Jump to content

Jante si pneuri ptr Ateca


andrei0241
 Share

Postare recomandată

Pretul ar fi cam 800 lei pentru Goodyear si 850 lei pentru Continental. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci nu e vreun motiv sa urc la 225, la 215 GY e in jur de 710-740 ron :)

 

In teste GY Asym5 iese un pic mai bine decat CPC6, dar nu as lua asta ca pe ceva decisiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat acum 2 săptămâni Pirelli p0 pz4 la un preț de 720 ron pe 225x50xr18. Am fost destul de mulțumit de ele pe fostul Leon și vreau sa le încerc și pe Ateca. Dar momentan mai aștept pana în Aprilie sa nu apară vreo surpriza cu zăpadă, le țin în garaj pana la primăvară 😀

Modificat de justmadalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata deloc rau nici PZ4, sunt putin mai ieftine decat Continental Premium Contact 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PZ4 par a nu sta bine la capitolul uzura, pentru cine conteaza aspectul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat GY Asym5 225/50/18 cu DOT 21 de pe olx noi cu 2000 RON, cu tot cu transport. Cel de la care le-am luat a zis ca mai aduce zilele astea un set, deci daca mai este cineva interesat va pot da contactul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers si eu pe varianta lui @shiretzicu (multumesc!), GY Asym 5 225/50 R18, DOT 4121, noi, de pe olx, saptamana viitoare le primesc.

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun pretul, eu trebuie sa le iau pe firma, imi trebuie factura, deci 1000 lei in plus.

Mai astept macar o saptamana cu anvelopele, in urmatoarele zile se anunta zapada in sud, inclusiv in Bucuresti.

De curiozitate, pe voi cam cati km v-au tinut anvelopele de vara originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca mea are aproape 61k km, estimez vreo 35k facuti cu rotile de vara. Ca uzura inca erau ok, dar fisurile din material nu pot fi ignorate si cum deja e a doua masina luata de noua cu Bridgestone si care are problema asta, nici nu imi mai trebuie marca asta de anvelope.

 

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are 75k km și estimez cca. 45k cu cele de vara. Andrei are dreptate, ele ar mai fi dus ca uzura cel puțin încă un sezon, dar fisurile sunt și la mine cele care mi-au dat de gândit sa le schimb. Din același motiv nu am mai mers nici eu pe Bridgestone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine sunt si acele fisuri, dar anvelopele au uzura destul de mare. As putea sa mai merg cateva luni, o sa masor uzura si iau o decizie curand. Oricum, m-am decis la Continental Premium Contact 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai de gand sa cumperi cauciucuri noi, de ce ai mai incerca sa tragi de astea coapte? Nu vreau sa'mi imaginez cum afecteaza fisurile alea distanta de franare ... Iar la mine cauciucul s'a deteriorat f rapid, cand am montat rotile in primavara erau ok, iar la inlocuire in toamna deja aratau ca mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu dacă mai apuc sa our rotile de vara, cele de iarna au uzura mai mica. La o estimare grosiera au rulat 4 sezoane, și cam 50k km. Sunt aproape de limita admisa a uzurii. De crăpături nu țin minte sa fi remarcat ceva notabil. Oi vedea dacă le mai pun pe mașina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Astazi am facut comanda de anvelope, pana la urma am mers pe Continental Premium Contact 6 99w, la 715 lei/anvelopa, cel mai bun pret gasit. Ar trebui sa fie cu DOT 2022, maine cred ca le primesc si incerc sa le si montez zilele astea, revin cu un feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne poti spune si de unde ai luat? Daca nu aici, poate in privat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici un secret, le-am luat de pe anvelino.ro, e o firma din Iasi care are mai multe site-uri similare:

https://www.anvelino.ro/vara/5095534-anvelopa-vara-continental-premium-contact-6-225-50r18-99w.html

 

PS: Vad ca nu mai sunt la pretul la care le-am luat eu, au crescut pretul, desi am facut comanda acum 30 minute.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!