Jump to content

Probleme mari si enervante Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Retrag ce-am spus cu privire la rezistenta la rulare. Este altceva decat am spus eu acolo, n-are rost sa intru in amanunte. Am recitit partial documentatia standului. Imi pare rau ca nu mai pot edita/sterge postul anterior. Mai tarziu o sa postez si un exemplu de valori, asa cum ies la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ceva ciudat weekendul asta, mergand pe A1, in viteza a 5a, in momentul in care se accelereaza putin mai tare, se aude un zgomot cam ciudat.. o vibrate/bolboroseala/trepidat.. ceva de genul asta... cum iau piciorul de pe acceleratie dispare... este aproape ceva in genul zgomotului care apare daca ii dai talpa sub 2000 de ture... S-a confruntat cineva cu asa ceva pana acum? sau aveti idee cam ce ar putea fi? Repet.. se aude doar in treapta a 5a... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trepidatii pot fi si de la roti foarte usor dezechilibrate...., tremura putin numai in sarcina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu la ceva de la roti... dar.. de ce doar in viteza a 5a? ;)

later edit: oricum, tind sa cred ca vine de sub capota zgomotul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu e vorba de o treapta anume, e vorba de viteza la care apar vibratiile alea de rezonanta, viteza care sa zicem ca doar intr-a 5-a se atinge. Marog, am zis de dezechilibrat ca era cel mai simplu diagnostic ;) ... ar mai putea vibra ceva pe sub capota la o turatie anume.... sunt multe chestii.

Strict legat de treapta a 5-a n-ar fi decat desfacerea surubului ce prinde de arbore pinionul de a 5-a insa necazul s-ar fi manifestat altfel: sarea dintr-a 5-a, nu mai puteai baga in 5, s-ar fi spart capacul cutiei etc etc.... dubioasa treaba oricum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, banuiala mea mare, ca si in cazul lui shkoda, ar fi volantul cu 2 mase, pe care sincer il consider marele chix al concernului.....

Insa, este totusi foarte greu de diagnosticat asa, doar pe niste opinii pe un forum; chiar si la proba de drum sau la demontat cutia de viteze e greu de diagnosticat, mai ales cand e in faza incipienta problema.....

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si asta inseamna ca e grav? si poate poti sa ne explici si noua ce este volantaul cu 2 mase. pe forum sunt multe explicatii tehnice si nu cred ca multa lume se pricepe. Este binevenita orice explicatie despre componentele unei masini si felul in care lucreaza. De asemenea de ce este chix.

Numai bine. :P

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata cateva link-uri pentru documentare:

Varianta constructiva Luk

Varianta constructiva Sachs

Varianta constructiva Sachs este mai costisitoare, ei adauga si niste roti planetare insa nu vom face referire la aceasta varianta pentru ca nu este montata pe Skoda.

Strict legat de Luk atasez si niste poze mai mari:

page04asv7.th.jpg zmsil5.th.jpg

Se poate intelege din imagini ca volantul primar este legat de arborele motorului iar volantul secundar este legat de cutia de viteze prin discul de ambreiaj (evident cu ajutorul placii de presiune). Cele doua mase (volantul primar si secundar) amortizeaza vibratiile ce vin de la motor prin greutatea lor (de-aia se cheama volant) iar partea dintre cele doua mase (acel mecanism cu arcuri etc etc) amortizeaza si el vibratiile de la motor (cand ambreiajul este complet cuplat) si, mai mult, are grija ca cuplarea discului de ambreiaj sa se faca foarte lin, fara zdruncinaturi etc etc. Ei, problema ar fi, evident, la partea de amortizare: acel mecanism cu arcuri (si mai are si o vaselina cu niste proprietati deosebite printre ele) se deterioreaza mai repede decat s-ar fi asteptat constructorul daca este supus la socuri mari si de lunga durata cum ar fi mersul foarte mult subturat, patinari excesive ale ambreiajului etc etc....

Ok, continuarea deseara, nu prea mai am timp acum:P

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca la mine acele harcaieli sunt din ce in ce mai dese si accentuate. Daca la inceput aveam doar una, acum incep sa am si o repriza de cate 3.

Adica accelerez usor de pe la 1400 sa zic, si cand ajung pe la 1700-1800 si dau drumul usor la acceleratie face 2-3 harcaieli.

Cred ca trebuie sa ma duc la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ FlorinD: nu te supara ca iti spun (probabil ti-ar spune si alti coforumisti) dar daca tu accelerezi de la 1400rpm insemna ca conduci foarte rau. In curand are sa te lasa volant si altele.... s-au discutat de nenumarate ori...... nu mai zic....

