Jump to content

Romania - Spania


Godfather
 Share

Postare recomandată

Imi poate spune cineva cam ce acte imi trebuie cand trec vama ?? (pasaport, etc...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    9

  • Godfather

    8

  • oaspetele

    3

  • rik

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

actele tale:

- pasaport

- asigurare medicala

-invitatie sau bani

- carnet de conducere

actele masinii:

-talon

-asigurare/ carte verde

- procura (daca masina nu e pe numele tau)

mai trebuie sa spun ca toate trebuie sa fie valabile? parca, unele (pasaport, carnet de conducere) chiar sa fie valabile minim 6 luni de la data iesirii??

sper ca nu am uitat nimic,...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

timisoara- venetia merge fara probleme prox 1100 km. nu uita vesta reflectorizanta , triunchi si set de becuri de rezerva.

dac ai timp intra 2 zile in barcelona... mie mi-a placut si nu uita de Toledo ca e aproape de madrid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesta reflectorizanta e obligatorie? (sincer nici nu stiu cat costa una, poate e ieftina si ma fac de cacao pe aici pe forum) Am intrebat la mine la birou pe directorii de vanzari care ies des in afara si toti mi-au zis ca nu i-a intrebat nimeni niciodata de asa ceva. Set de becuri? sunt si asta obligatorii? exista legislatie rutiera care sa te oblige sau nu inteleg?

Modificat de Godfather
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA!! vesta e obliagtorie (in maxim 300 000 lei) si e obligatorie si sa o tii in masina..nu in portbagaj..astfel incat in caz de nevoie o pui pe tine fara sa te dai jos din masina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, m-am intors din excursia mea Romania-Spania. Traseul a fost Iasi-Nadlac-Nickelsdorf-Viena-Padova (Venetia)-Genova-Cannes-Barcelona-Zaragoza-Madrid (vizitat Toledo, El Escorial)-retur la fel, intrare prin Vama Bors (mult mai libera in perioada asta decat Nadlac). Cheltuieli dus-intors aprox. 850 Eur (diesel+viniete+taxa autostrada). Vinieta Ungaria si Austria 8 euro bucata, acceptabil, in Italia si Franta te rup aia in doua cu taxele lor. Am platit si 24 euro la una din autostrazi. Viena extraordinar de frumoasa, merita sa revii oricand. Foarte curat si oameni extrem de civilizati. Total opus de Marseille (mizerie, aglomeratie). Venetia foarte frumoasa, cam scumpe muzeele (12 euro/pers la Palatul Dogilor). Referitor la Venetia, va sfatuiesc sa lasati masina pe undeva prin Padova sau Venetia Mestre si sa luati trenul pina in Venetia Santa Lucia (cea pe care o stim toti), aproxim.15 min de mers. Ajunsi in Venetia mergeti la Tragheto, in fata garii. Un fel de autobuz pe apa. Biletul pina in Piata San Marco (centrul Venetiei) 5 euro/pers. Gondola 100 euro/tur. Pont: se poate imparti intre 2-3 familii, pretul tot 100 euro ramane. Mare atentie unde parcati masina, valabil oriunde in Europa. Unor prieteni le-a fost ridicata masina in Viena chiar de langa Hotel - 250 euro amenda. Autostrada Viena-Italia (A2 cred) este in constructie pe ambele sensuri pe o portiune mai mare de drum. La dus se deviaza circulatia printr-un satuc austriac, la intors se merge pe un singur sens, printre jaloane. Un sfat pentru cei care nu stiu, cand mergeti cu viteza si ajungeti la un blocaj in trafic si trebuie sa franti brusc, bagati repede avariile..sa stie cei care vin cu viteza din spate ca trebuie sa franeze puternic. Italia-Franta se traverseaza usor, mai greu in portiunea Coasta de Azur, autostrada cu 2 benzi, aglomeratie destul de mare in perioada asta. In rest, limitare de 130 km/h dar se poate merge cu 150 linistit. lasati ultima banda, cea de langa ax, libera...depasiti si reveniti pe banda din dreapta. Ajunsi in Spania-Madrid recomand la toata lumea Toledo, superb orasel, si Escorial, undeva in nordul Madridului. este Manastirea Regala, unde sunt ingropati toti regii si reginele Spaniei, cu copii, printi si printese cu tot. Un adevarat muzeu de sicrie - suna macabru poate dar te iau fiorii cand vezi cat lux si curatenie este acolo. Plus ca e ceva sa treci prin fata tuturor dinastiilor de Burbon, Asturia sau mai stiu eu ce..toti stau acolo sub placile de marmura neagra. Impresionant si miscator, ce mai....un fel de Curtea de Arges de la noi numai ca mult, muuuult mai mare. Denumirea completa este Real Monasterio de El Escorial. La intoarcere sa aveti grija in cazul in care stati la Etap sau Ibis sa va faceti rezervare de la un Net Caffe ceva, in mod normal sunt pline toate. Va trebuie doar un card valabil, dar stati linistiti nu se face plata de pe el. conditia este sa ajungeti pana la ora 22.00 seara la hotel. Daca nu putei ajunge se poate anula rezervarea tot de pe net sau prin telefon la hotel. Daca nu anulati rezervarea si nici nu ajungeti la timp vi se vor lua banii din contul de card. In Austria si Ungaria nu va zgarciti la viniete, autostrazile sunt supravegheate video. Nush ce sa va mai zic, ar fi multe dar nu mai imi amintesc. Drum bun la toata lumea pe oriunde mergeti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte utile info si merci mult....

