Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

@Dudu: la preturile astea, ce pachete sa mai fie ? :) Foarte foarte bun pricingul, o sa se epuizeze cota pentru Romania pana in Iunie, fac pariu ;)

@rempha: corect, in pretul lista de Superb 3 am inclus si bonusul de 500Eur accesabil direct din configurator. Daca il scad, iese Kodiak-ul la 1500Eur sub Superbul echivalent dotat

Superb 3 2.0TSI DSG 220 e creditat cu 7 sec pentru 0-100, in conditiile in care are fix 1505kg

Kodiak 2.0TSI DSG 180 daca va scoate 8 sec pentru 0-100, in conditiile in care este dat la fix 1800kg - este foarte foarte bine.

Deci diferenta de greutate este de 300kg.

Nu are sens comparatia cu Superb 1.8TSI 180, pentru ca e alta clindree, alt cuplu si mai ales alt DSG, de asta il tot compar cu Superbul 220.

Zic ca e foarte bine Kodiak-ul.

Pacat ca nu avem niste informatii de reprize, aici e pana la urma "miezul din gogoasa"

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@all, cand faceti comparatia de preturi aveti in vedere si discounturile fiecarui model. La Kodiaq NU exista reduceri, si nu vor fi curand. Pentru Superb aveti reduceri importante de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, eu am discutat doar de preturi de lista si am accentuat ca e foarte posibil ca marja de manevra sa fie foarte mica, din cauza cererii mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat cateva pagini in urma specificatiile tehnice complete pentru diesel/benzina.

Diesel

Benzina

2.0 TSI/132 kW 4×4 (A) are 7.8s pentru 0-100kmh si ~1700kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se dau discount-uri ( ceea ce e foarte posibil), nu se va canibaliza cu Tiguan-ul? Cel putin la ce motor ma uitam eu, adica 2.0 TSI. Diferenta de pret aprox 2k Euro, pret de lista, intre Style si Highline. La un discount de 7% primit la Tiguan, ajungi cam la acelasi pret. 

Doar intreb... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: Mai ușor cu epuizatul cotei pentru România până în iunie, eu n-am cum să dau comanda până atunci. ;)

@Luciosu: Nu cred să fie cazul de canibalizare, mai ales la prețuri apropiate. Cine urmărește volumul n-are ce să caute la Tiguan iar cine caută doar calitatea (o ideea mai bună, să nu exagerăm) n-are ce să caute la Skoda. Nici Skoda și nici VW nu sunt "sigle" așa că îi pierdem aici și pe cei dornici de "afirmare". Iar cei care vor din ambele (puțin mai mult la calitate și mult mai puțin la cargo) au Touareg. Desigur, la același preț cu o pereche de Tiguan sau Kodiaq.

Cât despre apropiere de preț cu S3, pentru cei care vizează benzina nu prea sunt șanse. Din ce am configurat în grabă: 36,1k la Kodiaq contra 41k la S3. O reducere de 5k la S3 le poate apropia deși Kodiaq va avea avantajul dimensiunilor mai mici și al portbagajului mai mare. Ca să nu mai spun că 12,2% nu e prea ușor de obținut la S3.

@crystyann: O poză cât 3?! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, kthor said:

@75NOR: Mai ușor cu epuizatul cotei pentru România până în iunie, eu n-am cum să dau comanda până atunci. ;)

@Luciosu: Nu cred să fie cazul de canibalizare, mai ales la prețuri apropiate. Cine urmărește volumul n-are ce să caute la Tiguan iar cine caută doar calitatea (o ideea mai bună, să nu exagerăm) n-are ce să caute la Skoda. Nici Skoda și nici VW nu sunt "sigle" așa că îi pierdem aici și pe cei dornici de "afirmare". Iar cei care vor din ambele (puțin mai mult la calitate și mult mai puțin la cargo) au Touareg. Desigur, la același preț cu o pereche de Tiguan sau Kodiaq.

Cât despre apropiere de preț cu S3, pentru cei care vizează benzina nu prea sunt șanse. Din ce am configurat în grabă: 36,1k la Kodiaq contra 41k la S3. O reducere de 5k la S3 le poate apropia deși Kodiaq va avea avantajul dimensiunilor mai mici și al portbagajului mai mare. Ca să nu mai spun că 12,2% nu e prea ușor de obținut la S3.

