Jump to content

Ulei


AdiF
 Share

Postare recomandată

liviuplenicianu

salut. de curand am bagat un ulei...de fapt mecanicul..si am impresia ca e cel mai de [cenzurat] (scuze exprezia) din lume. uleiul se cheama Comma...

ce ziceti? sa-l schimb in 5000? de obicei bag Castrol 5w40 ...pt un passat din 2004, TDI, 1.9, 131 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti in Bucuresti, un oras cu acces foarte usor la o gama variata de uleiuri bune. Poti incerca Ravenol/ Fuchs/ Motul/ Petronas oricare din ele cu norma 505.01 pentru motorul tau.

 

Repet, daca starea motorului este una precara, trebuie remediat intai mecanic/tehnic, nu trebuie sa aveti asteptari cum ca un ulei va regenereaza uzura motorului, sau daca pui un ulei mai scump, consumul de ulei o sa scada de la 2 litri/10 000km la 0.5l/10 000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplenicianu

nu prea sunt de acord cu recomandarile astea: "poti sa incerci". eu nu fac teste pe motorul meu...iar uleiul pe care l-am baga 4 ani in ea, Castrol 5w40 mi s-a parut bun spre foarte bun...acum nu stiu cum sunt parerile astea ale oamenilor...de genul: asta e mai bun, ala e si mai bun...asta e mai prost. voi vedeti cum fac injectoarele in motor...sau masurati compresia la fiecare drum cu masina? nu stiu...adica nu prea inteleg... eu am intrebat doar cat imi recomandati sa merg maxim cu uleiul asta cretin...pentru ca pe joja...e foarte subtire..si nu cred ca e normal dupa 500 km sa fie asa.

starea motorului meu e una buna. nu scoate fum, trage cum trebuie, nu consuma ulei si am 320.000 km. 

nu zic de tine Deenman, recomandarea ta e generala..iar sfatul de la sfarsit bun, insa exista foarte multi mecanici...care stiu ei cel mai bine care e uleiul ideal. de parca ar fi pus intr-o masina 400.000 km uleiul recomandat si i-au masurat parametri. mie mi se pare exces de zel..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, la un passat 1.9 96 kw ce ulei e ok? Am auzit ca se recomanda Rheinol sau Valvoline. 5w40. Ce parere aveti? Ati folosit? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia citeste topicul, ca numai despre motorul de 1.9 se vorbeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Bună ziua. După 3 ani de Castrol Edge, pentru PD, am trecut anul acesta la Ravenol VPD

Passat an 2000, 1.9 TDI, motor AJM, 85kw

Cu nenea Castrol mai completam 0,5 l la fiecare 5000km, acum să văd dacă sunt adevărate laudele despre Ravenol

ulei_ravenol.mp4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Tavi Octavian

Salutare colegi! Sunt intr.o dilema si va rog sa ma ajutati! Sper ca am postat in locul potrivit. Detin un passat b5.5 din 2005 2.0tdi cod motor bgw cu filtru de particule activ. Am folosit pana acum (3schimburi) ulei castrol 5w30 LL cu norma vw 507.00. Acum am vrut sa inlocuiesc marca uleiul deoarece imi consuma cam 1l in 10k km si pe deasupra mi se pare ca isi cam pierde proprietatile de ungere. Pentru schimbul urmator am luat liquy moly 5w30 4600. Asta are norma 501. 01, exact cum am pe cartea masinii in rubrica long life. Stiu ca norma vw e mai noua si ca include 501. Dar acum cam sunt intr.o dilema. Pana la urma pun ce ulei am luat sau exista vreun liqui moly mai bun ( ma refer  la ala cu 507). Sau motul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu pui totusi un 5W40?

Oricum nu-ti recomand sa-l tii 30.000km, deci nu te ajuta intervalul lung. Nu conteaza ca ai DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tavi Octavian

Si asta pe care l.am luat acum sa.l pun sau o sa regret?

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE! Foloseste REPLY in loc de CITEAZA.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liqui Moly are o reputatie buna. Ramane de vazut cum il va suporta motorul.

Insa uzura lui s-ar putea reflecta in consumul de ulei. Nu e ceva de speriat, dar pur si simplu ar putea fi mai potrivit un ulei putin mai vascos la cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tavi Octavian

Asta inseamna ca ar trebui sa iau 5w40? Care ar fi asa de la liqui moly sau poate alta marca de ulei mai buna

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Top Tech 4100 liqui moly.

5w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blaga alexandru

Eu iti recomand Ravenol 5w40. Cauti Ravenol Romania pe net si acolo pe pagina lor au motor de cautare al uleiului pt masina ta si vezi ce iti recomanda.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare!! Detin un Passat an 2002. 1.9 AVB 74kw 101cp folosesc uleiu Castrol Edge turbo diesel 5w 40 Titanium Fst vreau sa.l schimb cu Liqui Moly Diesel High tech 5w 40 sau 5w 40 Top tech 4100. Ce păreri aveti e o alegere buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
serbanromeodorin

Neata. Eu am 2 passaturi unul 1999 1.9tdi ,110cp si unul 2004 1.9tdi 131 cp. Folosesc  numai liqui moly de 5 ani ,in cel vechi 10w40 bidon auriu cu eticheta rosie si in cel din 2004 bag tot liqui Top Tec 4200 5w30 , pt DPF ,masina are 180000 km.

Alt ulei nu o sa mai bag niciodata. Bafta

Modificat de serbanromeodorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare tuturor

ma numesc florin si sant din cluj.nou posesor al unui passat variant 1,9  101 cai  2002

trebuie sa fac schimbul de ulei,are castrol acum,dar pe unele forumuri este mai laudat uleiul Motul

un sfat va rog,sant si nou in motoare diesel,am crescut cu benzinare

multumesc anticipat si drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!