Eu plec in cateva zile pe un traseu despre care am mai vb pe a i c i

1.am procura pt. masina dar e in romana ... imi trebuei si in alta limba? Tu ai avut probleme cu politia ? Ti-au cerut actele masinii?

2. pentru Coasta de azut ai gasit ceva cazare ok? etap are baia pe hol?

Care e autostrada ia scumpa ca poaet o pot ocoli.

Merci

:prayVW:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Am avut imputernicire pentru masina de la firma, si ei singuri mi-au trimis-o si in romana si in engleza. Dar avand in vedere ca doar romanii se uita la toate actele (pasaport, carte verde, imputernicire) iar ungurii si austriecii nu...nu cred ca iti va trebui si versiunea in engleza..dar daca ai posibilitatea sa o faci, e buna. Dupa ce treci de vama noastra, ceilalti se uita doar la pasaport.

2.Am gasit cazare la Cannes, la un hotel de 2 stele, cu parcare, piscina alea alea, foarte bun. Pretul a fost de 70 euro, dar sunt hoteluri Etap peste tot pe Coasta de Azur, numai ca eu nu am stiut in ce zi anume ajung si nu mi-am facut rezervare..drept urmare...Hotel Plin !! Hotelurile Etap nu au baia pe hol, au dusul si toaleta in camera, au aer conditionat si televizor in camera. Foarte bune, in Viena e putin scump 50 euro, in rest in Franta gasesti si la 30 euro. Mare grija ..in Marseille am fost intrebat daca am rezervat si parcarea, si cum nu facusem pentru parcare..am parcat intr-o parcare subetajata sa zic asa, adica la 5 nivele sub pamant. De seara pana dimineata am platit 7.5 euro/parcarea. Hotelul Etap are parcare proprie, iti iei ichetul cand intri, se ridica bariera..il pastrezi pana cand pleci, mergi cu tichetul la un automat din parcare sau de langa receptie, introduci tichetul, iti afiseaza euroii..nu ar trebui sa depaseasca 8-9 euro taxa. Il iei inapoi, il bagi la robotul de bariera si PA!!