@ Adrian82: nu te speria de acele mici vibratii pe care le simti in pedala de ambreiaj cand doar o calci foarte putin, sunt normale; ai grija numai sa nu cumva sa ai vreun obicei rau si sa mergi tot timpul cu piciorul pe pedala de ambreiaj.... vei uza prematur ansamblul voland-disc ambreiaj-placa presiune-rulment presiune.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ FlorinD: nu te supara ca iti spun (probabil ti-ar spune si alti coforumisti) dar daca tu accelerezi de la 1400rpm insemna ca conduci foarte rau. In curand are sa te lasa volant si altele.... s-au discutat de nenumarate ori...... nu mai zic....

eu schimb la 2500 (pentru a revenii in cuplu la 1800-1900) pentru ca atata am voie. Altfel mai saream si la 3000. Am zis ca accerez de la 1400 pana pe la 1800-1900 ca atunci apar problemele, nu ca asa merg eu normal.

Mi-a luat 1000 si ceva de km ca sa aud prima oara chestia asta. Si scuza-ma, chiar daca mergi subturat cu o masina noua si se strica dupa 2000 de km, atunci o mai fi asa buna?

Eram si eu curios daca se aude si la alti posesori de o2 asa ceva.

Modificat de FlorinD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok FlorinD, retractez vis-a-vis de condusul prost. Dar hai sa iti raspund si eu cu o intrebare la ce ai zis tu: daca un produs nou te-apuci sa-l fortezi doar ca sa vezi daca se strica nu inseamna ca acel produs e prost facut daca s-a stricat, inseamna utilizare in afara parametrilor de lucru pentru care a fost construit, altfel spus utilizare NEcorespunzatoare. Pe scurt, un produs nu vezi daca "tine" fortandu-l, il folosesti corespunzator si vezi ce iese.

Strict legat de volant si de zgomotele pe care le-auzi: vezi putin pozele pe care le-am pus cu constructia piesei. Imagineaza-ti ca daca fortezi sa urci in ture foarte de jos, acea piesa nu este doar solicitata la maxim, este suprasolicitata. Uita-te numai cate piese sunt in miscare relativa una fata de cealalta, si normal ca va face zgomote si chiar va ceda la un moment dat pentru ca toata constructia practic este un compromis calitate/pret.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no offence blitz, dar, cel putin din punctul meu de vedere, accelerarea de la 1400 nu intra la utilizare NEcorespunzatoare. zau, care e atunci utilizarea corespunzatoare? e o masina de familie totusi, prin definitie cu utilizatori extrem de variati si cu talent de sofer extrem de diferit. pe cuvant, daca vorbeam de utilizarea unui ozn de genul ferrari sau mai stiu eu ce, era ok sa spui asa ceva, dar daca pentru o masina 1.9 TDI, cu portbagaj de 560 de litri si loc in spate pentru doi copii si un caine tu imi spui ca 1400 e o turatie necorespunzatoare, si skoda iti da dreptate, zau ca nu mai stiu ce sa cred...

apropos, am condus destul o O1, care a vazut talpi de la 1000 de ture... nu sustin ca am facut ce trebuia, dar masinii nu a parut sa ii pese prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropos, am condus destul o O1, care a vazut talpi de la 1000 de ture... nu sustin ca am facut ce trebuia, dar masinii nu a parut sa ii pese prea tare.

Deci trebuia sa crape instant ca sa intelegi ca nu aplicai un tratament adecvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa o luam usor baieti. Tocmai vin de la service Porsche.

Un baiat foarte amabil de acolo, a mers cu masina, deja stia ce o sa auda si cand. La momentul oportun, s-a auzit haraiala, si mi-a explicat in cativa termeni pe care am cam inceput sa ii uit, ca este ceva normal.

Adica, in momentul cand incepe cuplu, fiind turbina cu geometrie variabila (am avut passat si nu facea asa..), incepe un fel de turatie accentuata a turbinei si exact in momentul ala eu iau piciorul si face chestia asta....intra intr-un fel de "mode". Ea vrea sa faca ceva si eu o opresc. Cica unele fac ceva mai tare, altele ceva mai incet. Altii poate aud mai bine, si eu fiind efectiv fanatic in privinta zgomotului, sa am eu impresia ca se aude mai tare.

Mi-a zis ca, in cazul in care se accentueaza pana la revizia de 15.000 sa o investigam atunci, dar cica el garanteaza ca nu o sa fie nevoie.

Si ca sa comentez si eu ce s-a scris mai sus, nu prea cred ca se strica turbina/motorul pentru mers subturat in asa putini km. Eventual poate depuneri de calamina si altele...dar sa se strice asa repede....e cam dubios.

