Jump to content

Inlaturarea gainatului de pe vopsea


lucus80
 Share

Postare recomandată

Confirm. Tratamentul preventiv cu ceara solida, este foarte bun. Am aplicat asa ceva si am ghinionul la serviciu sa parchez cate-o data sub un pom in care soilesc o gramada de porumbei (ce locuiesc in casa de langa). Se pare ca asta e o rasa speciala...sufera de diaree cronica. Daca lasi masina juma de zi sub copacul respectiv, cu greu mai vezi vopseaua originala. Si are o coloratura mai ciudata, un maron inchis si cu un aspect granulos... parca mananca paie. Nocivitatea am observat-o pe pielea unui coleg cu un Renault alb. Intr-o zi s-a impodobit cu niste pete de toata frumusetea pe capota si acoperis. A fost inclusiv la tinichigii/vopsitori...verdict...iese cu polish sau, unul din elementi trebuia chiar revopsit. Chiar atat de acid sa fie? Ii trecuse si de stratul de lac si zicea ca atacase vopseaua si aia nu mai iesa la polish. La mine s-a dus simplu, la prima spalare, fara nici o urma. Buna investitia cu ceara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VEKAU

    13

  • toni

    6

  • lucus80

    4

  • lucastn

    4

Top Posters In This Topic

si eu gasesc gainat frecvent pe caroserie...dar am tot timpul in masina un pachet de servetele umede...sunt super eficiente,se ia imediat.

Am observat ca se iau si anumite pete de ulei cu servetele umede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la tratamentul cu ceara , este super.

si ceara lichida e f buna. eu folosesc regulat ! ( a nu se intelege alceva :lol: :D :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu uita pe viitor sa folosesti ceara. face minuni in protejarea de astfel de neplaceri.

Am uitat de ceara :D , plus ca nu am mai spalat masina de mult timp pana azi cand am descoperit hartile :D :D iese la o polishare manuala? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lichida sau solida nu conteaza. frecventa da! la doua trei spalari cel tarziu. eu dau la fiecare spalare.

gainatul face gaura pe caroseriile care n-au vazut pic de ceara o perioada indelungata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma cea mai buna metoda e sa speli locul imediat dupa ce observi "pata" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca stai de straja langa ea! :lol:

de ce sa nu "lucreze" altcineva pentru tine?

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat de ceara :) , plus ca nu am mai spalat masina de mult timp pana azi cand am descoperit hartile :) :) iese la o polishare manuala? :)

Da iese cu polish. Daca nu a trecut de stratul de lac.... La mine au iesit urmele mai persistente la o degresare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ceara din programul de spalare de la OMV e buna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E buna sa iti dea luciu, dar daca vrei protectie trebuie tratament cu ceara pasta.

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc solutie pt spalat geamuri, pulverizez peste gainat, las cateva minute sa se inmoaie, dupa care cu o carpa curata si umezita cu aceeasi solutie indepartez ,,bucuria''. A dat rezultate bune fara sa afecteze vopseaua, chiar si la 2-3 zile de la ,,eveniment''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

puteti incerca sa aveti la voi asa ceva,scoate fara sa lase urme SO390300 Solutie pentru inlaturarea rasinii naturale si a excrementelor de pasari sau chiar lavete:)) SO390000 Laveta pentru inlaturarea rasinii naturale si a excrementelor de pasari,vezi www.magazinpiese.ro pt o cautare usoara introduceti doar codul pe pagina dreapta sus.Si cum spunea cineva o ceara preventiv nu strica(v-o recomand pe cea solida)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Administrator

partial OT...

indrumati-ma spre o spalatorie unde se face ceruirea ca la carte... cu ceara lor sau a clientului, nush...

stolurile imi dau tarcoale si nu stiu ce sa le mai fac, dat fiind ca nu circul zi de zi cu masina... ajung acasa, mai vad cate un autograf, il curat... si vorba aia, abia am o luna juma cu masina, mor de ciuda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte periculase astea mici :) , la vechea masina mi-a lasat niste pete de toata frumusetea, nici cu polish nu iesau, dar recumosc ca si eu am neglijat masina la curatat, dar la asta noua si neagra e grav de se intampla, cel mai bine e sa nu lasi mult timp (max o zi) cu gainatul pe ea si inmuiat cu apa multa si cu o carpa umeda sau servetel se curata, e un avantaj ceara solida, am dat si eu dar si asa trebuie repede inlaturat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:blink:

"Boabele" de ciment cum se scot?

Am avut masina parcata langa o cladire in constructie si uite fericirea.

Am observat la 2-3 zile dupa, atat pe geamuri cat si pe vopsea. Rare, mici, dar afurisite.

Cunosc pe cineva la spalatorie si mi-a rezolvat-o partial (70%) cu 1/2 litri de otet pulverizat peste tot, apoi multa "apa si sapun".

