Jump to content

Inlaturarea gainatului de pe vopsea


lucus80
 Share

Postare recomandată

Eu folosesc Sonax pentru insecte . Dai , lasi 2 minute si stergi cu o carpa . Sunt super multumit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VEKAU

    13

  • toni

    6

  • lucus80

    4

  • lucastn

    4

Top Posters In This Topic

Eu am loc de parcare sub un copac... si am avut multe cadouri de la zburatoare dar s-au curatat de fiecare data cu un pulverizator pentru curatat geamuri (spuma aplicata din belsug pe "cadou" si pusa o bucata de hartie cu care sterg, sa mentina uda zona, sa se inmoaie -uneori chiar insistat cu pulverizatorul dupa ce s-a "topit" cadoul si indepartat cu jetul)

Dar ce faci cand ai norocul unui coleg? ...mai jos va rog :)

birdshit01av1.th.jpgthpix.gif

birdshit02bt6.th.jpgthpix.gif

birdshit03yw8.th.jpgthpix.gif

Nu credeam ca se poate asa ceva... Masina e non-VAG, dar nu cred ca asta conteaza in final...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca chestia aia este de la o pasare insemna ca a mancat ceva radioactiv ;)

Eu cred ca a alta substanta a fost pe acolo :huh: E gainatul nenorocit, dar nici sa ajunga la grund nu poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred, pt ca am fost cu cineva in Turcia si dupa 12 zile de stat gainatul la vreo 35 de grade asa arata. Alta solutie decat revopsirea nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

da, gugustiucii astia radioactivi mi-au marcat si mie masina: o pata de cca 8 cm diametru destul de clar vizibila pe eleron (masina e argintie...si chiar si asa se vede bine...)

In alte parti nu am observat sa imi fi lasat urme. Nu ma grabeam sa sterg gainatii pana nu m-a lovit bucuria pe eleron, dar de atunci, imediat ce vad, pulverizat solutie de spalat geamuri prin casa pana se inmoaie apoi sters cu servetel umed si se iau fara probleme.

Subscriu la experienta nefasta cu oul a colegului forumist de mai sus. Am avut 2-3 sau trei oua aruncate de un #$%#^& suparat probabil ca am parcat pe locul strabunicului lui (e greu sa parchezi in Militari :()

Unul din oua a lovit montantul stang al parbrizului: vopseaua este sarita pana la grund (asta cred ca se vede alb dedesubt) in cerculete concentrice acolo unde s-a spart oul. Probabil a stat peste 6 ore pe masina pana sa il spal...

Idei? Solutii de retusare?

SUGESTIE: poate ar trebui si un poll cu ce tip de ceara (firma si model) recomanda cei care folosesc. Sa stim si noi cei care nu le dam cu ceara cu ce sa ne rasfatam/protejam masinile de acum incolo.

Drum bun si atentie unde parcati...

:icon_thumright: Alte inalniri de gradul III cu zburatoarele? Un porumbel kamikaze in parbriz pe autostrada @ 110km/h (parbriz ciobit x() si o vrabie infipta in grila radiatorului exact sub sigla :) Skoda bites back!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru protectie impotriva gainatului ,eu o data la 6 luni o dau cu ceara solida de la Waxx si la fiecare plecare verific daca am vreo 'prospatura' pe vopsea si o indepartez cu solutie pt.geamuri imediat ca altfel 'arde' lacul. :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ceara este Waxx? De unde o iei? Poti da mai multe detalii despre ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cel mai indicat este spalatul cat mai repede mai ales in sezonul cald deoarece ste foarte acid si atac lacul , eu am patit si nici cu ploish profesional nu a mai iesit pata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut zilele trecute vreo 4 pasarele nasoale deasupra masinii si au si mancat ceva aiurea. am luat un pulverizator din ala pentru geamuri, l'am umplut cu apa calda si am dat cate 15-20 de jeturi pe fiecare gaint si apoi am sters cu o carpa moale. nu a ramas nici un semn :). precizez ca ultima oara cand am spalat masina nu am mai dat si ceara pe ea. daca era data si cu ceara cred ca se duceau si mai usor mizeriile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce sa cred... Nu demult la spalarea masinii i-am zis sa-mi dea si ceara pe ea. Nu e f. scump, 5 RON, insa arata exact la fel ca dupa o spalare simpla. Acum... nu ma deranjeaza ca am dat banii aia, da' nici chiar asa sa-si faca impresia ca ma prostesc pe fata si eu nu imi dau seama. Deci nu stiu cata protectie iti ofera acea ceara, insa oricum nu am sa incerc sa aflu. In cel mai rau caz imi iau ceara solida si ma fac ninja (in caz ca ati vazut Karate Kid).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu odata la 4-6 luni o dau cu ceara solida Formula 1, iar cand vad o "dejectie" o curat imediat cu apa (am in permanenta o sticla cu pompa pentru a pulveriza apa pe masina)... am folosit si solutii speciale, insa cu praful nostru... daca pulverizezi acele solutii, sunt mai greu de sters... ele se preteaza mai mult la curatarea petelor ce nu se duc dupa spalarea masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu folosesc apa calda si/sau servetele umede. Sa nu stergeti de 2 ori cu aceeasi parte din servetele ca se zgarie vopseaua (cred ca pasarile astea mai iau si nisip pe langa ce ciugulesc ele de pe jos).

