Jump to content

Lipsa senzor uzura placute frana


Despinu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Nu am gasit in alta parte ceva legat despre acest lucru si de aceea scriu aici.

Se da Skoda O3 2015, 2.0 TDI, 150 cp, 4x4, 52.000 km

Am plecat de la Galati la Timisoara si in drumul de intoarcere a inceput sa se auda urat cand puneam frana. Am crezut ca mi-a intrat o pietricica la vreo placuta si am zis ca o rezolv cand ajung la Galati, acasa.

Am ajuns acasa si m-am dus la un prieten, care face mecanica, sa vada ce se intampla. 

Fara sa dea rotile jos imi spune ca nu mai am placute deloc si ca sunt fier pe fier, si pe fata si pe spate.

Ii spun ca nu am avut martor aprins in bord si imi spune ca nu am senzori de uzura frana. Suportul de metal pe care acesta trebuie sa fie, exista, dar cablaj electric nu exista, nici pe placuta nici pe masina.

Am fost la reprezentanta, la IVAS Galati si mi-au spus ca dupa seria de sasiu apar placute de frana cu senzor de uzura.

Masina am luat-o de la PBN si am sunat si acolo si am primit urmatorul raspuns: "Doar Toureag-ul are senzori de uzura frana, pana acolo nu au, dar totusi o sa verifice"

Cine a mai avut problema asta si daca a gasit vreo rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi seria de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TMBCJ7NE0F0152120

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Despinu, cu numai două mesaje mai sus, am postat un link

dacă îl accesai, aflai asta:

http://carinfo.kiev.ua/cars/vin/skoda/vin_check?su=aj6hqk8hpv16

...

9U0 Brake pad wear indicator: Without brake pad wear indicator

...

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o ciudatenie,placutele sunt cu senzor (fata stanga),instalatia electrica  (fata stanga) este cu cablaj pt mufa senzorului de uzura de la placute,senzorul de uzura apare si el in sistem (senzorul de uzura este separat de placuta,nu vine incorporat in ea)....dar masina nu apare in desfasurator ca are activ sistemul de avertizare uzura placute fata stanga.

Vezi daca ai o mufa in plus ramasa libera la roata stanga.Daca ai iti iei placute + senzorul de uzura ...dar in prealabil te interesezi daca merge activata codarea care iti arata martorul de uzura placute din bord.

908296_x800.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut comanda de placute si vin cu tot cu senzor pentru seria mea de sasiu. Pe masina nu am vazut mufa de senzori si nici placutele de pe masina, care sunt originale, nu au cablaj de senzor. Dupa ce voi desface acolo, am sa postez ce am gasit. Intre timp caut sa vad daca trebuie ceva codat sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie codat neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat placutele astazi si masina nu are cablaj pe ea. De la reprezentanta am poze cu scheme ale firelor pentru senzor.

Saptamana viitoare ma apuc de treaba si postez toti pasii care o sa ii fac.

Pe parte de codare, inca nu am pus VCDS-ul sa vad ce gasesc pe instrumente de activat.

Va tin la curent.

WhatsApp Image 2017-07-07 at 12.21.46.jpeg

WhatsApp Image 2017-07-07 at 12.22.09.jpeg

Modificat de Despinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum vezi placutele se leaga in centrala electrica,  nu in ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut, dar si la O2 tot in centrala vin firele dar codarea se face in ceasuri.

Banuiesc ca informatia exista doar ca nu o afiseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA nu, la O2 vin in ceasuri firele, si la O2FL la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...sa inteleg ca noile Octavii nu au senzor de uzura placute frana?Am download-at ultima versiune a manualului si apare ca ar avea martor in bord pentru asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e luata de la noi cel mai probabil nu are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9U0 Without brake pad wear indicator 

Asa apare si la mine, deci nu are. :( 

Te anunta cu sunet, nu cu martor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine apare asa:

9U1Brake pad wear indicator: Brake pad wear indicator

Pare sa fie echipata cu senzor uzura placute. Cu prima ocazie ma uit si pe sub ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pentru placutele de pe fata aveti senzor de uzura. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare pe ce principiu unele au si altele nu au? Am facut si eu de curand comanda de masina (datele in semnatura) care va veni la inceputul lui septembrie...am cum sa aflu daca va avea sau nu?

@cristi511 - din ce am inteles mai sus sunt masini care nu au deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelele ce folosesc platforma mqb* au senzori de uzura a placutelor pentru puntea fata. 

*daca gresesc rog un coleg sa ma corecteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Octavia e pe platforma MQB din cate stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina personala, 1.4 TSI 140 CP model 2015, extras din erwin skoda:

Capture.PNG.f95f46ec700d73ae243b0bc3f861a7db.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pot să îi înțeleg cu chestia asta cu cost-savingul! Bine ca pun piano-black pe consola centrala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca 1.8 vine cu chestii bonus, martor placute, eleron :) 

@bokkkdan, e nevoie de o decodare a seriei VIN, cand o vei afla de la dealer.

Modificat de razvan.ac
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simpla socoteala,nu mai fac cablajul electric si pt partea stanga si folosesc numai cablajul de dreapta (care devine universal st + dr in lipsa senzorului de uzura),nu mai livreaza senzorul de uzura la placuta.....economie.

Pt cei care fac comanda la masini noi este simplu,puteti cere ca echiparea masinii sa fie cu senzor avertizare uzura placute frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate comanda doar senzor de uzura placute frana, trebuie comanda un pachet specific de optionale, care aparent nu au nicio legatura cu senzorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care e pachetul de optionale care include si senzorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!