SMO

Consum Kodiaq - benzină

10 postări în acest subiect de discuţie

Publicat (modificat)

Salut!

Eu am Kodiaq 1.4TSI DSG 4x4 si consumul este mai mare decat ma asteptam.

condus de sotia mea 0-1500km:

Primul plin numai in oras - consum 11.9

Bucuresti/CT condus pe A2 cu media de [moderat] si reprize pana la [moderat] a scos 10.8

condus de mine:

Buc/BV condus majoritatea cu ACC pe sport si cateva fortati pe serbentine am scos 8.9 ( pe A3 cu [moderat])

Condus in Buc 10.5

Buc/Alexandria condus cu ACC pe sport 7.8

Cu un plin am facut 600km

Ma astept ca media sa mai scada, altfel nu cred ca sunt diferente fata de la 2.0TSI ( la consum)

Revin cand trec de 10k km, acum

sunt la 2k.

Multumesc,

Mihai

Modificat de kthor
0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

1. Motorul inca nu e iesit complet din rodaj, e posibil sa mai scada nitel consumul;

2. Kodiaq e o masina mare, grea (relativ) pentru 1.4TSI. E normal sa nu consume cat consuma acelasi motor pe Golf VII, spre exemplu.

3. 10.5 pentru traficul din Bucuresti mi se pare bun, vechile 1.4/1.6 aspirate se duceau in 15L.

4. Consumul extraurban, din nou, mi se pare ok, avand in vedere stilul de mers abordat si gabaritul masini. Consum bun o sa scoti doar daca circuli cu viteze de maxim 100km/h, treapta cea mai mare, turatie sub 2500RPM.

Modificat de yeeeeman
2

Link către postare

Salut Vlad!

Multumesc pt feedback!

Si eu ma astep la asta, nu sunt stresat deloc de consum, costurile in acest sens sunt acoperite de angajator insa am un stil de mers normal, la fel ca si cu masina personala si ma asteptam sa nu depaseasca cu mai mult de 20% cifrele date de producator insa de la 7 la 10.5 in oras mi-a atras atentia.

Acum imi fac 'mea culpa' ca nu am tinut cont de rodaj insa primii 1.5k km i-a condus sotia si nu cred ca a iesit cu mult din cele recomandate de producator.

Dupa cum ziceam, revin cu cifre actualizate dupa 10k.

Mihai

0

Link către postare

Salut,

Producatorul in oras da 8.5, mixt-ul este 7.1.

Acum dupa ce au schimbat din ce am inteles tipul de ulei folosit, ceva cu W20 nu mai retin exact, care am inteles ca e si ceva mai scump, au scazut consumul mixt cu 0.1l si poluarea cu CO2 de la 163g/Km la 161g/Km 

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Ultimele doua consumuri urbane la mine, ambele in Bucuresti; 2 pers + copil, AC on, SS dezactivat.

Pare ca incepe sa se mai "lase" , am depasit 2000 km de curand.

2.PNG

1.PNG

Modificat de stryder
0

Link către postare

Si un consum extraurban de azi, Fieni-Bucuresti.

Mers lejer datorita numeroaselor localitati.

IMG_18072017_190447.jpg

0

Link către postare

Consumul, dupa parerea mea, este foarte bun :)

0

Link către postare

Salut!

Sincer nu stiu cum ai reusit acel consum insa dupa ce am citit ce spui tu cu 1.4TSI DSG ACT si un alt coleg cu 2.0TSI DSG 4x4 trag concluzia ca modelul 1.4TSI DSG 4x4 este cel mai gurmand, lucru care nu ma incanta si imi fac "mea culpa" ca nu am avut rabdare inca 3 luni (peste cele 4) pentru motorul 2.0TSI...

Eu am fost obisnuit cu 1.2TSI (Golf 7) de care sunt in continuare foarte incantat (Oras 8.5-9.5, National 6.5) si merg normal spre sportiv.

Dupa primi 2000km (1000km in oras si 1000km in afara) am un consum mediu de 10.5 si din ce am obsersat  media in oras nu scade sub 12 decat daca mergi "ca la carte", lucru pe care nu pot sa-l fac.

In alta ordine de idei am avut timp de 6 luni (inainte de Kodiaq) un Tiguan 2015 2.0 TDI DSG 4x4 150cp cu care scoteam 9.5-10 in oras (si acolo mi se parea destul de mult) insa reprizele de acceleratie si raspunsul masinii la apasarea pedalei era mult mai bun - cel putin asta este impresia mea de sofer amator.

Cred ca putem discuta de un consum "a la long" undev dupa 5000km.

O zi buna!

Mihai

0

Link către postare
48 minutes ago, SMO said:

Sincer nu stiu cum ai reusit acel consum ....

uite cum!

Tu .....

On 16.07.2017 at 3:52 PM, SMO said:

condus de mine:

Buc/BV condus majoritatea cu ACC pe sport si cateva fortati pe serbentine am scos 8.9 ( pe A3 cu [moderat])

sI  stryder ....

On 18.07.2017 at 7:10 PM, stryder said:

Si un consum extraurban de azi, Fieni-Bucuresti.

Mers lejer datorita numeroaselor localitati.

IMG_18072017_190447.jpg

Acum ai inteles, cum ? :) ( aici Stryder este in modul ... ECO ...si merge lejer..... !

1

Link către postare

Consumul "normal" extraurban, in regim de autostrada, viteza legala, este de 7-7.5%.

Fortat de imprejurari, cum am fost mai sus :), consumum scade binenteles. Dar asta e valabil la orice masina.

Vedem in timp daca mai scade, eu sunt ok si cu acest consum.

Si un consum de azi, in Bucuresti. AC on, SS oprit - nu am mers foarte mult ( 6km).

consum_2107.PNG

1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.