Jump to content

Photo

Planetara? cap planetara? burduf ?

• Please log in to reply
439 replies to this topic

#141 Mickey20

Mickey20
  • Oraş:Braşov
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf IV 2002
  • Motorizarea:1.6 16v AZD

Posted 30.03.2012 @ 16:21

aha , am inteles acu despre ce racord vorbeai. la mine e in regula cu acel racord . era desprinsa o tabla de sub toba dar am prins-o si pe aceea . totusi se aude de undeva de sub roata stanga , de pe la burdufurile de planetara ...

n-am avut timp sa verific inca suportii despre care mi s-a spus dar s-ar putea aia sa fie cauza ...

#142 parolistu

parolistu
  • Oraş:Craiova
  • Maşina:volkswaggen
  • Model:passat B6 2007
  • Motorizarea:2.0,DSG,140 CP

Posted 30.03.2012 @ 20:54

Sal!
stie cineva sa-mi zica si mie daca planetara de la cutia DSG se da jos ca si la o cutie manuala? sau exista riscul sa se piarda presiunea de ulei din cutie?? sa curga tot uleiul din cutie? Ce riscuri exista??Am de schimbat un burduf.

multumesc pt sfaturi.!

#143 Mickey20

Mickey20

Posted 03.04.2012 @ 15:47

fratilor , ajutati`ma sa gasesc cauza zgomotului care il aud la viraj stanga. m`am uitat la toti suportii si nu vad nimic in neregula
m`am bagat azi sub masina si am verificat din nou. am facut si cateva poze sa vad ce parere aveti si voi ...
sper sa gasesc o rezolvare la problema ca ma dispera rau de tot ...

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#144 SSRAZVAN

SSRAZVAN
  • Model:golf 4/2000
  • Motorizarea:1.4,16V,APE

Posted 03.04.2012 @ 19:20

Mickey20 din poze nu imi dau seama daca e ceva in neregula cu suportii dar daca zici ca in viraj stanga se aude verifica planetara.
Si vezi ca iti curge ulei din ce vad in poze sa nu fie de la epurator.
Si daca nu ii dai de cap da un PM si poate ne intalnim sa vedem cei cu ea.

BAFTA

#145 marius1982.11

marius1982.11
  • Oraş:Timişoara
  • Model:Golf 4
  • Motorizarea:1.9 TDI 90+ ALH

Posted 03.04.2012 @ 19:43

Din poze nu prea ai cum sa-ti dai seama de sunete, decat faptul ca nu ai data setata bine la aparat :D

si inca ceva, la planetara mi se pare ca nu ai colierul lucios, pe partea cu tija subtire, si parca ar fi curs afara vaselina, verifica si tu.

Edited by marius1982.11, 03.04.2012 @ 19:45.

#146 Mickey20

Mickey20

Posted 03.04.2012 @ 19:50

mersi mult , mai verific odata planetara si revin cu un raspuns

#147 alexanderdj

alexanderdj
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Seat
  • Model:Ibiza
  • Motorizarea:1.4 16v

Posted 03.04.2012 @ 23:03

Daca doar te uiti la ele, n-ai ce sa bagi de seama in felul asta. Te apuci si misti de toate alea asa cum ti-am mai zis si pana acum si e imposibil sa nu depistezi problema. Planetara poate sa aiba burduful bun si sa nu fii curs vaselina vreodata din el, da' daca masina a fost lesinata cu "scartz-uri" si "cerculete" si accelerat puternic in curbe, poate sa aiba si 5 burdufe d-alea unul peste altul ca tot se strica prematur!

Articulatia planetarei este una mobila si de-aia se uzeaza mai repede ca alte piese!

