Jump to content

Cum spalam corect masina


toni
 Share

Postare recomandată

Sa inteleg ca spuma activa, in mod normal si corect se aplica inainte de datul cu jet puternic de apa pentru a da jos "grosul"?

Eu asa faceam, prima si prima oara dadeam cu jet de apa pe ea, asteptam 2-3 min sa se scurga putin, apoi aplicam prespalarea (spuma activa cu PH neutru), nu aplicam spuma activa direct pe mizerie (desi nici nu era masina chiar murdara) :)

Asadar, spuma activa cu PH neutru nu ataca lacul/vopseaua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de mizeria de pe masina. 

unii producatori recomanda se se aplice pe uscat daca e murdarie fina (traffic film). daca nu, jet pentru a da jos grosul (dar aici intra riscul de a aparea zgarieturi) si apoi spuma pt prespalare, 2bm.

 

spuma afecteaza mai repede ornamentele cromate, aluminiu expus si plasticele.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am stiut ca pot aparea zgarieturi daca dam cu jet pe mizerie :) Pai atunci cum dam jos cel mai eficient mizeria, presupunand ca masina e foarte murdara? E clar ca o zgariem mereu daca dam cu jet puternic.

Eu dadeam cu jet si pe traffic film (ce aveam eu), caz in care nu cred ca exista risc de zgarieturi, mai ales daca jetul nu e foarte puternic (am spalat-o la furtun dar nu avea peste 100 bar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai noroi mult , jetul puternic impinge mizeria (nisip, pietricele) si pot sa apara zgarieturi. ca sa eviti, poti da cu furtun fara presiune si lasi sa se moaie putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pit stop car wash

Nu am dat niciodata cu jet direct pe masina, indiferent de gradul de murdarie. Prefer sa dau de doua ori cu spuma (cazuri extreme venite de pe coclauri). In general, praful acumulat pe o masina care sta nemiscata timp de doua saptamani pe marginea unui bulevard foarte circulat din Bucuresti este dat la pamant de spuma (aproape in totalitate). Dupa clatire se observa insa urme care ies doar cu 2BM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pit stop car wash

Bună seara,

 

- curățare motor: cu puțin degresant, prin părțile esențiale, și apoi APC + perii și periuțe.

- curățare interior cu aspiratorul cu injecție-extracție: mai întâi aspir tapițeria apoi pulverizez soluția și o agit cu peria. După aproximativ 5 minute încep trecerile cu aspiratorul (cu pulverizare intermitentă de soluție). După 2 treceri (dacă e nevoie pot fi și mai multe) schimb soluția din aspirator cu apă călduță și clătesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Un sfat prietenesc: Nu mai baga degresari. Lacul masinii e in stare foarte buna si e pacat. "Expertii" in detailing de la noi fac uz numai de metode usoare si rapide pentru ei. Lacul se decontaminează prin spalare manuala (cu manusa) si daca e necesar si cu argila, nu cu chimicale alcaline ultra-concentrate. Asta daca nu vrei un aspect matuit:)). Ma opresc aici. E doar un sfat, nu vreau sa fiu off-topic.;)

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut degresare de 2 ori pana acum. De fiecare data pentru ca pe masina era ceva care nu se lua dupa spuma + o gramada de apa: prima data era o chestie care ramanea ca o pelicula la suprafata si la o incercare de a o lua cu carpa ar fi zgariat vopseaua, iar acum pentru ca am avut o gramada de ceara de la albine + mizerie + praf, crede-ma ca si asa s-a luat destul de greu, cu mari insistente. Nu i-as suspecta nici pe cei de la spalatorie ca baga ei cea mai concentrata zeama acolo sa fiu sincer..

Nu am nici o bucurie sa fac degresari si nici nu am vreo fericire sa platesc in plus :)

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si colegul , inca un sfat prietenesc , cu spuma pe masina   speli cu manusa cu microfibre  , dai pe usa ,clatesti manusa intr-o galeata cu apa , dai pe aripa , clatesti manusa si tot asa.

Degresarea e de fapt soda caustica , nimeni nu o sa-ti confirme treaba asta .

Incearca o ceruire la 2 spalari si o sa vezi ca masina se va spala/usca foarte usor , contaminarea cu bitum , rasina, gainat se va curata mult mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"spuma" adica spuma activa, cea care nu e spuma de sampon auto? vezi ca staful nu e tocmai corect, puterea de lubrefiere difera de la spuma activa la sampon.

spuma activa e facuta pr prespalare, fara atingere. dai, inmoaie/dizolva mizeria si o indepartezi cu jet.

daca vrei sa pipai masina cu manusa, pune sampon auto in galeata.

degresarea e de fapt....mai multe chestii;sunt solutii si solutii (aici nu vb de spalatoriile auto de la colt care au soda in spuma activa).

