Jump to content

Becuri de far - cum se schimba?


EDYY
 Share

Postare recomandată

Nu e la fel ca la cele halogen cu clema de sarma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pun maine la ziua poze ca acum seara am crezut ca le sparg. Am si scos becu si pus "guleru" de la filtru la loc si inchis capota si pana maine dupamasa raman asa.

 

Seamana cu documentul atasat de Cosmin, dar parca prinderea nu ii la fel.

 

Oricum, cred ca nu le pot pune la loc, deoarece eu l-am scos prin tragere, forta. ca am crezut ca ii cel de la pozitie.  Am re-apasat cu un patent ascutit acele doua urechiuse dar tot nu intra in sloc si nu pot sa le invart.

 

Am inercat si fara bec, tot nu pot. Am incercat prin mai multe variante, invartit, in 1000 de sensuri si poziti dar tot nu am reusit. Am zis ca daca nu pot o sa desfac celalat dar as vrea sa stiu cum, prin rotire?apasare? etc .

Nu vreau sa mai fac aceasi prostie.Poate cu ocazia asta  le si schimb, dar nu stiu ce sa pun, de la ce firma, as vrea ceva mai rece sa semne cu xenonul dar sa nu deranjeze. Astea bat foarte bine.Apropo sunt H4 sau H7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5,5 - H1,H7,H9 12v65w / D2S 12v35w

B5    - H7 faza scurta si H4 - lunga si ceata

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks,

si in legatura cu problema mea.Cum pun la loc becul h7 pe farul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precis prin rasucire. Dar suportul ala cu 2 limbi e excentric. Daca il bagi invers, nu mai intra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar m-am disperat azi, dar mai putin, in pauza de masa mi-am facut siesta cu capu in far.  Ma gandeam eu ca prin rasucire, dar cum il pozitionez pana ce ajung sa il rasucesc.

 

Din ce ai atasat tu Cosmin, la pagina 7,  seamana cu ce am eu pe masina. Sunt doua suruburi si nu pot sa introduc slocul cu bec si sa il invart.. Slocul nu "trece" parca de acele doua surube (se vede unu in pagina 7). 

 

O sa studiez pe celalat far cum ii, ca pe net nu am gasit poze sau alte informatii ptr farurile mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, ieri am reusit sa intaleg sistemul si sa bag becul la loc in far.Am facut cum zice tipul din DIY postat de Cosmin.

 

Am luat o oglinda mica, am desfacut farur celalat, am vazut cum vine pozitionat (care ii partea de sus si de jos) dupa care am vazut cum sun "piciorusele". La mine era apropiate si nu stateau. Asa ca le-am "cracanat" ca si cum erau pe partea cealata. Si l-am montat si invartit in sens invers.

 

Dupa 2-3 zile de stres am reusit. Asa ii cand te grabesti si lucrezi tot seara la lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am reusit de am schimbat becurile de la passat fara sa dau bara jos sau alte nebunii, dar am reusit sa imi dereglez oglinda in far. Are careva o poza cu spatele farului incat sa inteleg cum sta oglinda prinsa in far? Sau un link catre asemenea informatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau schema cum e prinsa oglinda in far?

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda e prinsa pe sistemul folosit in orice far. Clasicul "bila÷nuca".

Doar sa nu se fi rupt vreuna din ele si ai dat o palma la magar... :d

Parca la b5.5 e o usita in carenaj. Sau aia ajunge doar pentru semnalizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit de am fixat prin tragerea inapoi a oglinzii, dar parca nu sunt multumit. Sta fixa oglinda, bate ok, dar mi-fost frica sa mai incerc reglajele. Cred c-o sa dau bara jos pe Luni si sa vad cum sta treaba. Oglinda s-a dereglat cand am incercat sa schimb becul de pe faza lunga, desi n-am impins ca ciobanul. Clasicul bila nuca e ceva de genul ca trebuie tras pana sare vreun prag, ceva? Are trei prinderi de genul asta, oglinda? Merrrrsi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie tras pana intra bila oglinzii in gaura farului :D

Multa sanatate tuturor membrilor acestui forum, ca sigur imi luam japoneza daca nu era forumul asta cu oameni saritori. Atasez o poza cu ce trebuie dat jos ca sa bagi capul in far, upside down style :D

post-94030-14106053718517_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe stanga ce mai demontezi? :D

Da, are de trecut marginea "nucii" si apoi sta bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe stanga e ok cu capacul de la servo, dar te incurca o balarie de suport incat mainile tare vor arata asa :D

post-94030-14106198627373_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!