3. Autostrada scumpa si ieftina nu stiu care este..dar din cate stiu eu..pretul autostrazii depinde la localitatea de intrare (de ex. Venetia) si apoi de localitatea de iesire de pe autostrada (de ex. Genova-Ventimiglia). Faza e ca ..cu cat mergi mai mult pe o autostrada fara sa deviezi pe o alta, cu atat pretul la final este mai mare. Daca vrei traseu cu ocolire de autostrazi, vezi pe www.viamichelin.com ca poti bifa optiunea de evitare a autostrazilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hey!! ... am si eu o intrebare ... vreau sa plec vineri pana in Spania (Madrid) si merg cu masina si nu prea stiu ce-mi trebuie la vama .. in afar de cartea verde la masina si asigurarea medicala .. ce-mi mai trebuie ?? ... este obligatoriu sa am chemare sau Voucher ?? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carte verde, asigurare medicala pt perioada in care esti plecata ( la fel si cartea verde ), bani, pasaport valabil inca 6 luni de la data plecarii din tara. Sper ca masina este pe numele tau. Daca nu este iti trebuie procura autentificata la notar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carte verde, asigurare medicala pt perioada in care esti plecata ( la fel si cartea verde ), bani, pasaport valabil inca 6 luni de la data plecarii din tara. Sper ca masina este pe numele tau. Daca nu este iti trebuie procura autentificata la notar.

multumesc mult, mult ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sambata dim merg in spania insa cu o mica oprire de cateva ore in italia.

pana aici toate bune,pana in italia ma descurc de minune...am fost de vreo 8 ori insa de acolo incepe aventura fiindca nu stiu nmk despre franta si spania.

ce sfaturi imi dati?ce traseu sa aleg?am citit pe aici undeva ca in franta e convenabil sa alegi drumurile nationale ca sunt f bune si scap de plata autostrazilor care e usturatoare...am gps,oare merita?dar pespania cum e?

astept parerile si opiniile voastre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te mai ajuta cu ceva ...

nu e deloc greu prin Franta !

insa in locul tau nu m-as duce pe Italia ci pe Germania , Romania-Ungaria-Austria-Germania (prin Augsburg si iesi la Rastatt) -Franta (Moulhouse si mergi tot in jos) -Spania acuma depinde unde vrei sa meri in Spania eu tot in Alicante (jos) am fost de multe ori ...

prin Ger e mai ieftin ca nu platesti autostrada (peage) nu mai trebuie sa treci prin Coasta de Azur care e extrem de scumpa ...

cand am venit eu in decembrie 2007 Germania 80 la suta era in lucru cu drumurile , nu stiu cum e acum !

daca mergi prin Ger e mai lung cu 250 de km dar e mai ieftin drumul decat daca mergi prin Italia ...

cel mai bine e sa te uiti pe RoutePlanner !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

utari din spania....

am fost in dubii ce traseu sa aleg iar pana la urma am venit prin italia,franta,spania...

drumul a fost ok...am facut multe prescurtari...nu am mai urcat pe la milano si am mers pe genova-ventimiglia-marseille-perpignan!va recomand cu incredere traseul dar sa nu v mirati de preturile autostrazile din franta in special pe coasta de azur!in rest e misto tare in spania si drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

excentric

Spune-mi si mie cam ce preturi sunt pe traseul

RO - HU ( Hegyeshalom ) - AT ( Graz / Villach ) - IT ( Padua / Brescia ) - FR Nice / Cannes - Barcelona - Madrid si ....... :rolleyes:

Combustibil, autostrazi. Prin Italia voi trece ca prin branza.

Multumesc anticipat

PS. Am un traseu lung anul asta :blush:

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

excentric

Spune-mi si mie cam ce preturi sunt pe traseul

RO - HU ( Hegyeshalom ) - AT ( Graz / Villach ) - IT ( Padua / Brescia ) - FR Nice / Cannes - Barcelona - Madrid si ....... :icon_thumright:

Combustibil, autostrazi. Prin Italia voi trece ca prin branza.

Multumesc anticipat

PS. Am un traseu lung anul asta :Driver:

Mihai

TE rezolv eu daca vrei, numai sa-mi gasesc agenda unde am notat totul. Daca vrei vb pe mesenger.( richter_2_man)

PS daca ma apelezi sa-mi spui ca esti de pe vwforum, k?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

Poate ar fi bine sa postezi aici pe forum. Informatiile tale vor fi folositoare si pentru alti :icon_thumright:

Multumesc anticipat.

