Jump to content

Schimbare bucse bascula


catalinx
 Share

Postare recomandată

stai linistit merg suruburile tale in multe cazuri se recomanda schimbarea suruburilor (la distributie ,la chiulasa ) dar nsu cati la schimba ori la bascula cu atat mai putin conteaza ,daca totusi vrei sa la schimbi sa fie doar originale (nu dintrastea din comert ) pentru ca cele originale au o anumita duriatate ,iar astea din comert nu prea !dar cum spuneam stai linistit ca nu se rupe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) am inteles pct tau de vedere si ma gandisem si eu la treaba asta, mai ales ca saboteur si toti cei care si-au mai schimbat si au scris aici nu au mentionat nimic de inlocuirea suruburilor, dar macar asa, de dragul discutiei, unde le pot gasi? sau si mai bine, cand ma duc undeva ce anume cer? :D daca nu gasesc pana imi iau si bucsele de bara stab probabil nu voi schimba suruburile, dar daca le gasesc poate fac si eu o treba ca lumea, cap-coada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa inlocuiesti suruburile doar daca sunt corodate. Si sa le dai cu pasta de blocare loctite 601( scrie in manual) sau cu loctite 243( dupa Saboteur).

Suruburile la dealer sunt in jur de 2-3 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vin si eu cu pareri despre schimbarea bucselor si comportamentul masinii dupa schimbarea acestora, pareri care trebuiau sa apara atunci dupa initierea topic-ului dar se pare ca mi-a trebuit ceva ......Ajungand la o matusa la curte am zis sa pun mana pe chei, am desfacut doar surubul basculei si cei ai pivotului sperand ca e suficient si ar fi fost deorece am reusit sa scot bascula si bucsa (bucsa in parti mai mici si multe), am bagat bucsa cea Seat la loc cu o presa tot de bucse dar de Dacie si modificata , pana aici totul ok dar cand sa bag bascula nevoie mare nu intra cu tot uleiul dat in interiorul bucsei si si pe capatul basculei si atunci am trecut la demontarea asa cum a facut si Saboteur a multor suruburi si scoaterea consolei dar pana la urma a trebuit sa curat vopseaua de partea ce intra in bucsa pentru a intra in aceasta. In concluzie cei ce vor sa faca operatiunea pe cont propriu pot sa renunte la demontarea consolelor care necesita ceva munca, chei bune , maini rupte etc , a si umbra. Concluziile mele dupa....:masina pare sa fie mai "sport" adica vibratiile resimtite la bord sunt ceva mai mari dar fara bubuielile in timpul franarii si nici la gropi mai serioase directia Ok . Trebuie sa mentionez ca au aparut si zgomote nedorite cum ar fi: pacaneli bieleta dreapta care acum se aud din cauza rigidizarii articulatiei dar si mai trist in cazul meu aparitia unor vibratii accentuate in volan la 1100-1500 RPM , vibratii inexistente cu bucsele de Fabia . Geometrie efectuata doar convergenta ca cica nu se mai fac si celelalte(75 RON).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da .Se pare ca te-ai chinuit.Stii de ce ? Bucsa originala de fabie e mult mai flexibila,daca ai fi ridicat masina pe crik pe o parte,si te-ai fi bagat sub ea,ai fi vazut ca pozitia axului de la bascula in bucssa se modifica mult,datorita elasticitatii bucsei. LA cea de seat,fiind mult mai rigida,asta nu se prea intampla. Ce ai facut tu,o sa fac si eu in curand,mi-am facut si dispozitivul de extras bucse. Si binenteles,o sa desfac tot piulita pivotului care e cu autoblocare si surubul cel lung de la bascula.Folosind tot bucsele originale de fabie,eu zic ca intra la loc.Iar directia nu prea cred sa se modifice,pt ca surubul ala e fix iar pivotul se prinde la loc unde a fost.Ar fi alta situatie daca ar exista gauri alungite,sau daca ai schimba pivotii . La montare o sa folosesc tot presa de dacie,la care i-am gasit niste piese care merg la fix pe busca. Totul e sa te pricepi si sa-ti placa, si sa ai cu ce si unde sa lucrezi, eventual si o cheie dinamometrica , ca altfel ajungi inapoi la skoda,la mana lor , care nu-i deloc ieftina si rezonabila. Iar cu diferenta de pret o sa-mi bag 80litri de motorina ,cu care voi face probabil 2000km. Merge nu ?

