Jump to content

Suspensie normala - probleme


Alex NYK
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi! De ~1 luna intalnesc o problema legata de amortizoarele spate la Passat CC mai precis amortizoarele normale(nu cele adaptive). Am vrut sa schimb amortizoarele si flansele spate din cauza zgomotului produs(masina avand 260kkm) zis si facut...ma documentez,caut si comand amortizoare KYB excel si flanse Lemforder. Ajung la service,le monteaza mecanicul si dupa 100m de mers observ cu stupoare ca amortizoarele noi face de 2ori mai mare zgomot fata de cele vechi,revin la service iar mecanicul dupa cateva verificari mai amanuntite observa ca amortizorul nu avea in capat unde este filetul si un con(ca cel original)iar flansa "juca". M-am impacat cu ideea ca am primit ceva gresit de unde am comandat on-line si ramane sa-mi comande service-ul amortizoare Sachs cu flanse Sachs. Peste 3zile merg din nou sa-mi monteze noile amortizoare si sa scap de cloncanit...dupa operatiune shock shock Sachs-urile faceau si mai rau fata de KYB.   Va rog sa-mi explicati si mie fenomenul sau sa-mi dati un sfat. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva amortizoarele oe erau putin mai groase ?

Nu e si mai joasa acum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aspectul acesta nu am fost atent...am o poza cu amortizoarele vechi daca ajuta cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta codul oe al amortizorului si verifica poate au fost montate din fabrica nivomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul OE al amortizorului vechi de pe masina este 3CO513049CH. Daca nu e cu suparare ce inseamna nivomat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspuns. Ce-i drept ca eu am carlig de remorcare si priza de fabrica...foarte probabil si din cauza asta sa aiba Nivomat. Dar cum aflu sigur sigur chestia asta fiindca la service-uri nu mi-a specificat vreodata ca as avea alt tip de amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se verifica dupa seria caroseriei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt recunoscator daca o poate face cineva fiindca la noi in Pitesti ori nu vor,ori nu stiu,ori nu pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obtii informatia de la orice magazin de piese auto ,iti spune ce echipare are si care sunt echivalentele piesei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am sunat la un alt magazin de piese si pe seria masinii ei spun ca ies amortizoarele normale si nu au cunostinta de Nivomat iar la caracteristici mi-au spus ca este varianta sport si  "suspensie spate base",exact asa s-au exprimat:huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna la Volksman la nr asta : 0214348515, ii dai seria de caroserie si el iti spune clar ce ai pe masina.

il gasesti pana la orele 9 la magazin ( daca mai tin eu bine minte ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat si la Volksman si a spus foarte plictisit(sa nu zic sictirit) ca nu poate sa-mi spuna si sa-mi garanteze ce suspensie am:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O simpla treaba incurcata . Comanda de la reprezentanta doua amortizoare OE si ai rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu are buget ptr amortizoare OE si de aceea se chinuie asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cine a platit cele doua raduri de amortizoare si manoperele ,dar daca o mai da gres odata ...depaseste valoarea amortizoarelor oe cu montaj in reprezentanta .

Pare "dificila " reparatia prin service-urile din zona lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta 2amortizoare normale sunt 1400ron...nici nu ma gandesc cat ar fi aceste posibile amortizoare nivomat. Mi se pare un pret foarte mare pentru 2amortizoare normale.

Am platit doar amortizoarele KYB in valoare de 220ron ambele,Sachs-urile au fost suportate de service-ul la care le-am si montat.

Modificat de Alex NYK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.amortizoarele montate nu sunt cele care trebuie.

2.diferenta de calitate vine de la diferenta de pret 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cu primul punct dar al doilea punct este cu dus si intors diferenta de pret fata de Sachs-uri sau Boge care echipeaza si fabrica fiind tripla.  Ideea este ca nu gasesc amortizoare compatibile nu calitative.

P.S. Am pus la Kia Ceed amortizoare KYB Excell acum 1an si merge impecabil fara gram de zgomot si au costat ~350 ron cu tot cu manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,o sa incerc si Bilstein. Luni o sa merg din nou la service si schimb Sachs-urile cu Bilstein daca gasesc...oricum cei de la service au zis ca le schimba cu ce doresc. Am facut si un test de amortizoare cu Sachs-urile si flanse Sachs si a iesit eficienta de 51%...deci sunt putin cam praf de noi.   Inca o chestie,prima data cand am pus KYB masina statea exceptional pe drum doar ca exista zgomot la denivelari si asta din cauza ca flansele stranse jucau pe capatul amortizorului ....exista flanse speciale pentru KYB amortizorul neavand conul acela langa filet?

Modificat de Alex NYK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ești sigur că nu ai alte probleme pe puntea spate?

Ce cod aveau amortizoarele noi? KYB 354006? Sachs 313473? Dacă da, verifică să nu lipsească ceva din puzzle:

 

IMG_6090.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Alex NYK said:

Inca o chestie,prima data cand am pus KYB masina statea exceptional pe drum doar ca exista zgomot la denivelari si asta din cauza ca flansele stranse jucau pe capatul amortizorului ....exista flanse speciale pentru KYB amortizorul neavand conul acela langa filet?

Altfel; dacă mai ai amortizoarele originale, verifica cu un duble diametrul tijei, diametrul amortizorului propriuzis și lungimea (comprimat/decomorimat) la cele OE și la cele puse pe mașină.

Așa poți sa-ți dai seama dacă cele noi sunt ce trebuie ptr mașină ta.

Ăsta,  în completarea a ceea ce a spus Myke

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Myke amortizoarele KYB sunt 344459 iar Sachs-urile momentan nu stiu fiindca sunt pe masina si nu pot vedea.  Alte probleme nu sunt fiindca au verficat de 10ori totul,am schimbat chiar si bieletele antiruliu ca sa fiu sigur;plus ca zgomotul a aparut fix dupa ce au schimbat prima data amortizoarele.

1 hour ago, cascadoru said:

Altfel; dacă mai ai amortizoarele originale, verifica cu un duble diametrul tijei, diametrul amortizorului propriuzis și lungimea (comprimat/decomorimat) la cele OE și la cele puse pe mașină.

Așa poți sa-ți dai seama dacă cele noi sunt ce trebuie ptr mașină ta.

Ăsta,  în completarea a ceea ce a spus Myke

O sa fac si masuratorile astea luni dimineata cand merg din nou la service...sper sa mai gasesc originalele la ei.:unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!