Jump to content

TURBOSUFLANTA


shtefu
 Share

Postare recomandată

da...am auzit si eu ceva asemanator altundeva.

...banuiesc ca are ceva rezultate.

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu cred ca e eficienta treaba... cam greu se duce jegul acela de pe paleti :lol: ... sincer :icon_thumright:, se curata si daca i dai blana tare.. dar tot mia bie e cu spray

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum na..ce sa zic...este normal sa nu se curete complet,insa depunerile recente se vor curata,deoarece nu cred ca au avut timp sa se "intareasca".In mare parte,ce se curata prin aceasta procedura este acea portiune pe unde intra aerul.Cum calculatorul va cere o presiune turbo mare,paletele se vor deschide la maxim,rezultand un flux de aer foarte puternic pe "conducte",ceea ce va spulbera funinginea aceea.Datorita faptului ca motorul nu a fost utilizat in turatii ridicate,EGR'ul a fost in functiune mai mult timp,iar acele gaze recirculate incep sa depuna resturi de la arderile precedente pe admisie.

Ca rezultat,pot spune ca in momentul de fata,daca ii dau "blana" imi scoate putin fum(am chip),insa daca fac aceasta procedura,iar dupa ii dau din nou "blana" fumul este aproape inexistibil.Mai bine o numim procedura temporara,de moment :vaidecapulmeu:

Modificat de infoschumi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In constanta avem un service care se ocupa doar de turbosuflante, cu vreo 300 ron ti-o fac ca noua. Il recomand oricui are turbo si are dubii legate de turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. roby200487 te rog sa nu ma uiti si pe mine cu poza de pe spray pentru ca am intrebat pe aici si nu am gasit. Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o problema.la ce turatie ar trebui sa intre turbosuflanta? ca la mine, la 2500 de ture se aude un click, cand e motoru rece, si sunt sigur ca turbosuflanta nu mai merge pt ca la deal e lenesa rau.intrebarea mea e: e dusa suflanta, sau o fi senzorul de la ea, si deaia se aude click-ul ala???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in principiu tubina functioneaza tot timpul, dar isi face simtita prezenta cam de pe la 2000de ture. Tu acum trebuie sa faci o scanare sa vezi exact ce erori ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in ziua cand am observat ca se aude click-ul ala, am fost in service si a puz-o pe tester, si n-a dat nici o eroare.cred ca nu era bun testerul ala al lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu click la 2500 e normala. Si la mine se aude, daca nu ma insel suna un releu care comanda bujiile de preincalzire.

Intr-adevar in cazul tau ar trebui facuta o diagnoza, pot fi si alte cauze pentru pierderea de putere, nu numai turbina.

De exemplu debitmetrul.

Poate ca nu ajunge doar verificarea erorilor, trebuie facut o diagnoza in mers cu loguri, de catre cineva care stie ce face.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca te obosesti degeaba :)....click-ul din bord este de la termostat, click-aie la rece cand treci de 2000rpm...e ceva normal.

Cand se incalzeste putin motorul, nu mai suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva cu locatia exacta a turbinei pe masina.cam in ce loc ar fi, pe langa ce piese mai importante?e la vedere, se ajunge usor la ea?

@hiro: cum adica o diagnoza in mers cu loguri?

in ultimele zile am incercat sa merg mai blana cu ea, am incercat o metoda de curatare citita aici, dar deocamdata nici un semn de bine.

Respecta regulile de scriere !

Modificat de Al Bundy
Gramatica limbii romane.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@carlito2004 eu zic ca cel mai bine te duci la bucuresti la cipos si rezolvi ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi sa ma duc de la brasov la bucuresti!!! si in plus habar n-am unde e cipos, ca poate m-as duce, ca am drum luna asta pana in buc.

Respecta regulile de scriere !

Modificat de Al Bundy
cunoasterea gramaticii limbii romane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am facut ieri in sfarsit curatarea la turbina. Nu era foarte multa mizerie, dar incepuse sa imi intre in lip cam des. Mecanicul mi-a spus ca nu este numai mersul subturat al masinii cauza de blocare a vanelor turbo ci mai mult conteaza motorina made in romania cu diverse solutii pentru inmultire bagate in statiile peco care in cele mai multe cazuri ajunge in turbina si pe esapament uneori nearsa toata si se depune. Scuze ca poate nu m-am explicat chiar in termeni potriviti.

As avea o rugaminte, poate cineva sa-mi interpreteze si mie testul de mai jos, sa-mi spuna mai pe explicit despre ce este vorba daca este ok. Multumesc.

Address 01: Engine (038 906 012 CL)

18:23:47 Group 008

903 /min RPM

0.0 mg/str Inj. Quantity

31.2 mg/str Inj. Quantity

22.0 mg/str Inj. Quantity

18:23:47 Group 010

275.0 mg/str Mass Air / Rev.

999.6 mbar Absolute Pres.

1009.8 mbar Absolute Pres.

