Jump to content

Superb, passat, octavia 2


godoroja
 Share

Postare recomandată

Tata socru s-a hotarat sa cumpere masina noua. Masina va fi obligatoriu Diesel. E dispus sa dea pe masina pana in 25000 euro CASH.

Are de ales intre

1.

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu esti cinstit cu Octi 2 , de ce crezi ca nu ar face banii astia?......calitatea de fabricatie e ireprosabila , materialele la interior sunt foarte bune iar platforma tehnica este si ea foarte buna , eu am 2.0 TDI cu DSG , senzori de parcare etc. si vreau sa-ti spun ca sunt f multumit de masina , este adevarat ca si ce pui tu in balanta este "greu" , zic eu ca e chestie de gust , este f adevarat ca Skoda nu are imaginea celorlalte , Skoda SUperb e veche si nu-mi place , cum ziceam chestie de gust....poate si Passatul este o varianta interesanta , insa cel mai bine sa te gandesti la o cutie manuala automatizata gen DSG , isi merita toti banii si nu iti ia cu nimic din placerea de a conduce.... :D

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut putina curatenie aici! Cat despre cei nemultumiti de scoaterea celorlate marci din comparatie, nu este vorba de ce le "place moderatorilor", este vorba de regulament. Aceasta regula nu a fost introdusa in regulament de dragul de a o introduce sau pentru ca cineva dintre noi e fanatic VAG si face alergie cand aude BMW... dar s-a dovedit ca de fiecare data se ajunge la polemici, certuri, etc cand e vorba de versus-uri.

Ontopic: parerea mea ca octavia nu prea are ce cauta in comparatia asta, e putin "out-classed". Eu as alege passat comfortline + 2.0TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2.0 TDi cu optionalele dorite , motorul de 105 cai e prea mic pentru masina asta... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai am in familie un Superb dar este 2.5tdi cu cutie tiptronic...si vreau sa zic ca in privinta spatiului interior nu l-as da pentru un Passat nou. Nu zic ca numai daca te uiti pe dotari iti dai seama ca Superbul este cu o generatie in urma...dar eu vreau sa zic ca as alege Superb la banii astia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ordinea mea e:

Passat 2.0 TDI, apoi cel de 105 cai, apoi O2, si ultima Superb.

dar depinde foarte mult si ce cauta socrul tau la o masina. deja superbul e la alta clasa ca dimensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, eu iti recomand Superb pt eleganta si spatiu interior, dar echiparea Extended (nu mai este la oferta?)

Apoi, in ordine descrescatoare, Octavia 2 2.0TDI si Passat B6 2.0TDI. Motorul 1.9TDI e astmatic pe Passat, in opinia mea. Are el consum redus, dar e cam departe de reprizele performante cerute la clasa asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as opta pentru passatul highline de 105cp, banuind ca socrul tau are o anumita varsta si nu se va avanta in depasiri la muchie de cutit si la un condus sportiv, prin urmare sunt mai mult decat bine venite dotarile standard ale passatului highline.

motorul de 105 cp ok pt o masina de asemenea gabarit. sa nu uitam ca si pe vechea generatie de passat parca exista un motor diesel de 74kW-100cp care isi face treaba bine pe masina, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Passat 2.0 tdi

2. Passat 1.9 tdi

3. Octavia 2.0 tdi

4. Superb 1.9 tdi

Aleg passatul ptr. ca este masina noua, spatioasa si cu un motor bun (2.0). Merge chiar si cu 1.9 avand in vedere ca socrul tau are probabil 40-45-50 de ani, asa ca poate a lasat-o mai moale cu senzatiile.

Modificat de lau090
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine cumpara "tata socru" masina? In formulare nu este sa-si sau sa-mi. Alege una care-ti place tie, apoi il convingi sa si-o ia, o perioada vi acasa devreme si ai grija de baiat, primesti o nota buna de la "judecator" apoi faceti schimb (daca nu ai ramas la ideea unui 4x4).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Passat si Skoda Superb fac parte din clasa D (medie). Superb este insa realizat cu tehnologia de la vechiul model de Passat. Ca volum de vanzari in Romania, pe primul trimestru al acestui an Passat s-a vandut in 813 bucati (locul intai in clasa), pe cand Superb s-a vandut in 164 de bucati (locul 6 in clasa).

Skoda Octavia 2 face parte din clasa imediat inferioara, si anume C (compacta). Este un autovehicul care imparte aceeasi tehnologie cu Golf V sau Seat Leon/Altea/Toledo. In primul trimestru s-au vandut 1.192 de bucati, ocupand locul 2 in clasa (in conditiile in care pe primul loc s-a aflat Skoda Octavia Tour, cu 1.586 de bucati).

Alegerea se face, in afara de banii disponibili, si in functie de ceea ce astepti de la masina pe care intentionezi sa o achizitionezi. Cel mai indicat ar fi sa mergeti pentru a le vedea si testa. Doar asa va puteti da seama care va multumeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are 65 ani socrul. Si mi-a dat tema de casa sa-i spun parerile ( stie ca merg la intalniri cu multi cunoscatori in ale masinilor - cica iar te duci la femei si zici ca te duci la intalnirile cu skodistii :D :D) despre mai multe masini pe care le are in vizor. Fiind vorba numai de VAG aici, pe astea le-am adus in discutie. Dar mai sunt si altele.

