Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

@Al Bundy mașina este fabricată 18.12.2006 ( Octavia 2 1.9 TDI ) ,  ceasurile originale erau minidot (16.08.2006), iar cele care s-au montat sunt maxidot ( UK 14.03.2005). Înafară de ABS ESP totul este absolut funcțional pe acest maxidot.

Dacă nu există rezolvare, pot sa pun ceasurile vechi înapoi ? Aceste codări informații de salvează în ceasuri ? Am salvate datele din ceasurile originale, înainte de a face modificările, dacă ajută la ceva.Dar s-a încercat și cu ceasurile originale și tot nu s-a reușit rezolvarea acestor erori de ABS ESP.

Mulțumesc.

eepromminidot.rar

Modificat de skypee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfata iti spune ce codari iti trebuie (cel putin cea originala). Pesupun ca nu ai TPM pe masina iar codarile postate de tine sunt afisate de interfata cuplata la masina ta si sunt toate. Incearca toate combinatiile: 21121, 21122, 21125, 21126, 21128, 21129.

Eu am pe masina 0000641 (are TPM). Tu neavand, incearca si codarea 17025

Ar fi fost bine sa salvezi un scan inainte de a face modificari.

De eroarea cu testul de ESP activat se scapa usor, faci procedura de testare in mers, gasesti instructiuni pe youtube.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KimDiesel Nu am TPMS,  am calculat testat mai multe combinații  ( atât cât mă pricep) dar tot nu scap de eroarea 01044 . Mutarea nu am făcut-o personal ( și cam asta pățești când te încurci cu amatorii ) .

Modificat de skypee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat si ce ti-am scris mai sus, 17025 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am interfață, caut un coleg de pe forum care știe despre ce e vorba și mă deplasez, mai aproape de Galați nu e nimeni :(. Modificarea am făcut-o la Constanța.

Din cate vad in semnătură tu ai 2.0 TDI .

 

Modificat de skypee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, sa incerci si codarea asta cand ai acces la o interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, skypee said:

@Al Bundy mașina este fabricată 18.12.2006 ( Octavia 2 1.9 TDI ) ,  ceasurile originale erau minidot (16.08.2006), iar cele care s-au montat sunt maxidot ( UK 14.03.2005). Înafară de ABS ESP totul este absolut funcțional pe acest maxidot.

Dacă nu există rezolvare, pot sa pun ceasurile vechi înapoi ? Aceste codări informații de salvează în ceasuri ? Am salvate datele din ceasurile originale, înainte de a face modificările, dacă ajută la ceva.Dar s-a încercat și cu ceasurile originale și tot nu s-a reușit rezolvarea acestor erori de ABS ESP.

Mulțumesc.

eepromminidot.rar

Nu inteleg cum s-a putut pune immo 4 pe masina cu immo 4 cu cod saritor...deci tu ai facut un downgrade la ceasuri. sa inteleg... deci pe masina 2007 sa pui ceasuri 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut maxidot, mi s-a spus că merg, s-au montat și am ajuns în această situație cu ABS-ul.

Întrebarea e ce pot să ii mai fac și unde ? 

Imi iau adio de la funcția ABS ESP ? Chiar nu știu unde să mă mai duc , cel care a făcut modificarea spune că dacă nu am cartea service și nici eticheta din portbagaj cu datele mașinii trebuie să ii caut codul ABS...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clusterul masinii original, actele masinii, si te duci la Reprezentanta.

Vor rezolva ei problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima incercare a fost la Ivas Galați și au spus că nu se bagă...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/21/2017 at 0:00 PM, skypee said:

Salut , mai exista vreo rezolvare ?

18042773_1391760367548059_797509981_o.jpg

18083752_1391760360881393_760815269_o.jpg

 

On 4/22/2017 at 5:08 PM, skypee said:

Am încercat cu ambele ( 0023170, 0021126 ) , sunt acceptate dar nu schimba cu nimic datele problemei.

