Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Ridicare confort la geamuri NU MERGE pe O2FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

la schimbarea filtrului de particule si calibrarea lui trebuie facuta si calibrarea senzorului de presiune? 

 

Intreb pt ca daca intru la calibrare filtru de particule acu apare value stored 37. Ciudat...

La adv meas.  imi apar valori pt: distanta de la ultima regenerare, timpul si consumul de la ultima regenerare dar la regenerari cu succes sinesuate apare 0 desi trebuia sa apara 1 daca ar fi sa ma iau dupa distanta de la ultima regenerare.

 

multumesc

Modificat de caesarb5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca trebuie Security Acces pentru inlocuire DPF si senzor G450

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva codul pt security acces si procedura pt calibrare g450? 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spune VCDS 

Adaptation of Carbon Mass (after DPF Replacement)

Prerequisites:

Ignition ON

Engine OFF

[Security Access -16]
Enter the code shown in the VCDS pop-up balloon for "Adaptation Enabling"
[Do It!]
[Adaptation - 10]
From the pulldown menu, select the entry for "Carbon Mass (DPF Replacement)" or "[*IDE00275*] Particle filter initialization".

If those channels are not available look for [*IDE07903*] Adaptation of ash mass. 

Save a new value of 1 to reset the learned Carbon Mass. It's normal for that value to automatically change to 0 after it has been successfully saved. Check and clear fault codes to make sure none are present.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. Si pt senzor te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus recent senzori de parcare singur,pe masina, dupa ce m-am ambitionat sa mai scutesc niste banuti.

Ideea e ca sistemul e oem, dar chinezu mi-a trimis calculatorul codat prost si crede ca am cutie automata si electric parking brake. Ceea ce n-am. Nu m-ar deranja caci merg doar ca se mai intampla sa si dea rateuri cateodata si nu imi apare ilustratia ci doar bipaie.

Am incercat sa codez modulul, request out of range 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod de modul ti-a trimis chinezul? Vezi ca e nevoie si de Security Acces la unele modele 

Faptu ca mai da rateuri nu e de la codare. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5KD 919 475 daca nu ma insel..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de introducerea codului de acces, pentru a salva codarea - intra la Security Acces iar VCDS-ul o sa iti afiseze codul care trebuie bagat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult! A mers, intr-adevar. I-am debifat automatic transmission dar tot imi da o eroare,crede ca am electric parking break desi masina e 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Debifeaza si electric parking brake.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o mica problema!Am vcds 11.11.5 si am incercat sa activez DRL pe proiectoare la o Octavia 2 FL.Am intrat pe centrala electrica,coding,long coding,Byte 17: – bifat Bit 4 (Daylight Running Light via Front Fog Lights)Am apasat DO it!Codare acceptata

Problema este ca nu s-au activat si mi-a debifat si front fog lights installed si nu se mai aprind proiectoarele deloc.Am reintrat pe canal sa refac codarea si sa bifez frong fog lights ,apsat do it si tot nu merg.Cand reintru pe canal apare deselectat.Ce pot sa fac sa le activez inapoi?Multumesc

Modificat de Laurwentiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste o alta interfata. Ce ai este o clona ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cu asta am reusit sa activez pilotul automat la octavia 2 FL!Am sa incerc cu un 12.12 sau 15.7 sa vedem

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile despre clone sunt interzise. @lawrentiu ai primit explicatia problemei tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai bifat ce trebuie. La Octavia FL se bifeaza Daylight via separate lights, byte15 bit 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat folosind o alta interfata!Va multumesc frumos!

 

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului si este sanctionabil.

Multumesc pentru intelegere! :)

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La Octavia 2 FL 2010 am facut retrofit proiectoare cu schimbare BCM de la 1K0937085D la 1K0937086H. Merg proiectoarele si corneringul, dar nu merg DRL-urile. Am citit undeva ca daca nu ai fizic pinul 48 si 49 in modulul C atunci BCM-ul nu suporta DRL. E adevarat? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai geamuri electrice pe spate, aia sunt pinii responsabili cu DRL. DAca nu ai geamuri electrice pe spate, atunci pinii pt DRL sunt 7 si 8 in mufa cu 52 pini neagra.

Dar da, daca nu ai fizic pinii, logic ca nu merge nici DRL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal ,

Imi apare pe maxi dot Pagina cu mai multe informați este in mile ; aveți idee cum se poate modifica in km /H ? Daca aleg pagina simpla in care arată viteza e Ok o arată in Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Intr-o zi venind spre casa, am vazut la semafor, o skoda octavia 2 FL , care avea pozitile aprinse, faza scurta, proiectoarelele si corneringul. Deci practic tot ansamblu " proiector " din para din fata, aveti idee cum se poate face acest lucru ? Intreb, deoarece as fi interesat cand aprind proiectoarele din buton ( deci comutatorul nu o sa fie pe auto ) sa se aprinda ambele faze ale "proiectorului" si daylight-ul si " proiectoarele de ceata ". Se poate acest lucru ?

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU inteleg cum erau aprinse atat becurile de ceata de pe fata aka proiectoarele cat si corneringul, care , la aceasta masina, este pe acelasi bec ?

Poate erau aprinse si becurile de DRL?

 

CAt despre ceea ce doresti tu, nu este legal. becurile de ceata se aprind doar cand este nevoie, adica ceata, iar dRL este pentru mersul pe timp de zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!