Jump to content

Masina retinuta la PTF ( punct de trecere al frontierei )


jvu
 Share

Postare recomandată

Mașina aia sta pe loc de aproape un an de zile, mai bine iti iei banii inapoi daca e sa castigi procesul si cauti alta decat sa ramai cu ea.

Urâtă situația asta oricum... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

        Am impresia ca procesul actual trebuie indreptat impotriva autoritatilor care au emis acte desi masina nu era ok. Adica primul proprietar din tara sa aduca in fata instantei pe cei de la RAR sa explice situatia. Nu vad de ce ne judecam noi romanii pe niste acte emise de autoritati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

   Sa mai stergem putin prafu. Deja s-a amanat de 3 ori. Toata lumea trage de timp cat poate. Cand se intampla ceva revin.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

    Intre timp, astazi m-a sunat de la PTF sa merg sa-mi ridic masina (cine o cerea din Italia a renuntat la ea). Maine voi avea o zi grea. Masina ne plimbata 1 an  si jegoasa si cu te miri ce hibe. Bucuros rau nu sunt dar bun rau si asa. Vedem. O zi buna.

Modificat de jvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jvu eu luam o platforma :D (scuza-mi sarcasmul)

Pana la urma ce faci? Cine plateste pentru anul in care nu te-ai putut folosi de masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si platforma doar nu o sa merg asa. Asta mai rămâne de văzut cu platitu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Am fost la vama am luat mașina. În mare e ok. Urmează o revizie. Cu judecata vedem daca mai obținem ceva. Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta

     Eu stiu ca daca depun plangere penala impotriva cuiva pt ca am fost vatamat, de ex ca mi s-a furat masina, trebuie sa aduc si documentele, iar persoana acuzata e chemata la audieri, sa spuna versiunea ei.

    In cazul tau,daca nu aveai nr inmatriculare si acte,sau erau acte false, era normal sa sechestreze masina, dar tu avand totul in regula, ei ce au facut 1 an de zile cu ancheta? Adica intai te-au sanctionat, apoi au verificat actele? Ca asa depun si eu plangere tot impotriva ta, sa-ti mai tina masina 1 an...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/4/2018 at 5:50 PM, jvu said:

  Am fost la vama am luat mașina. În mare e ok. Urmează o revizie. Cu judecata vedem daca mai obținem ceva. Drumuri bune.

Salutare! Imi poti da email pe comanici.ionut@gmail.com cu numarul tau te rog frumos. Am patit o situatie similara tot cu acelasi tip de masina, doar ca cumparata din Italia. Doresc sa stiu cine te-a ajutat cu procesul si cum naiba ai rezolvat, ca eu sincer nu stiu ce sa mai fac. Multumesc, o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6
On 5/5/2018 at 1:25 PM, megamotoreta said:

     Eu stiu ca daca depun plangere penala impotriva cuiva pt ca am fost vatamat, de ex ca mi s-a furat masina, trebuie sa aduc si documentele, iar persoana acuzata e chemata la audieri, sa spuna versiunea ei.

    In cazul tau,daca nu aveai nr inmatriculare si acte,sau erau acte false, era normal sa sechestreze masina, dar tu avand totul in regula, ei ce au facut 1 an de zile cu ancheta? Adica intai te-au sanctionat, apoi au verificat actele? Ca asa depun si eu plangere tot impotriva ta, sa-ti mai tina masina 1 an...

pe scurt:

ce spui tu se numeste "actor incumbit probatio" - adica cel ce acuza trebuie sa dovedeasca. sarcina probei revine celui ce acuza cu cateva exceptii expres prevazut de anumite acte normative sau de codurile de procedura unde sarcina probei este inversata.

vorbind insa de o speta civila, vanzatorul garanteaza contra evictiunii si a viciilor ascunse. acesta e un caz clasic de actiune oblica, in regres, unde mergi in spate pana la primul vanzator care a actionat fraudulos. actul juridic valabil incheiat ulterior de un dobanditor de buna credinta produce efecte in continuare iar acesta nu poate fi tinut la despagubire. 

