Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

Am fost azi la avia, sa o vad. Si nu e. S-a epuizat cota de 400 buc pt 2017. Comenzile de azi se livreaza la anu' pe vremea asta. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gorillaz_Doktor O au in acest moment in Pantelimon?

Stiam ca o plimba prin tara si ca momentan nu o au. As trage si eu o fuga sa o vad, daca o au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Gorillaz_Doktor said:

 S-a epuizat cota de 400 buc pt 2017. Comenzile de azi se livreaza la anu' pe vremea asta. ...

@kthor: vezi ca am avut "gura aurita" din pacate ? :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Mă bucur că a avut un așa succes chiar dacă eu nu mai sunt interesat de model. Totuși, pentru cine preferă sursele mai dubioase, mai sunt câteva modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Gorillaz_Doktor said:

Am fost azi la avia, sa o vad. Si nu e. S-a epuizat cota de 400 buc pt 2017. Comenzile de azi se livreaza la anu' pe vremea asta. ...

Eu sunt in discutii cu un dealer pt. achizitie si nici vorba de epuizat cota pe anul asta. ( este cerere mare intr-adevar)

Data estimativa Iulie pt. livrare. ( cel putin in cazul meu)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad eu bine 1000 de euro rata? 70k euro pe Skoda..sa imi spuna cineva ca am baut gaz si vad gresit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70241 EUR mai exact :P vreau sa cred ca este la misto anuntul. Mai adauga si 460 EUR + TVA valoarea reziduala, plus CASCO. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luciosu: Îți spun eu dacă vrei: ai băut gaz și vezi greșit! Mă rog, e corect ce ai văzut dar dacă m-ai rugat... nu-i frumos să refuzi, nu? :)

Asta ca să nu vă mai plângeți că are Skoda prețuri mari, unii se pare că știu adevărata ei valoare. Sau mizează pe speculă... greu de spus. Cine vrea să fie primu' care se dă cu ursoaica plătește un preț puțin mai mare. Nu vreau să fiu răutăcios da' X6 vezi cam peste tot. Kodiaq în schimb...

Revenind cu picioarele pe pământ, am vorbit la PBN și se pare că se poate comanda fără probleme. Livrarea mai spre toamnă, perfect pentru cărat murături. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu banii astia iti iei un F-Pace si iti mai raman bani si de un 500 abarth competizione pentru oras si fun......si o garsoniera si 2 caini :)) 

@kthor multumesc!!! ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Informatia o am de la Avia Pantelimon. S-o fi terminat ce aveau ei alocat. Incercati la alti dealeri...oricum, eu lucrez cu ElcarGid pe parte de achizitie...O sa le zic sa-mi faca o oferta...

Oricum, avand in vedere masa, cred ca se impunea si un 2.5/2.7/3.0. Un V6. Are 200 kg peste S3-ul meu. Nici nuvreau sa ma gandesc cum se chinuie un 1.4tsi 150 cp sa urce un Kodiaq incarcat. Centii mei fara DT...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A disparut pachetul de drumuri grele din configurator? Parca era la "Actiuni" unde acum are doar pachetul de nefumatori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 3/10/2017 at 7:16 PM, DOL said:

70241 EUR mai exact :P vreau sa cred ca este la misto anuntul. Mai adauga si 460 EUR + TVA valoarea reziduala, plus CASCO. 

Rata include si Casco si TVA si dobanda si comisioane si poate si impozit si RCA

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai poate sa il includa si pe Dumnezeu...ca tot mult e.. Daca punem o masina la 37k sa zicem, cu 25% avans raman 27750 euro Tva inclus. La care mai adaugi cam 9-10k euro casco pe 5 ani. 20k euro dobanzi si comisioane, asa la prima impresie pare mult.. :)) Daca ma uit mai bine, si la a doua si la a treia. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, nsm said:

 

Rata include si Casco si TVA si dobanda si comisioane si poate si impozit si RCA

Daca nu include si alta masina sau nu e vreo oferta "doua la pret de una" :biggrin:, vorba lui @Luciosu, tot e mult :D 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut o simulare pentru Tiguan cu leasing financiar clasic, la un pret cu TVA inclus de aprox 37k euro si cam aceleasi conditii, avans 25%, rata reziduala 1%.

Intr-adevar, mai pui cam 130 euro la Casco.. si tot iese cu aprox. 35% mai mica rata.

 

PLR.JPG

La un calcul simplu, dupa cei 5 ani, diferenta de aprox. 330 euro/luna, s-ar traduce in 330*60 = 19.800 Euro/5 ani. 

Deci ai bani si de-o Octavia echipata mai slabut.

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de dotarile dorite termenul de livrare este IULIE-AUGUST . Si nu spun la ce dealer pentru a nu se considera reclama :) . Poate Avia si-a terminat cota personala insa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu se poate comanda, se fac liste de asteptare cu bon de ordine..poate spre 2018 daca avem noroc. :banghead: 

Glumesc, evident.  

Modificat de andreutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat și eu Kodiaqul, cu livrare in săptămâna 20-21 (deci in jur de 15 mai). M-am grăbit sa îl comand, sa îl am măcar la toamna, dar se pare ca problema cotei mici pentru România nu a fost chiar problema.

