Jump to content

Consum Ateca - Tsi


cristi511
 Share

Postare recomandată

1.5 tsi atinge limitarile mai repede fata de un 2.0 tsi. Acesta din urma este , si dupa parerea mea, mult mai potrivit pentru caroseria Atecai. Iar ca fapt divers, pe o masina mai mica, 2.0 tsi poate scoate consumuri chiar si sub 6 litri/100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, revin cu informatii, mi-a scazut intr-adevar consumul (sau mi-am modificat eu stilul de condus, cine stie, sunt multe variabile). Am cam 5000 de km si acum in oras imi ia undeva intre 11 si 13 pe o distanta de aproximativ 5 km prin oras. In afara imi ia un 8, iar daca conduc undeva la 100km/ora imi ia sub 8.. e de bun simt. Per total, consumul este foarte apropiat de vechiul meu Leon 1P, 1.6 mpi, 102cp , deci sunt foarte multumit de acest 2.0 tsi pe Ateca.

Modificat de tehmaestro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Consum de concediu, Bucuresti-Borsa-Bucuresti-2Mai-Bucuresti. Cu ceva fataiala prin localitati, cu ceva offroad pe la munte. 2 adulti si 1 copil, 70-80kg de bagaje. Benzina Mol100.

 

20200829_155342.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

IMG-20211128-192706.jpg

 

Constanta - Bucuresti (cu aproape 2 ore ptr a traversa Bucuresti intre A2 si A1) - Pitesti - Curtea de Arges - Pitesti - Curtea de Arges - Constanta/ 4 persoane si jumatate de portbagaj, mers in general maxim legal, cu ACC pe autostrazi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun consumul, pentru media de viteza. Ateca ta parca e cu tractiune fata si cu cutie de viteze manuala, probabil mai ajuta si greutatea in minus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua ture intre Pitesti si Curtea de Arges au fost cu trafic destul de intens si a trebuit sa merg in coloana, cu consum f mic.

Dar sigur ca greutate se aduna ceva diferenta si de la 2wd 6MT fata de un 4drive cu DSG.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai postat de mult un consum, ieri am revenit dupa o tura prin nordul tarii: Bucuresti - Piatra Neamt - Campulung Moldovenesc - Colibita - Bucuresti. Ultima parte, Colibita - Bucuresti am facut-o ieri, rezultatul e in a doua poza.

Eu sunt multumit de consum, putea fi mai mic, insa confortul oferit si modul in care sta pe sosea Ateca mi se potriveste perfect.

20211130_221016.jpg

20211130_221011.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un minim istoric ptr Ateca mea, pe Buc - Cta, 2 persoane, ACC la 110km/h

IMG-20220114-172921.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun consumul, dar nu ai mers doar pe autostrada, media e mica. Oricum nu as avea rabdare sa merg cu 110 kmh pe a2. Felicitari pentru rabdare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul a fost aproximativ Crangasi (plecare in jur de ora 16) - Constanta, de acolo media orara mica. Si "temerara" a fost sotia. Eu am mers cu Forester'ul cu tempomatul la 120km/h cu o zi inainte si abia am scos 11.5% pe Cta - Dristor - Cta (tot 2 persoane)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am facut si eu weekendul acesta un drum mai lung cu urmatoarele statistici: Brasov - Timisoara - Belgrad si retur, 1340km total, 3 adultii + 1 copil + bagaje consum mediu 8%.

In Serbia am mers cat se poate de regulamentar si ajunsesem la 6.4% pana sa ma urc in Timisoara pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai jos si statisticile de la retur: Belgrad - Timisoara - Brasov

 

IMG_20220606_071512622~2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum curierii se pare ca's f ocupati, am dat o fuga pana la Buc dupa un set de roti.

La dus mers 95-105, cu ceva depasiri. La retur (+100kg in portbagaj), tempomat la 90km/h (cu doar vreo 2 depasiri)

 

IMG-20220825-120256.jpg

 

Am alimentat la MOL, folosind puncte de fidelitate si am iesit la 7.67/ltr ptr EVO 100 plus, deci am reusit sa ies cu carburantul la pret de curier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun consumul, mai ales ca ma gandesc ca nu a fost foarte liber pe A2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dus (06:30-09:00) nu a fost aglomerat, dar a trebuit sa fac ceva depasiri, ajungeam destule alte vehicule ce mergeau cu ~90kmph, deci am avut mai multe reprize de accelerari. Si tot ajunsesem cu 5.8% consum

La retur (09:15-12:00) a fost destul de aglomerat, mentinand 90kmph, n'am avut decat 2 depasiri, si am sosit cu 5.6, deci ar fi un 5.4% ptr Buc - Cta.

 

Nu stiu cum anume era algoritmul de calcul ptr consumul oficial in 2016, cand a fost lansarea, dar la varianta mea oficial consumul mixt e de 5.4%. Sincer, sub 5.4 doar cineva cu multa rabdare ar putea scoate, dar e deja inuman, oricum ce e sub 6% la Ateca 1.4tsi e mers economic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cta - Sinaia (cu o tura prin Busteni, ocazie cu care duminica seara am prins o portie de trafic autentic de Valea Prahovei), retur prin Rucar - Targoviste plus un Cta - TL si retur, 2 persoane + 1 copil, bagaje 20kg, mers mai repejor, unde permitea traficul

 

IMG-20220830-140518.jpg

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat si eu concediul anul asta. Pe ruta Brasov - Timisoara - Belgrad - Dobra Voda si retur. 3 adulti 1 copil +bagaje.

La dus am mers mai agresiv in Romania fiind in intarziere. In afara am mers calm cu traficul.

125983972_MTGdus.PNG.ee69609da866bffa6ff9ff147bdafe7c.PNG

 

La intors am mers linistit si la noi.

884740898_MTGintors.PNG.a8e5dde0440407c7842e7dcf2ff37716.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai media de viteza e fix aceeasi, deci inseamna ca la dus a fost traficul mai intens. Oricum, fata de a mea, diferenta de aprox 1l/100km ptr motor mai mare plus greutate aditionala de la 4drive si DSG e pe deplin de inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Constanta - Makaza- Salonic - Atena (plus cateva sute de km prin imprejurimi) si retur Atena - Kulata - Sofia - Varna - Constanta. 3 adulti si un copil, 2 geamantane in portbagaj plus ceva maruntis

IMG_20221029_184029.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Consum seat ateca 2.0 tdi 4wd 190 cai 4 oameni bagaje Barlad Constanta Retur

FCBB540E-74E6-4DDE-A5DC-7F892F02E760.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

La Ateca mea, 2.0TSI 4WD, in oras consuma 13.5-16.5 in functie de trafic. Daca merg mai mult (peste 20km) scade media sub 14.

Cand am luat masina, avea media pe ultimii ~4000km de 10.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cata putere ai nu mi se pare un consum extrem de mare. Totusi, mergi in acelasi regim ca si ceilalti, unii cu motoare de 1L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca in ultimii ani consumul urban devine irelevant, influentat mai mult de trafic decat de motorizare, iar consumul oficial dat de producator nu mai are nici o valoare.

 

La sf de octombrie am facut un concediu, Cta - Patras - Corfu - Sofia - Cta, 3731km, medie de viteza 71km/h si consum mediu 8.1% (3 adulti + 1 copil, porbagaj plin).

Tinand cont ca am avut multa autostrada unde am tras mai tare, sunt multumit de consum. Ultima zi, de la Sofia la Cta, ploaie in continuu, 580km, 79km/h, 7.3%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!