Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

1. maneta este buna ?.. noua, nu are fire rupte intre levierul ei si corpul manetei ?

2. banuiesc ca ai facut Login pe Engine, cu 11463, dupa ce ai codat 16 cu CC

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti spuneti-mi si mie de unde dezactivez bip-ul ala de la temperatura exterioara ca ma dispera cand sunt fluctuatii de temp de la 4-5°

Am cautat prin vcds dar mi-am pierdut rabdarea.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu il poti dezactiva.  e setare de securitate. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff...ma dispera..

Inca una pls..

Am activat functia pt nivelul lichidului de spalare parbriz si imi sta pictograma aprinsa in bord cu toate ca bidonasul e plin. Asta ce problema sa mai aibe? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai activat functia avand senzor pe bidonas? Daca da, senzor oxidat sau fir interupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ar avea senzor ar mai aparea in bord?

O sa pun iar vcds sa vad daca imi zice de vreo eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca doar ai acivat functia si nu ai montat si senzorul, e normal sa stea aprins martorul din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, senzor real la lichidul de parbriz exista doar la versiunile cu spalator de faruri. Asa am activat si eu la un moment dat si statea mereu aprins, pentru ca nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

functiile neactivate pe masina (cu putine exceptii), nu au hardware-ul necesar pe masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu, eu nu am senzor pt lichidul de spalare, iar dupa activare, ramasese aprins in bord, asa ca l-am dezactivat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am activat DRL North America faza scurta cu 50% si signal light as parking light. Problema care ma  deranjeaza e ca sta aprinsa si pozitia, deci semnalizarile nu se vad portocaliu din cauza luminii albe a pozitiilor. Aveti idee daca le pot dezactiva cumva? Si as dori sa diminuez forta necesara pentru steering assist. Am vazut intr-un post ca nu ar  trebui sa am peste 20 numarul de la component (eu am KI.1). Credeti ca functioneaza?

Address 44: Steering Assist        Labels: 1Kx-909-14x-44.clb
   Part No: 1K1 909 144 G
   Component: EPS_ZFLS Kl.1       1401

O centrala pe 30 biti compatibila cu a mea care ar fi si ce diferenta de functii ar fi intre 23 biti (medium) si una de 30 biti (high)? Multumesc!

Address 09: Cent. Elect.        Labels: 3C0-937-049-23-H.lbl
   Part No SW: 1K0 937 049 T    HW: 1K0 937 049 T*
   Component: Bordnetz-SG 1.0 H29 0704  
   Revision: 00029000    Serial number: 00000001306892

20150627_214900_resized.jpg

20150627_214921_resized.jpg

Am fost la masina. La Adaption pe Steering assist nu am decat niste "profile" sa le zic pe care le post selecta: Normal 1,2,3,4, GTI, Sport, User 1,2,3,4 etc. Le-am selectat pe fiecare si nu se schimba nimic, cel putin eu nu am observat nici o modificare. Am si un tab cu Force compensation steering wheel, dar da eroare. Cred ca nu am noroc sa pot schimba ceva, desi imi pare ca merge destul de greut volanul.

 

3.JPG

1.JPG

2.JPG

Am activat si CH / LH, am setat timpul la 10 secunde, imi apare pe MFD, dar nu functioneaza. Idei? :)

20170205_171305_resized.jpg

20170205_171314_resized.jpg

Modificat de Ghost_rider
news
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți să scoți becurile de poziție!

Dar arată mai bine cu amândouă aprinse, mai ales că la noi sunt amândouă în același corp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La CH/LH, lași faza scurtă aprinsă înainte să opresti motorul și să incui?

Ai senzor de lumini la piciorul oglinzii retrovizoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am lasat faza scurta aprinsa, ca doar am activat DRL :)). Acum merg sa aprind faza scurta si sa incerc. Nu am senzor, dar am lasat setat pe default CH/LH (nu pe senzorul de lumina). Mersi.

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi așa funcționează CH/LH. Lași farurile aprinse, oprești motorul, incui ușile (cu faza scurtă aprinsă) apoi după timpul setat de tine se vor stinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testat, merge doar CH. Cand o deschid dupa nu se intampla nimic. Chiar daca descui decat usa soferului sau toata masina. Sa aiba cumva legatura cu deschiderea selectiva? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai lasa comutatorul de lumini pe faza scurta.... 

si pune printscreen din tab.-ul de Long coding unde ai activat CH LH

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă îmi aduc bine aminte, timpul trebuie selectat la fiecare funcție în parte.  Dacă e așa și tot nu funcționează, probabil nu ai activat cum trebuie ambele funcții din VAG-COM și te poate ajuta un coleg pe baza printscreen-ului cerut de Andrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am setat timpul chiar din MFD dupa ce am activat functiile. Am lasat comutatorul pe faza scurta si ramane aprinsa pe prioada selectata, dar la deschiderea masinii, ioc. Am vazut pe alt thread ca ziceau colegii ca Leaving Home merge decat la cele cu senzor de lumina.  Momentan nu am print screen, am decat long codingul din debug. Cam asa arata codingul pe canalul 09:

B1068E08000410282D110D000000000000

Address 09:1K0 937 049 T  channel 1 adapted from 30 to 10  Sunday,05,February,2017,17:10:42:62939
Address 09:1K0 937 049 T  channel 2 adapted from 30 to 10  Sunday,05,February,2017,17:11:28:62939

Modificat de Ghost_rider
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi aduc aminte că am citit că mergea și la cele fără senzor, diferența fiind la acestea că se aprindeau farurile la LH indiferent dacă afară era lumină sau nu. La cele cu senzor se aprindeau doar dacă afară era întuneric, chiar dacă butonul de lumini era lăsat pe faza scurtă. De fapt ele se aprind oricum când o descui și e întuneric, indiferent cum ai lăsat butonul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge LH si fara senzor, de asta am cerut print screen sa vedem ce a bifat acolo. trebuie bifati bitii 5 si 7 din byte 1

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Atasez print screenurile cu setarile facute. Am incercat toate variantele si tot nu merge LH.

 

1.JPG.85e2e707bff443a7741a9f9fbf6e2ea0.JPG

 

3.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel, daca bifez bit 4 nu mai functioneaza deloc. Nici CH, nici LH. Las comutatorul pe faza scurta, iar cand scot cheia se sting toate luminile, nici pe pozitie nu ramane, dar nici CH nu functioneaza .Cred ca ma las pagubas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut

Urmeaza revizia si am nevoie de ceva info. Intervalul de service cum il resetez sau unde anume, cu vagcom? Cum aflu ce interval service are masina (sper sa nu gresesc fix variabil?) Daca resetez manual din buton ceasuri se poate sa "stric" ceva? Momentan in bord zice 1900km sau 8 zile .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!