Modificat de Polaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar apa calda face minuni, inmoaie gainatu, si eu masina parcata sub un tei, si mai vin pasari pe crengile lui si o cam umple, asa ca eu cu vreo 6 litri de apa calda iau tot gainatu, dau bine cu apa calda pana se inmoaie si apoi sterg cu mana umeda de apa cald, normal ca nu am mana murdara, si se ia usor, asta e pun mana si pe gainat ptr a imi proteja lacul masinii. alta solutie nu am, ptr ca aproape zilnic fac acest lucru, nu stiu cat ar ajuta ceara.

un coleg zicea mai in spate despre un dispozitiv de speriat pasarile, ideea e ce faci cu el il pui in copac ii dai u drumu, oricum pasarile fac cacuta, cum faci sa le determini sa nu mai stea pe copac, ce faci cand copacu e infrunzit? ar trebuii deschis un topic sau un poll cu solutia cea mai buna de alungat pasarile, daca crede cineva ca sunt sadic, stop me!

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

maaaaari cacacioase mai sunt pasarile astea si nimeni nu cred ca a avut norocul sa scape de asemenea comori. eu tin masina departe de orice copac si totusi, azi dimineata am gasit o mare pata pe capota. bine ca am folie pe ea si nu am avut mari greutati in a indeparta. nu cred ca are puteri destructive si asupra foliei de carbon altfel o sa fiu nevoit sa declar razboi pasarilor :blah:

si apropo de aceste probleme, daca vedeti ca a dumneavoastra culoare de pe masina se strica si are pete de la gainat incercati cu un polish facut numai pe zone. nu costa mult si puteti sa faceti si voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu stiu ce sa ma mai fac cu gainaturile astea ....

am deja 5 pete pe masina din cauza lor. Au afectat lacul dupa nici macar o zi.

cum pot sa aduc lacul la starea lui initiala ? am incercat cu un spray cu polish de la stac plastic si nu iese deloc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un scratch remover ai incercat? cu asta mai scoteam eu petele astea

acum am in fiecare dimineata ritual: apa, perie sau servetele umede.....Bine ca incep sa apara frunzele in copac si mai retin kktzii scirbelor astora :wacko:

Oricum avem bafta ca nu au vacile aripi, ca altfel am fi cautat masinile in parcari :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am incercat scratch remover. Am incercat doar sprayul acela cu polish si un polish de culoare de la turtle wax. Am frecat de mi-a venit rau dar pata a ramas acolo.

Pare a fi undeva sub lac, nu se simte ca o zgarietura..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pulverizat cu solutie de curatat geamuri si apoi am sters cu servetelul. Sper ca nu face nimic rau vopselei aceasta solutie pt geamuri...mai rau ca gainatul care ar ramane acolo sigur nu face :ceuameni:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte periculoase aceste gainat-uri. am avut unu destul de maricel pe capota, dar spre surprinderea mea, dupa vreo 3 spalari nu ramasese nici o pata. nu stiu ce s-a intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , intr-adevar au un continut ff acid care ataca lacul vopselei si care daca nu e observat fenomenu' la timp poate duce la exfoliere. Solutia mea e aceeasi: servetele umede si norocu' de a nu parca sub fire de curent ,copaci , etc. Dar cum problema in Romania e fix numarul mic de locuri de parcare ramane viabila alternativa de a o duce in casa. Nu ma intrebati cum , ( e o solutie pur teoretica), cam ca si cu gasitul unui loc de parcare :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cei care v-ati tratat masina cu ws platinum, simtiti vre-un efect? aia se laudau in reclama ca dupa un tratament cu platinum nu mai ai treaba cu gainaturile. Asa o fi sau e prosteala? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V i c t o r

Eu ca sa nu am probleme cu gainatul pasarilor la doua luni dau masina cu ceara (cu carnauba). Ceara intra la nivel microscopic in suprafata vopselei si o protejaza de factorii externi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am cautat un topic cu privire la problema asta si nu am gasit,iar daca o sa deschid unul nou ,sper sa nu se supere vre-un moderator.

Mi-e frica ca nu cumva acel gainat de la pasarelele care aseaza pe antena radio sa atace vopseaua.Dupa ce spal masina (de fiecare data) in dreptul antenei gasesc pe caroserie gainat de pasarica.Nu stiu daca si voi aveti probleme din astea da' mie incep sa-mi stea pe creier.Nu stiu cum ar trebui s-o rezolv.Ce sa fac,sa schimb antena,sa pun una mai mica??

Modificat de Marius
Post mutat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut din nou!

Cred ca toata lumea a auzit de "crema minune" WS Platinum" pentru vopsea,parbris,insecte,jante etc.

Mosuletul din reclama spune ca dupa aplicarea aceleai crema(nu contine ceara sau al fel de substante asemanatoare)gainatul se inlatura prin stergerea cu o carpa umeda dand doar o data cu carpa. Stie cineva ceva despre acesta solutie?A folosit cineva vreodata?

As fi tentat sa cumpar(pretul nu e chiar exorbitant 140 solutiile+taxe postale)

voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedeti gainatul de pescarus...ditamai pleoasca ,dupa ce am curatat unul m-am uitat prima data daca a indoit tabla apoi daca s-a dus lacul...era imens ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!