Jump to content

Schimbare bucse bascula


catalinx
 Share

Postare recomandată

Pentru o fabia sedan din 2004 1.9 sdi am urmatoarea intrebare.

Se poate schimba bucsa bascula cea mica? Atasez 1 poza cu bucsa, va rog frumos un sfat daca se poate, unde gasesc si daca se poate schimba.

post-35972-1227536150_thumb.jpg

Modificat de auditc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la magazinele de piese de schimb!

La dealer nu se poate lua decat impreuna cu bratul si e undeva pe la 200 Ron (bratul cu bucsa).

La magazinele de piese e in jur de 20 ron bucsa.

Eu stiam ca nu prea sa schimba decat cu bratul bucsa asta si ca de obicei nu prea e cazul sa fie schimbata. Desi am vazut ca unii colegi cu G5 au schimbat-o si au scapat de cava zgomote pe care le acuzau. Asta de de gandit ca totusi ar fi posibil, mai ales ca bucsa de brat, cea mare asemanatoare cu cea de Polo/Fabia/Ibiza.

La magazinul de piese mi-au recomandat ca u e o idee buna sa o schimb asa ca e foarte greu de bagat si ca nu mai poate fi pusa bine la loc :icon_thumright: . Dadeau exemplu pe cineva cu un Passat care a dat 21 lei pe bucata si a sticat 5 pana a reusit sa le puna la loc.

Acum totul e relativ, depinde de mecanic si de ingineria solutiei ca sa zic asa :)

Eu ma gandeam sa o schimb si eu daca tot desfac bratul pt cea mare.

Deocamadata o las asa si ma uit cum se poate schimba pentru viitor.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, nu este furnizata ca si piesa de schimb de catre producator. La Octi2 da, dar este putin diferita. Va spun ca am incercat acum 2 saptamani sa montez astfel de bucse la un prieten la fabie, aftermarket, si n-am facut decat sa le rup. 2 ore m-am chinuit insa nu vroiau sa intre absolut deloc. Din apasarea pe partea metalica se umfla foarte tare partea din mijlocul bucsei si nu mai intra. M-am chinuit in fel si chip insa am renuntat. Stiu ca altii au reusit dar sunt curios cum.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar e adevarat ca astea nu prea se uzeaza?

Si daca se uzeaza cum se manifesta?

Blitz ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, nu prea se uzeaza. Am avut cazuri cand le-am schimbat cu tot cu brate la 180.000km dar si la 120-140.000 la masini birjarite. Ca si simptome: batai tren rulare fata la mers usor pe denivelari cu un usor iz metalic si o senzatie de instabilitate la viraje (se simte mai ciudat masina) - mi-e greu sa explic in cuvinte cam ce se-aude/simte :icon_thumright: . Dar cea mai sigura constatare este: ridicarea masinii pe rampa si cu un levier se misca fata/spate bratele. daca misca de la bucsa anterioara inseamna ca sunt gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci!

Eu am mai mult dimineatza un fel de harjait pe fata (ca si un scartait mai gros) cand trec mai incet peste denivelari ample si un pocnet cand sunt mai mici. Parca ar freca un tub intr-altul si cateodata se loveste de peretii lui. Asta la mers cu a 1-a, a 2-a. Dupa ce merg mai mult parca nu muult mai rar se aude cateceva, apropae deloc. La viteze mai mari pare liniste.

Astea au aparut relativ recent.

Mi-au zis la standul de test ITP ca am bucsele bascula moi. Dar nici inainte sa le pschimb pe cele vechi care erau rupte nu imi face asa.

Acum o sa le schimb sa vad dar cred ca nu e numai de la ele.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat un set de bucse brat inferior originale de la skoda.Inca nu le-am montat,dar ele sunt foarte tari la material.Pe astea care le am pe masina de 7 ani,cand apas pe ele se simte,pe cand la cele noi nici nu pot apasa.Dar e ceva diferenta de pret,tu Aditu,luasei la vreo 25 ron bucata(parca,din cate imi aduc aminte),iar astea de la skoda sunt 40ron bucata.De asta ma gandesc eu ca ale tale s-au inmuiat asa in doar 7-8000 de km.Mi se pare o uzuara prea mare,tinand cont ca eu am masina de 7 ani si vreo 70k,si bucsele de abia au inceput sa aibe cate o fisura.Adevarul e ca am si grija de ea...dar sunt unii mai ales prin bucuresti,care merg prin gropi in fiecare zi.Sa vrei ,si n-ai cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am grija de ea.

Acum o sa le schimb cu unele de la VW de 40lei bucata.

Sper sa tina mai mult! Cele care au fost pe ea originale erau rupte si de aia le-am schimbat.