Sunt deschis la un pariu pe epuizarea cotei... :) 

Asta cu Touareg-ul, as lasa-o mai moale: actualul Touareg, pe final de promo e foarte competitiv. Am participat la procesul de configurare si achizitie, rugat fiind de o ruda: un Touareg Supreme, adica V6 TDI 262 a iesit dupa negocieri si discounturi 50K cu TVA, masina noua, nerulata. In conditiile in care vorbim de 262 cai, suspensie pneumatica, R-Line integral, roti 20'', piele integrala, Navi, pachet offroad,stationara si Dynaudio. 

Cu 50k nu iei o pereche de Tiguan si Kodiak, cu motoare de top si echipare echivalenta, pentru ca fiecare din ele se va duce spre 40k cu TVA. Ok, Touareg-ul beneficiaza de promotii serioase. Daca ne referim la noul Touareg, poate. Inca ceva - no offence pentru nimeni - motorul TDI240 nu se compara cu V6 TDI 262, incepand cu rafinament, functionare, senzatie perceputa la accelerare si rulare.

Cam ce Superb3 ai configurat tu la 41k? TSI280 4x4 ? Hai sa comparam totusi, mere cu mere. Crezi ca poti compara un motor de 280 cai cu unul de 180 cai, penalizat si de 250-300kg de greutate aditionala ? Eu am venit cu exemplu foarte clar, pe configuratii echivalente.

@crystyann: ai idee/ ai vazut cam ce inseamna scaunele sport la Kodiak ? 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aș fi mers cu mare drag pe un pariu, dacă n-aș fi apucat să văd prețurile. Prefer să aștept până mâine și apoi să mă pronunț, poate pierde la impresia artistică (slabe șanse, știu).

Pentru S3 cu siguranță aș fi folosit o versiune cu o motorizare echivalentă dacă s-ar fi oferit posibilitatea. Dar nu este vina mea pentru politica Skoda astfel încât comparația este cât a permis producătorul de echivalentă. Desigur, dacă alegem să neglijăm dorințele unei anumite categorii de consumatori atunci vom merge pe echivalențe de puteri. Însă pentru mine benzina a fost și încă este mult peste motorină. Cu alte cuvinte, ca să configurez un diesel trebuie să nu existe alternativă pe benzină, producătorul să ofere o reducere considerabilă iar eu să-mi doresc foarte mult modelul respectiv. Nu se va întâmpla, nu sunt atașat de simboluri deci voi căuta un alt producător. Și nici nu pot renunța la surogatul de 4x4 oferit de Kodiaq pentru a compara cu altă motorizare pe benzină la S3, până la urmă sunt interesat de funcționalitate nu de denumire.

Touareg la 50k (preț foarte bun pentru cine urmărește așa ceva) tot iese din cărți raportat la Kodiaq. Este mai mic (cargo, păstrez criteriile de funcționalitate) și mult mai scump, 25% (am raportat la acel Kodiaq de 40k deși tot ce-mi trebuie mie se împachetează în 36k) fiind un procent deloc de neglijat, mai ales la aceste sume. Desigur, la Touareg discutăm de cu totul alt nivel de finisare însă aici mulți pot face compromisuri, funcție de buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune ce este acea optiune cu anvelope speciale? Sunt mai rezistente la pana sau nu se dezumfla daca se inteapa? De asemenea portbagajul cu podea variabila? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel anvelope speciale se refera la posibilitatea de a monta all season din fabrica.

Edit: sau ce zice 75nor mai jos. :)

Podeaua variabila este exact ceea ce spune: capacul care acopera roata de rezerva poate fi montat in 2 pozitii:

1. Foarte jos, moment in care volumul este maxim dar apare o buza de incarcare.

2. La nivelul pragului portbagajului, facilitand astfel incarcarea obiectelor. Se pierde din volum dar se castiga la usurinta in utilizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yang: te referi la optiunea cu self sealing tyres ?

