Jump to content

Probleme / intretinere trapa


motanelul
 Share

Postare recomandată

De unde ai luat pasta si unde o sa faci " revizia" , eu am facut la panoramicul meu anul trecut cu un wd40 (nu cel obisnuit , unu gen vaselina grafitata) si a fost ok , dar nu sunt sigur ca am atins toate zonele .....cat despre cauciucurile trapei , le-am hidratat cam o data pe luna ..

Modificat de motanelul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate o sa intreb la reprezentanta cat ar fi operatiune si ce presupune

Sunt 2 produse: 00V096310A pentru chedere si G00045002 pentru lubrifiere. Preturile din ce am vazut online sunt pe la 20-30 dolari. O sa vad si aici cat sunt.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti las atasat un deviz de pret pentru o revizie la Midocar, unde cerusem si o cotatie pentru curatarea trapei. 

Mie unul mi se pare destul de scump, dar nu stiu daca pe la alte service'uri, nu din reteaua VW, au know-how'ul necesar pentru aceasta operatiune. La mine se aud deja niste greieri destul de seriosi si trebuie sa fac ceva in privinta asta.

 

WVWZZZAUZEW350088.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wov,3000 lei,si la salar de 1000e e mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca da cu vaselina si degripant de 80 lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am primit si eu cotatie de 170ron de la PBV unde intra curatare si gresare. Procedura de gresare si curatare nu mi se pare rocket science, adica pot sa o fac si eu, insa daca e sa se intample ceva cu trapa si nu figureaza ca s-a facut revizie la ea s-ar putea atunci sa fie discutii la garantie.

N-am avut probleme pana acum, ca se mai aude uneori e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intra in planul de service trapa. Eu la astia prin Bucuresti am facut cerere de oferta in care am specificat exact ce vreau sa fac, si de aceea am primit preturi din astea ametitoare. 

Pana la urma, voi face revizia la Tg Mures, unde am trimis doar VIN'ul si km si mi'au pus in deviz doar schimb ulei, schimb filtru ulei, filtru polen si revizia la dsg. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In planul de service ca atare nu intra, nu e obligatorie, insa e recomandata la 1 an. Asta din discutia avuta la PBV acum cateva luni cand mi-au dat si exemplu de cineva care a venit ca avea plafonul infiltrat si stalpii, a vrut sa faca pe garantie operatiunea, dar nu s-a aprobat pt ca nu a fost intretinuta corespunzator, ceva drenaj era blocat si de acolo a aparut toata problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunroof and panoramic sunroof: Check, clean, and lubricate (if applicable)
Sunroof: Open sunroof and check front water drains and clean if necessary (if applicable)

Si asta e de cand lumea. Recomandat la 60k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata vreme am masina in garantie, merg la revizii/inspectii si respect planurile aferente, nu refuz sa fac nu stiu ce daca imi este spus ca trebuie, nu este ok sa ii fie refuzata omului interventia pe garantie. Daca nimeni nu i-a zis omului, el nu a stiut, nu a facut. Decat sa faci magarii din astea, mai bine bagi verificarea aia obligatorie la x ani si aia e.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna a poveste spusa sa vanzator, care vrea sa faca niste bani pe o operatiune care face parte din planul de service.

Strict pentru intretinere nu vad de ce ai face operatiunea in service. Se poate face acasa foarte usor.
Fiecare producator recomanda vaselina propria, dar asta este valabil pentru orice piesa in miscare ce necesita ungere, asa ca nu as crede ca VW a inventat vreo super vaselina pentru trapa (se zice ca ar fi Dupont Krytox, siliconica). In general, se recomanda vaselina siliconica, pentru ca se comporta bine in temperatura, nu retine praful si nici nu se usuca la fel de usor ca una pe baza de hidrocarburi.
Pentru chederele trapei se poate folosi orice solutie pentru chedere, gen Sonax/Nextzett Gummi Pflege.

Mult mai important mi se pare limpezirea scurgerilor cu apa din belsug, mai ales daca masina sta mult afara si sub copaci.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, am discutat cu cei de la Mures, sa fac si operatiunea asta. Dar se pare ca ei vor sa comande 2 tuburi de pasta (solutie de curatat+pasta lubrifianta) care cu tot cu manopera se duc in 500 ron :banghead: cam mare diferenta de la 170 la 500.

Asa mult intra la operatiunea asta, cate un tub din fiecare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...poate sunt tuburi de 15ml

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 180 ron, respectiv 170 ron? 

Sper sa ma ajute George cu oferta aia de la PBV, sa inteleg si eu mai bine :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu are rost sa faci operatiunea trapa la reprezentanta: know how-ul consta in printarea operatiunilor aferente din ELSA, le ia un mecanic, se uita pe ele si face ce stie, cum poate si cu ce are. Testat de mine la 2 reprezentante din Bucuresti. Nu merita! Nici gratis, daramite pe 170 lei sau mai mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 de ron este un tub de vaselina siliconica pt trapa plus inca 5 min sa o gresezi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu info :) 

Tocmai ce am lasat masina la Aliat si consilierul de acolo a avut amabilitatea sa introduca in sistem VIN'ul masinii, de fata cu mine, si mi'a aratat ce operatiuni ii cere sistemul la masina: Printre altele, avea acolo revizie si la trapa, la fiecare 60 k km. 

Pacat ca nu mai scrie in manualul de service si lasa loc la tot felul de interpretari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,daca cunoaste cineva ce as putea face cu rama care sustine panorama ,s a desprins din partea stanga fata,ma gandesc ca s ar fi putut slabi din interior,cunoaste cineva sau a patit cineva asta ce as putea sa fac.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Bună seara am și eu mica problema la panoramic la un golf 7 variant și când spăl mașina pe partea la șofer pe stâlp îmi lasă cate o pata de apa am umblat la scurgeri nu sunt înfundate ce poate sa fie ?

FB_IMG_1631560803968.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ca intra apa la imbinarea parbrizului, masticul si garnitura nu isi fac treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da așa este din păcate pe la parbriz îmi bagă apă oare merge sa îi bag niste silicon pe la îmbinare?! I-am pus pe afara însă tot bagă as încerca să ii bag și prin înăuntru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil va trebui demontat parbrizul si relipit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!