Jump to content

Sfaturi achizitie jante


psebi
 Share

Postare recomandată

Daca nu ma insel 18", dar daca nu le ai trecute in CIV, tot va trebui sa faci un drum la RAR pentru a la trece in CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut tuturor, 

Ma poate ajuta cineva cu o informatie? 

Doresc sa imi achizitionez un g5 gti. Acesta are montate discuri de frana pe fata de 345mm. In momentul de fata are montate jante de 18 pt iarna. Intrebarea este daca se pot pune jante de 17?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru jante pe 17 pentru golf 6 1.6 tdi e nevoie de amortizoare sport sau merge si cu cele stock?

App,inafara de drumul la rar,mai e nevoie de vreo foaie pt omologare?

Sunt mari jantele pe 17 pt Bucuresti/Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut m-ar interesa niste pareri despre jante Anzio Vision R16 ca cele din poza . As dorii sa stiu daca are cineva si cum sunt din punct de vedere calitativ . Mulțumesc 

897a1fu-960.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua!

Se potrivesc jantele de Audi A4 b7 pe passat b6?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa primesti un raspuns mai corect, e nevoie sa dai mai multe detalii despre jantele de care intrebi.

+

Mai sunt topic-uri cu ce jante se potrivesc pe B6.

Cateva informatii le poti gasii pe aici

http://vwforum.ro/topic/25363-et-ul-si-j-ul/ 

http://vwforum.ro/topic/81982-jante-passat-b6/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de niste jante originale de A4, pe 16.

Atasez mai jos fotografie.

DSC_0429.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hello,

Ma gandeam sa-mi schimb rotile la Leon, acum le am pe cele originale, 7Jx16, ET 42. Problema e urmatoarea: imi plac jantele Enkei EKM3 pe 17", insa jantele originale de cupra R sunt 7,5Jx17, ET 38, iar cele de la Enkei sunt 7Jx17, ET 45. 

Nu sunt expert in roti, dar ce deduc eu e ca as trece de la o roata pe 16" cu un offset de 42 la o roata cu un diametru mai mare, adica 17" dar cu un offset de 45, adica roata mea ar fi cu 3mm mai in interior fata de cele pe 16" originale, dar avand in vedere ca Seat a pus roti pe 17" cu offset de 38 si latimea de 7.5J, nu stiu ce impact ar avea dimensiunile Enkei. De atins in etrier nu o sa atinga, pt ca e kitul clasic Ate, nu cel Brembo, asa ca cer aici o parere, dimensiunile Enkei sunt ok? Sau caut ceva la aceleasi dimensiuni cu jantele stock de cupra r? Multam! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,  pe un g5  echipat cu eibach pro kit în rest totul standard merg montate jante charleston r18 cu anvelope 225 40 18? Mai e nevoie de altceva?  Fender  screw  mod? 

 

Ma interesează sa nu ating deloc cu 2 persoane și bagaje medii.  De încărcat nu încarc mașină mult. 

 

In talon am doar 17, știu ca ego a făcut omologare pe 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt jante oem de golf, asa ca merg fara nicio problema, nu va atinge pe nicăieri. Am mers cu 18, insa nu am putut omologa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman anvelopele si jantele pe care le vrei pe un break stoc(ma refer la suspensie....nu are nimic modificat )  ....nu ating nicaieri chiar si cu ea incarcata....

820307713_4_1080x720.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles,  le vad mâine,  dacă nu au nimic cu proba pe mașină și la viteza le iau mâine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Am niste jante din aliaj, dimensiunea 7,5jx16R, ET 45 (cred ca sunt de audi) si nu stiu daca se potrivesc la masina mea (vw pasat variant, 2,0 tdi). In al doilea rand vreau sa stiu daca pot sa pun niste anvelope 205/55/16 sau 215/55/16. Si poate imi spune si mie cineva daca acest vw este B6 sau B7 (an de fabricatie ianuarie 2013). Multumesc anticipat.

