Jump to content

Schimbare bucse bascula


catalinx
 Share

Postare recomandată

Deci stimati prieteni as dori ca cineva care a facut aceasta operatiune de schimbare a bucsilor de pe bascula sa detalieze intreg procesul...la service mi-au cerut astazi 250 lei manopera si ca si raspuns le-am dat la revedere!

Rog un coleg care le-a schimbat sa ne detalieze putin operatiunea frumos ar fi si cu ceva poze sau etape:D...(pentru noi astia mai stangaci)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te pricepi mai bine nu te baga la aceasta operatiunie, nu e chiar simplu, daca nu ai sculele potrivite. 250 RON e un pret ok pentru manopera schimbarii bucselor de bascula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca e destul de greoiae procedura. Din ce imi aduc aminte : - desfaci cele 3 suruburi ce fixeaza pivotul - inainte de asta e bine sa marchezi pozitia, cel putin asa zice la carte. - desfaci surubul ce fixeaza bratul ( in partea opusa locului in care este bucsa) - extragi bratul, asta fiind procedura cea mai greoaie si cea mai enervanta (pt ca partea hexagonala a bratului ce intra in bucsa e de obicei intepenita) - poti incerca sa bagi ceva ulei cu o seringa intre brat si bucsa - bratul are or pozitie anume ca sa il extragi - acum ai nevoie de un surub care sa aibe acelasi metric si acelasi pas cu surubul ce fixeaza bratul ; de regula se baga intai prin bucsa , inspre spatele masinii, si apoi se misca inspre fata, si se insurubeaza in consola de aluminiu, minim 1 cm - folosesti o saiba mai groasa, cu diametrul usor mai mic decat bucsa, ca sa extragi bucsa - scoti surubul pe care l-ai folosit ca presa - folosesti un surub putin mai mare decat dublul lungimii bucsei, ca sa introduci bucsa noua - vezi ca bucsa are un bunghi pentru orientare, si tb montata intr-o anumita pozitie - saiba cu care apesi pe bucsa la introducere, sa fie decupata in dreptul bunghiului ala, ca altfel o ia stramb - ungi bucsa si locasul cu ulei hidraulic sau cu ulei siliconic, daca ai de unde sa-l iei - bagi bratul - montezi surubul din cap, cu grija sa se potriveasca pe spire - la pivot, cand il montezi, ai nevoie de 2 dornuri de centrare, de 8,3 mm ( sau de 8,8, vezi cum scrie in carte) - e mai bine sa ciocansti cu grija la demontarea pivotului, asa incat sa-l desfaci din articulatie, in loc sa desfaci din cele 3 suruburi, dar e ceva mai dificil de munca - strangi toate suruburile si piulitele la cuplu

In concluzie, daca n-ai lovele si ai cu ce, si ai si unde, poti incerca. Nu e usor, si nu se face batand din palme. Mie mi-a luat destul de mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun mersi de info..chiar de folos ceea ce mi-ai scris tu aici! Weekendul viitor am sa incerc sa le schimb revin cu impresii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am schimbat anul trecut si mi-au luat 100 de lei + 20 lei spaga la baieti dar s-au chinuit cateva ore bune

Mi-au pus cupra ajutandu-se de o presa dar ce era la gura lor ... cred ca mi-au umplut frigiderul :)) De 2 ori au vrut sa renunte si ma trimiteau sa cumpar din alea de plastic

Personal, nu cred ca e o operatiune pe care o poti face acasa, in fata blocului

Dupa 1 an si ceva masina merge OK, parca e ceva mai rigida dar nu exagerat. Pentru drumurile noastre sunt foarte bune; nu stiu cat tin alea originale dar astea ... sunt f bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la ce pret sunt alea de cupra?asa informativ pe viitor sper ca deocamdata sa nu fie nevoie sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 5,golf 6,golf plus,octavia 2,caddy 2005-2011,passat 2005-2011, polo2000-2011 etc se pot monta pt punte fata la brate spre spate bucse produse de lemforder cod 34559 01 cod oem1k0 407 183 e sunt cele cu patru brate si surpriza cea mai mare este ca sunt cele originale montate de fabrica,deoarece sunt inscriptionate cu seria oem,le-am comparat cu unele de la autec(skoda) si erau complet indentice .lucrez in domeniu si va pot recomanda sa montati componente de directie numai lemforder au ramas singurele care INCA MAI PREZINTA GARATIE restul sunt praf,o dovedesc faptele .oricum pt montajul acestor bucse va sfatuiesc sa le montati in ateliere auto ce au in dotare set de prese speciale pt montaj nu incercati,cu ciocanul sau alte improvizatii pretul unei bucse nu depaseste 50 ron la orice magazin care respecta clientul toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum cascam ochii prin topic...am schimbat bucsele la jumatatea anului 2009...in 28 luni, vad ca nu este nici o crapatura, nici o fisura in bucse. La urmatorul schimb o sa bag bucsele in X, care vad ca au inceput sa se gaseasca. Recomand RUVILLE, vad ca ei le au deja in catalog, la data curenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand ca la bucse sa verificati intai pretul la reprezentanta. Daca va introduc in baza de date, aveti reduceri in functie de segmentul in care pica masina dupa vechime. Am luat si eu bucsele X pret sub 100 RON/pereche la Compexit Cluj. Asteapta montajul, caci cele normale acum s-au incapatanat si nu mai vreau sa se rupa. Inainte le schimbam in fiecare an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt la jumatatea drumului cu demontarea/montarea noilor bucse si m-am blocat. Unde anume? nu pot sa scot bratul din Bucsa mare e prinsa in ceva? Nu observ eu bine imi scapa ceva? Mie personal mi se pare ca bratul e pur si simplu ambutisat pe ea nici decum prins in vreun surub cum e la bucsa mica? Ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu poti sa scoti bratul? Trage de el in timp ce rotesti de el pe directia varfului care intra in bucsa. Sau da cu spray de vaselina acolo la bucsa, poate poate iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am spus ca asta e cel mai naspa !

iese greu daca nu bagi cu o seringa ceva ulei sau lichid de frana intre axul ala hexagonal si bucsa

Sper ca te-ai apucat de lucru in garaj...ca sa poti continua maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa cum am zis, am incercat si reusit sa schimb bucsele de la brat (de fapt ele sunt presate in consola). Procedura de desfacere e in felul urmator:

- se ridica masina pe cric, se asigura, se da jos roata.