Ce parere ai despre manifestarile descrise mai sus. De la ele sa fie? Sau de le cele mici? Sau de la cu totul altceva? :frigbaitata:

Oricum de la cele rupte se auzea dor cand si cand o bataie pe sub scaun in rest nimic. Astea de or sa trebuiasca schimbate dupa doar 8000km sa produca si sa provoace atatea alte sunete? Hmmm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu, este probvabil ca zgomotul sa se auda de la bucsele de bara antiruliu insa tie ti-a zis la ITP ca bucsele posterioare sunt moi, nu alea anterioare (pe care le-a pus auditc in poza). Recomandarea mea este ca daca le schimbi pe alea posterioare sa schimbi si pe cele de bara antiruliu, ca sa stii o treaba. Eu am patit iarna trecuta: am rupt o bucsa de brat intr-un sant prin Pipera si dupa ce le-am schimbat, la 1 saptamana au inceput sa scrasneasca si alea de antiruliu.

marian_c, ce bucse ai luat de la Skoda? pe cele mari, posterioare? sau pe cele mici din fata? (ca, asa cum ziceam si mai sus, cele mici din fata NU se livreaza pe original decat impreuna cu bratul).

Cheers!

Later edit: Ma scuzi Marian, acum am vazut ca ai dat 40RON/buc, deci sunt alea mari.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat deja bucsele de bara stabilizatoare. E tot una cu cele antiruliu. Nu?

Si am pus luate tot de la VW. Poate chiar de la ele o fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat acum 2 zile bucsele de brat (cele mari).

Ca de obicei masina sta mai bine pe roti parca, mai sus si mai tare.

Parca nu se mai aude harjaitul ala insa cateodata pe denivelari, pe unele limitatoare de viteza, si cate-odata chiar si la franare-accelerare se aude poc-poc pe dreapta Suna ca de bieleta antiruliu parca. Daca e denivelarea mai mare se aude cumva mai urat.

Pe gropi am impresia ca nu se manifesta.

Acum problema e ca : plec dimineatza de acasa...si nu se aude, poate doar 1-2 ori. Plec de la birou si merg prin oras a facut aproape mereu.

M-am dus apoi imediat cu ea la service si am asteptat vreo 2 ore randul meu ca sa ii dau de cap si la asta, convins ca nu are cum sa nu o detecteze mecanicul.

Surpriza, in testul de drum nu a facut! Parca odata s-a auzit f putin si atat. A tras mecanicul de toate alea pe acolo, a fortat cu un levier. A zis ca lui i se pare ca e tun masina. Asa mi-au mai zis si la ITP acum 2 luni cand se mai auzea cateodata, asa mi-au zis si alti mecanci.

Mama ei de masina! cred ca ii dau foc. Acum de dimineaza am mai auzit-o de vreo 2-3 ori usor.

Ce sa fie colegi? Sa fie bileleta antiruliu dreapta? Uneori face exact ca ea, un poc-poc metalic.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu mai demult o intrebare pe forum vis-a-vis de aceste bucse dar din poliuretan. N-a stiut nimeni sa imi spuna unde gasesc in Ro.

Iata situl producatorului Powerflex UK

si importatorul in Romania: Racing Nick.

Eu unul sunt dispus sa le incerc la primavara, impreuna cu un kit de suspensie ceva mai rigid.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut. Si "La mulţi ani". Deşi am Cordoba, nu Fabia, datorită platformei comune pe care şeruiesc am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat bucsa mica dreapta.Am luat-o cu 40ron marca TRW.Mecanicul de Skode acasa a tot incercat s-o introduca dar nua a reusit.Pina la urma a polizat-o si apoi a intrat.La unghiul de fuga mecanicul a zis ca a ramas o mica diferenta dar ca unghiul de fuga nu-l poate regla dar m-a asigurat ca nu o sa uzeze cauciucurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Fratilor nu stiu ce sa mai ma fac cu Fabia mea 1.4MPI 2002, mai precis cu bara stabilizatoare. Am fost la un service m-iau spus sa schimb bucsele bara stabilizatoare, le-am schimbat (nu eu ei) ieftin 15 RON bucse +manopera. Dupa 10 km iar mai rau scartait si batai parca aveam draci im masina, ma duc din nou la ei bucse de teflon de pe bara praf concluzia lor= schimbat bara stabilizatoare, ce sa mai zic am zis ok numa sa nu mai bata si sa scartaie. Toate bune alaltaieri am schimbat bara, ieri a inceput din nou un scartait subtil la denivelari pe partea dreapta fata....concluzia?? nici eu nu mai stiu ce sa fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia.... schimba mecanicii! Nu ti-a verificat nimeni bucsele posterioare de brate fata? Cu siguranta sunt si alea rupte si scartaie cauciuc pe cauciuc, mai cu seama cand ploua si se uda acolo. Ia verifica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze de offtopic dar BLiTZ imi poti spune unde pot gasii bucsele posterioare de brate fata pentru ca la ultima revizie mi-au zis ca-s un pic duse, nu stiu ce inseamna pentru ca nu am zgomote sau batai deloc. Si eventual cine a mai facut acest lucru sa-mi spuna daca sunt greu de schimbat si daca sunt necesare scule mai speciale. Multumesc si scuze inca odata de offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia.... schimba mecanicii! Nu ti-a verificat nimeni bucsele posterioare de brate fata? Cu siguranta sunt si alea rupte si scartaie cauciuc pe cauciuc, mai cu seama cand ploua si se uda acolo. Ia verifica!

