Jump to content

Modificari MY2018


Cristian
 Share

Postare recomandată

Urmatoarele modificari vor fi efectuate odata cu aparitia modelului MY2018:

The Ateca increase their price (€ 10 in reference and Style and € 130 in Xcelence), but as in Toledo, compensated with improvements in the model.

Now, the Xcelence Ateca incorporates as standard fog lamps with LED function, progressive steering + DCC, front grille in glossy black, and Xcellence logo on the steering wheel.

In addition the choice of engines in this finish is improved, being able now to choose the 1.6 Tdi of 115 Cv. We assume that to balance the fault of 2.0 TDI 150 Cv, which can only currently be chosen with 4Drive drive mode.

The 2.0 TSi DSG-7 4Drive was also available with gasoline, which was announced with the launch of the FR finish, which will be available in a few weeks.

Other details are the glove lights with LED, optionally, and a new color, brown magnetic, replacing the brown bush. There will be a Red Desire. The green jungle and the Red Emotion are eliminated from the range.

Sursa: http://www.seatfansclub.com/2017/04/seat-actualiza-su-gama-y-estos-son-los.html?m=1

 

Pentru mine este exact ce imi doream, DCC standard, bonus directia progresiva, pentru nivelul de echipare Xcellence.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee cu ce build week vor intra modificarile. Citisem undeva ca sunt sanse ca unele dintre modificari sa fie incluse si pe masinile comandate deja dar care vor fi produse dupa cw22

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, din pacate nu am alte informatii. De obicei, dealerii afla ultimii aceste informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu azi am vb la dealer si nu stia nimic despre modificarile de pe MY18. La mine cel mai devreme ar fi sapt 29, dar variaza de la o zi la alta termenul, asa ca astept cuminte, macar sa fie DCC si directie progresiva in <200euro diferenta :D

2.0 TSI vine, cum banuiam, cu DSG si 4Drive incluse ... mai asteptam Cupra, poate acolo vor pune si manuala

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regula este ca masinile produse si si livrate incepand din Iunie sa vina cu My Year urmatorul an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiam si noi, insa eu sunt curios daca dotarile standard la Xcellence im configuratorul din Romania chiar vor include progressive steering, dcc si proiectoare cu led.

Dotarile standard difera mult de la o tara la alta, fiind alegerea importatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, andrei0241 said:

Eu azi am vb la dealer si nu stia nimic despre modificarile de pe MY18. La mine cel mai devreme ar fi sapt 29, dar variaza de la o zi la alta termenul, asa ca astept cuminte, macar sa fie DCC si directie progresiva in <200euro diferenta :D

2.0 TSI vine, cum banuiam, cu DSG si 4Drive incluse ... mai asteptam Cupra, poate acolo vor pune si manuala

Andrei, Cupra va veni si in varianta manuala, pentru veriunea 5dr. Va fi disponibila in configurator prin a doua jumatate a lunii mai. Cele vandute in Romania, vor fi my18, de asta n-au bagat-o pana acum in configurator. Pret cam 30,5k euro manuala, 32k dsg. 

Informatia primita mai pe sub masa, dar sigur iti pot spune ca nu stiau ce are diferit my18 fata de my17. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luciosule, modificarile facute odata cu MY2018 apar in configurator incepand cu a doua saptamana din luna mai, impreuna cu noua versiune FR? Ai informatiile astea de la dealer, presupun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, asa mi s-a spus, dar nu stiu daca se refera doar la Cupra. Informatia e primita de la importator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Luciosu said:

Andrei, Cupra va veni si in varianta manuala, pentru veriunea 5dr.

Eu ma gandeam la Ateca Cupra, nu as mai trece la berlina, m'am obisnuit cu pozitie de condus mai inalta si o prefer cu minusul stabilitatii mai reduse

 

Mi se pare aiurea ca cu aproape o luna inainte sa intre in fabricatie noile modele nu exista nici o informatie clara. Dotarile in plus ar putea atrage si alti clienti indecisi in momentul de fata, insa care vor sa faca o achizitie. Asteptam...

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cupra nu are cum sa apara in configurator, se lanseaza in toamna, la Frankfurt. Acum apare FR 2.0 TSI 190 CP in configurator.

