Jump to content

Problema lumini interior si portbagaj Skoda Octavia 2 FL


Cap0ne
 Share

Postare recomandată

Salutare
Am facut duminica curat prin masina. Si ca bonus, habar nu am cum sau de ce, am sesizat seara ca nu mi se mai aprind luminile din interior (plafoniere fata/spate, cele de citit), cele de pe usa si oglinda si cea din portbagaj.

Nu se aprind nici la deblocarea masinii din telecomanda, nici la deschiderea usilor, nici din buton.
Nu am umblat la partea electrica cat am bibilit la masina. Singura chestie a fost ca am scos si bagat la loc mufa de la modulul de BT de sub scaun pasager.

Am verificat siguranta 15, care teoretic e pe partea de lumini. E buna. Asa ca am verificat TOATE sigurantele. Sunt ok toate...
I-am facut si o diagnoza cu un OBD, nu apar erori.
Stiu ca tin de modulul de confort in principiu, dar de el tin parca si geamurile, inchiderea centralizata etc, chestii care functioneaza. Unde este amplasat modulul la O2 FL ? Ca sa ii verific mufele, desi ma indoiesc ca ar fi de acolo vreo problema.

Idei ? :D
Multam !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    8

  • andrei_221

    8

  • Al Bundy

    7

  • ionalexandrudan

    7

scoate borna pentru cateva minute si vezi daca isi revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrajitorie ruseasca gen daca nu merge ia un ciocan mai mare e si asta ? :)))

S-a rezolvat cu scos borna 10 minute si pus la loc :))

Multam fain Florin, sunt dator de cinste !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fii sanatos !

se mai intampla sa se blocheze aiurea... de aceea le ajuta cateodata, un reset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe probleme electronice in masinile mai noi se pot rezolva cu scos borna 10-15 min. E ca la Windows, când o ia razna ii dai un restart si isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut. Trebuia sa le puna din fabrica butoanele Ctrl Alt Del pe undeva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vezi la modele noi de ECU, ABS, etc.. unde exista si optiune de Defragmentare memorie.... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, andrei_221 said:

sa vezi la modele noi de ECU, ABS, etc.. unde exista si optiune de Defragmentare memorie.... :banghead:

da,da

16 hours ago, RzzV said:

Multe probleme electronice in masinile mai noi se pot rezolva cu scos borna 10-15 min. E ca la Windows, când o ia razna ii dai un restart si isi revine.

din pacate, nu la toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
ioneleclaudiu@gmail.com

La mine nu se mai aprinde la portbagaj, aveti idee de ce? Tot 1z3 am si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becuri arse? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau contact incuietoare portbagaj....posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
ioneleclaudiu@gmail.com

Salutare, 

Revin si eu cu o problema mai veche, de cand am observat ca revine mai greu la pozitia initiala dupa ce actionez deschiderea portbagajului, nu se mai aprind nici luminile, acestea nu sunt arse.

Pe VCDS apar urmatoarele.

Aveti idee?

rsz_1eroare.jpg

rsz_error.jpg

Modificat de ioneleclaudiu@gmail.com
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul din portbagaj defect si fire in flexor / broasca pe hayon defecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare 

Aseară am observat că luminile butoanelor de la geamurile spate, acele de la temperatura și combustibil, nu se mai aprind. Am scos borna "+" pentru 5 min, dar nici o rezolvare. Trebuie sa apelez la VCDS ?

Mulțumesc

Modificat de Laur M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu da. 

acele de temp si combusitibl nu au legatura cu lumina din butoanele de usi spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am si eu o problema , am schimbat toate ledurile /smd Din bordul unei skoda octavia 2 rs . Ma saturasem de culoarea verde, iar acum acel buton de reglare intensitate a luminilor funcționează la toate mai puțin la ceasuri. Ce pot sa fac in situatia asta? Pt ca ledurile albe de la ceasuri sunt putin cam tari seara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vopsesti ledurile.... nu prea ai ce sa le faci. Reglajul functioneaza, dar nu poate sa diminueze suficient intensitatea acelor led-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa fie vreun scurt pe undeva si sa nu folosească dimmerul pe ceasuri? Tin sa precizez ca la display-uri din bord funcționează setarea luminozitatii. Si la cele din uși se simte, dar nu prea mult schimbarea intensității, dar la ceasuri nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa fie prea luminoase si sa nu mai vezi efectul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/1/2018 at 9:08 AM, FD1990 said:

Buna ziua! Am si eu o problema , am schimbat toate ledurile /smd Din bordul unei skoda octavia 2 rs . Ma saturasem de culoarea verde, iar acum acel buton de reglare intensitate a luminilor funcționează la toate mai puțin la ceasuri. Ce pot sa fac in situatia asta? Pt ca ledurile albe de la ceasuri sunt putin cam tari seara

Daca nu ai schimbat si rezistentele de alimentare a ledurilor, nu mai functioneaza corespunzator reglajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

și eu am fost la cineva și am înlocuit toate led-urile pe alb. Nu am aceasta problema. Reglajul funcționează și reglează luminozitatea vizibil.

Nu sa înlocuit nimic altceva, gen rezistente.

Singurul inconvenient este ca led-urile albe sunt mult mai puternice decât cele originale verzi și probabil au lumina mai focalizata, iar la

minidot-ul din bord se vad neuniformitati în iluminare și noapte trebuie sa le țin pe minim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de luminozitatea ledurilor utilizate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Saut ! Am si o problema cu luminile din plafoniera si din torpedou , am facut un scurt in lampa din torpedou si acum nu mai functioneaza nici plafoniera , dar luminile din usi functioneaza perfect . Am controlat siguranta 15 si nu e arsa ! Ce ar putea fi ? 

Modificat de andrei_221
CERERI PRESTARI SERVICII SE FAC IN ALTA ARIE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca e o alta siguranta , de 5A parca/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o problema cu proiectorul din dreapta , lumina de la USA si cea de pe oglinda nu merg(toate dreapta) ...sa fie vreo siguranța ptr toate sau care sa fie problema ?sau o fi vreo unu ars si din cauza asta nu merg si restu ?...cel din USA sigur nu e si la proiector din ce vad la fel nu e ars...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!