cred ca alea or fi, ca exact cum spui tu aseara a inceput sa ploua si atunci a inceput sa scartaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde pot gasi bucsele posterioare de brate fata

La orice magazin de piese auto, sau la service Skoda/VW...

eventual cine a mai facut acest lucru sa-mi spuna daca sunt greu de schimbat si daca sunt necesare scule mai speciale

O sa dureze ceva, dar nu este dificila operatia. Te poti descurca si cu o menghina in loc de presa pentru a introduce bucsele in brat, iar pentru a le scoate un ciocan si o daltita/surubelnita (si un pic de atentie sa nu ciobesti bratul). Nu uita sa cumperi pasta pentru asigurat suruburile. Si daca tot umbli acolo poti schimba si bucsele de bara anti-ruliu.

Modificat de MarlboroMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia merg puse bucse de Ibiza Cupra, singura diferenta fiind ca cele de Cupra sunt pline... azi le voi schimba si eu si voi reveni cu amanunte.

Tot asa aveam si eu batai si nu le dadea nimeni de cap pana ce nu am schimbat mecanicul... acum astept sa le schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru că tot suntem la capitolul ăsta, am schimbat bucşele faţă, cele mari (cu tot cu console, dar asta e altă discuţie) şi bucşele bară stabilizatoare. Nu mai troncăne nimic, dar tot persistă, şi destul de acut, acel "dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...eu as paria pe bielete...inainte sa le schimb, pe langa diverse zgomote, aveam si senzatia ca am gelatina in loc de suspensie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca nu am postat mai devreme insa vreau sa va destainui faptul ca mi-am montat acele bucse "in cruce" despre care va spuneam in alt topic ca sunt noul model de bucse posterioare originale.

Montajul are un grad mediu de dificultate fie ca alegeti varianta "pe masina" sau varianta "cu consolele jos si montate in presa". In primul caz e necesara o presa cu surub dar pe care vin puse niste flanse speciale care se potrivesc in bucse a.i. sa nu le sparga cand le preseaza. In cazul al 2-lea este necesar reglajul geometriei, obligatoriu.

Revenind: mi se par absolut in regula noile bucse, mult mai rigide decat cele normale pe care le aveam (nu stiu din ce cauza cele pe care le aveam se inmuiasera ... un fapt destul de bizar intrucat n-am folosit vaselina prin zona, iar senzatia pe viraje era ceva asemanator cu ce-a descris MarlboroMan.... gelatina in loc de suspensie). Mai rigide insa nu asa de rigide precum sunt cele de cupra. Per total sunt multumit de tinuta de drum.

Codul de piesa originala este 1K0407183E iar pretul este undeva la 50-53ron la reprezentanta, dar la care beneficiati si de discount 20% (fabia 6Y se inscrie la segmentul 2 de clienti). Ele arata asa (seamana cu bucsele montate in consolele de aluminiu de la suspensia octaviei2):

post-2063-1247205538_thumb.jpg

post-2063-1247205558_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, in sfarsit...s-au desteptat unii, nu stiu de de a durat 10 ani, cand era evident din prima ca modelul initial e un rahat.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am schimbat ambele bucse - intai cele de brat inferior,iar ziua urmatoare cele de bara antiruliu. Montajul a fost cel din varianta a 2-a,fara demontarea consolelor,si cu desfacerea pivotului doar din articulatie.

Pt inceput au disparut troncanelile de la bucsele de brat,dar s-au manifestat in continuare "hatz"-urile de la bara antiruliu.

Asa ca ,ziua urmatoare le-am schimbat si pe alea.

Cu aceasta ocazie,am verificat jocurile la pivoti,cap de bara,bieleta de directie..Nu am constatat decat un joc intr-o nuca la bieleta antiruliu pe stanga, pe care insa nu am schimbat-o. Zgomotele au disparut...

Binenteles,am desfacut burdufurile pe la pivoti si bielete antiruliu si am bagat vaselina.Am studiat la Skoda si o bieleta antiruliu noua,care se manifesta ca cele vechi ( cu exceptia nucii cu joc).

Pivotul a iesit frumusel din fuzeta prin ciocanire usoara pe ambele parti ale fuzetei.

Cel mai greu a fost la scoaterea bratului din bucsa.

Bucsele le-am luat de la Skoda,dar anul trecut...erau ambalate mai multe intr-o cutie..codul identic,in loc de "A" aveam "B",bucsa diferind foarte putin de cea originala( care era marcata MICHELIN ) , iar pe bucsele noi nu este marcat un producator anume..ci doar sigla "VW".

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!