Jump to content

Inlaturarea gainatului de pe vopsea


lucus80
 Share

Postare recomandată

daca ai omis numai o data n-ar fi trebuit sa se intample.

ce ai folosit? cumva apa chioara care o dau astia pe la spalatorii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VEKAU

    13

  • toni

    6

  • gabriel

    4

  • lucastn

    4

Top Posters In This Topic

Pai da. Tocmai de asta le-am spus sa nu o mai dea, pentru ca oricum eu o consider o apa de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ExpertDetailing

Poti rezolva problema printr-o decontaminare cu argila curatitoare...la Expert Detailing.

Urmareste-mi si celelalte posturi!

Pentru alte detalii si programari- tel:0726 728 218

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aplica greu ceara fara o "scula" adecvata? Ma refer daca o simpla carpa este suficienta. Am avut un gainat 4 zile pe masina si dupa ce l-am luat i-a ramas conturul. Parca este o harta, nu altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aplica greu. cu o carpa intinzi ceara, cu cealalta usacata o stergi.

incearca intai cu un degresant pentru curatare.

ceara nu curata, ci doar previne.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Vekau. Deci degresant si apoi ceara. O sa iau din aia lichida pentru ca mi se pare mai usor de aplicat. In orice caz, pana acum la spalatorie nu cred ca am vazut dand vreodata cu degresant inainte de a da cu ceara. Pt degresant mai cer vreo 100K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare domnilor. La problema ce urmeaza, ce rezolvare puteti sa-i dati ? Iata cum sta treaba: am masina (cea din semnatura0 parcata in spatele blocului. Mai un gainat, mai un muc de tigara, etc.... mi s-a bulit undeva pe cupola vopseaua de la un gainat, dar, treaca-mearga... Ieri, ma duc la masina si ce-mi vad ochii... un bizon, bivol, b... *%&^@#$*^$@#%^ mi-a aruncat un OU pe masina. Dau fuga in casa, iau apa calduta, sampon Turtle si ma apuc de inmuiat ou' (era uscat bine). Se duce galbenusu' dar unde era imprastiat albusu'...jale. Mi-a atacat vopseaua. Am incercat cu de toate, inclusiv benzina, dar degeaba. Acum pata are tenta albicioasa, si vopseaua arata ca imprimeurile alea in relief gen piele de crocodil, cu mii de crapaturi si incretituri.

CE MA FAC ???? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca petele raman doar de la gainatul pasarilor constipate, care isi dau drumul dupa mult timp de asteptare - gainat stricat :lol:

Modificat de danyoan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor. La problema ce urmeaza, ce rezolvare puteti sa-i dati ? Iata cum sta treaba: am masina (cea din semnatura0 parcata in spatele blocului. Mai un gainat, mai un muc de tigara, etc.... mi s-a bulit undeva pe cupola vopseaua de la un gainat, dar, treaca-mearga... Ieri, ma duc la masina si ce-mi vad ochii... un bizon, bivol, b... *%&^@#$*^$@#%^ mi-a aruncat un OU pe masina. Dau fuga in casa, iau apa calduta, sampon Turtle si ma apuc de inmuiat ou' (era uscat bine). Se duce galbenusu' dar unde era imprastiat albusu'...jale. Mi-a atacat vopseaua. Am incercat cu de toate, inclusiv benzina, dar degeaba. Acum pata are tenta albicioasa, si vopseaua arata ca imprimeurile alea in relief gen piele de crocodil, cu mii de crapaturi si incretituri.

CE MA FAC ???? :lol:

Albusul de ou nu este suficient de acid sau bazic ca sa atace vopseaua. Nu ai spalat suficient de bine si ce vezi pe caroserie este pur si simplu albusul intarit. Iti sugerez sa lasi o ora o carpa uda peste zona si dupa aia sa incerci sa speli cu apa calda si sampon, o sa vezi ca se curata.

