Jump to content

Consum Kodiaq - benzină


SMO
 Share

Postare recomandată

Salut!

Eu am Kodiaq 1.4TSI DSG 4x4 si consumul este mai mare decat ma asteptam.

condus de sotia mea 0-1500km:

Primul plin numai in oras - consum 11.9

Bucuresti/CT condus pe A2 cu media de [moderat] si reprize pana la [moderat] a scos 10.8

condus de mine:

Buc/BV condus majoritatea cu ACC pe sport si cateva fortati pe serbentine am scos 8.9 ( pe A3 cu [moderat])

Condus in Buc 10.5

Buc/Alexandria condus cu ACC pe sport 7.8

Cu un plin am facut 600km

Ma astept ca media sa mai scada, altfel nu cred ca sunt diferente fata de la 2.0TSI ( la consum)

Revin cand trec de 10k km, acum

sunt la 2k.

Multumesc,

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Motorul inca nu e iesit complet din rodaj, e posibil sa mai scada nitel consumul;

2. Kodiaq e o masina mare, grea (relativ) pentru 1.4TSI. E normal sa nu consume cat consuma acelasi motor pe Golf VII, spre exemplu.

3. 10.5 pentru traficul din Bucuresti mi se pare bun, vechile 1.4/1.6 aspirate se duceau in 15L.

4. Consumul extraurban, din nou, mi se pare ok, avand in vedere stilul de mers abordat si gabaritul masini. Consum bun o sa scoti doar daca circuli cu viteze de maxim 100km/h, treapta cea mai mare, turatie sub 2500RPM.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Vlad!

Multumesc pt feedback!

Si eu ma astep la asta, nu sunt stresat deloc de consum, costurile in acest sens sunt acoperite de angajator insa am un stil de mers normal, la fel ca si cu masina personala si ma asteptam sa nu depaseasca cu mai mult de 20% cifrele date de producator insa de la 7 la 10.5 in oras mi-a atras atentia.

Acum imi fac 'mea culpa' ca nu am tinut cont de rodaj insa primii 1.5k km i-a condus sotia si nu cred ca a iesit cu mult din cele recomandate de producator.

Dupa cum ziceam, revin cu cifre actualizate dupa 10k.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor locked şi unlocked this topic

Salut,

Producatorul in oras da 8.5, mixt-ul este 7.1.

Acum dupa ce au schimbat din ce am inteles tipul de ulei folosit, ceva cu W20 nu mai retin exact, care am inteles ca e si ceva mai scump, au scazut consumul mixt cu 0.1l si poluarea cu CO2 de la 163g/Km la 161g/Km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimele doua consumuri urbane la mine, ambele in Bucuresti; 2 pers + copil, AC on, SS dezactivat.

Pare ca incepe sa se mai "lase" , am depasit 2000 km de curand.

2.PNG

1.PNG

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si un consum extraurban de azi, Fieni-Bucuresti.

Mers lejer datorita numeroaselor localitati.

IMG_18072017_190447.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul, dupa parerea mea, este foarte bun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sincer nu stiu cum ai reusit acel consum insa dupa ce am citit ce spui tu cu 1.4TSI DSG ACT si un alt coleg cu 2.0TSI DSG 4x4 trag concluzia ca modelul 1.4TSI DSG 4x4 este cel mai gurmand, lucru care nu ma incanta si imi fac "mea culpa" ca nu am avut rabdare inca 3 luni (peste cele 4) pentru motorul 2.0TSI...

Eu am fost obisnuit cu 1.2TSI (Golf 7) de care sunt in continuare foarte incantat (Oras 8.5-9.5, National 6.5) si merg normal spre sportiv.

Dupa primi 2000km (1000km in oras si 1000km in afara) am un consum mediu de 10.5 si din ce am obsersat  media in oras nu scade sub 12 decat daca mergi "ca la carte", lucru pe care nu pot sa-l fac.

In alta ordine de idei am avut timp de 6 luni (inainte de Kodiaq) un Tiguan 2015 2.0 TDI DSG 4x4 150cp cu care scoteam 9.5-10 in oras (si acolo mi se parea destul de mult) insa reprizele de acceleratie si raspunsul masinii la apasarea pedalei era mult mai bun - cel putin asta este impresia mea de sofer amator.

