Jump to content

Schimbare cablaj usa sofer


ady_diaconescu
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

Am o problema de ceva timp cu usa fata de la sofer. Cand o trantesc mai tare sau cand dau prin gropi mai mari se decanseaza inchiderea centralizata si se incuie toate usile.

Totul a inceput acum vreo 2-3 ani cand trantind mai tare usa a coborat si geamul si nu a mai mers ridicat din buton; am reusit din cheie tinand mai mult apasat pe partea de inchis.

Am fost cu ea la service si in partea de cablaj - prima care intra in usa, din cauza indoirii cand se inchide si deschide usa a gasit cateva fire care faceau scurt intre ele. Le-a izolat si a rezolvat problema temporar spunandu-mi ca pe viitor va trebui sa schimb tot cablajul.

L-am cumparat, a fost in jur de 350lei dar cand am incercat sa-l montez de unul singur nu a mai fost asa de simplu. A mai incercat cineva sa faca acest lucru? Nu am putut sa scot prima mufa, dar sa fiu sincer nu imi dau seama cum ar putea incapea toate matele alea bagate de la dreapta sprea stanga prin gaurica aia mica...Asa ca m-am lasat pagubas si am montat inapoi fata de usa.

Am atasat si niste poze.

 

IMG_20170226_155057.jpg

IMG_20170226_155121.jpg

IMG_20170226_180831.jpg

IMG_20170226_180845.jpg

Modificat de ady_diaconescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e din cablaj, l-ai luat degeaba, se putea repara al tau.

Desfa broasca si refa lipiturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de mesaj.

Aveam o vaga bauiala ca acolo ar fi problema, dar se facuse prea tarziu si nu mai vedeam.

O sa incerc in urmatorul week-end.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lipit firele rupte, erau 3 din care 2 mai subtiri si unul mai gros la care am adaugat o bucla de 3-4 cm ca sa nu se mai indoaie in unghi de 90 de grade ci cumva sa se deplaseze bucla aceea.

Tot asa mi-au spus si mie 350ron cablul si manopera... sa vada ce presupune ca nu stiau.

Eu ma gandisem sa iau de la desmembrari cablu , dar daca a mers lipit si rezista de mai bine de 3 ani asa... e Ok deocamdata.

 

Am vazut ca ti se spune sa desfaci broasca. La mine cablu de pe masina erau rupte in zona unde se indoaie intre portiera si stalpul masinii. Am desfacut acel manson de protectie si apoi am lipit firele. E cam incomod dar in 10-15 minute am rezolvat.

Modificat de florinutzu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna seara,

O problema similara am si eu cu inchiderea centralizata. Cand inchid usa soferului se activeaza inchiderea (asta cand e contactul pus),sau cand masina e descuiata si deschid/inchid usa soferului se incuie restul.. O nebunie curata.

Am desfacut panoul si burduful de trecere si ma asteptam sa fasesc ceva fire rupte sau cu izolatia crapata, dar nu sunt.Vad ca se poate si din broasca dar pare intreg si acolo.

Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica cu pinout sa masor inainte sa demontez totul...poate imi scapa mie ceva?

Multumesc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mișca de mufa care întra în partea electrica a yalei. Vezi dacă nu atunci face.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Update:problema inca exista, am comandat yala(desi ...nu sunt sigur).Ca si manifestare face cand are chef,si atunci cand e zdruncinata masina, deci cred ca o mufa..sau ceva contact imperfect.

@Florin am miscat,curatat pini -nu e.

Nu am apucat sa verific si restul usilor...poate face scurt un fir si rezulta manifestarea asta. 

Dupa ce vine yala verific si va anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am elucidat misterul...sau o parte din el.

Problema in cazul meu nu e din cablaj usa si nici din yala.(acu am si o yala de rezerva). Atunci cand se incuie singura se aprinde butonul de lock din interior. Banuiesc ca butonul sau cablajul de la buton sunt problema.O sa verific maine butonul.

O intrebare: Unde se afla unitatea poate am timp sa ajung si la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care unitate.? Bcm... Sub bord în stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am remediat problema: curatat mufe yala ,swith lock interior,mufa stalp,relipit tot ce se poate in yala si gata.

Renunta la anunturi de vinzare in aria tehnica, last warning!

Modificat de vdragos
Anunt de vinzare in aria tehnica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Eu la Fabia 2 1.2 6v clasic cheală am deschiderea portbagajului din buton pe ușă șofer. Cred că de un an nu mai funcționează și azi plictisit sa mai deschid cu șurubelniță din interior am luat la rinnd la verificare : buton, siguranță, fire in manșon cauciuc la hayon, boasca electromagnetică cu sursa de 12 v și în final manșon cauciuc ușă șofer unde în final am găsit firul albastru rupt și îndoit. Lipit cu cositor izolat. Am din nou deschidere la buton portbagaj.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!