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mah fratilor nici eu nu mai pot cu pasarile astea....la fel ca la 90% dintre voi - imi tin masina in fata blocului..sub copaci. Este o singura zona mai rarefiata de copaci unde e bataie pe 2 locuri de parcare intre 'nspe masini. In fine...sub copaci..jale. Se kk pasarile alea in draci. Eu unu' m-am saturat sa tot sterg gainat de pe masina...ceva seminte otravite nu sunt?!? sau nu e voie? Ca eu unu m-am gandit sa merg direct la sursa...pot sa sterg cat vreau ca kk-tii tot apar..asa ca ma gandeam sa stirpesc ciorile/vrabiile dracu'.

PS. Am mai vazut si o baba cretina care arunca "mamaliciki" langa copaci. Cu baba rezolv repede. :ph34r:

Modificat de Godfather
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ klf

Sper sa ai dreptate. Am intrat pe forumul de la Maguire's si acolo ziceau ca singurul remediu pentru ou este revopsirea. Sper sa fi inteles eu gresit. Beleaua e ca vopseaua din portiunea afectata arata la fel ca cea dintr-o zona (muuuult mai mica) afectata de un gainat de pasare neobservat la timp. Acu', inainte de a ma duce la servici, trec pe la masina sa o inspectez, iar dupa ce vin de la servici iar fac o verificare, doamne fereste de ceva... Cre' c-am innebunit... :lol: Da' si daca-l prind pe ala de mi-a facut bucuria... sa vezi ce-i dau...

Modificat de lucastn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sunt paranoic :vaidecapulmeu: dar eu tin un bidon cu apa in masina si daca cumva mi se face vreun "noroc" aviar mai bine sa am zoaie pe masina decat gainatz de pasare. Iar sub copaci... nu imi tin masina decat daca n-am loc de parcare nici intr-o raza de 5 minute de mers pe jos. Eu locuiesc langa Cismigiu... si sunt mai mult decat enervat de ce mi s-a intamplat de cateva ori. Adica spalat masina - facuta giugiuc :angry: , lasat masina o ora in fata blocului in parcare - intre copaci, nu sub, iar cand am venit... durere... masina plina de excremente.

La fel, primavara-vara, cad tot felul de prafuri si polenuri lipicioase din copaci, care fac masina practic jegoasa.

Acum... nu stiu care ar fi mai grav - sa las masina in soare, cu parasolare peste tot (oricum o am asa :D ), sau sa o tin sub copaci sa mi se umple vopseaua de tot felul de "scursuri" ale naturii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat chestia cu carpa umeda... nici un rezultat. Albusul oului mi-a atacat vopseaua in profunzime. M-am chiorat o ora si tot nu-mi venea sa cred ce a putut face un banal ou. Dar asta e... voi incerca inlaturarea lui pe cale mecanica cu paste d'astea abrazive si apoi, daca nu se duce vopseaua pana la chit, ca sa se vada alta culoare, voi incerca retusarea cu polish-uri d'astea mai bune. Cam ce tipuri de polish-uri s-ar preta la o asemenea operatiune ? Astept recomandari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva coaja oului a "ciobit" vopseaua cand a aterizat? Eu asa am patit la masina anterioara si se vedeau mai multe cercuri cu centrul in punctul de aterizare. La mana se simtea vopseaua lipsa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucastn eu zic sa te duci mai bine la un service ceva care se ocupa cu asa ceva si rezolva ei cum stiu decat sa dai o gramada de bani pe toate chestiile din comertz care sunt sau nu eficiente adica sa faci teste pe masina si sa nu iasa nimica (parerea mea, eu o rezolv pe casco :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa si intentionez sa fac. Deja la o vopsitorie mi-au spus ca ma face vo' 70 RON remedierea cu ceva polish-uri. De vopsit plafonul intreg m-ar ajunge nu mai putin de 450 RON. "Epicentrul" impactului se vede dar asta e cea mai mica problema. Beleaua e "unda de soc" din albus care mi-a facut o harta de vreo 0,5 mp si care mi-a crapat vopseaua prin nus' ce procese chimice. A apucat sa se intareasca si din cauza asta mi-a facut tzandari vopseaua. Si se vede de la o posta. In concluzie...FERITI-VA DE OUA !!!!

