Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

Problema mea e la roata stanga fata, clanatanit de metal pe metal la frana de motor , la plecare de pe loc si cand dau inapoi. AM mai avut odata asa si atunci am rupt capul de planetara din cutie, daca ala e chestia aia rotunda ca un rulment in care intra un ax :D scuze da nu ma pricep la mecanica :P

Acum iar face la fel, data trecuta am pus un cap sau ce o fi ala de la un seat leon sh, dar mi sa spus ca axul de la planetara ala care intra in capat acolo la cutie, ar fi uzat . e posibil ? sau capul de planetara care l-am pus era si ala uzat si acum da sa cedeze?

Ce tre sa schimb? sa iau un cap de planetara de la cutie ? Sau planetara cu totul ? ? Nu vreau sa raman in strada :P face urat de tot :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cu spui ca face cred ca e planetara. partea care cedeaza e capul planetarei care schimba foarte usor. de obicei vine cu tot ce trebuie (burduf, vaselina, colier, etc) si costa intre 2 si 4 mil in functie de marca. eu l-am schimbat din aceleasi motive (zgomot). cel mai bun test e cel cu plecarea de pe loc in viraj (daca virezi stanga si bate - planetara dreapta e dusa si invers)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa pui un cap de planetara NOU pentru ca va tine ca unul NOU. Si vaselina sa o foloseasca pe aia cu care vine capul de planetara nou.

In acest fel va tine mult mai mult. Vaselina aia de cap de planetara e mai speciala un pic. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu iti troncane la viraj nu ramane sa fie decat capul planetarei dinspre cutie. De obicei acesta se uzeaza greu si nu cred ca e chiar normal sa se duca asa repede (dc nu era deja terminata piesa pe Leon). Dar la tine se poate sa fie planerata un pic stramba sau si mai rau masina "stramba".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu troncane in viraje, ultima oara cand am schimbat capul planetarei dinspre cutie ( ala de leon fiind aproape nou) sa observat axul planetarei fiind uzat de la vechiulcap de planetara care a cedat. acele caneluri care leaga axul de caul planetarei erau uzate, Intrebarea e ,pot gasi pe undeva separat axul de planetara? se poate schimba separat doar axul si capul planetarei dinspre cutie , fara sa schimb toata planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerca la piese auto import (sau la dezmembrari). Poate aduc si axul ala dar se poate sa te apropii destul de mult de pretul unei planetare complete noi (sper ca nu delirez :Driver: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur. Pune o planetara noua. Stii ca e noua si iti tace capul . Costa mai mult dar esti cu inima impacata macar

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am pus o planetara noua, pentru ca cea veche a cedat cum era de asteptat:( , insa asta scoate un zgomot ciudat in timpul mersului un fel de vajait ca de avion si se simt si putine trepidatii in podea:( planetara a fost stransa bine :angry: nu stiu de ce face asa :D(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cumparat masina SH e posibil ca sa fi fost lovita pe partea stinga.In acest caz lonjeronul poate fi strimb si noua planetara va avea aceeasi soarta. Sunt numai presupuneri, numai o masuratoare poate sa confirme sau nu. Cu directia nu ai probleme? Cauciucurile au uzura normala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Vaselina aia de cap de planetara e mai speciala un pic. :emthup:

usor offtopic: la capul de planetara se foloseste vaselina grafitata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

directia nu imi face probleme si cauciucurile au uzura normala.

totusi la capul dinspre cutie am folosit vaselina normala :emthup: iar la capul dinspre roata nu am verificat , presupun ca avea deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De curand am schimbat planetara stanga pentru ca la vechea planetara se uzase axul dinspre capul de la cutie. Planetara am stranso bine, dar de atunci am un zgomot la mers, la orice viteza in orice turatie se aude un vajait - huruit sub masina in partea stanga la roata dar mai mult in partea de la cutie pentru ca se simte in podea uneori :offtopic:. mereu e acelasi huruit deci nu depinde de sarcina sau turatii. Rulmentii de la roti au fost schimbati acum aprox 4000Km , nu cred ca aia sunt problema:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@netplay Te rog nu mai deschide un topic nou pt aceeasi problema care tot tu l-ai deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am schimbat planetara stanga pentru ca la vechea planetara se uzase axul dinspre capul de la cutie. Planetara am stranso bine, dar de atunci am un zgomot la mers, la orice viteza in orice turatie se aude un vajait - huruit sub masina in partea stanga la roata dar mai mult in partea de la cutie pentru ca se simte in podea uneori . mereu e acelasi huruit deci nu depinde de sarcina sau turatii. Rulmentii de la roti au fost schimbati acum aprox 4000Km , nu cred ca aia sunt problema:(

Modificat de netplay
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sa va povestesc eu ce am patit cu capul planetarei .

Acum vreo luna si ceva am constatat ca in urma unei franari auseam tot felul de batai in cutia de viteze (autoimata), eram in stare de soc 1000 de telefoane la firme specializate ramaneau aia uimitzi .

am fost la mai multe servisuri si nici un mecanic nu stia de la ce este problema .

Intr-un final am ajuns la VW Brasov , au luat-o baietzii la probe si ajung la ideea ca este problema din cutie , bun schimb uleiul schimb garnitura filtru pret 1030Roni , dupa aceea problema nu se remediaza , ajung ei la concluzia ca este vorba de capul planetarei dinspre cutie si dau comanda le schimba pe amandoua pret 1430Roni .