Oricum, Cupra va veni cu suspensie mai sportiva, garda la sol mai redusa cu 3 cm si multe alte dotari pe care le are si Leon Cupra, printre care si frane mai mari. Eu nu as lua Cupra tocmai din cauza suspensiei si garzii la sol, se pierde ideea de SUV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform AMS apare la finalul anului si Ateca +2 (Vigo), un echivalent al Kodiaq, care va avea si 2.0 TSI 220 de cai cu DSG7 si 4Drive. Yummy!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vdragos, ma indoiesc ca se va intampla asta, la Frankfurt abia se lanseaza Arona. Citisem acum putin timp ca acel model echivalent cu Kodiaq apare anul viitor. Nu au aparut poze sau filmari cu masina deghizata, deci e foarte putin probabil sa se lanseze oficial in cateva luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma asteptam sa apara Ateca Cupra in configurator, dar macar dealerii sa aiba informatii despre My18, sa poata prelua comenzi pe date concrete, mai ales ca oricum comenzile luate acum vor fi livrate clar cu My18

SUV inseamna Sport Utility Vehicle, deci Ateca Cupra s'ar incadra la fix :D M'as mira totusi sa scada garda la sol cu 30mm, DCC'ul permite garda mai inalta fara a dauna mult stabilitatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Ateca Cupra, va veni cu my19, cel putin in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e graba, strangem banuti pana atunci.

Pe 11 mai incepe salonul auto din Barcelona, pana atunci poate apar oficial informatii si la dealerii din tara despre MY18, despre Leon Xperience FL deja au dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe seat.co.uk a aparut deja lista de preturi actualizata, cu noile dotari standard si optionale, dar si nivelul de echipare FR.

Se pare ca m-am entuziasmat degeaba, DCC este optional si costa 675 lire. Daca se va intampla la fel si in Romania si optiunea asta va costa 800 euro, eu o sa spun pas.

PS: uitasem cat de bine e echipata Ateca in Uk, are inclusiv navigatie ca dotare standard la Xcellence.

ateca-pricelist-may-2017.pdf

 

Later edit: am gasit si noua lista de preturi pe seat.de, DCC e optional si costa 855 euro.

SEAT_Ateca_Preisliste_Ausstattung_technischeDaten.pdf

SEAT_Ateca_Preisliste_Ausstattung_technischeDaten.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta totul depinde de importator, pe UK am observat ca marea majoritate a masinilor au "parca" mai multe dotari incluse, mai putin "linii de echipari" si si mai putine extraoptiuni la linii, fiind mai multe "incluse" - mie asa mi se pare. Da, gen o masina are 3 linii de dotare si in RO, si in DE, si in UK, insa tot la fel aceste linii difera intre cele 3 tari, cat si pretul aferent.

In rest, eu cred ca as fi platit 800 € pt DCC si confortul cu eventuale jante de 19, insa cum am mai batut taste: exista optiuni, alegeri si variante pentru toate gusturile, pentru toate buzunarele si pentru toti piticii fiecaruia :)

le: nu e vorba de depasit configuratie etc, cu totii ne alegem ce si cum ne dorim, putem alege masini mai dotate, mai putin dotate, oricum nu cred ca e necesar sa ne justificam ce facem cu propriul buget prea mult ;)

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, bineinteles ca e alegerea fiecaruia ce optiuni alege, in functie de preferinte personale si buget. E clar ca va fi greu sa depaseasca cineva configuratia ta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as pune si DCC, 855 euro e mai putin decat la alte marci. La Vw, de ex, pe Golf e 950, la Tiguan sare de 1000. La Octavia e 885. La Kodiak, surprinzator ptr mine, e 817 euro ca optiune. Probabil insa ca perioada de livrare s'ar mari adaugand acum optionale de pe MY18, o sa incerc totusi.

Despre dotarile incluse in fiecare nivel nu are rost sa analizam diferentele intre piete, personal nu m'ar incanta cu nimic sa am nivel de dotari similar cu cele din Germania daca pe Xcellence as plati 28020 ptr 1.4 tsi manuala 2wd fata de 24000 cat e la noi.

 

LE: ce imi atrage atentia din lista de mai sus e

/ Voll-LED-Scheinwerfer, Abblend-, Fernlicht und Nebelscheinwerfer in LED-Technologie, dynamische Leuchtweitenregulierung und Außenspiegel mit Welcome Light

adica

/ Full-LED headlights, low beam, high beam and fog lights in LED technology, Dynamic lighting control and exterior mirrors with Welcome Light

Asta inseamna faruri adaptive sau ca la ei e in standard High beam assist ala? Parc'as crede mai degraba a doua varianta, dar sper spre prima :D

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea a doua, iti "baga" high beam assist ;)

Farurile de pe Ateca fac doar un mic "sus/jos", nu stiu "stanga/dreapta"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad nimic despre directia progresiva, nici in standard, nici in optionale. Mi'a scapat mie?

E mai greu cu germana, dar, in graba, in afara de DCC nu vad alte optionale noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica light assist, eu dupa denumirea asta o stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce intelegi prin faruri adaptive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca exista mai multe definitii pentru faruri adaptive, sunt alea care pot directiona fascicolul de lumina stanga/dreapta in functie de cum este miscat volanul

Sus/jos mentionat mai sus este autoleveling'ul, obligatoriu initial la farurile cu xenon, probabil acum si la cele LED/ laser etc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!