Modificat de lucastn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm "calitatea" vopselurilor folosite de VW. La un Polo am incredibil de multe "harti" lasate de minunatele pasarele (dar si ele ne incinta diminetile cu cintecele lor nu?).

Va recomand cu cladura http://www.expertdetailing.ro/ Nu numai ca au solutii profi de retusare, insa au si solutii de prevenire (cum ar fi foliile de protectie 3M).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oul proaspat NU are actiune chimica (acida sau bazica) asupra vopselei , fiind un amestec complex de aminoacizi, zaharuri , etc. Actiunea poate fi de la abraziunea data de coaja combinata cu un ou alterat in care o parte din aminoacizi s-au descompus rezultind produsi destul de caustici. O chestie nu inteleg.. masinile voastre nu sunt lacuite?? - lacul e o zona de tampon ce greu poate fi trecuta in caz ca e intacta. Ceara din sampoane sau cea adaugata separat tocmai asta face..o zona de tampon (si de clivaj) intre mizerii si vopsea. Solutii de renovare... polish la culoare si apoi lacuirea suprafetei. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand cu cladura http://www.expertdetailing.ro/ Nu numai ca au solutii profi de retusare, insa au si solutii de prevenire (cum ar fi foliile de protectie 3M).

Eu am trecut pe la ei (zona Crangasi - Ford/McDonald's) pt a primi o solutie la niste pete ramase de la gainat.

Numai tampenii mi-au zis. E venit un pustiulica, s-a uitat la masina si a zis ca e afectat lacul pana la vopsea - singura solutie fiind vopsirea. Mi-a explicat ca nu s-a inventat inca ceara care sa protejeze de gainat.

A doua zi am fost la spalatoria de pe Expozitiei pt a efectua o ceruire cu ceara solida (de fapt e o pasta). Cand au degresat masina, au iesit ca prin minune si petele despre care mi se povestise ca au trecut de lac :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am in permanenta o sticla de apa in portbagaj si cum vad un gainat il curat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
A doua zi am fost la spalatoria de pe Expozitiei pt a efectua o ceruire cu ceara solida (de fapt e o pasta). Cand au degresat masina, au iesit ca prin minune si petele despre care mi se povestise ca au trecut de lac :offtopic:

ai grija ca uneori ceara mai acopera pe termen scurt petele.

vezi la urmatoarea ploaie daca mai apar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am inalturat kktul de pasare in felul urmator:una bucata sticla cola umpluta cu apa calda de la robinet am turnat cam juma de stica pe kaka intarit pana sa inmuiat apoi usor cu o carpa si ...a iesit super usor fara urme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Eu am trecut pe la ei (zona Crangasi - Ford/McDonald's) pt a primi o solutie la niste pete ramase de la gainat.

Numai tampenii mi-au zis. E venit un pustiulica, s-a uitat la masina si a zis ca e afectat lacul pana la vopsea - singura solutie fiind vopsirea. Mi-a explicat ca nu s-a inventat inca ceara care sa protejeze de gainat.

a mai avut cineva de a face cu expert detailing si e dispus sa povesteasca experienta? ca si eu "am loc de parcare" sub un pom, si parca toate pasarile din el sunt constipate (bineinteles, ganietat doar pe masina mea, pe jos curat) si vroiam sa ma duc la ei sa fac un tratament din ala complet (care costa vreo ~ 7mil) si n-as vrea sa-mi iau vreo teapa crunta de toti banii.

later edit: never mind, iar n-am folosit cautarea un forum. sorry.

Modificat de sin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:D Belea, am si eu pe capota motorului harta Asiei, Africii si Australiei cu toate ca am dat cu apa din belsug la circa 1 ora de la impactul nimicitor.Fratilor ce @#$$## mananca zburatoarele astea :lol: ?.Iese daca daca dau cu polish, cu manuta mea(am un tub in portbagaj dar nu am avut timp)? :D :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu uita pe viitor sa folosesti ceara. face minuni in protejarea de astfel de neplaceri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!