealist.

Oricum eu sunt de parere ca nu merita sa bagi multe optionale pe care le vei folosi foarte rar. Poate ca un O2 Ambient cu un 1.9TDI standard are 95% din ce ti-ai trecut tu pe lista si atunci ar putea fi alegerea ideala (mai ales daca tii cont si de revanzarea peste cativa ani, cand va fi singurul din cele 3 modele care sa va mai produce).

Oricum, fiecare stie de ce face o alegere.

Bafta si sa te bucuri de masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completari, pt alti potentiali interesati de diferentele in MINUS ale Octaviei Tour fata de Octavia 1: incuietoare portbagaj, incuietoare torpedou (azi m-am plimbat cu un Tour si am "scanat" interiorul atent).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incuietoare la portbagaj si la torpedou, ca idee dealerul mi-au zis ca vin doar cu alarma din fabrica pe care am comandat-o. Da se pare ca au modificat si optionalele deci daca iti comanzi ca mine alarma ai si cele 2 incuietori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, Tour-ul cu care am mers eu nu avea alarma montata din fabrica... deci exista o explicatie pt lipsa celor 2 incuietori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Desi initial ma hotarasem sa aleg Fabia Combi, dupa drive-teste am schimbat alegerea catre Octavia 2 - 1.9 TDI, Elegance cu ESP, jante de 16" (pentru cauciucuri mai bune), Maxi-Dot si, eventual alte optionale care sa se incadreze in 1000 de EURO. Singurul lucru care nu ma incanta la masina este legat de dimensiunile mari, care dau probleme in aglomeratie si la parcari, in rest, totul mi s-a parut la superlativ.

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Clarificare: interiorul in 2 culori (Negru-Bej) era optiune la OCtavia 1

O1 avea interior negru-gri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!