Jump to content

Zgomot motor viraj stanga


tase77
 Share

Postare recomandată

Am un passat 2.0 tdi cu dsg. La viraj stanga se aude un zgomot destul de puternic de motor subturat. Si la reprezentanta si la un alt service mi-au zis ca nu sunt probleme si zgomotul este normal de motor subturat, masina avand 1000 de ture in viraj. Daca schimb manual retrogradand in viraj nu se mai aude. Totusi nu mi se pare normal ca se aude doar la viraj stanga. Cutia schimba foarte bine si in accelerare si in decelerare, fara zgomote, doar motorul scoate un zgomot urat la viraj stanga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica suportii motor...poate e de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva scut metalic AM ? 

La masinile cu cutie DSG, suportul din stanga al scutului After Market trebuie "ajustat" cu flexul pentru a nu atinge de cutie.

Spor.

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific suportii motor. Scutul nu este am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa verific inca suportii motor dar am observat ca acel huruit de motor subturat prezent doar in virajul la stanga apare doar cu motorul cald. Daca intru in giratoriu de exemplu si am stationat inainte de viraj nu se aude, la fel si cat timp franez in viraj dar daca am avut prioritate si am intrat in viraj fara sa opresc se aude. Ma enerveaza ca zgotul este destul de puternic si 2 mecanici plus reprezentanta mi-au zis ca este normal acest zgomot, motorul fiind subturat de dsg. Poate o fi asa dar de ce nu face si la viraj dreapta, tot subturat este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sigur nu are legătură cu DSG. Vezi dacă problema apare și la viraje consecutive pe aceeasi parte sau doar după ce mai faci în prealabil unul strins în direcție opusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare mereu cand virez la stanga. Am observat insa ca se aude doar cand motorul este cald, la rece nu il aud. Nici eu nu cred ca este de la DSG, zgomotul fiind de motor subturat. Am verificat tampoanele sunt ok, toata lumea zice ca e zgomot normal desi se aude destul de puternic si face doar in viraj la stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil suportul de la cutie.  Motorul cald presupune turatie mai mica în relanti și poate ca pe virajele strinse vibrația e puternica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,
De cateva saptamani am un zgomot tare ciudat la viteză foarte mică numai in viraje (atât stanga cât și dreapta); este ca un vâjâit si tine pe tot parcursul virajului dacă masina este in viteza; in momentul in care apas ambreiajul, si merg tot virat zgomotul dispare.
Masina nu trage stanga, nu trage dreapta, in viraje la viteza mai mare nu se aude nimic...nu are nici un joc la directie, la roti.
Are cineva vreo idee ce ar putea fi? Cei din service nu isi dau seama de unde este.
Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Aceste zgomote le am si eu la viraj stanga, in plus de asta la accelerare si in decelerare (frana de motor) masina smuceşte doar la o anumita turatie, cam  1600-1800 ture... cand smuceste la motor cate o data se aud niste batai metalice (3-4)...masina e un passta b7 sw 1.6 105 cp cutie manuala 6 trepte.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!