Toate bune frumoase nu am mai nici o problema , dupa 600km facutzi , aseara trecand peste un hop ne fiind muzica in masina sa fac comotie iarasi batai in cutie .

Ce sa fac ?

Cum sa o scot la capat ??

Se poate strica acel cap de planetara in 600km parerea mea ca nu .

Oricum maine merg la reprezentantza ca oricum am garantie sa rezolve problema .

Daca nu o rezolva ce ma sfatuitzi sa fac ?

Sa ii dau in judecata caci totusi sunt 2500Roni aruincati pe fereastra!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti!O problema cu care ma confrunt: Cateodata cand virez dreapta schimband in acelasi timp o viteza inferioara sau una superiara si luand usor piciorul de pe ambreiaj se aude un "clanc"(zgomotul cand cupleaza).Se poate sa se fi uzat capul planetarei?...Am si un zgomot cam in aceeasi zona in mers(se aude fier pe fier);mentionez cam schimbat absolut orice articulatie in fata bucse,bielete,capate de bara,pivoti,amortizoare,bucse cap amortizor...Zgomotul persista!!!!!...Am crezut ca e din caseta,da' n-am nici un joc la volan,nu tremura in gropi..e teapan!...A,uitasem...Burduful are o ciupitura,dar protectia de plastic din interiorul aripei nu este improscata cu vaselina!Doar burduful este murdar...

A mai avut cineva problema asta????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va povestesc eu ce am patit cu capul planetarei .

Acum vreo luna si ceva am constatat ca in urma unei franari auseam tot felul de batai in cutia de viteze (autoimata), eram in stare de soc 1000 de telefoane la firme specializate ramaneau aia uimitzi .

am fost la mai multe servisuri si nici un mecanic nu stia de la ce este problema .

Intr-un final am ajuns la VW Brasov , au luat-o baietzii la probe si ajung la ideea ca este problema din cutie , bun schimb uleiul schimb garnitura filtru pret 1030Roni , dupa aceea problema nu se remediaza , ajung ei la concluzia ca este vorba de capul planetarei dinspre cutie si dau comanda le schimba pe amandoua pret 1430Roni .

Toate bune frumoase nu am mai nici o problema , dupa 600km facutzi , aseara trecand peste un hop ne fiind muzica in masina sa fac comotie iarasi batai in cutie .

Ce sa fac ?

Cum sa o scot la capat ??

Se poate strica acel cap de planetara in 600km parerea mea ca nu .

Oricum maine merg la reprezentantza ca oricum am garantie sa rezolve problema .

Daca nu o rezolva ce ma sfatuitzi sa fac ?

Sa ii dau in judecata caci totusi sunt 2500Roni aruincati pe fereastra!

Multumesc

no ca sa te lamuresti plametarele fac zgomot in mod special in viraje sau cand incerci sa pleci usor in momentul plecari se aude un clank cand e foarte uzata planetara ! nus de ce am o banuiala ca vreun tampon e rupt daca spui ca face cand ai trecut peste un hop ,sau chiar ceva din cutie !

ca solutie singura e sa faci scnadal caci ma indoiesc ca o sa vezi cu una cu doua bani (asai la noi) de fapt cel mai bine ii pui sa faca tot ce vor la masina lasi sa faca si cand e vb de plata vii cu opc cu celelalte facturi si devize si ceri sa nu mai fii taxat oricum egreu tare la noi sa-ti vezi banii inpoi

a si cel ami simplu daca vrei sa ii dai in judecata nu te mai du la ei mergi la alt service rezolvati problema indiferent de ce ar fi caci la tribunal ai sa primesti un raspuns de genu daca nu o reparato de ce tei dus iar la ei ??le arati si celor de la alt service ce ai facut la masina pana acuma ii rogi sati dea deviz de constatere si factura si faci reclamatie !!la politie pentru inselaciune (penal) la opc si la rar -online se poate

oricum asa ca prerere teu ars de bani de numa numa 3 litri de ulei maxim 300 ron + filtru + schimb 1000 ron e enorm si doua capuri de planetara 1400 la fel e enorm ca pret toate capurile de planetara 4 la numar nu ajung mai mult de 500-600 ron !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva...Atunci cand aveam masna pe elevator cu roata din dreapta data jos,am miscat inainte si inapoi de planetara(avea un fel de joc)..Este normal asa ceva?Imi cer scuze ca postez mereu aceeasi problema,da' nu-i dau de capat si se pare ca nimeni nu stie nimic despre zgomotul acela infundat pe care il am.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal. Si roata se invarte inainte-inapoi, chiar daca e bagata in viteza.

Totul e sa nu se miste in plan orizontal-lateral, atunci e bai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu am verificat,dar legat de problema cu zgomotul,imi poti spune ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate sa fie cutia (pinioanele din interior), poate sa fie ambreiajul (dupa un mers in oras, sunt arcurile solicitate si s-au incalzit si sunt mai putin elastice). Poate fi din planetara daca se aude in mers si e un rontait constant in curbe, cand fie accelerezi, fie franezi, altfel nu se manifesta. Alte pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi pinioanele din interiorul cutiei,as simti in volan,ar avea catusi de putin joc..Imi troncane la denivelari..Imi vine sa-i dau foc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la cutia de viteze, nu cea de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze!E greseala mea!Nu am citit bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit. Poate este exact jocul radial pe care il simti la roata cand o ai suspendata (inainte si inapoi). E greu de dat cu parerea cand nici nu vezi nici nu auzi cum face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!