0.0 % Load

18:23:47 Group 011

903 /min RPM

999.6 mbar Absolute Pres.

1009.8 mbar Absolute Pres.

19.9 % Duty Cycle

Pentru calito2004. Ca locatie este in spatele motorului jos. Se vede si pe deasupra dar mai bine se vede pe sub cu scutul dat jos in zona caseta de directie, planetara. Prima data cred ca ar trebui sa vezi daca actuatorul de la turbo nu este blocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi vioami. saptamana viitoare am de gand sa schimb uleiul si filtrele si cred ca o sa umblu umpic si la suflanta.

Si cum imi dau seama daca actuatorul e blocat? Pot sa-mi dau seama si singur, sau ar trebui sa merg in service?

Modificat de carlito2004
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misti de tija de la actuator. Daca nu se misca scoti siguranta din capatul lui si cele 2 piulite si il demontezi. Vezi daca se misca mecanismele turbinei usor, la fel si tija actuatorului.

@vioami: trebuia un log cu cele 3 grupuri in mers treapta 3 de la 1500 la 3500 rpm pedala de acceleratie la blana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy! Asa am facut. Am vag 805.1 si nu prea stiu sa il folosesc la treburi de astea. Am inteles ca pe grupurile 8, 10, 11 in mers pedala blana. Am gresit ceva? Am curatat egr-ul si turbina. Parca masina este cu totul alta. Stima!

Modificat de vioami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt descumpanit :) .Am cautat o saptamana o turbina, si singura a fost la 300 euro, folosita. Si bineinteles noua la 650 euro.Am vrut s-o reconditionez, dar mi-a zis un prieten ca el si-a facut-o la Bucuresti, si nu l-a tinut decat 2 zile.

Daca a mai reconditionat cineva, cat l-a costat, si i-a dat garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am duso la un servis care le trimitea la reconditionat in ungaria, motivul era ca cele recondtinate in tara nu tineau mult, pretul varia in functie de cat era de uzata turbosuflanta , a mea nu a putut fi reconditonata si mi-au trimis alta reconditionata de ei ,pretul a fost de 2200 ron anul trecut in primavara, garantie 80.000km.

Eu zic ca daca vrei sa mai ti masina pune una noua sa nu dai bani de doua ori, bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit o problema la turbosuflanta mea.Am vazut scurgeri de ulei la valva de ulei, intr-e turbina si compresor.Oare aia sa fie problema? Daca functioneaza un timp fara ulei, ce se poate intampla? Se gripeaza axul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carlito2004 vezi ca in Brasov aveti un atelier ce se ocupa numai de turbine in cartier Noua. Un prieten a schimbat chitul la ei cam de doi ani, l-a costat pana 10 milioane si de atunci nu a mai avut probleme. Singura problema e ca trebuie sa te duci cu turbina data jos de pe masina, la sacosa. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Se pare ca am si eu problema la o Octavia Tour care ar putea fi legata de turbosuflanta.

Masina are 48.000 km iar la decelerare se aude un fel de suierat/fluierat/scartait (depinde cum il definesti). Zgomotul e similar celui de curele sau de rulmenti care au o frecare usoara la oprire. Nu se aude tare, dar este iritant si ingrijorator cu atat mai mult cu cat masina iese din garantie intr-o luna.

Am fost cu ea la Avia Pantelimon, unde, dupa ce s-au facut vreo jumatate de zi ca nu aud zgomotul, in final au ajuns la concluzia ca acest zgomot e unul normal de functionare a turbosuflantei care trebuie sa decelereze foarte rapid de la turatii foarte ridicate. Nu am mai intrat in dezbateri, dar nu m-a convins explicatia din varii motive:

- alte turbine nu au acelasi regim de functionare, ele reusesc sa reduca turatia in liniste, fara suieraturi

- la alte masini de acelasi tip nu l-am mai auzit

- se aude si la decelerari de la turatii reduse (sub 1500 de ture, unde in mod normal turbina nu ar avea mare lucru de facut)

Aveti idee ce ar putea fi si daca ar trebui sa mai insist? E neplacut sa pice turbina imediat dupa garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un astfel de sunet la decelerare....sunet care seamana cu un oracait.

...la mine e din cauza discului de ambreiaj care e uzat.

Ti-a patinat vreodata discul de ambreiaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...la mine e din cauza discului de ambreiaj care e uzat.

Ti-a patinat vreodata discul de ambreiaj?

Nope. Masina are 48.000 km, trage foarte bine si merge normal. Doar zgomotul asta e anormal din punctul meu de vedere (tip suierat curea/rulment la rotatie mica pe oprire).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine, cei de la reprezentanta au pus un dispozitiv in compartimentul motor si au stabilit provenienta zgomotului.

...daca cei de la reprezentanta au zis ca e normal, asa sa fie! :D

PS: daca ei nu pot repreduce zgomotul, du-te la ei si cheama-i in parcare sa le arati tu. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!