Să nu fie pompa ABS compatibilă cu "noile" ceasuri ?

received_1393337320723697.jpeg

inainte de a adapta ceasurile SH, trebuia sa salvati vechile codari, etc

 

18 hours ago, Al Bundy said:

Nu inteleg cum s-a putut pune immo 4 pe masina cu immo 4 cu cod saritor...deci tu ai facut un downgrade la ceasuri. sa inteleg... deci pe masina 2007 sa pui ceasuri 2005.

se poate pune, fara probleme - dar mai sunt si cazuri in care noile ceasuri, nu sunt suportate de pompa ABS - atunci trebuie incercat modificarea dump-ului ceasurilor vechi, cu informatia din ECU motor, etc - pentru ca masina sa-l vada ca pe ceasurile vechi, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n în situația de față având în vedere că nu s-au salvat vechile codari se mai poate rezolva ceva ?

Mulțumesc.

Modificat de skypee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu e complicat la tine, e mai usor - totusi, pune ceasurile vechi si vezi daca iti accepta codarea - daca da, atunci la ceasurile SH trebuie umblat, ca sa le pacalesti si sa mearga pe masina, sa iti accepte ABS-ul codarea

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut. incerc si eu sa activez tmps din modulul abs dar nu reusesc. An incercat prin adunarea codului original 0023170 cu 2048, iar codul rezultat a fost acceptat. Nu imi apare in ceasuri simbolul, implicit nu cred ca functioneaza. Am si butonul dar inca nu l-am legat, stiu doar ca firul rosu trebuie legat la pinul 27 al calculatorului abs iar celelalte la firele butonului de esp.

Address 03: ABS Brakes        Labels: 1K0-907-379-MK60-F.lbl
   Part No SW: 1K0 907 379 Q    HW: 1K0 907 379 Q
   Component: ESP FRONT MK60      0102  
   Revision: 00T12001    
   Coding: 0025218
   Shop #: WSC 73430 790 00000
   VCID: 408FA68B1376181ED43-8015

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa print screen cu ce indica VCDS la codare, de regula trebuie sa scazi, nu sa aduni.

la mine asa a trebuie, sa scad 16384

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma lasa sa introduc poza. Cred ca sunt prea mari. Nu ma lasa sa scad. Coding rejected

Error 31: request out of range

Modificat de mariusymc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce codare ai ? si ce indica vcds? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul original este 0023170. Daca adun 2048 ma lasa, daca scad nu imi permite. Mai trebuie activat undeva in afara de codarea din modulul abs

Am incercat si varianta cu scaderea 16384 din codul initial. Codul rezultat 0006784 a fost acceptat dar nu apare nimic in bord.

Modificat de mariusymc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce vrei sa apara? daca nu ai butonul sa apesi pe el si sa se aprinda lampa.... 

eu te intreb ce indica VCDS in balonul ajutator pentru codarea TPMS, ca el iti spune codarile care trebuie facute in functie de modulul de abs . Nu te apuci tu sa aduni si sa scazi ce vrei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar trebui sa se aprinda la punerea contactului cu ceilalti martori. Baterie, esp, abs ... ?

Asa am inteles de pe forum. Sunt baieti care au activat-o si nu au butonul de reset. Reseteaza cu vag-com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA da, dupa activare trebuie sa se aprinda acel martor la punerea contactului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi trebuie butonul legat neaparat? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa resetazi atunci cand se aprinde, DA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este procedura corecta ca mi-am prins urechile? Select, abs, coding, adaug 2048 la valoare, go it? Codul este acceptat dar nu se aprinde bordul. Am incercat si cu scaderea a 16384 din valoare. La fel cod acceptat dar cu acelasi rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma nene, tu nu intelegi sa ne spui CE ITI INDICA VCDS in balonasele ajutatoare la codare? nu sa iti spunem noi ce trebuie, sa ne spui tu ce iti indica VCDS pe masina ta.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!