#148 Mickey20

Mickey20

Posted 07.04.2012 @ 21:42

mi-am facut curaj azi si am desfacut burdufurile de la planetare si surpiza!? pe partea stanga (unde aud un tzacanit cand virez) vaselina era de culoare neagra si destul de vascoasa (cum e de obicei) , dar pe partea dreapta , vaselina era de culoarea cafelei cu lapte si nu avea vascozitate prea mare , aproape curgea din burduf.
parerea mea ca acolo a intrat ceva apa si i-au scazut proprietatile de ungere ale vaselinei...
mentionez ca am legat capetele de burduf cu coliere de plastic(pandoliti).banuiec ca nu are prea mare importanta ca nu le-am pus coliere de metal...

dar totusi daca huruie cand fac stanga oare sa fie capul de planetara din dreapta ?
...burdufele le-am desfacut in partea dinspre motor(caseta de directie) , nu dinspre roata ....

pareri ? opinii ?
am atasat si poze cu burdufele desfacute (primele 2-stanga ; ultimele 2 - dreapta)

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#149 lupo_bv

lupo_bv

Moderator

• Model:Lupo 2003
  • Motorizarea:1.7 SDI, 60hp

Posted 07.04.2012 @ 22:35

Daca troncane-huruie cand faci stanga atunci este capul de planetara de pe dreapta.
La ala a intrat apa in burduf. Remedierea ar fi sa speli bine capul de planetara cu ceva care dizolva bine vaselina si sa-i pui la loc vaselina grafitata speciala pentru planetare (parca la Praktiker am vazut la tub de plastic si are desenat pe el o planetara). Daca nu a inceput sa troncane in curbe stranse poate ai noroc si merge mai departe.
Ar fi bine totusi sa-i pui coliere de metal. Daca nu le-ai stricat pe cele vechi si le-ai desfacut cu grija le poti refolosi.
Cea mai buna solutie ar fi sa iei un kit de burduf (daca a intrat apa si colierele erau stranse probabil ca burduful este crapat undeva) care contine si colier si vaselina aferent. Costul este undeva pe la 50 ron pe Spidan iar manopera nu ar trebui sa depaseasca 50 ron numai sa gasesti meseriasul care sa stie sa stranga cum trebuie colierele astea pt ca eu am ajuns la al 5-lea pe stanga (ba s-a slabit colierul, ba s-a taiat burduful - burduful dinspre roata). Unde am fost ultima data vad ca tine si l-a refolosit pe cel vechi. Cu ocazia asta mecanicul verifica si daca planetara mai este OK.

LE
Acum am vazut ca la tine este vorba de ala dinspre cutie. Si eu am schimbat un burduf dinspre cutie pentru ca era crapat si am avut ceva probleme in a-l gasi, pana la urma am luat pe original pt ca nu am gasit aftermarket. A costat cam 100 lei daca-mi aduc bine aminte.

Edited by lupo_bv, 07.04.2012 @ 22:44.

#150 alexanderdj

alexanderdj

Posted 07.04.2012 @ 22:58

Tu nu faci decat sa amani inevitabilul, Mickey20.

Nu trebuie verificat daca mai e vaselina buna, ci daca mai sunt articulatiile alea bune de ceva. La planetare din cate stiu eu se baga vaselina cu Litiu, sau pe baza de Litiu. Oricum, e o chestie verde care rezista la temperaturi extreme si e la cutie ca galetusa de smantana.

#151 Mickey20

Mickey20

Posted 07.04.2012 @ 23:09

Tu nu faci decat sa amani inevitabilul, Mickey20.

Nu trebuie verificat daca mai e vaselina buna, ci daca mai sunt articulatiile alea bune de ceva. La planetare din cate stiu eu se baga vaselina cu Litiu, sau pe baza de Litiu. Oricum, e o chestie verde care rezista la temperaturi extreme si e la cutie ca galetusa de smantana.

explica-mi si mie cum verifici tu articulatiile alea ? ca in capul de planetara sunt niste bile ....