Acum poate cativa dintre voi fac un test sa vad si eu daca se aude la alti posesori de O2. Cand motorul are peste 60-70 de grade, apasati acceleratia de pe la 1400-1500 si la 1800-1900 dati drumul (viteza 3 sau 4). Nu tebuie apasata pana la fund. Ca si cum plecati ceva mai repede. Ar trebuii (teoretic) sa faca aceste zgomote. Inchideti ventilatia si muzica, si stati cu geamul inchis.

Modificat de FlorinD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, daca skoda scoate pe piata o masina careia acceleratia de la 1400 de ture ii scurteaza semnificativ viata, face o mare greseala. pentru ca nu au cum sa ii educe pe toti cei cateva sute de mii de soferi, singura lor solutie este sa faca masina sa reziste la asa ceva. cu alte cuvinte: daca mi imi crapa ceva pe la masina in garantie si skoda refuza schimbarea pentru ca au ajuns ei la concluzia ca eu o calc de la 750 de ture, se aleg cu un proces, pe care il si pierd, si stiu si ei asta.

Ideea este urmatoarea... Nimeni nu spune ca nu trebuie accelerat de la 1400rpm. De altfel in manualul de utilizare se recomanda ca accelerarea sa se faca liniar si uniform si nu brusc, in nici un caz burn out sau cum se spune "blana"...

Defectiunile pe garantie se repara in general. In certificatul de garantie se precizeaza exact ce este acoperit si in ce conditii. Oricum unii tin masina mai mult decat perioada in care e in garantie...deci sunt atenti si responsabili la modul in care isi conduc masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfect de acord cu ce a spus adso. Am si eu un coleg care a trecut pe O2 2.0 TDI de pe un Polo pe benzina, pe care l-au condus si el si nevasta 100mii km fara sa se uite pe turometru si fara stress. Acu a citit/auzit si el... cu diesel... turbina, EGR, calamina, limp-mode, nu o subtura, dar nu o nici prea tura, da de ce mananca asa mult ulei (si asa scump), de ce nu pot sa mai uit sa schimb viteza si sa plec mai subturat... :blink: Devin tot mai complicate masinile. Cum sa ii explice el sotiei intre ce turatii are voie sa demareze, in ce viteza sa fie, etc. A dat 20+mii eur pe masina vrea sa umble cu ea fara nici cea mai mica grija. Ba a mai si citit pe undeva ca 2.0TDI e un motor destul de nereusit (mult prea multe turbine cazute, volant, etc), incat acu le cam regreta ca nu a luat Avensis sau Accord :D

Si eu cred ca o masina este fiabila si robusta daca poate fi condusa variat, fara griji si stress suplimentar. Iar adso sigur nu se referea la burnout, ci la ceva demaraje mai in forta, pe care de multe ori traficul le impune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prin "talpi" inteleg "blana"...

Dupa cum spuneam fiecare e liber sa-si conduca masina cum doreste, chiar fara nici o grija.

Reamintesc ca topicul se numeste Probleme la Octavia II si nu stiluri de condus...sau cum sa conducem un TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FlorinD: mda, treaba asta cu zgomotul de la turbo o uitasem; intr-adevar, la unele se aude mai pronuntat, la altele nu (din habitaclu). Cel mai bine probeaza mergand pe langa un zid ceva, cu geamul deschis si atunci ai sa auzi la majoritatea.

Legat de restul nu mai comentez. Mi-am propus sa ajut si eu cum/cat cu solutii (mai bune sau mai putin bune, cum stiu si eu) la problemele utilizatorilorl, cu explicatii cat de cat tehnice; nu vreau sa mai intru in polemici pe diverse teme ca-mi ajunge la cate iau zilnic parte.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu imi cer scuze. e complet off-topic, dar am comentat pentru ca:

1. spuneai ca acceleratia la 1400 e utilizare in afara parametrilor;

2. am avut impresia ca lucrezi la skoda.

coroborand chestiile astea doua, m-a apucat un fel de... ingrijorare :blink: :))

oricum, apreciez orice sfat dat cu buna credinta si e foarte clar ca nu faci exceptie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

E normal ca de la 60 la ora sa nu mai pot sta in masina? ca imi lacrimeaza ochii de cum se aude in ea si cum fluiera, a trebuit sa pun scoci sa nu mai intre aer.Asta una, dar motorina asta e normal sa fie pe aici, este scursa si in jos mai mult adik peste tot pe acolo e motorina, numai pe unul din furtune.

deceasaqp2.th.jpg dscf0148bt1.th.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal nu este nici cu fluieratul si nici cu motorina, cu ultima ar putea deveni chiar periculos, la service ai intrebat deja? Normal ar fi chestii de reparat pe garantie.

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare mica: chestiile alea le-ai lipit pe geam azi, 01.04 sau le ai de cateva zile pe masina? Mersi :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ieri de pe 31, am fost la bucuresti la tuning show si nu puteam merge incet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!