El vrea o masina mare, consumul sa fie ok, sa nu bata prea tare la ochii ciumegilor din VITAN, sa aiba multe optiuni si sa fie o masina sigura cu care-si poate plimba cele 2 nepoate ( una fiind fiica-mea :P ). M-as gandi ca pielea e musai sa fie daca tii copii in spate... :D

105 CP cred ca i-ar fi de ajuns dar la passat il deranjeaza spatele. Cica arata ciudat dar poate trece peste asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbeati de putere 140 versus 105 cai pentru Passat.....puterea mai mare inseamna in primul rand siguranta si apoi performanta sportiva....daca te-ai bagat prost intr-o depasire una mai puternica te poate scapa din situatia naspa in care ai intrat...oricine poate gresi cu atat mai mult o persoana mai in varsta care nu apreciaza foarte bine distantele , vedere , reflexe etc. nu vreau sa jignesc pe nimeni dar toti vom ajunge asa :D oricum socrul tau pare super simpatic :D deci e tanar pe dinauntru :D

Modificat de cristirenault
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde f. mult si de bugetul alocat de dupa achizitie pt intretinerea si exploatarea masinii respective.

Altfel eu as alege:

- Passat 2,0 Tdi, manual, cu optiunile dorite

- Octavia 2 2,0 Tdi, manual, Elegance+optiuni

Aceasta din cele specificate in acest topic.

Ca parere personala: pielea este cu atat mai putin indicata daca are 2 copii mici in spate, ca si confort cat si ca intretinere. Tot ca impresie personala nu as opta pt tapiserie de piele decat in cazul unei masini sport, unde discutam de piele perforata,etc.. Dar destul cu o.t.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bugetul de dupa achizitie nu are limita. Adica nu-i asta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2.0 TDI Confortline.

Sau Superb-ul. Nu stiu ce aduce Ride fata de Extended.

Chestia e ca Passat B6 se bazeaza pe platforma Golf5 alungita. Nu stiu cu cat e mai buna platforma asta decat cea a Superb-ului care e de Passat anterior plus 10 cm (adica a fostului A6). Ampatamentul e regesc la Superb.

Totusi daca ma gandesc la capitolul siguranta, Passat-ul B6 sta mai bine si probabil in final asta ar fi alegerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau si ma intreb urmatorul lucru:

Cu ce este mai bun un PassatB6 decit o Octavia2, dat fiind faptul ca impart platforma tehnica A5?

La banii pe care-i dai pe un B6 Confortline 105hp poti lua O2 DSG 140hp. Care-i mai buna ca si optiune?

Oare conteaza asa mult emblema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa zicem de exemplu siguranta mai mare in B6 si spatiu interior mai mult?

Si ca sa nu uit mai e un criteriu, cat de repede este adusa masina. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau si ma intreb urmatorul lucru:

Cu ce este mai bun un PassatB6 decit o Octavia2, dat fiind faptul ca impart platforma tehnica A5?

Oare conteaza asa mult emblema?

Nu este vorba de emblema.. pana la urma sa stii ca banii se reflecta in masina si invers..O2 e mai mica mai inghesuita..iar materialele lasa de dorit pe alocuri..nu zic ca Passatul e perfectiunea intruchipata dar totusi e peste O2 si la clasa si la rafinament..si la ce vrei tu..in afara de motoare ptr. ca sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e inghesuita de loc...si nici mica...

Skoda Octavia

Lungimea, mm 4.572

L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De revazut si topicul “nu stiu ce sa cumpar O tour sau superb”, inclusiv aici si aici.

De fapt sunt puse in discutie trei clase: mare, medie si compacta.

Cum am mai spus si in topicul amintit, daca nevoia de volum pe locurile din spate nu e critica, poate ar merita sa optam pentru O2, 2.0 TDI DSG in cazul de fata.

In caz contrar Passatul este optiunea preferabila, oferind si spatiu si elemente de siguranta predominant pasiva suplimentare.

A doua optiune ar fi deci Passatul 2.0 TDI, siguranta activa fiind cert superioara unui Passat 1.9 TDI prin prisma motorizarii mai adecvate masei.

A treia optiune (nr. 1 din topicul 1) nu as lua-o in considerare, motivele fiind expuse in acelasi amintit topic.

O tehnologie mai avansata (PQ35 - PQ 46) nu se neglijeaza, mai ales cand e vorba de o masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu bata prea tare la ochii ciumegilor din VITAN

de agatat de ochii ciumegilor cred ca toate, mai putin O2,se vor agata :screwy:

dar din punct de vedere strict al alegerii unei masini potrivite pt cea ce cauta socrul tau, parerea mea este:

1. passat 2.0

2. superb

3. passat 1.9

4. octavia2

dar orice alegere va/vei face neaparat optiuni de confor :banghead:

Modificat de cipsius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

godoroja, vezi ca oamenii, dupa o anumita varsta, mesteca mai greu in cutia de viteze si preferea comoditatea. Ia-l la un test drive cu un dsg; cred ca ii va placea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja e tarziu, rapiditatea aducerii masinii si-a spus cuvantul. Zilele astea trebuie sa vina. Vom inchide topicul cu o poza. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce a ales pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!