Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

Nu stiu ce sa zic, la mine atat de mic era jocul(la cea dinspre cutie) incat abia am observat care e defapt problema dupa ce am curatat de tot vaselina din canale si bile si masina troncanea putin pe accelerari drepte. deci ca sa ai joc sa-l vezi cu ochiul liber cred ca trebuie sa fi mers mult cu problema asta si sa troncane de numa'.

Se vede unde loveste in jug sau asa presupui? Sa nu ai vre-un surub slabit.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cand plec  mai rapid se aude un "tup"  sub masina  ( debraiez ,se aude tup iar apoi pleaca masina ) de regula in treapta 1 si 2 . joc se vede doar la capul planetara stanga spre roata insa se aude prea puternic sa fie doar de acolo. ce e ciudat  faptul ca nu bate nimic in gropi sau curba . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ai schimbat flexibilul de la teava de esapament? sa nu bata aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l am schimbat ,parca bosal am pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajutati va rog cu un site de unde sa cumpar cap planetara sper cutie pentru 1.6 16v 105 bcb cutie ERT.

am gasit undeva insa doar GSP sau TOPRAN. stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in final am aflat ca am uzura in diferential,toti mesterii mi au zis ca zgomotul de acolo se aude zgomotul. e ciudat insa faptul ca masina are doar 100000km  iar cutia functioneaza perfect fara sa agate sau sa caraie . se poate repara?

Modificat de allboy1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceiasi uzura a inceput sa se simta de la 120-130 mii km si merg asa si pana acum la 210000, jocul se simte mai mult la roata de pe partea stanga , cand misti de roata stanga dreapta ( in sensul si inversul acelor de ceasornic ) jocul este de aprox 10-20 de gr . , pana actioneaza pinioanele din diferentiar . Din ce am citit nu se regleaza jocul . Daca va mai amintiti la dacie acel joc se putea regla din rulmenti strangand mai mult piulita din fata rulmentului . Aici se pare ca nu avem acesta optiune . Poate gresesc dar eu nu am gasit nicaieri scris ca acest lucru se poate face .  Am vazut la dezmembrari 6-7 cutii cu peste 200000 de km si toate faceau la fel . Masina sotiei are 110000 de km dar nu are deloc acest joc ! Acum depinde mult si unde sa circulat cu masina .  100000 de km in afara nu se compara cei facuti in oras !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stii mecanica merita , daca nu stii si apelezi la mecanic manopera te costa undeva intre 300-500 lei depinde de mecanic si zona + piesele +uleiul , poate ai noroc de dezmembrari de una buna , plus ca piesele nu sunt de caliatate nu stiu cat o rezista !

Daca reusesti tinema si pe mine la curent cu acesta operatiune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 04.03.2012 at 10:48 PM, alin.silvic said:

Salut,

Mentionez ca nu sunt mecanic dar am ceva cunostinte de mecanica si as dori sa va dau cateva sfaturi in legatura cu subiectul planetara, cap planetara...

1. cu rotile bracate plecare de pe loc si viraje (clank, clank, clank....) ---- cap planetara dinspre roata distrus (NUMEROASE FIRME 150-500 RON)

2. cu rotile nebracate plecare de pe loc si accelerare decelerare vitezele 1 si 2 (clank, clank, clank) + uneori franare ----- cap planetara dinspre cutia de viteze distrus (intre 70 si 800 RON)

3. cu rotile indiferent bracate sau drepte plecare de pe loc accelerare decelerare vitezele 1, 2, + 3 si 4 mod subturat (clankclank....clankclank... rulare...decelerare clunk.... accelerare clunk, clunk, clunk) ---- carcasa de teflon din interiorul diferentialului DISTRUSA -- produce luft intre cei 2 sateliti si satelitii planetara, uneori chiar incalecarea dintilor DE UNDE SI CLUNK (carcasa OEM - 11 RON, demontat cutie DOAMNE CAT MAI IEFTIN SI BINE).

ASADAR, VERIFICATI CAT MAI DES BURBUFURILE PLANETARELOR SI NU COMBINATI ULEIUL IN CUTIA DE VITEZE.

 se vorbea despre  o carcasa de teflon in diferential ,  a reparat o cineva :  ce cod piesa are ? stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma poate ajuta cineva cu un cod de planetara dreapta ptr golf 4 axr . 1.9 tdi , an 2002 ?

Pe planetara mea nu se mai cunoste nimic din codul original .

Cu stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0407272

Dar de ce schimbi planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are joc in partea de la roata si burduful fisurat in partea de la cutie !  Dupa sutele de discutii urmarite aici pe seama strangerii burdufului + pisele cumparate noi + manopera mecanic , prefer sa cumpar una noua : Am gasit pe SKF la 480 ron . Asa numai capul de planetara de la roar costa 170, + burduful de cutie + manopera inlocuire burduf si cap planetara , tot cam acolo ajung

terminatia din sfarsitul codului ( F ) reprezinta partea de montaj ?

Stanga sau dreapta ?

73938036_1_1000x700_planetare-skoda-octavia-1-golf-4-bora-audi-a3-1j0407272f-pitesti.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am primit un cod de la colegii de pe forum  dar fara nici o terminatie de litere dupa cifre ( se spune aceea este foarte imp )  exact codul ce se vede in poza de mai sus  adica 1JO407272...............?

Pentru partea stanga am reusit sa aflu codul original si tot intr-o terminatie de litere se termina .

