Jump to content

mc_runcanpassat19tdi
 Share

Postare recomandată

mc_runcanpassat19tdi

Salut Passatisti! Am o problema ,am un passat b5 tdi 131 cp si de curand m-i s-a aprins martorul de completare ulei! Dupa ce am oprit am realizat ca sub masina curgea ulei .Am deschis capota si SURPRIZA motorul improscat cu ulei ars ,joja de ulei era ridicata intre 5-10 cm si pe acolo a scuipat aproape 2 litri. Stie cineva cam care ar fi problema? Dupa un search pe forum am vazut mai multe variante ,de ce ma tem mai tare e sa nu fie cea cu segmentii.Mentionez ca masina are 230 mii km nu stiu daca sunt reali eu am luat-o cu 180 si rulez mai mult in oras si doar in concedii am curse mai lungi .Inainte sa se intample asta am parcurs un traseu montan MESTECANIS  mai exact si am cam turat-o zic sa se mai curete depunerile.iar cand am ajuns in oras s-a intamplat asta .Multumesc anticipat!

Modificat de mc_runcanpassat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

asa am patit si eu dar la mine a fost epuratorul de gaze de vina , fiind temp joase a format un dop de gheata si sau acumulat gaze in baie si a aruncat uleiul afara ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc_runcanpassat19tdi

am sunat un mecanic care mi-a zis ceva de epurator dar trebuie sa ajung la el sa vada exact ,ms astept si alte pareri!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  La orice masina, gazele din carterul motorului se duc printr-un furtun in admisie sau filtrul de aer. Daca furtunul acela se infunda cu mizerie sau gheata, se face presiune in carter si arunca uleiul pe la joja. Alta posibilitate nu prea vad sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu astepta alte pareri. Du-te la mecanic, mai ales ca stie despre ce-i vorba.

Sau vrei doar sa stam la un paharel pe-aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
mc_runcanpassat19tdi

Credeam ca forumul.e pt a afla informatii de la persoane care au mai patit asemenea situatii,daca te duci la mecanic direct ,nu mai vad scopul acestui forum! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

42miticutza

Ai primit deja raspuns/pareri. N-o sa-ti mai scrie nimeni. Defectul este banal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Prin parere el intelege sa i-o repare.

Sunt tot mai multi cei care-si cumpara o masina pe bani putini, ca... tot masina e, n-ar mai plati la mecanici dar nici nu-si pun mintea la treaba. Nu mai vorbim de timp investit in studiu. Doar exista forum unde primesc pe tava totul si daca nu le convine, mai si impart vreo doua palme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!