Anvelope "self sealing"

cu protectie la perforare (max. 5mm)

InchidereEUR89,25

ContiSeal™ reduces tyre tread damage: punctures up to 5 mm in diameter (such as nail damage) are sealed immediately from inside the tyre thanks to our unique technology

Continued mobility and unaltered mileage – no need for an immediate stop or roadside tyre change 

Driving performance identical to that of a tyre of usual condition without ContiSeal™

Later edit:

Si Pirelli ofera ceva de genul asta.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Acum ca a aparut pe configurator Skoda Kodiak, sunt in mari discutii pentru o comanda.

Atasat aveti Kodiak.pdf. O configurare pe care am facut-o eu. Astept din partea voastra daca aveti timp sa va uitati peste ea un feedback cu plusuri si minusuri.

 

 

Modificat de kthor
gramatica...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce as alege eu:

Kodiaq Style TSI 4x4 DSG 
Benzina / 2.0l / 132 kW/180 CP / Direct Shift Gearbox / 5-usi 
EUR 31.018,54

Culoare exterior
Moon White EUR452,20

Tapiterie Stofa
Culoarea tapiteriei: Negru
Mocheta: Negru
Plansa de bord: Negru - Negru
 

Carlig remorcare rabatabil EUR762,79

Driving Mode Selection EUR66,64 (cu program off-road)

Duze stropitoare parbriz incalzite EUR23,80

Parbriz incalzit si senzor de ploaie EUR238,-

Parking Assistant EUR277,27

Scaune sport EUR1.513,68 (din piele/piele ecologica)

Volan sport multifunctional EUR178,50

Bare longitudinale portbagaj - argintii EUR124,95

SunSet EUR126,14

DAB - receptie audio digitala EUR89,25

Sound System Canton EUR316,54

Pachet drumuri grele EUR226,10

Jante aliaj usor Triglav 7J x 19" EUR445,06 - sunt cele din poza de mai jos

Total: EUR 35.859,46

Note:

1- Scaunele sport obliga la decor negru, nu merge bej. Scaunele sunt cele de mai jos (astea ar fi singurele scaune tip sport din piele, piele ecologica)

2- Optiunea Canton nu merge impreuna cu optiunea Roata Rezerva cu janta aliaj usor (din cauza subwoofer Canton probabil)

 

 

 

skoda_kodiaq_013rhd.jpg

 

12.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Pai si noi ce sa comentam, ai pus de toate acolo !? :)) 

Decat Doar felicitari !

P.S. ca sa nu fiu off, hai cu niste plusuri :) : 

- motorul f bun (daca vrei diesel)

- culoarea excelenta

- scaune electrice check (am vazut ca ai si la actuala)

- practicabilitate check (podea variabila, priza si usb pt locurile spate, incalzire scaune peste tot, parbriz incalzit)

- securitate check (light assist, blind spot, traffic sign, acc, front assist in standard) 

Modificat de kthor
gramatica...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blind spotul oare merita ca si pret? E doar un sistem de atentionare ce nu intervine in functionalitatea masinii....din pacate Area View e conditionat de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pus Area View, vroiam doar lane assist care vine la pachet cu blind spot detection. Daca vrei area view iar trebuie sa iei bilnd spot detection. Sincer lane assist nu stiu cat merita in Romania. Nu am pe octavia actuala dar la cat de curate si marcate is drumurile noastre... nu stiu cat il voi folosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yang Depinde...daca vine si cu Rear Traffic Allert e destul de util, mai ales cand iesi cu spatele dintr-o parcare si esti flancat de dube - sa zicem.

Intervine in functionalitate, daca tu nu iei masuri, franeaza singur.

BS singur - ca sa citez pe cineva: daca pana acum te-ai obisnuit sa te asiguri in oglinzi, poti trai si fara el :) 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lane assist exista si ca optiune separata, nu doar la pachet cu blind..

De asemenea ACC ul optional 210 km/h are functii  in plus fata de cel standard inclus 160 km/h... stiu ca are traffic jam assist care cred ca e foarte util in aglomeratia din oras....daca ar detalia si explica si ei un pic optionalele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Style vad că are standard "set plase in compartiment portbagaj" cod 082 si exista si optiunea "plasa despartitoare portbagaj" cod 3cx la 135.66 eur. Care ar fi diferenta dintre cea inclusa si cea optionala?