"ceruire" la 2 spalari - aici probabil spui de "ceara lichida" ce se pulverizeaza de baieti pe masina si o clatesc imediat cu jet. daca vb de ceara pe bune, nu cred ca are nimeni rabdare/interes sa dea saptamanal pe masina.

On ‎5‎/‎1‎/‎2017 at 23:13, Andrei_72 a scris:

Atat timp cat este intretinuta (hidratata) pielea nu se uzeaza si va tine o viata.:icon_thumright:

 

-ce e pe scaune sigur a fost pe o vaca?

-daca este piele moderna are un strat de poliuretan (plastic, lac...) pe deasupra si ce hidratezi tu ramane pe acel strat si apoi in laveta cu care stergi.

piele naturala, ne-acoperita gasesti la masinile vechi, la curele sau portofele. alea merg hidratate cu uleiuri speciale.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As ruga un moderator amabil sa ne mute dicutia pe un topic potrivit. N-as vrea sa luam amenda. :) Discutia cred insa, ca poate fi utila. Multumesc anticipat.

@MualeA). 100% de acord ca spuma activa e pentru prespalare si are un grad redus de lubrifiere, dar in acest context, in care proprietarul isi spala masina la spalatorie (putin probabil ca un angajat de la o splatorie "obisnuita" sa accepte sa spele cu galeata, sau 2BM oricata spaga ar primi), ce ar fi de preferat:

1. Sa se rezume la spalt cu spuma activa si jet de apa dupa care masina e uscata si toata murdaria ramasa este "plimbata" pe suprafata lacului in timpul uscarii.

2. Sa se agite spuma activa cu o manusa pentru spalare, astfel incat sprafata lacului sa fie mai curata in momentul uscarii.

Stiu ca niciuna din variante nu este ideala dar ideea e sa alegem raul mai mic.

B). Din nou, de acord ca pielea moderna este lacuita. Dar lacul repectiv este 100% impermeabil? Nu are pori prin care un tratament de tip "leather conditioner" poate totusi penetra, doar ca intr-un grad mai redus? Este adevarat, o piele nelacuita absoarbe o cantitate mult mai mare de balsam si necesta tratare mai frecventa. Pielea lacuita absoarbe mai putin dar nici nu se deshidarteaza la fel de tare ca cea nelacuita. Totusi, chiar si cei mai seriosi producatori de solutii pentru detailing au in gama produse atat pentru curatare cat si pentru tratare, pe care le recomanda pentru toate tipurile de piele. 

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A) 2, evident daca am de ales strict dintre cele doua.

cu mentiunea ca inainte de spuma sa dea jet pt a desprinde bucatile mari.

B) eu am mai multe produse si am incercat pe diverse masini fara a observa o schimbare radicala. la apa este impermeabil, cand se toceste stratul ala se observa cum se uda pielea si isi schimba culoarea (este mai inchisa , pana se usuca).

Producatorii seriosi vor sa vanda, fac multe produse. Unii vand produse 2in1 (curata si hidrateaza / curata si protejeaza), altii produse  Vezi cate modele de pasta de dinti are Colgate...nu pot sa faca una care albeste, parfumeaza, trateaza gingivita, scoate tartrul si argintul viu?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis strict. Prima metoda e standrdul la 99% din spalatorii. A doua e un posibil compromis. Daca crezi ca exista o varianta de mijloc mai buna te rog sa o impartasesti (in afara de jetul de apa initial care e absolut necesar si recomandat). Poate fi de inters si utila pentru cei care nu isi spala singuri masina.

Cred ca e normal ca la o piele in conditie buna sa nu vezi diferente mari in urma tratamentului, neavand ce sa reconditionezi. Ideea e sa o mentii. Eu pesonal simt o diferenta in urma aplicarii tratamentului. E drept ca nu e ceva major dar cum am spus, fac asta pentru intretinere. Sunt si multe tipuri de piele si toate raspund in felul lor.

Las mai jos un exemplu (de la min 5:00 pana la 7:30): 

https://www.youtube.com/watch?v=MjHEcPcTJTE

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 5/4/2017 at 9:33 AM, Muale said:

"spuma" adica spuma activa, cea care nu e spuma de sampon auto? vezi ca staful nu e tocmai corect, puterea de lubrefiere difera de la spuma activa la sampon.

spuma activa e facuta pr prespalare, fara atingere. dai, inmoaie/dizolva mizeria si o indepartezi cu jet.

daca vrei sa pipai masina cu manusa, pune sampon auto in galeata.

degresarea e de fapt....mai multe chestii;sunt solutii si solutii (aici nu vb de spalatoriile auto de la colt care au soda in spuma activa).

