deenman

Achizitie auto SH buget= 14.100E

25 postări în acest subiect de discuţie

Salut, deja v-am deranjat cu nenumarate intrebari, si nepoliteturi din partea mea, insa pe masura ce avansez cu cautarile ma lovesc implicit de tot felul de defecte tehnice, a.i. reincep cautarile si exclud multe modele din ce caut.

Treaba e ca am nevoie de o masina cu care sa fac 20.000km pe an, in masina vor merge 1 max 2 persoane, va fi folosita ca masina de oras -naveta zilnica in Buc 41km pe zi= 12.000km de oras pe an, si 8000km de extraurban si vacante.

Am trecut printr-o serie de masini, audi a3, golf 7, golf 6 gti, seat leon, seat leon cupra, mazda 3, hyundai i30, ford focus.

Au ramas pe lista pana aseara, golf 7 1.4 tsi/ seat leon 1.4 tsi/mazda 3 2.0 benzina aspirat 120cp. Pana aseara eram fixat pe mazda, insa dupa ce am sunat la un dealer in Arad care avea o masina foarte atractiva, mi-a comunicat ca masina are o eroare, care apare aleatoriu asa ca am cercetat si am aflat de defectul generat de smart city brake= masina franeaza la o viteza sub 32km/h daca simte un obstacol in fata, problema este ca ea franeaza fara sa aiba nici un obstacol in fata. Asa am gasit mai multe recall-uri si neputinta producatorului de a solutiona problema, in unele cazuri chiar au schimbat masina cu una noua. Deci din momentul asta, mazda 3 cade pe lista.

A ramas seat leon si vw golf 7 1.4 tsi, ca si backup ar fi 2.0 tdi insa ala nu-l accept decat ca last resort, daca nu gasesc nimic nimic dupa 1 luna de cautari ma pot uita si la altceva.

O alta varianta ar fi golf 6 gti 2.0 benzina l-am gasit cu 80.000km prim prop cumparat de nou din Ro- 12500E. Ce nu-mi place la golf 6, e faptul ca trecerea de la golf 5 la golf 6 este foarte anosta, daca tot schimb masina atunci vreau sa fie o schimbare majora. Intradevar, nu poti compara vechiul meu motor 1.9 tdi cu 2.0 fsi, insa tot un golf ramane. Golful 7 mi se pare mai aspectuos, mai futuristic, mai departat ca design fata de vechiul si batranul golf 5. 

Ce ma sperie cel mai tare si ce asteptari am de la masina, sa fie foarte fiabila, sa nu am defectiuni majore, nu sunt interesat de cat consuma, si nu vreau cutii automate, de nici o culoare, pe nici o masina.

Chiar daca bugetul meu este 14.100E, as prefera sa nu-l cheltui pe tot pe achizitie, deci nu exclud nici masini cinstite la 8000-10.000E.

Cerintele de dotari:

-xenon, incalzire in scaune, volan cu comenzi.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Un Megane 3 cu 1,5 dci de 110 cp cu toate optionalele nu te-ai uitat, sunt motoare super rezistente , consum mic si silentioase, interior modern, am mers cu una si mi se pare mai silentioasa  decat Jetta 2008 pe care o am, singurul minus este interiorul cu mult plastic, pielea era ok, cu incalzire si alte minuni pe la audio.dar vad ca se poarta si la modelele noi de la VAG.

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Intre golf 6 gti si golf 7/leon cu 1.4 tsi trebuie sa te hotaresti ce vrei de la masina. Vrei o masina fun de condus, puternica dar putin mai veche mergi pe 6 gti sau un model mai nou, mai tehnologizat, mai modern, insa mai slab ca performante dar mai ok dpdv al costurilor => 7 sau leon.

Un echilibru intre cele 2 ar fi, desi sunt slabe sanse sa gasesti in bugetul tau, un leon 1.8 tsi. Asa ai si destula putere si generatia noua de vw. 

Modificat de mihai.onu94
0

Link către postare

Publicat (modificat)

Sincer, pt 41km zilnic prin Bucuresti cu un GTI ar fi frustrant...consum si fara loc de a isi arata performantele, chiar daca zici ca e irevelant consumul. Apoi, un GTI in toate mintile lui si de la primul proprietar si 80k km..12.500 euro, destul de ieftin, dar conteaza si dotarile. Parca acela din anunt era cu stage 1 si admisie avea si xenon aftermarket.

Nu stiu daca esti fan suspensii sport, jante 18 care nu fac viata usoara in Bucuresti. 2.0T se schimba cand ai pe unde sa ii arati serpentine, acolo e o placere sa mergi cu masina.

Parerea mea ar fi sa te orientezi spre o masina care te incanta in primul rand la interior daca tot vei petrece ceva timp acolo.

Cu cat e mai veche masina, cu atat vor trebui bani in articulatii si alte consumabile pe drumurile patriei.

Seat Leon 1.4TSi ACT sau de ce nu 1.8TSI daca se pot gasi in acel buget si cat mai noi ar fi ideal.

Modificat de The_Ego
0

Link către postare

@tavitara omul a spus ca a renuntat la acel job care necesita 4x4 si garda marita + drumuri extraurbane, deci alte cerinte, alta gama de masini.

0

Link către postare

Te asigur ca nu sunt troll. Am renuntat la jobul ce implica delegatii in tara, si mers pe drum accidentat, si l-am schimbat cu un job in Buc, care e la cuca macaii, fac naveta Romexpo- Magurele, dus intors.

Tocmai de asta am suplimentat si bugetul, pt ca masina va fi uzata in minutatul oras Bucuresti, iar o parte din bani ii primesc de la parinti, despre partea aia nu stiam in urma cu 2 luni. In orice caz, 14.000E este bugetul maxim, iar imprumuturi nu sunt dispus sa fac, leasing nici atat. 

