Jump to content

Repar aparate de radio auto(Blaupunkt, Grundig, Becker, etc.)


ionut_che
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Ma ocup de ceva timp cu depanarea aparatelor de radio de pe broasca, bus si m-am gandit ca poate sunt printre voi persoane care nu au unde sa-si repare "lautarul" din "fierotanie". Asadar, daca credeti ca va pot ajuta, ma puteti contacta la 0721420359 (rog ore decente).

Bafta!

 

Modificat de ionut_che
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as fi interesat, dar cum am putea proceda? Eu sunt din Cluj, am cateva aparate si nu stiu care ar merita. Deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune aici niște poze cu ele, sa vad ce modele sunt. Daca imi poti spune si ce probleme au...ar fi perfect.

Modificat de ionut_che
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata un radio pe masa de resuscitare.

IMG-20170719-WA0004.thumb.jpg.7f501546723c5f8c1f256f739291a245.jpg

Este un aparat de radio care a stat "pe dreapta" mult timp, defect fiind. Viitorul lui "suna" bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandam cu caldura !:)

Mie mi-a resuscitat 3 aparate ( pana acum ) .

Modificat de Fane2009
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mai multe...l-am testat in timp si a primit calificative foarte bune....doar ca nu stie sa se laude! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Cel mai recent pacient, Blaupunkt Frankfurt 1966, a venit in stare critică: lipsa recepție fm/am, amplificare slabă si cu distorsiuni.

A primit urmatorul tratament:

- recap total radio si unitate amplificare;

- identificare si eliminare lipituri "reci";

- schimbare filtru lumina bec scală din rosu in verde (la solicitarea clientului);

- curățare claviatura, potentiometre, semireglabile, conectori;

- eliminare sector cu izolatie si ecranare inrerupte la cablul de interconectare unitate radio cu amplificator, relipire fir rupt in mufa DIN a cablului;

- cosmetizare generala.

A venit cu o atitudine rebelă; se va intoarce umil și pus pe treaba, la stăpânul lui.

Frankfurtul va primi in dotare un cablu auxiliar cu comutare automata a surselor radio/aux, conectat cu mufa DIN prin portul original al aparatului.

Hai noroc!

20180320_111703.thumb.jpg.59c8764dd123d7e0b37833c9e5be1bae.jpg

Screenshot_2018-03-21-07-59-51.thumb.png.4960f6f05ef683eb06c9352ec2abb9b4.png

 

Modificat de ionut_che
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un amarat de asta, DAR lipseste amplificatorul.

Se poate adapta ceva ?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea dumneavoastra comercializeaza si mufe pentru conectarea unei surse auxiliare de semnal (telefon mobil, mp3 player, etc?). Va multumecs anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, nu. Pe viitor, poate, cabluri complete. Avand in vedere evolutia tehnologiei, iau in calcul si confectionarea unor cabluri care sa incorporeze si un receptor Bluetooth. Ati fi interesat, domnule presedinte? :) 

 

Modificat de ionut_che
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii dai tu cabluri cu receptor dintealbastru dar sigur au si un emitator "moka" incorporat...Rica, ai grija...iti vaneaza pozitia, iti fura secretele, iti violeaza intimitatile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asta e in stare sa imi bage troianul in broasca prezidentiala... Refuz cu vehementa! doar cablu sa fie, si ala foarte bine ecranat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....degeaba, tot iti baga un mic.  in fufe..aaa..  mufe... iti trebuie ecranare generala cu ciolofan pe masina.

 

..daca vrea domnu' reparatoru' sa ma sune, ca aM O INTREBARE DE AFACERI.. ups..capslock..

nu mai am telefonu' si nu vreau sa inoportunez..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut_che, la mine defectul e destul de mare.gaura in bord e goala. ai cum s'o repari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta il am si nu cred ca mai face nimic. pot sa-l trimit ?

20180325_191545.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trimite-l la adresa contului meu de pe aircooledparts.ro

Modificat de ionut_che
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trimis, primit... pif paf.... rezolvat ;)

20180327_181008.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatul domnului @lexxus nu a fost trimis nicaieri. A fost reparat de propietar, foarte elegant, dupa cum se vede. Fac mentiunea aceasta pentru ca, din mesajul domnului, se intelege ca eu as fi facut netrebnicia aia.  LMMUUU a vrut, LMMUUU are. 

Modificat de ionut_che
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-mi fie cu iertare..... daca s-a inteles gresit. Era doar o gluma si intradevar nu Ionut a facut nebunia. Imi cer scuze domnu' checiu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea nevoie de serviciile d-voastra, pentru un aparat.

Cum procedam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/22/2017 at 3:22 PM, ionut_che said:

Pune aici niște poze cu ele, sa vad ce modele sunt. Daca imi poti spune si ce probleme au...ar fi perfect.

Ca problema, imi zice cineva de tranzistorii finali.

Radio Frankfurt Blaupunkt 004.jpg

Radio Frankfurt Blaupunkt 001.jpg

Radio Frankfurt Blaupunkt 002.jpg

Radio Frankfurt Blaupunkt 003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze, tranzistorii finali lipsesc. Nu vad nici cablajul lor. Chiar si asa, se repară. Daca ești hotărât sa-l repari, vorbim pe privat.

Modificat de ionut_che
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • oldtimercraiova a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!