e mult pana departe. in schimb orice act procesual sau procedural valabil incheiat si/sau desfasurat de orice entitate a statului fara incalcarea termenelor sau procedurilor prevazute de acte normative incidente nu va fi apt a genera reusita unei actiuni in pretentii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, Jetta20tdiHLDSG6 a scris:

pe scurt:

ce spui tu se numeste "actor incumbit probatio" - adica cel ce acuza trebuie sa dovedeasca. sarcina probei revine celui ce acuza cu cateva exceptii expres prevazut de anumite acte normative sau de codurile de procedura unde sarcina probei este inversata.

vorbind insa de o speta civila, vanzatorul garanteaza contra evictiunii si a viciilor ascunse. acesta e un caz clasic de actiune oblica, in regres, unde mergi in spate pana la primul vanzator care a actionat fraudulos. actul juridic valabil incheiat ulterior de un dobanditor de buna credinta produce efecte in continuare iar acesta nu poate fi tinut la despagubire. 

e mult pana departe. in schimb orice act procesual sau procedural valabil incheiat si/sau desfasurat de orice entitate a statului fara incalcarea termenelor sau procedurilor prevazute de acte normative incidente nu va fi apt a genera reusita unei actiuni in pretentii.

Bravo! Ne-ai demonstrat ca stii ceva din limbajul de lemn al avocatilor, dar limba romana unde a ramas...? :scratch: Ia citeste putin regulamentul forumului. Poate inveti cum se scrie corect.

Pentru carcotasi: citatul la postul precedent a fost facut intentionat, pentru a ramane acel post in forma respectiva in citat, chiar daca postul original este editat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

       Astazi am primit confirmarea ca nu mai este urmarit vin-ul masini in Sirene si Interpol. Prima iesire o voi face tot la aceeasi vama, macar cunosc cazul. Cu judecata de aici vedem ce o mai fi. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

   Pana la urma s-a terminat si procesul (defapt am renuntat la judecata pentru ca am primit masina). Am ramas fiecare cu cheltuielile lui. Am iesit zilele trecute din tara si e tot ok la vama. Am cerut sa fie verificat vin-ul masini si nu mai apare furata. Despagubiri doar daca ma judec cu persoana din Italia, dar mi-a ajuns aici in romania noastra de nimic. Drumuri bune va doresc !. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super, bine ca s-a rezolvat, pacat ca nu te-ai putut folosi de masina atata timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
On ‎02‎.‎05‎.‎2017 at 17:46, jvu a scris:

   Salut. Astazi am vrut sa merg cu masina in Serbia si la vama romana mi-a fost comunicat ca autorismul are o alerta pe vin-ul masini si mi-a fost confiscata masina. Masina este in tara de 3 ani jumate eu sunt al doilea proprietar de 1 an junate. Mi s-a spus ca imi retin masina pentru ca este o problema la finante in Italia. Masina a fost adusa din Italia in decembrie 2013 si inmatriculata in Romania. In 2016 masina a fost trecuta in baza de date din Italia cu problema, eu fiind proprietarul ei din octombrie 2015. Acum masina sta sigulata in vama, am PV si nu mai am talon si cheia. Politia de frontiera a spus ca urmaza o procedura de verificare cu Italia si pana la finalizarea ei nu imi mai apartine. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc. 

Noroc, cat a durat pana la finalizarea cercetarilor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  1 an.  Acuma ii tot ok. Am iesit de vreo 10 ori din tara.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

  Revin cu un update. Azi m-am trezit la o vama cu Serbia ca dureza mult verificarea se inchide bariera !. Masina inca nu e stearsa in baza italiana ca fiind furata. Am prezentat documentele care atesta ca s-a solutionat in italia si am plecat acasa nu am mai vrut sa trec vama (asa mi-a fost sugerat). Urmeaza o perioada fara iesirii, desi am fost in Ungaria si Serbia in acest timp. Partea romana va cere stergerea din baza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

  Dupa mai multe telefoane la vama si cateva cereri din partea romana la interpol italia vin-ul masini nu mai e dat in urmarire. Am facut o iesire in serbia tot unde am fost intors in luna mai si e ok. Mai vedem pe viitor . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un efort si renunta la masina aia sa nu mai stai mereu cu morcovul ... Prea mult ghinion ti-a adus. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!