Mi-a zis tipu' sa revin in 2-3 zile si mai dam un otet pe ea, el zice ca o sa iasa, eu nu sunt sigur, e grav lipit cimentul ala!

Aveti experiente similare? Recomandari?

Multumesc anticipat,

Cosmin.

Modificat de Cosmic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt 'bucuriile' lasate de pasari (si eu o mai las sub copaci la serviciu, desi acasa e in garaj) eu am folosit Bug&Tar Remover de la Turtle Wax. La mine a functionat, a scos chiar si pete de smoala cum baga baietii la asfaltari. Speli masina, stergi de apa, dai cu B&T Remover, stergi cu carpa uscata locul, apoi NEAPARAT dai cu ceara (eu folosesc Carnauba de la F1) - face protectie ca lumea. Merita toti banii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

pentru petele de gainatz si eu folosesc tot Bug&Tar Remover de la Turtle Wax.. esuper faina..nu e scumpa si isi face treaba..nu am dat cu ceara dupa insa..chiar trebuie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E, am zis eu ca e musai in ideea ca stratul respectiv de ceara chiar protejeaza vopseaua iar murdaria ulterioara se curata mai usor. E vorba de ceara pasta, nu lichida (nu am folosit din asta, deci nu ma pot pronunta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

dupa ce am lasat masina sub un brad m-am trezit cu ceara pe masina in mai multe locuri.

am incercat tot felul de experimente (inclusiv fohn-ul ca se intarise),am descoperit Sonax pentru rasina de copac si excremente de pasari.

am rezolvat ambele probleme cu 3 pulverizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic ... la mine (VW) nu am inca nici o pata de la acest "agent coroziv". Si am avut destule ... intalniri de gradul III ... :huh:

A folosit cineva ELEVEN ONE de pe 111.ro ? Dizolva gainatul si orice mizerie de pe masina .

Sprayezi si stergi cu laveta .Curata tot. Ramane LUCIU.

cititi aici : http://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=184634

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare am si eu probleme cu gainatii pasarilor de o groaza de vreme am incercat o groaza de metode printre care si taierea copacului... acum astept... sa vad ce sa intamplat... am depus o cerere la primarie si la adp... acum sa vedem... dar nu cred ca se rezolva :rolleyes: (vin sa iti taie creanga in 10ani asa bineinteles dc ai o pila dc nu ... chiar ca nu ai nici o sansa...Prelata ti-o rup "prietenii" sau ti-o fura, copacul nu poti sa il tai sau creanga deoarece iti sar toti mosii in cap(ca le iei umbra)... Si dc te reclama iti iei o amenda de vreo 5000RON Hai sa nu punem problema asa... A folosit cineva un aparat cu ultrasunete impotriva pasarilor??? M-ar tenta foarte tare in ciuda pretului destul de piperat am inteles...(E bun de ceva???Are cineva????) Sa fie si pe baterii sa il las in masina... Astept pareri, opinii si sugestii!!! Bafta si uaaa pasarilor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Da este o mare problema, mai ales pt cei care locuiesc in zone nedefrisate... cei care au Skoda sa fie foarte atenti la pasarele, am auzit si am vazut multe semne lasate, vopseau lasa de dorit. Eu gasisem o Superb in Germania full, deci costase o caruta de bani si avea o pata pe plafon din aceasta cauza, trebuia vopsita! Eu Passatul il parchez sub arbori de toate felurile si culorile si vad ca vopseaua este intotdeauna intacta. In general este bine sa faci o ceruire, nu strica. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: asta cu statul sub pasarela sau structurile metalice cam asa e; se pare ca picura de pe ele o chestie extrem de agresiva pentru lac si vopsea

am patit-o in hala vopsitoriei unei anumite reprezentante (peugeot mai exact) - mi-a picurat de pe tavan unde se gaseau niste traverse metalice ceva minune maro, care dupa inlaturare a lasat sa se vada tabla !!! iar tovarasii au fost nevoiti sa vopseasca in plus fata de ceea ce era planificat....

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai important cred ca ar fi cum sa ne ferim masina de gainaturi. Am stat 10 zile in Grecia si nu m-am ales cu niciun gainat, masina arata impecabil, cum m-am intors in tara si am parcat in fata blocului, parca toate pasarile isi facusera siesta pe masina mea, estimez cam 40 gainati pe ea. Deja nu ma mai agit, n-am nicio sansa. Spal masina si a doua zi e plina de rahat de pasari...

Poate si culoarea sa atraga gainaturile? Am observat ca la culorile deschise nu se imbulzesc sa "marcheze"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un prieten si-a cumparat o solutie pentru a inmuia gainatul de pe masini (nu mai stiu numele)si dupa ce a spalat masina a constatat ca unde a dat cu ea a ramas patat si se vede pe vopsea urma cum sa scurs solutia.o sa revin cu numele ei pentru a numai pati si altcineva la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!