Jump to content

Q & A Sistemele de asistenta sofer


mike.
 Share

Postare recomandată

da, da, mi s-a intamplat si mie sa reactioneze la apropierea in viteza de masina din fata in cazul unei depasiri "la aspiratie "...sistemul reactioneaza mai prompt in cazul unei diferente mari intre viteza ta fata de viteza de deplasare a celui din fata

Modificat de bfor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa un drum lung am observat ca am fost invitat la cafea de catre masina. Notificare de driver alert. Culmea este ca invitatia a aparut destul de bine corelata cu starea mea - atunci cand eram "poet" masina m-a invitat sa iau o pauza. Stie cineva care este logica dupa care functioneaza Driver Alert? Nu pare a avea camera video in interior ca sa poata urmari miscarea ochilor deci banuiesc ca se leaga de altceva, dar de ce? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@_ionut: mutat aici, este zona potrivita pentru astfel de discutii.

In principiu sistemul analizeaza miscarile volanului (corectiile de directie), acceleratia, frina si timpul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Sunt proaspatul posesor de Skoda Superb sportline 190 cp 4X4. Am nevoie de putin ajutor in legatura cu setarea legata de recunoasterea semnelor de circulate. Apare semnul in monitor dar nu si in ecranul din bord acolo unde e afisat pt cardinal. In meniul ajuns șofer nu am optiunea ce apare in manual. De aici nevoia mea de ajutor. Superbul L&K prietenului meu are  acea setare in meniu. E o problema la Sporline ? Multumssc anticipat pt ajutor. Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, functia exista in meniul HU in Setari/Asistenti conducere? Si daca exista, are acolo o bifa Afisare pe Maxi Dot? Si daca are bifa, pe Maxi Dot actionind rotita de pe volan, dupa consum si toate cele nu apar si semnele de circulatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista fct in meniu. De aici si problema mea. Sigur nu asa grav dar sunt obisnuit de la vechea masina Nissan QQ 2014 sa am afisarea semn circulație în fața mea (acolo era activ la ce vedea pe drum).?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai functia in meniu inseamna ca nu exista optiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus intrebarea aici in speranta ca un posesor de sportline ma poate ajuta. La intrarea în posesie a masini parca am văzut acea optiune dar acum nu e. E greu de crezut că L&K are si sportline nu are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu nu stii ce optiuni ai pus pe masina cind ai cumparat-o?

La ambele nivele de echipare e dotare optionala, deci daca ai bifat-o la cumparare, o ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci doar afisarea in tabloul de bord e opțională?  Nu toata fct ? Mentionez ca pe ecranul Infotaiment Amudsen se vede semnul de circulație.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ad76Toata functia e optionala. Banuiesc ca ceea ce se vede in Amundsen e in modul navigatie, semnele de acolo sunt in navigator.

Si banuiesc ca e vorba doar de limitarile de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, sunt limitările de viteză, in mod normal arată si alte semne? În manual zice indicatoare de trafic. Ma intreb daca chiar arată altceva decât limitele de viteză. In legatura cu neafisearea in tabloul de bord poate este cineva care a intalnit aceasta problema si are o solutie. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti mai explic o data ca se pare ca n-ai inteles: daca nu ai functia in meniul HU, optiunea Traffic Sign Recognition NU EXISTA INSTALATA PE MASINA TA. Ceea ce vezi in meniul navigatiei sunt limitele de viteza afisate de softul de navigatie. Problema rezolvata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am inteles si prima data. Ce vreau eu este o parere de la un posesor de Skoda Superb sportline având în vedere că eu acum pot compara cu un L&K luat in aceași data cu al meu la care se vede pe ecran si in bord aceeași limita de viteze. Teoretic nici el nu are fct instalată.

Modificat de Ad76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se discuta de TSR (traffic sign recognition), se poate "activa" ulterior, daca exista camera pentru ILA? As fi curios si eventual doritor :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem ca da, cei de pe forumul din UK au facut bricolajul asta, e descrisa modificarea acolo. Iti trebuie doar camera din parbriz, pe care o ai la ILA 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform a ceea ce scrie aici, daca ai Lane Assist se poate activa si TSR:

http://ankk-vagcom.com/skoda-3v-affichage-des-panneaux-sur-odb/

iar Lane Assist se poate activa daca ai pe masina camera

http://ankk-vagcom.com/superb-3v-activation-du-lane-assist/

deci daca camera de ILA e aceeasi se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, dar camera de ILA nu e cumva alta decat cea de LaneAssist? Ca am vazut ca unul din colegi cu O3FL cu topic la Masina mea (cu sistemele de asistenta pe masina) ca prinderea oglinzii are un "corp" mai mare si pare ca acolo e o alta camera. 

LE. Cautat codul camerei necesare pentru activare LA (5q0-980-653-e) si e exact ce ziceam, nu e cea de sub oglinda, pe care o are si @razvan.ac, utilizata la ILA. Trebuie deci un "bricolaj" mai complicat (oare si cu schimbare parbriz?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata camera de ILA si asa arata cea de Lane Assist la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos: Exact, atat eu, cat si (cred) @razvan.ac avem doar camera de ILA. Deci nu putem activa Lane Assistsi implicit TSR -   doar daca ne cumparam si camera in sine si o montam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lane assist e deasupra oglinzii, ILA e sub ea. 2 camere diferite :)

@Doc Morelli: se poate o poza de la exterior cu parbrizul si prinderea oglizii de la masina ta? Ca am vazut ca ai Lane assistant. Si cred ca ne lamurim daca sunt sau nu 2 camere diferite pentru ILA si LA/TSR!

Screen Shot 2017-07-25 at 22.16.29.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac maine cateva poze. Eu stiu ca am doar o camera dar nu am Intelligent Light Assist, doar senzor de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doc Morelli, @razvan.ac: prima poza e cu prinderea oglinzii mele si cred si a lui Razvan - noi avem doar Intelligent Light Assist.

A doua poza e de pe topicul lui @aureliandan (sper sa nu se supere) - el are Line Assist - @Doc Morelli, ar trebui si la tine sa fie asemanator. 

Poza 3, cu interiorul colegului, unde se vede deasupra o "cutie" pe care eu n-o am....

Screen Shot 2017-07-25 at 22.38.29.png

Screen Shot 2017-07-25 at 22.40.25.png

Screen Shot 2017-07-25 at 22.43.39.png

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mister elucidat. Case solved. Multumim penru sapaturi.

Se pare ca nu se poate TSR decat cu Lane Assist camera, care e diferita de ILA camera. Iar Lane assist camera include si ILA, ca vad ca e doar una in poze :) . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!