PS. Asa cum am mai scris traseul meu va fi anul asta de ~ 7300 km :

Buc - Hegyeshalom - Graz - Villach - Padua - Nice - Cannes - Barcelona - Madrid - Andorra - Lyon - Bensancon - Munich - Vienna - Szeged - Buc ( 25 zile ).

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Daca ajungi in Madrid poate ne intalnim,eu sunt in Avila, la 100km de Madrid spre Portugalia.

Deci tu vei face traseul: RO-Ungaria-Austria-Italia-Spania. Ungaria si austria platesti doar rovinieta, 18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam mult.

Nu cred ca voi cauta sa fie motorina cu 10 centi mai ieftina sau mai scumpa. Asta este. De mers noaptea nu am cum . Traseul este stabilit cu plecare imediat dupa micul dejun si mers maxim 980 km Andorra / Bensancon. Acesta este traseul cel mai lung. In rest 6 / 700km. Se fac repede. Cazari am in orase mari, hoteluri cu parcare. De Austria si Ungaria stiu ca am fost in iarna. Partea de Nord a Europei o cunosc din vara trecuta.

Daca jumatatea mea :lol: vrea Spania nu pot sa zic nu. Eram curios de preturi aproximative Italia, Franta, Spania. Deci nu exista ceva gen rovinieta. Pacat :) .

Plecarea din Buc - 2 iulie.

Mihai

PS. Oricum stau aproape toata ziua pe net :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

şi eu vreau să ajung vara asta la barcelona. eu

Modificat de gabi_gr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

peste o saptamana va trebui sa plec la madrid.

inca nu stiu un traseu. am tot cautat si nu m am dumirit.

imi dau seama ca in Italia si Franta, ma vor rupe taxele de autostrada.

Stie cineva un traseu care sa ma ajute sa evit macar o parte a acestor cheltuieli?

vreau sa plec joi dimineata si mi as dori sa ajung duminica cel mai tarziu la 6 seara in Madrid.

Cei care ati mai facut un astfel de traseu, credeti ca ma incadrez in timp?

Ar fi cineva sa ma sfatuiasca cum sa mi calculez acest traseu, adica cam in ce locatie sa inoptez?

Am inteles ca hotelurile F1 sunt mai ieftine. Si as vrea sa stiu cam pe unde ar trebui sa opresc, ca sa incerc sa mi fac rezervare din timp.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa nu dai bani pe autostrazi, poti sa merge pe drumuri europene si nationale, care sunt gratis. Sincer nu stiu unde iesi mai ieftin ca daca mergi pe drumuri regionale vei face mai mult timp, deci cel putin o noappte in plus de cazare care s-a putea sa coste cam cat autastrazile daca sunteti mai multe persoane.

Daca vrei neaparat poti sa ocolesti autostrazile si sa mergi pe drumuri regionale, care sunt gratuite. Dar nu stiu cum vei iesi mai convenabil la bani pentru ca daca nu mergi pe autostrazi, vei face mai mult timp si va implica 1-2 cazari in plus, care s-ar putea sa echivaleze cu plata autostrazilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Marti plec si eu la Valencia ,Ma duc cu masina si ma intorc cu avionul .Am citit tot despre drum revin cu poze si impresii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema, si nu ma pot decide exact...

as putea merge cu masina pe unul din traseele pana in Barcelona, costandu-ma vreo 160EUR taxele de drum + vreo 230EUR motorina pana acolo sunt aproape 400EUR la dus, doar transportul + 400 la intors avem 800 EUR doar transportul. Daca mai pun si cazarile pe drum dus-intors, ajung la 1000 eur dus intors drumul :))

Am cautat pe net niste avioane low-cost , si dus intors pt o persoana, e in jur de 340 - 400 RON dus-intors, deci mai putin de 100 EUR si ajungi imediat...

voi de ce alegeti varianta sa mergeti cu masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane..... depinde pentru ce mergi acolo, concediu sau altceva? Eu in concediu m-as duce cu masina, pentru orice altceva avionu tata! In 2 ore jumate esti acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!