Jump to content

Montare / demontare cotiera Golf 5 / Jetta


gabi71
 Share

Postare recomandată

Vad ca pe adresa de mai sus pretul este de 225e. Sper ca este cel cu TVA. In aceste conditii, de ce nu cumperi de acolo. 15 mil+montaj este jaf la drumul mare. La pretul ala, prefer sa stau fara cotiera. Mai mult de 10 mil. cu tot cu montaj nu sunt dispus sa dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si-a montat cineva cotiera originala, am o intrebare:

Eu am originala dar as vrea sa stiu daca se poate muta putin mai in fata pentru ca cei care se urca in spate lovesc tot timpul cu picioarele cotiera. E mult prea in spate, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e montata din fabrica nu o poti muta. Singurul lucru pe care-l poti regla este capacul de la cotiera mai sus sau mai in fata. Numai bine.

Modificat de TSI 122 ciupi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am comandat cotiera de la tmtuning.com, ma costa 435 $. o sa imi ajung prin 21 aprilie, revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am comandat cotiera de la tmtuning.com, ma costa 435 $. o sa imi ajung prin 21 aprilie, revin cu detalii

E destul de scumpa :icon_thumright: la ahw-shop.de gaseai mai ieftin,dar e treaba ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de scumpa :) la ahw-shop.de gaseai mai ieftin,dar e treaba ta.

pe tmtunig ii 289$ iar pe ahw-shop.de ii 189euro, deci tot acolo iesi, la pretul asta se adauga transportul care ii destul de scump. eu am luat-o de la tmtuning pt ca siteul ii in engleza si ma descurc mai bine, germana nu stiu deloc :)

Modificat de ddan_87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema la tmtuning e cu transportul,trimit cu avionul si mai trebuie o asigurare suplimentara si din aceasta cauza e foarte mare transportul 146$ in cazul tau pentru o cotiera.La ahw-shop era numai 20E transportul de aia am zis si intr-un alt post al meu ca la tmtuning sunt produse de calitate dar e problema cu transportul care e foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cotiera de golf 5 pe masina dar a inceput sa zdrangane la gropi. Cred ca nu mai este fixata bine si as vrea sa stiu unde sunt prinderile. Presupun ca sunt niste suruburi...ceva.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
eu mi-am comandat cotiera de la tmtuning.com, ma costa 435 $. o sa imi ajung prin 21 aprilie, revin cu detalii
Ti-ai montat cotiera ? Acum am banii in buzunar, insa nu vreau sa o comand pana cand nu sunt sigur ca montarea merge perfect si pe o masina care nu este prevazuta cu un astfel de accesoriu, din fabrica. Va rog pe cei care si-au montat cotiera originala OEM pe Golf 5, sa revina cu ceva detalii. Multumesc ! Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal mi-am montat cotiera, dureaza maxim o ora si arata ca si cea din fabrica, se potriveste perfect.

daca vrei instructiuni de montare, eu am gasit ceva pe net si ti le trimit si tie pe mail

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@ddan_87 Cotiera de la tmtuning are si guri de ventilatie si suport pahare spate? Tu ti-ai comandat si "conductele" (air ducting pipes) ca sa mearga ventilatia in spate? Ai primit si schema pentru montaj? Pune te rog niste poze cu cotiera.. :)

Modificat de weewee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la TMTuning,

Am comandat o cotiera impreuna cu tubulatura si 2 sertare ( cele de sub scaune) si mi-a cerut prima data 534 USD, dupa care si-a cerut scuze si mi-a scris ca fiind din Romania trebuie adaugat si TVA-ul adica in total 635,48 USD.

Va rog sa-mi spuneti daca trebuie adaugat si TVA ( voua cei care ati comandat, vi s-a adaugat TVA?)

"Also I have to make a correction to the total as I realized this is being shipped to Romania so there is VAT 19%... So the total with VAT is $635.48"

Multumesc,

Modificat de golfulet v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu am platit TVA cand am cumparat de la tmtuing, si i-am stresat putin cu treaba asta, pentru ca ma asteptam sa fie inclus in pretul afisat pe site, sau macar o mentiune pe undeva ca preturile nu contin TVA, sau ca cei din UE trebuie sa plateasca 19% TVA, cum e normal. Oricum, felicitari pentru achizitie, sunt 2 optionale pe care mi le doresc si eu. Pregateste-te pentru o perioada lunga de asteptare acum :offtopic:

Vedeti aici instructiuni pentru montarea unei cotiere originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte aiurea cu TVA-ul, eu stiu ca il platesti in tara de origine, nu in tara de destinatie, eventual ceva taxe vamale dar nici alea nu cred ca le platesti...

Chestia e ca si eu vreau sa fac aceeasi "miscare": cotiera si sertarele de sub scaune, macar stiu la ce suma sa ma astept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta nedumerire.

Din cate am inteles TMTuming este o firma din Germania.

De ce o firma din UE vinde intr-o alta valuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, au sediul in Germania. Eu m-am bucurat cand am vazut preturile in USD, erau cam cele mai bune de pe net, dar dupa TVA si transport... oricum, au piese de calitate, originale, si asta e important. Poate ca principala lor piata de desfacere o constituie SUA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au un topic si pe forum.Din ce scrie acolo nu mai primesc comenzi din pacate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum observi sunt mai scumpi, si in plus, cotiera vanduta de ai nu are grila de ventilatie.

Neamtzu,

Multumesc pentru tutorialul privind montarea cotierei.

Foarte util

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lile merci pentru link.

Din pacate situl lor este numai in Germana.

Eu Germana...ioc

Am incercat sa-l traduc pe Google dar se pare ca nu merge.

Oricum se pare ca au preturi bunicele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai iei codul de acolo si o comanzi in romania la dealer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca pot face asta din doua motive:

1 fiecare distribuitor ( vanzator isi impune propriile coduri diferite de codurile OEM) tocmai pentru a evita obtinerea unui cod si comandarea pe baza codului la alt distribuitor.

2 ca sa comand la dealer VWnu codul este problema ci....PRETUL.

Am intrebat la PBN cat costa o cotiera completa si cand mi l-au spus sa cad....2400 Lei si asta fara montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neamtzu multe multumiri pentru tutorial..exact ce trebuie..totusi e ceva de mesterit ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la PBN cat costa o cotiera completa si cand mi l-au spus sa cad....2400 Lei si asta fara montaj.

Nu cred ca e atat. Si eu am fost la dealer si m-am interesat de cotiera: 1450 ron. In pretul asta erau incluse si gurile de ventilatie precum si tubulatura aferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!