Modificat de Pool
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @Pool cu doua informatii pot sa te ajut eu: daca Passat-ul este din 2013 sigur este B7 (sau mai bine zis B6 facelift), Cat despre jante daca sunt de Audi atunci trebuie sa ai grija ca diametrul butucului tau sa se potriveasca cu roata, Audi au roti cu butucul de 66.6mm iar VW au 57.1mm de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am masurat diametrul interior și am găsit valoarea 57 mm, deci se potriveste si la vw.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ConstantinM_VWF

Salut,

A mai cumparat cineva de la jante-originale.ro? Vreo părere, ceva?

Unde aș mai putea găsi în București jante de aliaj de 16 originale pentru Skoda Octavia 3?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Nu ma pricep la jante. Am gasit unele pe olx dar vad in poza ca una are f mult plumb. 

E vreo problema ?

Screenshot_20170523-085030.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pe jantele mele de tabla scrie 6 1/2Jx15H2. Care ar fi diferentele im cazul in care montez jante pe care scrie 6Jx15CH4?

Nu-mi dau seama pe configuratorul postat pe topicul de pe forum

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe jante cu latimea 6J se recomanda cauciucuri cu latimea maxima de 165, fata de 185 pe cele de 6,5J. Jantele H2 au o "priza" mai buna a cauciucului fata de CH, poti vedea detalii aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un Passat Break 2013 si vreau sa-mi schimb jantele. Acum am jante pe 16" si as vrea sa-mi iau unele de 18". Ce ziceti, merita de 18" sau mai bine pe 17"? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand 17 pentru drumurile noastre, e cel mai bun cimpromis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma poate ajuta cineva cu niste pareri? 

Ma intereseaza sa trec la jante pe 19" si am gasit un model care imi place, original de VW pentru ca nu vreau ceva aftermarket. Am gasit doua anunturi pe OLX, insa este o diferenta de pret foarte mare intre cele doua, iar astfel banuiesc ca cele ieftine sunt facaturi dupa originale, insa nu stiu cum sa imi dau seama de asta la fata locului. 

De asemenea, banuiesc ca ar trebui sa il rog pe vanzator sa mergem la o vulcanizare sa vedem ca nu sunt lovite, sudate, strambe, etc. Orice vulcanizare poate face treaba asta? 

Cele doua anunturi de care pomeneam mai sus: 

Cele cu pret ok: https://www.olx.ro/oferta/jante-vw-seat-audi-r19-ID8Jy7h.html

Cele cu pret dubios de mic: https://www.olx.ro/oferta/jante-19-vw-5x112-r8-ID8xFUz.html

Astept orice idei, sfaturi, pareri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta poze cu spatele jantelor (pentru a vedea ce informatii sunt inscrise) si caracteristicile lor pe internet, si apoi compari ce ai gasit pe internet cu ce gasesti la fata locului)

Replicile de obicei copiaza doar modelul dar au alte caracteristici si nu au toate informatiile inscrise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns, cred ca voi merge pe cele din anuntul cu pretul normal, la celalalt nu mi-a raspuns la mesaje sau telefon. Oricum, daca suna ceva prea bine pentru a fi adevarat, e teapa. 

Mai conteaza ET si altele? Sau doar sa respect dimensiunea din talon pentru anvelopa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza si ET, J, gaura centrare (aici daca e mai mare, poti folosi inele de centrare).

Pentru ET si J e indicat sa mergi pe ce vine din fabrica, ET il mai poti cobora cu 5-10 mm daca vrei rotile mai iesite in afara, presupunand ca nu iti vor atinge in aripi, iar la latime poti varia cu 0.5 inch (daca ai 7J din fabrica merge si 7.5J) din nou, trebuie probate pe masina, nu lua prin curier.

De exemplu eu de fabrica am ET54 cu7J, am pus ET45 cu 7.5J si arata foarte bine pe masina ca si aspect (+15 mm spre exterior fata de standard), desi as fi preferat unele 7J ca sunt mai usoare, teoretic :)

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!