Apropo,daca mai ai bucsa veche,poti sa-mi spui daca intra in gaura un ax cu diametrul de 14 mm liber ? Ca asa s-a nimerit la sdv-ul meu.Daca nu o mai ai,no problem,ca oricum o sa cumpar bucsele si o sa modific putin axul atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu mai am bucsele ptr ca le-am scos bucati si am renuntat sa le iau de acolo si este un hexagon care nu l-am masurat in bucsa , care daca e cea de fabie cred ca intra fara presa dupa o curatare a consolei in zona bucsei.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se gaseste aceasta piesa pe masina?

BUCSA BASCULA FATA ( centru )

- PRODUCATOR SWAG 7.78

- PRODUCATOR SWAG 8.18

- PRODUCATOR LEMFORDER 12.36

Am gasit ca si piesa pe Autokarma.ro bucsa bascaula fata - centru. Cum centru? Mai era si pentru capat. Dar pentru capat imi imaginez ca sunt cele 2 mari din capat. Insa bucsa bascula centru nu stiu unde ar putea fi si judecand dupa pret nu mai inteleg nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt modele care au 3 bucse,cum ar fi octavia,daca zic bine.Imi amintesc ca am vazut pe aici niste schite cu bucsele pe masina,iar octavia avea una in plus. Dar nu stiu daca era chiar la bascula.BAscula cu 3 bucse ? Tu ai cautat dupa seria de sasiu a masinii tale?Parca pe autokarma iti spune sa te inregistrezi ca client cu datele tale si ale masinii. Sunt curios de marca asta LEMFORDER , am gasit bucse de la ei pe undeva ,si ma asigurau ca sunt made in germany. Nici nu stii ce sa cumperi la ora actuala.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat ce mi-au dat la service, SWAG. Nu am timp si mediul propice sa imi mesteresc eu pe la masina. Dar ii asist pe mecanici :D si pipai tot ce mesteresc ei pe la masina.

Pai am dat dupa model fara sa ma inregistrez ca nu mergea faza cu fisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se gaseste aceasta piesa pe masina?

BUCSA BASCULA FATA ( centru )

- PRODUCATOR SWAG 7.78

- PRODUCATOR SWAG 8.18

- PRODUCATOR LEMFORDER 12.36

Am gasit ca si piesa pe Autokarma.ro bucsa bascaula fata - centru. Cum centru? Mai era si pentru capat. Dar pentru capat imi imaginez ca sunt cele 2 mari din capat. Insa bucsa bascula centru nu stiu unde ar putea fi si judecand dupa pret nu mai inteleg nimic.

este bucsa mica care de regula se schimba cu tot cu bascula.Se pare ca exista si varianta asta pt schimb,ceea ce e foarte bine , ca e 10 ron fata de bascula care e 160ron si parca cu tot cu pivot vreo 210 ron.

Interesant site-ul si preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am dat jos basculele m-am uitat si la acele bucse de pe ele si erau turnate acolo si inca foarte tapene dupa aproape 5 ani deci nu cred ca trebuie in principiu schimbate mai ales ca stiti foarte bine ce oras de R.... este Bucurestiul cu gropile lui cu tot. Probabil ca alea pe care le-ati gasit separat fara bascula sunt din doua bucati (cum erau la tendoanele spate de Dacie) , si nu cred in aceeasi calitate ca a celor originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,este o bucsa dintr-o singura bucata,cu partea din exterior din cauciuc. Pe site-ul respectiv poti vedea si poza,si sunt 3 fabricanti pt bucsele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

si eu am schimbat acum 2 saptamani bucsele de la bascule(cu cele de ibiza cupra)... din pacate sunt nemultumit de alegere(vibratii mari la turatii mici si zgomote in rulare) ... mi-am cumparat bucse bascula normale, cele cu urechi si am sa le pun inapoi saptamana viitoare.

