Jump to content

Ulei motor Fabia


gdm
 Share

Postare recomandată

Cei de la service mi-au pus numai ulei castrol magnatec 5w40, ulei care e recomandat si de unii colegi de aici.am facut vreo 10 schimburi de ulei pana acum si nu am avut nici o problema

va salut

OT:acum am fost mai la subiect...cred :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am luat Aral HighTronic 5W-40 -www.oilshop.ro/specs/aral/Aral%20HighTronic%20SAE%205W-40.doc- 120 ron. Maine merg sa-l schimb. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

profesionalservice
In general merg in afara orasului si rar la turatii peste 3000. Nu stiu daca e bine sau rau, dar nu prea imi place cum suna peste 3000 :blah: . Deci, sa bag un 5w 40 cu specificati vw 500.00? Nu de altceva dar " meseriasul " de la magazinul de la care am luat uleiul mi-a dat lichid de sevodirectie care nu e compatibil, si alte chestii naspa deci o sa schimb magazinul.

Mergi cu 5w40 pana incepe sa-ti consume ulei apoi schimba pe 10w40

Ati recomand Castrol Magnatec cu dopul rosu iar la lichidul de servo baga 6161 febi sau altceva compatibil cu asta "trebuie sa fie verde" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Pun si eu o intrebare aiurea . Cand am luat masina , am verificat nivelul lichidului servo . Nu era deloc , deci am mers la un magazin unde mi-au dat un ulei pt cutii automate ( asta era pe cutie ) si mi-au zis ca e bun ala . Era de culoare rozie . Intrebarea e daca poate sa dauneze pompei de servo sau sa-l schimb si sa-mi pun unul "verde" , cum ziceti voi . Mersi si numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi esti off topic, incerc sa te ajut. ;) Uleiul trebuie sa aiba specificatia G002000 si e verde. Uleiul pe care ti l-a recomandat tie mi s-a spus si mie sa-l folosesc si nu e bun. Schimba-l. E cam 40 ron litrul. Vezi topicul "Probleme servodirectie" http://vwforum.ro/index.php?showto...7949&st=180

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

prin timisoara se aduna careva?si cand?

prin timisoara se aduna careva?si cand?

in timisoara cand se mai fac intalniri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ma se fac miercuri la 7 seara la stadionul lu' poli in parcare (adica azi tocmai a fost), da vin mai mult folxvaghenuri.

si ce legatura are asta cu uleiul?

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

ce ulei sa pun? pe fabia 1.9sdi 2002?

este o cerinta speciala pentru tipul de ulei? cred ca optez pentru castrol dar mai multe tipuri cu norme 501....505..

abia mi a aparut martorul in bord cu service oil..mai merg cu el asa sau il schimb?

uleiul infulenteaza consumul?

imi este dificil sa imi calculez un consum la masina[nu am computer cu afisaj] ...cam cat consuma motorul asta?

nu fac din plin in plin pentru ca nici asa nu e prea exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manualul specifica norma VW 502.00/505.00 pentru 1.9SDi. Personal asta folosesc. Ca o recomandare: poti folosi chiar si norma VW505.01 (sptecifica motoarelor PD-mai rezistenta la presiunea de contact) insa cu o conditie: sa fie ulei 5W40 si NU 5W30.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul infulenteaza consumul?

...cam cat consuma motorul asta?

schimba-l cand ai timp

SDI nu e prea pretentios

cu cat e mai vascos uleiul cu atat consumul e mai mare (aici vorbim de maximum cateva sute de ml in plus la suta km)

:lol: consuma prea putin ca sa conteze: 7 in cel mai aglomerat Bucuresti, 5 urban intr-un oras normal, 3 la drum intins daca stii cum sa-l conduci :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu Fabian, crede-ma l-am testat pana acum (chiar vreau sa descopar limitele acestui motor) Am scos 4l% la drum intins condus noaptea, e drept mers maxim 120 pe palierele drepte. Posibil sa scoata si mai putin dar daca mergi mai usor, maxim 100. Ceea ce iar nu e bine, in tr.5 la 100km/h motorul NU este in cuplu (~2500rpm) maxim si s-ar putea sa consume iarasi.

Dar mai duscutam la "Consumuri".

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Daca e posibil, si afla cineva de promotii la ulei pe la hypermarketuri, pentru 1,9 TDI PD, sa posteze sa afle si ceilalti sa cumpere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa recomand promotia din semnatura mea.

Se aplica atat pentru uleiuri cat si filtre.

E accesibil tuturor membrilor vwforum, indiferent daca au pe aproape un anumit hypermarket sau nu.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Pentru 1.2-ul meu folosesc Mobil Synt S 5W-40(VW 502.00/505.00) si e super ok!

Numai bine!

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Mentionez ca eu este necunoscator in ale masinii. E normal ca la o Fabia 1.9 SDI sa innegreasca uleiul? Adica asa intelesesem ca la motoarele diesel asa se intampla :Driver:. E ok? sau trebuie schimbat tot? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Intr-un post anterior "saboteur" scria despre compatibilitatea specificatiilor VW pentru uleiuri si ma refer aici la uleiurile vw504.00/507.00. Sa inteleg ca pot sa pun la fabia mea cu motor de 1,4 68 CP AME ulei VW504.00 adica longlife? Daca da, la ce interval se schimba? Pana acum am folosit Mobil 5w40. Masina are 91k km. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut oameni buni.

Poate cineva sa imi sugereze ce ulei sa folosesc pentru cutia de viteze la masina din semnatura?

Multam fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima sursa de informare in acest caz este chiar cartea de intretinere a automobilului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat in carte, dar nu am gasit nici o specificatie, poate nu am cautat bine. Dar poate totusi stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o rugaminte. Trebuie sa schimb si eu uleiul la Skoda fabia 1,4 MPI .Deoarece nu prea inteleg care e treaba cu uleiul ,v-as ruga sa imi spuneti ce e mai bun pentru masina. Eventual un tabel cu tipul masinii si uleiul recomandat fiindca nu mai stiu ce sa cumpar nici eu si poate nici alti forumisti. va multumesc anticipat si va doresc un Paste fericit !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1.4mpi motor atz - a mea - acuma folosesc castrol magnatec 5x40 si merge ceas

inainte am folosit un castrol slx professional 5w40 dar nu se mai fabrica am inteles - am schimbat la > 20k km si inca era ok uleiul

masina are ~ 220k km si la motor in afara de consumabile clasice - ulei, filtre, bujii (ca am considerat eu), lant distributie - n-am umblat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,4 MPI AQW

eu am facut schimbul acum 1500km si am pus tot Mobil1 5W40. schimbul a fost facut la 15000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!