Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

am aflat de la reprezentanta !!!

ATENTIE MARE

la golf 4 codul 1J0 998 527 este pt motoarele TDI FARA PD !!!

codul pt PD este 1J0 998 527 A

daca verificati in S O T E nu da decat primul cod cu specificatia "nu pt unit injectors"

dar in A K T E da si codul cu A la sfarsit cu specificatia ca este pt PD.

deci mare grija ce comandati si pt ce masina!

eu am comandat si astept sa vina...detalii dupa...si apropo pt. cei din TM care vor sa puna(dupa ce il montez pe al meu) ofer sfaturi sau ajutor GRATIS! (am si sculele mai putin interfata si laptop cel putin pt moment)

Modificat de danubius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa ne spui si un pret exact ?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta e ~300RON maneta si vreo 90-100 firul... deci vreo 400RON cu totul... vorbeste cu Volksman poate-ti da un pret mai bun. (avand in vedere ca exista deja un topic mai vechi pe aceasta tema, am unit topic-urile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o sa imi ajunga mie 2 kituri de golf 4 / bora la vreo 3 mil complete. detalii cand le primesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 2.7 mil la Materom daca le luati pe o firma colaboratoare cu ei...daca nu e cu 20%mai mult deci peste pretul lui WoW...

mie imi vine sapt asta kitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe care dintre motoarele de 1.6 16v se poate monta tempomat, mai exact care sunt drive by wire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drive by wire sunt cele fara cablu mecanic de acceleratie. Uita-te (sau cine e interesat) in compartimentul motor sa vezi daca e cablu de acceleratie (presupun ca poti recunoaste unul cand il vezi, nu?) si daca exista... naspa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as avea masina asa as face. Intrebam pentru ca e posibil ca vara aceasta sa dau o fuga in Germania sa iau un Golf 4 1.6 16v. Vroiam sa stiu la care se poate pune tempomat ca in cazul in care sunt pus in fata unei alegeri sa iau si asta in considerare.

PS: Cam putine 1.6, de fapt putine benzinare pe aici. Majoritatea vad ca aveti dieseluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deh, mai suntem si cu motoare pe benzina pe aici.

Din pacate nu stiu sa iti raspund (chiar eram interesat de raspunsul la intrebarea ta).

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a venit kitul e si montat deja pe masina si astazi l-am si activat cu vag-com (multumiri Jeff si Voinea)

e interesant sa accelerezi din buton...si sa iti accelereze "altcineva".

urmeaza sa vad la drum mai lung consumul si confortul piciorului :D

pt cine vrea sa isi monteze din TM ofer asistenta gratis, am si sculele mai putin laptop si interfata pt activare.

dar vb cu Jeff daca ne ajuta.

P.S. stie cineva cu octavia (care si-a pus) daca kitul e la fel ca si la golf? adica daca difera doar codurile sau difera cablajul? ca maneta e sigur la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe subforumul pentru OCtavia (1 sau 2) :) Aculo am vazut parca pe cineva care dorea sa-si monteze. Cauta si pe subfoeumul la PAssat

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian victor
Ce an e lupo ca la 2001 nu vad codul piesei in program

Inca 2 poze de la montare.

Eram cam concentrati ca sa facem poze pas cu pas :)

lupo e din 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deh, mai suntem si cu motoare pe benzina pe aici.

Din pacate nu stiu sa iti raspund (chiar eram interesat de raspunsul la intrebarea ta).

De ex pe BCB ul tau (sper ca nu am gresit, e vorba de seria motorului tau) se poate pune? E drive by wire sau se vede cablul de acceleratie la pedalier?

pt cine vrea sa isi monteze din TM ofer asistenta gratis, am si sculele mai putin laptop si interfata pt activare.

dar vb cu Jeff daca ne ajuta.

Tot respectul pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

BCB este benzinar 1,4 16V si are clapeta de acceleratie electrica Drive By Wire ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe care dintre motoarele de 1.6 16v se poate monta tempomat, mai exact care sunt drive by wire?

Codul de motor AZD are si el sistemul drive by wire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ex pe BCB ul tau (sper ca nu am gresit, e vorba de seria motorului tau) se poate pune? E drive by wire sau se vede cablul de acceleratie la pedalier?

Da, am motor BCB. Din pacate nu stiu daca este drive by wire, parerea mea este ca nu se vede cablu de acceleratie, dar nici nu l-am cautat in mod special.

Mai pot sa spun ca - observand ce s-a mai postat pe forum - nimeni cu 1.6 16V nu a scris ca si-a montat Cruise Control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar postul #39 l-ai citit ? :angry:

electricu" arata clar ca se poate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare de baraj pt. cei ce au montat pe Octavia...codul de la cablu (nu de la kit) care este?

sau cineva care are cartulia de montaj de la octavia ...?

ce vreau de fapt sa aflu...daca kitul de golf (care e mai ieftin ca pret decat la skoda) potriveste cu cel de skoda octavia. maneta stiu sigur ca potriveste DAR cablajul oare potriveste? la fel pt o skoda fabia...

deci cine are montat pe masina(octavia sau fabia) si poate sa imi dea detalii dau o bere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am montat tempomat (CC) si omul de la piese a zis ca este acelasi cod (si la seat si la VW), Cel de skoda se potriveste dar are alt disign. (probabil tot acelasi cod)

Eu am montat ieri pe:

Motor PD AXR. 1.9 TDI (leon spirit)

A durat 4 ore. Dar facut ca la carte.Scule speciale pt. tot. (pt. capac volan, dinamometrica pt. strans piulita volan, etc etc).

Coduri:

pe cutie (kit complet):

1J0 998 527 A

cele 2 componente din cutie:

cabluri - 1J0 971 425 A

maneta - 1J0 953 513 01C

Desi este acelasi cod pt. PD si comon rail TDI exista unele diferente in utilizare :( .

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin20good

Salutare! scriu ptr prima oara si mi s-a parut interesant subiectul asta

eu am un VW G4 SDI,iar intrebarea mea e daca se poate monta si pe acest tip de masina tempomat (cod AQM),masina nefiind inzestrata cu mai nimic (sau daca ezista vreo restrictie ptr montarea tempomatului)multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura conditie ar fi sa fie DBW (drive-by-wire), adica sa nu aiba cablu de acceleratie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SDI-ul fiind DI este DBW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin20good

acum nici nu stiu ce sa fac..imi place idea,v-am zis,si m-am hotarat sa scriu pentru ca m-am intalnit cu un tip ,din intamplare care avea un G4 identic ca al meu si avea montat asa ceva (din fabrica) si chiar imi spunea ca desi este SDI tempomatul il ajuta foarte mult si masina "parca" trage mai tare..de aia am pus intrebarea !deci la mine nu se poate...dar dif intre mine si el care ar putea fi (masina lui era identica cu a mea , aceleasi "optiuni" , mai putin tempomatul care la mine lipseste).

oricum multzam foarte mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... deci la mine nu se poate...

Ba se poate. Vb. cu Ice2K care are tot Golf 4 si si-a pus CC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...deci la mine nu se poate...

Cum ai ajuns tu la concluzia ca nu se poate? Si Ice_2k si andREI ti-au spus ca se poate monta pe SDI pt ca acceleratie la tine nu este realizata prin cablu.

Deci, SE POATE!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!