"ceruire" la 2 spalari - aici probabil spui de "ceara lichida" ce se pulverizeaza de baieti pe masina si o clatesc imediat cu jet. daca vb de ceara pe bune, nu cred ca are nimeni rabdare/interes sa dea saptamanal pe masina.

-ce e pe scaune sigur a fost pe o vaca?

-daca este piele moderna are un strat de poliuretan (plastic, lac...) pe deasupra si ce hidratezi tu ramane pe acel strat si apoi in laveta cu care stergi.

piele naturala, ne-acoperita gasesti la masinile vechi, la curele sau portofele. alea merg hidratate cu uleiuri speciale.

 

Metoda recomandata de mine este ,strict pt o spalare cat de cat ok la orice  spalatatorie. Nu m-am referit la spalat acasa .

Toti fac asta , pun soda sau cine stie ce minuni in "spuma activa" , doar ca nu o recunosc evident.La  fel si degresarea , e soda nediluata , ocazie cu care te si taxeaza in plus .

Metoda cu manusa se practica , sunt din ce in ce mai multi clienti care vin cu ele de acasa. La fel si cu lavetele de sters. 

Ceara la care m-am referit este cea solida , ceara asa zis lichida , este practic un "agent de uscare ". Eu cam la fiecare spalare bag si o ceara solida. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tu aplici ceara solida la fiecare 2 spalari, toata stima!

dar nu mi se pare o metoda rentabila pt o masina normala (condusa zilnic/spalata saptamanal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@CristiALF

Ce recomandari de produse ai primit pentru spalarea masinii acasa?

Mai am cativa pasi de facut si vreau sa ma apuc si eu sa fac acelasi lucru si as vrea sa achizitionez peodusele pana la afarsitul lunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, pentru produse am primit urmatoarele recomandari:

- spuma prespalare --> http://www.pro-detailing.ro/autobrite-direct-magifoam-spuma-prespalare-auto-ph-neutru-1l-p-1908.html

- sampon spalare --> http://www.pro-detailing.ro/meguiars-gold-class-car-wash-shampoo-conditioner-sampon-auto-476-ml-p-1661.html

- manusa pentru spalare --> http://www.pro-detailing.ro/lupus-premium-wash-mitt-manusa-microfibre-spalare-auto-p-1708.html

- prosop de uscare (de preferat min 2 buc) --> http://www.pro-detailing.ro/prosop-uscare-auto-pro-detailing-super-twist-70x90cm-p-4031.html

- solutie jante --> http://www.pro-detailing.ro/sonax-full-effect-wheel-cleaner-solutie-curatare-jante-p-235.html

- protectie anvelope --> http://www.pro-detailing.ro/meguiars-gold-class-endurance-high-gloss-tyre-gel-gel-dressing-anvelope-p-1364.html

- aplicator anvelope --> http://www.pro-detailing.ro/aplicator-dressing-anvelope-lake-country-flex-foam-tire-p-3999.html

- curatare geamuri --> http://www.pro-detailing.ro/solutie-curatare-geamuri-3m-glass-cleaner-p-3540.html

- indepartare insecte (eu am deocamdata produsul OEM de care sunt multumit momentan) --> http://www.pro-detailing.ro/solutie-indepartare-insecte-valet-pro-bug-remover-500ml-p-4038.html

- quick detailer (pentru a indeparta urmele de apa ramase dupa spalare) --> http://www.pro-detailing.ro/sonax-xtreme-brillantshine-quick-detailer-p-1258.html

- laveta microfibra --> http://www.pro-detailing.ro/pro-detailing-laveta-microfibre-uz-general-40x40-cm-p-1988.html

- indepartare excremente pasari (cel de insecte OEM pe care il am merge si aici foarte bine deocamdata) --> http://www.pro-detailing.ro/solutie-inlaturare-excremente-poorboys-world-bird-sht-remover-473ml-p-3868.html

 

Va trebui sa imi iau masina de spalat si aici sunt in mari dubii.. Am primit recomandarea ca ceva la 110-120 bari maxim este suficient. Nu vreau sa dau multi bani pe ea, am vazut ca are Bosch un Kit la vreo 350 lei care este ok, dar ma gandesc ca m-as putea descurca si cu ceva mult mai ieftin de prin hiper/super market-uri, inca nu mi-am facut drum totusi sa inspectez ce as gasi si la ce preturi...Daca are cineva o recomandare (dar nu la preturi exagerate ca mie nu imi trebuie OZN-uri :) ), le astept cu interes. Conteaza sa aibe si furtunul de 5m de preferat si sa nu fie o mizerie, bineinteles.

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele de mai sus as adauga 2 galeti si un grit guard.