- se desfac cele 3 suruburi ce tin pivotul de brat cu o cheie de 13

- cu o cheie de 18 se desfac suruburile ce tin consola de aluminiu in caroserie si surubul din capul bucsei mici

- cu o cheie de 16 se desfac celelalte doua suruburile de prindere a consolei

- cu o cheie de 13 inelara cotita se desfac cele doua suruburi de prindere a barii stabilizatoare

- se da jos consola cu tot cu brat, dupa care se scoate axul hexagonal al bratului din bucsa consolei.

Din cate am vazut, bucsa mare din consola e VAR-ZA deoarece e o bucsa tip silens din PLASTIC cu doua bervuri de cauciuc ce unesc exteriorul de interiorul bucsei. pe bucsa OEM scrie MICHELIN (aviz amatorilor de lucruri de calitate huh.gif ). Pun mai jos cateva poze cu bratul si bucsa de cupra comparativ cu cea OEM. De retinut ca bucsa mica esta cu tot cu brat, e in stare f..f buna, nu prezinta urme de uzura, si la prima vedere nu se poate schimba, dar nici nu prezinta motive.

Se bate bucsa de plasic din bratz, ori cu o tzeava pe diametru, ori se taie cu o panza de bomfaier pe lungime si se scoate pe bucati. Bucsa cea noua se baga cu o presa speciala numita menghina, dupa ce in prealabil se unge bine bucsa noua si gaura consolei cu vaselina pt a culisa.

Asta e tot, urmeaza operatiunea inversa de montare, se baga bratul in consola, se pune sus pe masina, si job done! Enjoy the ride tongue.gif . Prima senzatie, masina e mai ferma, nu mai "bubuie " la frana brusca, nu mai scartzaie, directia e mult mai precisa, surprinzator suspensia e confortabila, nu scutura si nu tepideaza la gropi. Alta viatza...

Aici mai pun o poza cu bucsa noua bagata pe bratz, si cea veche langa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 3 se schimba bucsele cele mici si sunt aproape daca nu chiar identice cu cele de fabia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 probleme:1).consolele nu se dau jos pentru ca inapoi la montaj va trebuie suruburi cu cap dublu de centraj(eu personal mi-am facut bucse de centrare),altfel unghiurile nu vor mai fi la fel(sau trebuie facute din nou).

2).suruburile trebuie schimbate,daca nu vreti sa patiti ca mine,sa se rupa in consola dupa ce,in prealabil,un supermecanic l-a strins la pistol pneumatic.Pentru un surub de 9 lei am pierdut 2 zile sa scot surubul rupt din consola de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut. am scartaiala mare pe fata si banuies ca vine de la bucse. La service au verificat si mi-au zis ca nu are nimic-joc sau altceva la nimic. Am schimat bucsele de vreo doua luni si scartaitul asta nasol a inceput odata cu frigul. Bucsele sunt din alea pline. Unii zic ca e de la bucsele astea. asa sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am scrtaitul si cred ca vine de la bucsele de la bara de torsiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...asa mi-au zis si la service. ca vine de la bucsele- bara stabilizatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la mine scartaiala vine de la suportul motor - in special cel din lateral. am schimbat deja unul din cauza altor probleme insa si asta nou scartaie. cica asa fac mai toate... :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sesizat si la mine acelasi lucru, cu scartaitul suportului de motor, insa dispare dupa vreo 15 min de mers cu masina...cred ca e cauciucul intarit de la frig si cand se incalzeste e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,astazi am intrat in posesia noilor bucse,cele de le seat,pt ca cele vechi au crapat(au fost schimbate acum 3 ani).

am o dilema,nu stiu cum trebuie montate/aliniate cu bascula ca acestea nu mai au proemineta aceea pe ele.

pun si 2 poze cu bucsele

dsc01139j.jpg

dsc01138f.jpg

am inteles ca indicat arfi sa scimbam si suruburile care intra in consola de aluminiu,stie cineva codul suruburilor?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost la service, e greu de schimbat, greu intra, iti trebuie o presa pentru ca sa le pui in locul celor vechi

la mine un surub l-au scos OK, altul mi l-au inlocuit ei, nu e cine stie ce surub special, unul mai lung

din cate am vazut, si sper sa nu ma insel, se pun cu "poza 2"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica cu partea mai plina a bucsei catre spatele masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca da,

ti-as recomanda totusi sa duci masina la un sevice, intra f greu iar fara o presa ... nu stiu daca reusesti singur acasa, si pt 20-30 lei manopera ... nu cred ca merita sa te chinui

daca insisti poti sa-ti faci o presa dintr-un surub, o piulita si cu 2 saibe mai mari, dai bucsa cu ceva unsoare, eventual o poti pili un pic la capat sa intre mai usor

bratul intra relativ usor in bucsa

multa bafta si rabdare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!