Acum ma intreb care este diferenta intre terminatia F simplu si FN

210920152206.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CIFAM  655-211

GENERAL RICAMBI  AU3252

SPIDAN  21021

SKF  VKJC 1035

Outer gearing wheel side36

Length [mm]820

Seal Diameter [mm]52

Wheel-side joint diameter [mm]90

Transmission-side joint diameter [mm]100

Bore Ø [mm]8,2

Number of Bores6

Bolt Hole Circle Ø [mm]86

Thread SizeM20x1.5

Fitting PositionFront Axle Right

 

NORMAL_IMAGE.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca la motorizarea AXR cutie 5 trepte se poate scoate planetara dreapta in spre cutie , fara a se mai scoate pivotul :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.06.2016 at 2:09 PM, GABIVVX said:

CIFAM  655-211

GENERAL RICAMBI  AU3252

SPIDAN  21021

SKF  VKJC 1035

Outer gearing wheel side36

Length [mm]820

Seal Diameter [mm]52

Wheel-side joint diameter [mm]90

Transmission-side joint diameter [mm]100

Bore Ø [mm]8,2

Number of Bores6

Bolt Hole Circle Ø [mm]86

Thread SizeM20x1.5

Fitting PositionFront Axle Right

 

NORMAL_IMAGE.jpg

Am vazut si eu tipul acesta de planetare ( marca Sorea ) , la mai multe magazine de piese auto , se vinde numai cu piesa la schimb ( deci sunt reconditionate ) A montat cineva ? Foarte ieftine in comparatie cu alte planetare . Are cineva detalii despre ele ? Pareri ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, s-a lovit cineva de problema urmatoare:

Motor CBBB, DSG, masina din semnatura.

Am luat capete planetara din spre roata aftermarket, CIFAM, dau jos capul de pe planetara, nu se pupa cu cele noi la dintii interiori. Ce am pe masina are 28 dinti, cele aftermarket au 27 dinti...

Am comandat altele , skf daca nu ma insel, pe seria masinii, la fel, nu s-au pupat, identic ca si celelalte...

Aveti idee daca se gaseste cap de planetara pentru modelul acesta ..  ?

Sau un cod de planetara cu totul.

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, bubu182 said:

Motor CBBB, DSG, masina din semnatura.

Am luat capete planetara din spre roata aftermarket, CIFAM, dau jos capul de pe planetara, nu se pupa cu cele noi la dintii interiori. Ce am pe masina are 28 dinti, cele aftermarket au 27 dinti...

Am comandat altele , skf daca nu ma insel, pe seria masinii, la fel, nu s-au pupat, identic ca si celelalte...

Aveti idee daca se gaseste cap de planetara pentru modelul acesta ..  ?

Sau un cod de planetara cu totul.

Sal.,

Vezi ca tu trebuie sa cauți cap de planetara cu codul 3C0 498 099 (099 X - RECONDIȚIONAT - piesa veche la schimb) numai ca trebuie ca înaintea comenzii să-ți verifici codul de piesa de pe planetara .

Codul respectiv scris de mine mai sus este pentru planetarele ce au codurile :

3C0 407 271 T schimbat cu 271 KB - STÂNGA

3C0 407 272 AK - DREAPTA

Verifica ce cod au planetarele de pe mașina și în baza lor (dacă au codurile scrise de mine mai sus) comanzi pe producător SKF codul cu 099 în coada .

O zi buna .

 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi @@DRI@N

Am decis sa iau planetarele cu totul.. e prea mare bataia de cap, risc iar sa nu se potriveasca ceva, sau sa fie si celalat capat uzat.. 

Am gasit codurile pentru masina mea si anume : 

3C0407272CB - planetara dreapta
1K0407271KA - planetara stanga

Cea de pe stanga am gasit-o la noi pe Spidan , cea de pe dreapta nu o gasesc deloc ... nicaieri, de la nici un producator.

Aveti idee de planetara dreapta cu codul de mai sus, pe vreun producator ? (un cod aftermarket ceva) ..

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit codurile corecte cat de cat, info pentru cine mai are problema asta:

Motor CBBB Passat CC 2.0 TDI 2010 DSG .

3C0407272AK - planetara dreapta - cod Spidan 24478
1K0407271KA - planetara stanga - cod Spidan 24474

Succes!

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am desfacut sa schimb si eu planetara dreapta ..... si aici surpriza .......am sters bine sa vad codul iar acesta este 1jo407272 AT ( este vorba pentru motorizare 1.9 tdi axr ) , pe la ce magazine am fost mi-au spus ca nu este codul de la motorizarea pe care o am eu pe masina ! Sa inteleg ca a mai fost odata schimbata ? Atunci de la ce motorizare provine acesta planetara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 1J0, nu 1jO.

Si e bun codul, provine de pe Golf 4 101hp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,am si eu problema asta de ceva timp,si nu ii dau de cap,la plecare de pe loc si la franare,la denivelari "cloncane" ceva pe fata dreapta! Clonk clonk,ca o bataie si vad ca incepe din ce in ce mai rau sa se auda! Pe fata am schimbat c-am tot ce tine de articulatie si bucse! Capete de bara,bucse bascule,bucse bara stabilizatoare,flanse cu tot cu rulment,amortizoare,pivoti si tot nu am scapat de problema! Am fost la 3 service-uri si nici un mecanic nu a stiut ce are,eu tin sa cred ca este capul de planetara dinspre cutie! merita sa iau decat capul de planetara? Sau se cumpara toata planetara? Un service bun in bucuresti unde le pot schimba?multumesc

Modificat de D-A-N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!