 

De asemenea ce parere aveti despre "sistem rabatare bancheta spate din portbagaj" la 76.16 eur? Eu cred ca nu merita intrucat prin actionarea din portbagaj a acelei parghii tot trebuie sa deschizi portiera din spate si sa apesi pe scaun pentru o rabatare completa intrucat nu coboara singur in pozitie maxima. Deci daca tot trebuie sa deschizi portiera spate poti face rabatarea in mod clasic direct de acolo...

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot aparea situatii in care e utila. Un exemplu, cand am bagat toate cauciurile de iarna in portbagaj nu il puteam inchide. Lipseau cativa cm. Asa ca am actionat clapeta si am reusit sa imping bancheta suficient cat sa inchid.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, yanq said:

Style vad că are standard "set plase in compartiment portbagaj" cod 082 si exista si optiunea "plasa despartitoare portbagaj" cod 3cx la 135.66 eur. Care ar fi diferenta dintre cea inclusa si cea optionala?

Plasa despartitoare este acea plasa verticala, de la nivelul spatarului banchetei pana la tavan: utila daca duci un caine, sau daca umpli bagaje pana la tavan si sa nu-ti vina in cap la o frana brusca

Set plase sunt acele plase pe care le fixezi pe lateralele portbagajului si pe podeaua portbagajului. Sub ele poti pune o minge, o geanta laptop, etc si sa stea fixate

Eu as pune musai si un covoras cauciuc portbagaj OEM - ar trebui sa fie vreo 200 Ron, dar isi merita banii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in acel .pdf la Accesorii originale ( nu si in configurator) pachet covorase fata/spate+ tava portbagaj plastic 228 eur...cam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la tava portbagaj plastic ma refeream, ci la covoras cauciuc portbagaj - e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR la asta ?

 s-l500.jpg

Am gasit un catlaog de accesorii originale Kodiaq aici http://www.skoda-auto.cz/SiteCollectionDocuments/skoda-auto/ke-stazeni/kodiaq-prislusenstvi-katalog.pdf

In sfarsit, atasez o configuratie pe care mi-o doresc si sunt sanse pentru o achizitie anul acesta. 

Configurator - Oferta dumneavoastra.pdf

Kodiaq Style TSI 4x4 DSG 
Benzina / 1.4l / 110 kW/150 CP / Direct Shift Gearbox / 5-usi 

Culoare exterior
Magnetic Brown

Tapiterie Stofa
Culoarea tapiteriei: Negru
Mocheta: Negru
Plansa de bord: Negru - Negru

Siguranta
Intelligent Light Assistant        
Camera video spate    
Driving Mode Selection  
Duze stropitoare parbriz incalzite  
Incalzire stationara cu telecomanda
Parbriz incalzit si senzor de ploaie
Parking Assistant    
Scaune fata / spate incalzite
Volan incalzit multifunctional  
SunSet    
Trapa electrica panoramica     
Pregatire telefon cu Bluetooth
Sistem de navigatie Amundsen MIB2    
SKODA Connect   
Jante aliaj usor Trinity 7J x 18"   

Total: 33,953 EUR 

Combinatia incalzire stationara + parbriz incalzit poate este putin overkill, la fel ca si senzorii de parcare standard fata/spate combinati cu camera video.

As mai putea renunta la sistemul de navigatie, sa vad cu ce vine in plus fata de sistemul standard. 

Fara un discount de 4-5% ~1500 EUR la pretul de lista nu sunt interesat. Ramane sa fac si un test-drive cu una cand vor fi pe stoc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva semanator vreau si eu, dar inca nu sunt convins de motor cum se comporta. Astept un TD. Parbrizul incalzit e bun sa fie acolo, sunt zile cand nu ai nevoie decat de dezghetarea lui fara sa incalzesti toata masina. In schimb eu nu as lua navigatie, nu-i vad rostul avand in vedere ca ai navigatia de pe telefon, iar mai nou se integreaza si Waze foarte bine. Cat priveste discountul ma gandesc ca un 5% ar fi de bun simt sa dea, dar totul depinde se de vanzari. Cei 1500 poti sa-i scoti din Rabla daca o sa mai fie  ....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!