Jump to content

Schimbare placute frana spate


Nea Vizanu'
 Share

Postare recomandată

Am inteles, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
terminatoru

A venit si randul la masina din semnatura sa-i schimb placutele pe spate, rezolvat rapid toata treaba, doar ca frana de mana acum prinde exagerat de sus,primele 2-3 click-uri o pot ridica cu degetul mic, pe urma intampina umpic de rezistenta , dar urca prea sus si nici nu prinde cum trebuie. Acest simptom a aparut treptat cu uzura placutelor de frana, dar ma gandeam ca dupa montarea placutelor noi frana de mana isi v-a reveni. Trebuie sa o reglez de la surubul de la maneta oare, e prea larg cablul, ca defecte n-am vazut pe el? Placutele erau uzate tare si n-au fost schimbate de cand am luat masina, aprox 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

42miticutza

Ai probleme cu etrierii, daca incerci s-i repari, posibil sa inceapa sa curga pe la surubul care tzine tija franei de mana, mai bn. pui noi ca nu-s o avere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Multumesc pt raspuns dar ma indoiesc sa fi cedat ambii etrieri asa deodata, nu ca nu ar fi posibil dar deocamdata am sa mai astept si alte pareri si intre timp am sa mai analizez si eu etrierii si cablu de la frana de mana.

Cand spui ca am probleme la etrieri, e posibil sa nu functioneze bine nici cand actionez frana de picior, ca atunci nu mai e de gluma ???!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

42miticutza

Frana de serviciu n-are nimic. Doar cea de mana, mecanismul care compenseaza uzura placutelor nu-si face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culisoarele erau blocate, culisau bine? La mine erau 3 blocate din 4 si frana de mana prindea de la primul click, dar dupa inlocuire prinde un pic mai sus. Se mai pot ajusta un pic pana.la limita ca sa nu agate in disc. Oricum verifica si cablurile franei de mana. Uite pe youtube daca ai timp la filmulete sa vezi principiul de functionare si reglare; brake rear caliper.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Multumesc pt sfaturi,am rezolvat, culisoarele nu erau blocate, dar cred ca @42miticutza a avut partial dreptate in sensul ca e posibil ca din cauza uzurii placutelor mi s-a blocat mecanismul care compenseaza uzura placutelor. Am destrans putin acel surub de 13 care tine tija ce e actionata de cablul de la frana de mana si am miscat acea tija manual si tragand frana de mana de cateva ori si si-a revenit, acum e ok, la 2-3 click-uri trase la maneta prinde frana de mana bine. Oricum am sa urmaresc etrierii spate, parca si cablul mi se parea intins putin, dar daca deocamdata functioneaza ok il las asa .

Ps : e fffff buna recomandarea cu youtube, il folosesc in multe "mestereli" , sunt n+ tutoriale si explicatii pt aproape orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!