#152 razvi_gyl

razvi_gyl
  • Oraş:Slobozia
  • Maşina:volkswagen
  • Model:sharan 2003
  • Motorizarea:1,9 TDI 116 cp

Posted 07.04.2012 @ 23:09

Eu stiu ca se pune vaselina grafitata,da in fine,verifica si flansele amortizoarelor,rulmentii acestora fac zgomot la viraje

#153 Mickey20

Mickey20

Posted 07.04.2012 @ 23:13

Eu stiu ca se pune vaselina grafitata,da in fine,verifica si flansele amortizoarelor,rulmentii acestora fac zgomot la viraje

@razvi_gyl , ai dreptate. se pune vaselina grafitata la planetare. dar cum pot verifica flansele amortizoarelor ? trebuie sa le dau jos ?sau cum ?

#154 alexanderdj

alexanderdj

Posted 07.04.2012 @ 23:24

Daca zgomotul facut la viraj este in armonie cu viteza de rulare si creste in intensitate cand accelerezi atunci provine de la vreo planetara sau suport de motor.

Articulatia o verifici cum ti-am zis si pana acum: urci masina pe rampa/elevator, o suspenzi de fata si bagi pe unu' in masina sa ruleze cu a 1-a la relanti si sa miste de volan maxim si spre stanga si spre dreapta. Si vezi pe ce parte iti bate. Opresti motorul, apuci de planetara de pe la jumatate ca un barbat si incepi sa impingi spre butuc, spre cutie si sa misti spre inainte si spre inapoi, adica asa cum se invarte cand mergi cu fata si cu spatele. Daca atunci cand impingi spre butuc sau spre cutie bubuie, inseamna ca articulatia respectiva se recomanda a fi inlocuita. Faci aceeasi operatiunea la ambele planetare.

Vad ca stii despre ce e vorba la capul de planetara. Ai vazut ca bilele alea merg pe niste santuri, iar cu timpul se macina bilele din diverse motive si se creeaza spatiu de miscare acolo, spatiu care produce si zgomotul ce se aude la rulare. Asta se intampla pana cand ajunge la asa uzura incat una din bile sau chiar toate se toceste atat de tare incat iese din sant si astfel se buleste si planetara si capul.

#155 razvi_gyl

razvi_gyl

Posted 07.04.2012 @ 23:26

Incearca sa virezi pe loc,daca nu da rezultatul scontat ridica masina pe elevator si vireaza rotile cu mana o sa auzi cu siguranta daca e sa fie din rulmentii flanselor

#156 Mickey20

Mickey20

Posted 07.04.2012 @ 23:33

@alexanderdj ..deci cum am spus si mai sus.....bataia e pe partea stanga(cand virez stanga) dar cum se vede si in poze capul de planetara de pe dreapta se pare ca e dus ...am miscat azi cu putere de el inspre cutie si inspre butuc si are putin joc.deci banuiesc ca asta e de vina din moment ce si vaselina are culoarea respectiva si e aproape lichida...

@razvi_gyl ..am verific asa si totul e ok. inseamna ca flansele amortizoarelor sunt in regula.

#157 razvi_gyl

razvi_gyl

Posted 07.04.2012 @ 23:49

Eu zic sa nu mai fi sigur de una din parti,bataia se imprumuta si nu ti dai seama cu siguranta de unde vine,planetara se verifica cu miscari in fata si in spate nu in lungul ei,pt ca ea are joc asa,ea se plimba pe caneluri,se lungeste si se scurteaza in functie de greutatea din masina denivelari etc

#158 Mickey20

Mickey20

Posted 07.04.2012 @ 23:54

o sa o ridic maine din nou pe cric si o sa misc de ea fata/spate si revin cu un raspuns .... ms mult deocamdata

#159 thunderland_2000

thunderland_2000
  • Oraş:Târgu Mureş
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.9 TDI 116CP

Posted 10.04.2012 @ 13:56

Salut,
De azi aud si eu un parait la viraje spre dreapta, deocamdata doar in mers. Din ce am citit aici cred ca este capul de planetara. Aveti idee unde gasesc un service ieftin in Targu-Mures?

#160 alexanderdj

alexanderdj

Posted 10.04.2012 @ 19:14

Mai bine ti-ai cauta un mecanic bun si ieftin in Targu-Mures care n-are nimic de castigat daca iti inlocuieste o piesa scumpa la verificare.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users