Pentru aparat de spalat cu presiune exista un topic aici:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, normal, trebuie si cele 2 galeti. Merci de link, am postat dar este cam mort de vreun an..sa vedem..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele acestea am spalat si eu masina de 2 ori cu noul aparat Bosch 35-12 cumparat. O sa scriu aici cateva constatari, pentru ca e legat si de spalat, nu doar de aparatul in sine.

Din pacate inca nu am putut achizitiona produsele recomandate mai sus, mai trebuie sa astept putin :) . Pana atunci am zis sa iau ceva spuma prespalare sa testez si eu normal. Si cand am luat Bosch-ul, am luat si o solutie de detergent activ "profesional" ProX Power Wash, 2L. Pe instructiuni zice ca la utilizarea cu lancea sa se faca solutie 1:1-1:4. Eu am testat aseara cu ceva 1:3 si a fost degeaba, n-a avut nici un mare efect :D , cum era cand am dat doar cu apa, parca asa era si dupa - am pierdut timpul degeaba, deh... O sa mai testez zilele urmatoare si cu ceva gen 1:1-1:2 maxim, dar ma indoiesc sa fie mare diferenta :)  Deci nu recomand produsul acesta "profesional".

Despre aparatul de spalat cu presiune - l-am folosit de 2 ori pana acum si ca presiune este mai bine decat ma asteptam, cred ca este suficient pentru home use, da si senzatia de produs calitativ. Problema este cu accesoriile pistolului , mai ales cele din capat care intra/ies foarte greu, iti rupi degetele in ele tot facand aceste operatiuni (dar si la Makita am vazut ca era la fel de ex..) si clar, in viitor va trebui sa iau o prelungire de 10m la furtunul pistolului, este deranjant mereu sa cari aparatul dupa tine de o parte si de alta, impreuna cu furtun apa si fire.

Pentru produsele pe care le voi achizitiona (cat mai curand sper eu..) : o sa iau in prima etapa minimul necesar, adica spuma prespalare, samponul, manusa, 1 prosop, 1 laveta, si poate solutia 3M pentru geamuri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 6/15/2017 at 4:47 PM, CristiALF said:

- indepartare excremente pasari (cel de insecte OEM pe care il am merge si aici foarte bine deocamdata) --> http://www.pro-detailing.ro/solutie-inlaturare-excremente-poorboys-world-bird-sht-remover-473ml-p-3868.html

O alternativa cred eu mai buna e sa pui un servetel de hartie pe gainat, torni apa peste el, si astepti 1-2-3 minute dupa caz, apoi il stergi cu o microfibra si ideal, cu putin spray-wax pentru lubrifiere. Din punctul meu de vedere e o metoda mai sanatoasa pentru lac deoarece functioneaza la fel de bine si nu implica utilizarea de produse chimice/detergenti.

 

@loghy

Nu prea se poate umple galeata cu lancea. E presiunea prea mare si obtii un fel de fantana arteziana.:))

Ca solutie, ai putea sa cumperi o galeata cu capac de la un magazin de produse apicole. Sunt aproape identice cu cele dedicate pentru spalare auto si capacul etanseaza perfect (o poti umple de acasa si o pui in portbagaj fara griji). Si in plus costa cat ar trebui sa coste o galeata din plastic.:)  Daca vrei sa iti spun exact unde gasesti da-mi pm.

La spalatoriile de la Lukoil nu scrie ca n-ar fi permis sa speli masina cu galeata.

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, loghy said:

Am vazut mai multe review-uri despre ONR si am ajuns la concluzia ca nu. :)

Nu stiu ce review-uri ai gasit, dar probabil erau bazate pe prejudecati si nu pe folosirea produsului :)
Eu spal doar cu sampoane rinseless de vreo 10 ani si nu am nici cea mai mica problema. Am avut mai multe probleme cu zgarieturile cand foloseam sampoane traditionale.
Avantajul (1) la sampoanele fara clatire este ca nu-ti mai faci nici o grija cu soarele. Poti sa speli in sorare direct fara pete, daca rezisti caldurii :)
Avantajul (2) este la uscare, multumita polimerilor pe care ii contin, micsoreaza riscul zgarieturilor la uscare.
Eu nu as mai renunta acum la spalarea fara clatire!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Review-urile nu erau in nici un caz negative, dar concluzia care se desprindea era ca este o solutie foarte buna mai ales daca ai acces limitat la apa, dar totusi spalarea "uda", daca ii putem spune asa, este mai buna.

@Andrei_72

E cam tarziu acum... ieri am cumparat galetile, dar totusi spune-ne de unde si cat costa.

ONR: Optimum No Rinse

PS: discutiile despre locatii au fost mutate aici: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie se pare un pic exagerata treaba: ca sa iti speli masina iti tre galeata speciala, in care sa iti pui apa de acasa... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!