dupa schimbarea aceasta am observat batai atunci cand volanul nu este drept si merg pe denivelari. Din ce am extras eu de pe aici se pare ca au cedat capete de bara + bielete de directie adica un cost de 150-200x2. zgomotul nu cred ca il aveam inainte de a schimba bucsele de la bascule. ca o concluzie personala nu recomand nimanui sa faca schimbarea decat cu varianta standard..care tine 45-50 mii de km.

nu sunt de acord cu ideea ca aceasta platforma are probleme de fiabilitate pe strazile din romania. mie personal mi se pare o idee simpla si ieftina ca intretinere. piesele sunt relativ ieftine. manopera...cum o gaseste fiecare :)

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, pacat ca Saboteur care a schimbat printre primii nu ne-a spus acest aspect al vibratiilor cu bucsele de Cupra , sau poate el nu le are sau nu il deranjeaza.Cred ca acesta ar fi aspectul principal negativ(vibratiile excesive) in rest merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce vbratii aveti voi, da mie nu imi vibreaza, daca va vibreaza ceva si aveti batai inseamna ca e ceva slabit prin bord sau aveti joc in suspensie (alte bucse, bielete, amortizoare) Normal nu are ce sa bata din cauza bucselor, doar se moneaza din fabrica pe cupra, sau aveti impresia ca aia iese din fabrica cu batai si vibratii? Aveti alte probleme care poate pana acum nu le-ati remarcat din cauza jocului mare al bucsei originale. Si ce-a zis toma aurelian, ca dupa doua saptamani i-au picat bucsele si bieletele de la bara stabilizatoare...eu am facut aproape 30.000km cu ele si bieletele erau tot bune, pana le-am schimbat asta iarna cu tot cu bucse bara stabilizatoare. Bucsele erau duse (110.000km), dar bieletele nu, asa ca le-am tinut in garaj. Acum dupa patania cu bieleta noua din topic, am pus inapoi bieleta data jos asta iarna, nu bate si nu are joc. Ca va zdrangane plasticele prin masina...asta e alta poveste.Daca mergi pe piatra cubica sau drum forestier e alta poveste, eu vb de mersul pe asfalt.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt vibratii PUTERNICE transmise in special in volan si bord de la motor la 1100rpm nu greierasi de care oricum nu m-am plans nici odata , poate o fii din cauza motorului de 1.2 pe care il are si Toma Aurelian. Pe piatra cubica e chiar ok.Diferenta e uriasa ca altfel nu discutam .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o turatie apropiata de cea de relanti , tu ai asemenea vibratii? Poate ar fi cazul sa arunci o privire si asupra tampoanelor de sustinere a motorului. Si eu suspectez ca ar puea fi o problema la cel de pe partea opusa soferului,dar motorul meu e 1.9sdi si e mai greu. Zic asta,pt ca mi-am bagat nasul pe acolo si ar exista un oarecare joc cand apas pe consola de deasupra lui. Dar eu NU AM vibratii in volan deloc ! In schimb,cand apas ambreiajul, respectiv debreiez , exista o zvacnitura a motorului pe care o echivalez cu aceiasi operatie la DAcie,cand cutia de viteze era slabita din consola aia pe care se sprijinea in partea din spate. Are cineva vreo idee despre ce ar fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, postez si eu aici problemuta mea. Ma pregatesc de concediu si vroiam sa plec linistit insa sa vedem daca se poate din p de v al masinii.

Am mai postat undeva insa nu era chiar locul potrivit.

Treaba sta in felul urmator, usoare vibratii mi se transmit in volan la viteze mari, peste 110km/h. Nu am joc sau sunete in volan. Nici optic nu se vede nimic.

Am echilibrat rotile. Pe cele de pe fata odata cu schimbarea anvelopelor fata acum 600km, si inca odata alalteri sperand ca voi rezolva. Insa erau ok.