Cred ca putem discuta de un consum "a la long" undev dupa 5000km.

O zi buna!

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

48 minutes ago, SMO said:

Sincer nu stiu cum ai reusit acel consum ....

uite cum!

Tu .....

On 16.07.2017 at 3:52 PM, SMO said:

condus de mine:

Buc/BV condus majoritatea cu ACC pe sport si cateva fortati pe serbentine am scos 8.9 ( pe A3 cu [moderat])

sI  stryder ....

On 18.07.2017 at 7:10 PM, stryder said:

Si un consum extraurban de azi, Fieni-Bucuresti.

Mers lejer datorita numeroaselor localitati.

IMG_18072017_190447.jpg

Acum ai inteles, cum ? :) ( aici Stryder este in modul ... ECO ...si merge lejer..... !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul "normal" extraurban, in regim de autostrada, viteza legala, este de 7-7.5%.

Fortat de imprejurari, cum am fost mai sus :), consumum scade binenteles. Dar asta e valabil la orice masina.

Vedem in timp daca mai scade, eu sunt ok si cu acest consum.

Si un consum de azi, in Bucuresti. AC on, SS oprit - nu am mers foarte mult ( 6km).

consum_2107.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Moieciu de Sus-Bucuresti - 2 persoane + un copil si ceva bagaje, AC on, drive mode: Normal + Sport ( Rasnov-Predeal :Driver:)

+ un consum Moieciu de Sus - Rasnov ( just for fun)

 

20170903_135656.jpg

20170903_100602.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul ala nu se pune: erai la vale. Asa si eu de la Predeal la Bucuresti vedeam cum autonomia creste si veneam cu consum de 2%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am 1.TSI 4x4 manuala. N-am reusit sa fac inca primii 1000km dar consumul s-a redus fata de ce am vazut in primele zile. Cand am luat-o de la dealer am avut pana acasa peste 11 si drumul a fost liber. Ma speriasem putin. Acum intr-un drum aglomerat dimineata spre scoala pot sa scot si 9.x. Si cred ca 50% din drum merg bara la bara.

Am avut Octavia 3 break 1.2 TSI 110CP inainte si pe drumul aglomerat spre scoala aveam un consum in jur de 8. Pana in Grecia aveam intre 5.2 si 5.6 ceea ce probabil o sa fac si cu asta din ce vad la stryder.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si eu Kodiaq-ul 1.4 tsi dsg 4x4 style sambata trecuta in 30 septembrie. Am facut cu ea 300 km si consumul este de 7 lt/100 km. Multumitor pana acum. Masina este superba din punct de vedere confort si tinuta de drum pana acum. Masina "veche" octavia 3 1.4 tsi dsg elegance cu ceva optionale, cu doar 37500 km la bord am scos-o la vanzare. Sper sa obtin banii corecti pentru ea. Revenind la Kodiaq eu sunt deocamdata multumit. Are spatiu cat cuprinde , copilul, din scaunelul lui din spate nu ajunge cu picioarele la spatarul banchetei din fata lui :) Culoarea bej cappucino sper sa nu ceara spalari dese fiind aproape de culoarea prafului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florino2 & @silviu 29haideti cu topic pe Masina mea :)

si ca sa nu fiu complet OT:

Consum de ora 8:30- 9:00, Bucuresti- Lujerului->Crangasi->Grivita(pana la Medlife) si retur pe Basarab.

consum.PNG

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu S/S activ?

Consumul de Buc oricum e atipic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s/s activ, da.

De vreo 2 sapt l-am lasat on pt. ca e diabolic cu el oprit ...m-am dus in 13-15% uneori :(

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

scuze de offtopic: Imi explica si mie cineva ce inseamna S/S?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S/S inseamna automatic start-stop engine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit "performanta" de a consuma un rezervor in Bucuresti exclusiv. Sunt 80% drumuri spre serviciu la ore de varf, 5% drumuri la magazin in cartier pe distante foarte scurte (cu 20% consum mediu) si 15% drumuri noaptea / weekend cu trafic lejer. Impărtășesc cu voi rezultatul

 

Screenshot_20171105-231502.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg...cu un rezervor plin autonomie doar 487 km? Rezervorul are doar 50 L ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 L

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Consum Kodiaq - benzină
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!