Jump to content

Montare / demontare cotiera Golf 5 / Jetta


gabi71
 Share

Postare recomandată

Reactualizez topicul.....Uitati seria aici la capacul cotierei, ptr cei care vor sa comande.... chiar azi l-am dat jos sa-l spal, a iesit mirific

post-31419-0-49184200-1407064565_thumb.j

post-31419-0-07767300-1407064593_thumb.j

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, mi-am luat si eu o cotiera si din pacate a venit ca a doua din poza si am un spatiu unde ar trebui sa vina MDI-ul; desigur, fara MDI.

Stie cineva daca pot sa il inlocuiesc un alt spatiu de depozitare simplu in loc acolo?  Nu folosesc MDI si mi-ar trebui un spatiu de depozitare dragut acolo in loc. Am cautat peste tot si nu am gasit ceva care sa se potriveasca.20140308_160222.jpg

Sa semene cu ceva de genul dar fara aux usb sau cine stie cabluri, daca stie cineva un cod de piesa sau unde as putea gasi ofer o bere.

Image0037.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Stie cineva daca cotiera de Golf 6 se potriveste pe Golf 5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,

cu o intrebare va deranjez si eu. pentru masina din semnatura am cotiera, insa pe axul central, la frana de mana, plasticul nu este pentru suport de pahare, ci lung, dreptunghiular. intrebarea mea este daca se poate inlocui acela cu unul pentru suport de pahare (in ideea ca se gaseste asa ceva separat) ?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acolo daca ii pui un desfacator de sticle special, devine suport de pahare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, imi poate spune cineva cum se poate demonta partea din spate a cotierei? As vrea sa înlocuiesc aeratoarele deoarece unul dintre ele este deteriorat.

 

mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu aeratoarele spate ies fara demontarea cotierei(prinse in cleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca nu sunt prinse in cleme ci sub ceva masca. Am mai cautat pe net si am gasit o poza in care este aratat ca daca dai in jos suportul de pahare de la cotiera atunci pe peretele cotierei sunt 2 suruburi, ce i drept destul de ascunse.

 

Ma gandesc ca daca scoatem acele suruburi atunci s-ar duce si acea masca si apoi ajungem la aeratoare.

 

Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau sa desfac (cred ca este nevoie) si eu  cotiera, partea din spate pentru a schimba grila de ventilatie ce dirijeaza aerul si nu stiu cum. Linkul de mai sus nu m-a ajutat prea mult (am incercat). Mentionez ca pe cotiera in spate in partea de jos am priza de 230 V. Poate ma ajuta cineva cu un sfat/un alt link. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca daca dai in jos suportul de pahare pe interior in partea de sus ar trebui sa ai 2 suruburi. dar cel mai bine pune o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am spus mai sus , am priza de 230 pe cotiera in spate si nu suport de pahare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am luat o cotiera SH si are partea textila murdara, are ceva daca o las cateva ore in apa la inmuiat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am luat o cotiera SH si are partea textila murdara, are ceva daca o las cateva ore in apa la inmuiat?

Cat ai dat pe ea? Ma intereseaza si pe mine una de golf 5. Sau chiar un fake numai sa arate ok

Cat ai dat pe ea? Ma intereseaza si pe mine una de golf 5. Sau chiar un fake numai sa arate ok

Cat ai dat pe ea? Ma intereseaza si pe mine una de golf 5. Sau chiar un fake numai sa arate ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare se pot comanda separat covorasele de [plastic ce vin in cotiera si la suportul de pahare cu jaluzea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezmembrari sau noi la reprezentanta.

Modificat de yonix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste tubulatura pentru cotiera de la masinile cu volanul pe dreapta? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Si eu am aceasi problema cu grila de ventilatie.cotiera este prevazuta cu suport de pahare in partea din spate.Desfac cele doua suruburi dupa care ce trebuie sa fac?Suportul e prin in cleme sau pur si simplu trag de el in sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu dar ma gandeam sa ma duc la dezmembrari si daca imi iau de acolo sa ii intreb pe cei de acolo ce trebuie facut sau pt 20 RON sa o monteze ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ati desfacut cele 2 suruburi de la suportul e pahare, trageti de el ca o sa iasa din locasul lui foarte simplu. Are 2 urechi care il mai tin, insa nu se rup, trebuie doar sa iasa din nuca in care se agata. Pe urma trageti cumva in diagonala inspre sus (eu asa am reusit) acea parte ce include grilele de aerisire. Pe urma mai aveti patru suruburi, doua pe tunelul median, zona suportului de pahare demontat, si doua pe laterale, si pe urma se trage in sus tot ansamblul cotierei.

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva daca se potriveste si se poat monta cotiera de la golf 5 la golf 6?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Are cineva idee daca cotierele de pe Jetta 2005-2009 sunt compatibile pe un golf 5 din 2004? In ideea ca as monta doar cotiera fara a schimba partea din fata a consolei centrale.

Modificat de Tudor Costin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Imi trebuie si mie tubulatura de la consola centrala pana in tubulatura din cotiera, nu stiu unde as putea gasi asa ceva, nici nu stiu ce cod are! As vrea sa aduc aerul in spate prin cotiera! Ma intereseaza tubulatura de la partea superioara a pozei!

cotiera-golf-5-originala-vw-in-stare-buna-3102c25857498c43db-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!