Acum 1 sapt am schimbat si pe spate anvelopele, si au vreo 160km; echilibrate la montare.

Bun, jantele sunt ale masinii, anvelopele sunt GoodYear Duragrip 165/70 14". Nu par ovale sau descentrate.

Totusi fenomenul asta mi-a aparut de curand...ca sa zic asa. M-am gandit ca poate are legatura cu anveloele, cu echilibrarea. Insa am verificat si sunt ok.

Am revenit de la directie. Am facut si o verificare a bucselor pe standul de itp. Nimic. Totul ok. Apoi am iesit pe autostrada cu baiatul ala si a vazut si el despre ce vorbesc eu ca simt in volan. A zis ca daca am zis ca e ok ca si echilibrare, e posibil sa fie janta usor descentrata, sau ceva...pe la ea.

Am facut directia si tot asa.

Pe de alta parte eu fac o alta corelare acum. Cand e mai frig parese ca se simte chiar de pe la 80-90Km/h usoarele vibratii pe care le simt in volan.

In plus mai se intampla ceva. Cand trag repede si scurt de volan stanga-drepata sau invers, de pe la 50km/h in sus, se simte in volan ca o scapare, adica devine un pic mai usor, apoi brusc mai greu. Asta e mai deranjant, ca apare la manevrele facute din scurt ca sa eviti o gropa sau canal. Uneori nu nu se manifesta am impresia.

Sau poate sa fie de la bucsele de brate care sunt din alea goale, nu pline... si desi sunt noi sunt moi, sil la accelare/franare permit asa un recul.

Ce o fi nu prea stiu, cap de bara, pivot directie... dar tind sa cred ca exista o uzura, un joc mic care se face simtit mai tare la rece, cand cauciucul se contracta si permite un joc un pic mai mare. Asta favorizand si vibratiile mici din volan care azi le-am simtit de pe la 80Km/h. Azi fiind mai racoare (19 grade C).

Sper sa nu fie ceva din p de vedere electronic sau din servodirectie.

Daca aveti pareri, astept sa le aud...

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vin cu tot cu brat probabil ca este trist de scump.Brat adica bascula?

Da, este adevrat, eu am schimbat bascula cu totu din cauza bucsilor mici din spate, pt ca nu le-am gasit separat precum cele mari, iar o bascula este in jur de 220 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Azi am luat de la Metrotehnica bucsele buclucase dupa codul oferit de Saboteur (6LL407183), pt ca cele de pe masina au obosit

Pret per bucata 35,345 RON si am cumparat 2 buc

Cum am timp, le montez si o sa revin cu impresii

Modificat de b1ade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveau pe stoc bucsele de Cupra ?

zi-mi si mie pe PM unde dau de astia ca vin luni in Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am si eu o intrebare. Am fost cu skoda mea in service sa ii schimb bucsele la bara stabilizatoare si bucsele la brat. Problema este ca inainte imi batea ceva pe partea dreapta, dar acum dupa ce am scos masina din service problema s-a accentuat pentru ca bate mult mai tare. Ce sa ii mai fac? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine sa te duci cu ea inapoi in service la "meseriasi" si sa-i pui sa rezolve problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. E posibil ca de la bucsele bascula moi sa am vibratii in volan pe autostrada peste 110 si cand o calc sau cand franez? in linie drepata la viteze mai mici daca fac st-dr de volan un pic am o smucitura in volan. Se simte asa o bataie slaba si cand pisc frana brsuc sau cand o calc brusc.

Le-am schimbat acum 7-8000 km, si masina a devenit betin, ca noua. Erau rupte.

Acum astea sunt cam moi, sau au devenit moi, asa mi-a zis un mecanic, dar parca totusi sa le schimb iar dupa 8000km...

Voi ce ziceti despre treaba asta? In rest masina nu face urat peste gropi, dar nici la fel de rigida numai e ca atunci cand tocmai schimbasem bucsele bascula. A durat cam putin acea senzatie se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!