Plesnita si reparata? Nu are xenon in rest are de toate pt toti:

https://www.olx.ro/oferta/vw-golf-vii-26000km-ID7W9pl.html#5e354daf39

-1

Link către postare

N-ai mai postat-o o data pe asta pe celalalt topic? Faci ce faci si tot la ea ajungi. :)) 

Recomandarea mea este in continuare un Seat Leon cu cat mai putin km, ar fi o varianta mai realista decat Golf 7, adus din Germanica, care a avut pret de nou de 26k euro si e vandut acu' cu 12k.

Asiaticele nu te coafeaza? Inafara de Mazda, ca am inteles ca are ceva probleme

2

Link către postare

Nu prea e piața variata în materie de Leon și golf.  Sunt,  însă mult peste bugetul meu. 

In momentul în care bifezi xenon și benzina din câteva sute se fac zeci, multe de la companii bizare.  Plus am spus,  mai e nevoie de 1000e sa  finalizez înscrierea și restul.  De 15.000e ai postat chiar tu una de la reprezentanta.  15.000e mi se pare un preț ușor exagerat pt un g7/Leon, un 13500e cu tot cu înscriere ar fi mai indicat. 

0

Link către postare

Eu sunt intr-o situatie similara, schimbat jobul, km putini acum. Nu am cum sa suplimentez bugetul, dar asta pare o alegere buna.

Leon 5f, 2013, Led, 1.4 tsi 122, 50k km - garantie welt auto 12 luni - 12750 euro

https://www.autovit.ro/anunt/seat-leon-ID7GkT4d.html

0

Link către postare

@deenman Ce am postat era 15k, dar eu spun ca spre 13,5k  ar merita. Nu strica sa incerci un telefon, sa vezi ce mai lasa. Poate iti fac o surpriza. :) 

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Apoi sa-mi fie cu iertare insa daca acolo e piata in ceea ce priveste preturile, n-ai ce face si acum serios..o masina de 2-3 ani cumparata de noua la 28-30.000 sa fie data la sub 15.000, este putin utopie pentru cumparator si practic un chilipir. Unde mai pui ca ar avea si sub 100.000km. Pretul de nou in Germania la acelasi dotari cu Ro e cu cel putin 2-3k mai mult. 

Nu poti sa pui in aceeasi oala Golf cu Leon in materie de pret.

La ce ai scris, inseamna ca tu vrei golf/leon pana in 12.500 in Germania. Wishful thinking in conditiile in care masina este si onesta!

Modificat de The_Ego
1

Link către postare

Leonul alb postat mai sus este pe curea?  Generația noua sau veche? 

0

Link către postare

Pe curea

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Bad post!

Modificat de Luciosu
0

Link către postare

Este pe curea, tot ce e pe MQB e pe curea. S-a tot discutat despre asta pe toate topicurile unde a postat @deenman...

De ce discutam de break/variant/stationwagon daca masina va fi folosita preponderent in oras si aproape mereu cu maxim 2 persoane inauntru?! 

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Leon 5f e pe curea. 1.4 TSI 122/125 - CMBA si CXSA se gaseste pe MQB.

Oricum daca dupa atatea discutii, tot aici ajungem :))

Modificat de The_Ego
1

Link către postare

Daca la alte marci ai renuntat (Focus de ex sau i20 ceva gen), atunci probabil ca singurele variante de a lua un G7 in acei bani (dar nu 1.4, poate 1.2 sau 1.0) ar fi sa cauti ceva putin rulat pe la dealeri si sa te rogi sa aibe discount maricel, desi ..e mai greu). Un Polo nou (sau ceva in aceasta categorie, desi Polo e printre cele mai spatioase in clasa lui la interior) nu te intereseaza ? Sau mareste bugetul spre 16.000 EUR si cred ca iti poti lua un G7 1.0 TSI nou cu minime optiuni (depinde cat de pretentios esti aici) si reduceri gen Rabla, etc... 

La 16k EUR mai poti lua si asa ceva (e masina cu care am facut eu drive test sambata asta):

https://www.autovit.ro/anunt/ford-focus-ford-focus-titanium-1-5-ecoboost-150cp-5dr-start-stop-ID7Gk32N.html#7acf328659

Daca vrei neaparat G7, va fi dificil sa iei un 1.4 in bugetul tau. Cu siguranta insa poti cauta un 1.2 TSI cu putini Km, ar trebui sa gasesti.

0

Link către postare

De ce nu te uiti la un i30 nou? Te incadrezi in buget, ai garantie si calitatea, chiar daca nu e la nivelul unui golf este destul de buna.

1

Link către postare

Publicat (modificat)

Pt. Ca nu vreau sa aștept pana la livrare și pt ca nu se incadreaza la dotări. Pt cârcotașii care ma blamează,  bine ca i s a permis baietasului cu superb sa facă 10 pagini pe topic și sa și ia g6 însă mie nu mi se permite sa vb de mașini sh în aria vag versus,  de aia am deschis topic nou. 

O. Sa sun la Avia sa vad dacă pot da avans pt leonul ala pt ca am  toți banii abia în 15 aprilie. 

Modificat de deenman
0

Link către postare

acum nu trebuie sa te superi pe noi

ideea e ca ai postat prea mult pentru ca nu esti deloc hotarat ce vrei

decizia este si va fi mereu a ta , sunt banii tai , restul sunt doar pareri

2

Link către postare

Wow. Nu ma asteptam la asta, ai fost foarte rapid! Felicitari,sa o stăpânești sanatos! 

0

Link către postare

sa o folositi sanatosi cat mai multi km

1

Link către postare
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.