Jump to content

Porsche Bucuresti Nord


Shtrumf2k
 Share

Postare recomandată

La Avia am fost tratat foarte ok, dar atentie ca iti schimba suportii de numere pe ascuns  :sly:

Mie nu mi-au schimbat suportii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hayate

    6

  • Not_used_calin

    5

  • bbm

    5

  • Circoloco

    5

Posibilitate de a sta langa masina

Intentia de a ajuta

Discount pt clienti fideli

Culanta functioneaza

Masina la schimb pe perioada reparatiei ( majora ce e drept )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Circo, posibilitatea de a sta langa masina nu e pentru toti...eu la revizia de 1 an am cerut sa stau langa masina si am fost refuzat, e adevarat ca de catre consilier, nu am dat mail sefului de service cum ai facut tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echipa actuala de la PBN este cea de la PBA. La PBA te lasau sa stai si au mentinut aceeasi abordare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echipa actuala de service de la PBN este mixta. Sunt angajatii de la pbn si cei de la pba. Toti consilierii, indiferent de unde sunt, fac aceleasi proceduri de service. In privinta statului langa masina nu este valabila decat daca ai programare la service rapid. Daca ai programare in service-ul mare in hala, nu ai voie, indiferent ce mail trimiti, din cauza procedurilor de protectia muncii. Nu ai voie in hala fara instructaj si materiale specifice protectiei muncii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci sunt norocos? Langa masina mea la celalalt elevator mai era un domn respectabil la 40+ care a stat langa masina. Am si schimbat 2-3 vorbe. Consilierul a mai trecut atat pe la mine cat si pe la el, ne-a intrebat daca e totul ok... Mi-a placut abordarea

In cazul meu, dupa 2 zile m-am intors cu motorul praf. Daca nu as fi stat la revizie, sa vad ce se pune, ce se scaneaza as fi intrat la banuieli, corect?

Scopul principal a fost sa vad cum se lucreaza in service. Si s-a dovedit a fi util, chiar daca acum au facut-o puzzle si chiar e loc de magarii. Dupa impresia lasata consider ca nu e cazul!

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

As putea comanda o bara fata de Golf 5 cu cod de USA, de la PBN? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu suni la PBN si le dai codul OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le dau codul OEM o sa imi dea bara pe care o am acum, iar eu as fi interesat de cea cu lampile laterale , specifice US. Codul este acelasi, doar ca cel US are H in coada, 1K0807221 H.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai le dai exact codul de US si precizezi cum ar trebui sa arate. Eventual dai o fuga la o reprezentanta mai apropiata si iti arata pe ecran cum arata piesa ca sa fii sigur ce comanzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul va fi acelasi ca la bara de Europa? O sa trec maine pe la PBV sa intreb daca ei o pot comanda. Am gasit si pe Ebay, dar la preturi cam mari, in jur de 120$ fara transport si avariate destul de serios. http://www.ebay.com/itm/Volkswagen-Golf-MK5-2004-2008-Front-Bumper-COVER-OEM-PART-1K0807221H-/400338664590?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item5d360b3c8e&vxp=mtr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Feedback-ul meu pana acum: lasat masina in service pentru o constatare mecanica la ora 11, si nu am primit raspuns nici pana acum. Consilierul de service care mi-a zis ca ma suna dupa masa, este plecat si nu raspunde la telefon  :dry: .

Am facut o sesizare la call center ... dar banuiesc ca este apa de ploaie.  :tuktuk: . Maine am sa sun la ora 10 si cer cu un manager..poate o sa fie mai seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat masina in ziua urmatoare :) Din pacate am sunat tot eu si evident ca masina nu intrase cand era programarea... Problema pare rezolvata insa sa vedem cum va fi in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Speta PBN:

 

La un VW in garantie luat de la PBN, PBN imi refuza reparatia unei macarale (scartaie cand las geamul in jos) pe motiv ca producatorul nu acorda garantie la componentele la care s-a umblat. OK, cine a umblat? Pai, tot PBN, cand mi-a revopsit acum cateva luni usa respectiva (am avut o zgarietura).

 

Buuun, daca la garantia de producator zic pa, pa, atunci hai sa discutam despre garantia de lucrare (vopsirea usii). Si asta pica (mi s-a explicat), pentru ca daca mergem pe ipoteza cum ca s-a scurs vaselina din macara atunci cand a fost bagata usa in cuptor, atunci problema trebuia sa apara la toate cele 4 macarale, in cuptor fiind bagata toata masina.

 

Oameni buni, ma simt futut rau de tot. Scuzati expresia. Ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ANPC / OPC (daca masina e pe persoana fizica)

2. Schimba service-ul. (Chiar nu sunt mai buni decat altii din reteaua Porsche cand vine vorba de vopsitorie.). Incearca Avia Motors.

 

Eu nu mai calc pe la ei.

1. Mi-au refuzat inlocuirea in garantie a amortizorului de la portbagaj (vara imi cadea in cap, nu statea deschis) "pe motivul" ca fabrica plateste slab de tot ora de manopera la lucrarile in garantie.

2. Am avut programare pentru schimb ulei la 10 AM si inlocuirea s-a facut la ora 16.30 pe motiv ca nu exista mecanic disponibil.

3. Urme de ulei in zona tubulatura filtru de aer/turbina, cica au repozitionat conductele. Normal ca nu s-a rezolvat nimic. Conductele nu se pot repozitiona altfel, doar au sters uleiul cu carpa. Problema rezolvata la Autoworld Cluj prin inlocuirea unui o-ring.

4. Orice zgomot reclamat, la ei este fie normal, fie ei nu il aud.

5. Plus "mici" chestii gen murdarit plafon, stalpi, etc la o operatiune de curatare/gresare trapa. Am reclamat inainte sa semnez pentru preluare masina si mi s-a spus ca in acest caz se va deschide un nou dosar/fisa, se verifica, primesc raspuns in cateva zile, bla bla...am luat masina si am plecat. Nu am timp de pierdut cu mizerii din astea.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. La ANPC m-am gandit si eu, dar ...cine mai are tupeul sa bage masina tot acolo?

2. Reparatie in garantie iti face decat acolo de unde ai cumparat-o. La mine - PBN.

Modificat de Not_used_calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

1. La ANPC m-am gandit si eu, dar ...cine mai are tupeul sa bage masina tot acolo?

2. Reparatie in garantie iti face decat acolo de unde ai cumparat-o. La mine - PBN.

deci daca tu iei masina de la PBN si esti din Satu Mare, n-o poti repara la service autorizat VW, pe garantie, in SM si trebuie sa vii la PBN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta, sunt de acord cu acesta logica. In practica insa, mie mi s-a refuzat reparatia pe motiv ca : ce? de la mine ai luat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. Gresesti. Garantia de fabrica (primii 2 ani este valabila oriunde in Europa), in orice service autorizat VW. La fel si ceilalti 2 ani, acordati de importator. Numai ca inainte de a face reparatia, in cazul in care pretul reparatiei depaseste o anumita suma, service-ul autorizat VW trebuie sa informeze Porsche Romania ca sa isi dea acordul. 

La tine eu vad asa problema: sa zicem ca te duci la Avia Motors. Oamenii constata, sunt de acord cu inlocuirea, insa cred ca cererea lor trece pe la Porsche Romania. Ei se pot uita in baza de date si sa le refuze celor de la Avia cererea de inlocuire in garantie pe acelasi motiv pe care ti l-au prezentat si tie.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

pai nu stiu, de unde sa stiu.

dar daca ti s-a refuzat trebuia sa verifici politica de acordarea garantiei in contract, si cu importatorul.

vad ca si acum mergi pe acelasi fir. refuzi anpc-ul si te gandesti sa n-o mai duci la pbn dar, in modul asta, nu faci decat sa ramai fara alternativa decat aceea de a ti-o face pe banii tai :(

undeva trebuie sa fie o buba si sa poti actiona.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, aveti dreptate toti, probabil ca sunt cai...trebuie sa fie cai! Am o frustrare de nu va inchipuiti...Si nu vine din neputinta/nepriceperea de a actiona, ci mai degraba din faptul ca sunt constient de "relele" ce le poate pati masina odata bagata intr-un service FORTAT legal cu ANPC-ul sa-mi faca reparatia.

 

Caut mai degraba metode de a ma intelege cu ei pasnic, dar nu gasesc abordarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_n

 

Am luat in calcul lucrul asta, dar am judecat ca, fiind o problema de garantie in fapt, se refera la dealerul de la care am luat-o. Legal, el este vanzatorul, el trebuie sa dea garantia. Intamplator, tot PBN este si service-ul unde mi-am reparat zagrietura ce m-a scos din garantie.

 

Fa cum crezi ca e bine. Merci

Modificat de Not_used_calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Rămăsesem dator cu un post despre ei. Am cumpărat masina din semnătură in vară; a fost o experiență ok. La plusuri nu am ce sa trec, au fost ok pe toate planurile, fără a face ceva iesit din comun. La minusuri am unul, m-a pasat agentul cu care am lucrat unei colege începătoare la un moment dat. Am pierdut două ore cu o domnișoară care are impresia că un zâmbet, fie el și plăcut, vinde mașina de unul singur. L-am sunat pe agent după si i-am spus că vom continua tot împreună ☺

Bun, cam asta a fost atunci. Astăzi o întâmplare ciudată pt anul de gratie 2016. Sun sa comand un accesoriu si mi se comunica pretul, livrare in doua zile, bine bine...si sa vin sa achit un avans. ☺ poftim, ce sa fac? Doua drumuri pt un accesoriu de 400 lei? Si avans 50%! Am zis ok, șocat fiind apoi revenit cu tel si am obținut un iban. Wow

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asta este practica generala a dealer-ilor, indiferent de valoarea reperului, daca acesta nu se afla pe stoc.

Am comandat la avia 2 mufe care faceau in total 20 lei, am platit avansul prin ordin de plata si am facut un drum sa le ridic.

Incearca sa se protejeze de cei care comanda piese si apoi nu mai vin sa le ridice, nu ii poti condamna pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!