Am reușit sa fac și DT weekendul acesta, și împărtășesc cu voi câteva impresii: spațiu mare pe locurile din rândul 2 (am testat cu scăunelul copilului care in Octavia3 făcea locul din dreapta fata incomod (încerc sa atașez și o poza); mașina este antifonata mai bine ca O3, calitate plastice mai buna; sistemul Canton este și el mai bun ca in O3, însă nu se compara cu HK de pe Mercedes, BMW (chiar și X1); ținuta de drum este buna, și nu am avut deloc la frânare senzația de mașina grea pe care am experimentat-o in ML sau Land Cruiser. As indrazni sa spun ca se comporta mai degrabă ca un break. Mașina testata era echipata cu DCC, poate și asta a contat.

Referitor la preț/discount, eu am optat pentru 2.0TSI, cu tapiserie piele, trapa, nav amusden si alte câteva optionale mai ieftine. Preț final 35.5k euro, după un discount foarte mic, sub 1000 euro. Am sperat sa mai scot ceva la rabla dar e exclus cu noile condiții de CO2, și încă sper la un Bonus de la Porsche Leasing.

Pretul e mai bun decât la KIA Sorento sau Hyunday Santa Fee. Alte concurente le-am exclus din start fie din cauza dimensiunilor mai mici, fie din cauza prețurilor mult mai mari.

IMG_2549.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce as fi ales si eu, dpdv al motorizarii. Iar povestea cu cota terminata parte din marketing, incepe sa prinde contur.

felicitari pentru alegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, buna motorizare :) Imi plac foarte mult si acele scaune piele ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, tucson said:

Am comandat și eu Kodiaqul, cu livrare in săptămâna 20-21 (deci in jur de 15 mai). 

Referitor la preț/discount, eu am optat pentru 2.0TSI, cu tapiserie piele, trapa, nav amusden si alte câteva optionale mai ieftine. Preț final 35.5k euro, după un discount foarte mic, sub 1000 euro. Am sperat sa mai scot ceva la rabla dar e exclus cu noile condiții de CO2, și încă sper la un Bonus de la Porsche Leasing.

Excelent, felicitari :icon_thumright:

Big like pe motorizare, abia astept impresiile tale - sper sa-i faci topic la aria "Masina mea"

Ce culoare si ce jante ai ales ? 

Tapiteria este piele + textil - ca in poze ? Sunt scaunele sport cumva ?

Posibil sa se reintroduca promotia cu 4% bonus financiar de la PLR ceea ce va conta la achizitie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut si bine v-am gasit. este primul meu post pe acest forum... m-am inregistrat pentru ca trebuie sa imi schimb masina si as dori un suv. din lunga lista au mai ramas doar 2 sportage si skodiaq....

sa vorbim despre kodiaq...

am fost astazi la avia pantelimon sa fac un TD cu mult asteptatul skodiaq. am facut... sa va povestesc despre masina... am mers cu 2 diesel 4x4 dsg7... placut motorul, are reprize bune... destul de silentios, desi totusi se aude in habitaclu motorul pe la 2500-3000 de ture... initial directia era setata pe confort. mie nu mi-a placut... nu aveai feedback deloc... abia la modul sport pot sa spun ca imi place mie cum se simte masina... chiar si pe normal era prea moale directia... pozitie buna la volan, vizibilitate buna... se lasa pe viraje mai mult decat sportage... din punctul meu de vedere e mai placut pentru sofer sportage, dar spatiul.... este enorm in kodiaq... eu am 1.80 so 100 kg. in spatele meu dupa TD puteai sta picior peste picior fara sa exagerez...

eu personal vreau 2 benzina... consider 1.4 prea putin si la 2 diesel au bagat inclusiv la 150cp adblue... un lucru pe care eu nu il agreez deci pica pt mine aceasta varianta...

acum legat de avia impresia lasata a fost una groznica... tot timpul am avut impresia ca dealerul vrea sa scape de mine... parca nu vor sa vanda masini... nu am inteles atitudinea dar mi-a lasat un gust amar. singurul lucru de care m-au convins este ca daca vreau sa cumpar skoda nu o voi face oricum de la ei...

cand am ajuns la partea cu discountul mi-a taiat-o din start. ca nu exista politica de discount la kodiaq. deci discount este 0.... ca deja s-au vandut toate cele 400 de masini alocate si pe comanda au termen 40 de saptamani (10 luni) si ca mai mult a primit mail ca incepand de luni preturile pentru kodiaq se majoreaza cu 2% si la pretul de baza si la optionale... daca este adevarat acest lucru este o imagine urata pentru ei... dar nah daca e cerere pot sa isi bata joc putin de clienti...

asa ca din punctul asta de vedere nu m-au convins... 

eu am un buget cam de 30000... din pacate varianta dorita de mine pleaca de la 31000... nu doresc f multe optionale dar tot trebuie puse cateva de aproximativ 1600 euro... desi nu ma grabesc cu achizita... momentan am masina, merge. pot astepta si un an. dar sa nu oferi nici macar un 2-3% discount... in fine poate ma lamuriti si pe mine cum e cu PLR. ofera ei discount de 4% ? aveti ceva informatii? ca asa poate ma incadrez si eu...

drumuri bune!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fost de dimineata si eu la TD la Brady, aceleasi politici si aici cu discountul inexistent si majorarea de 2% incepand de luni.

Reprezentatul de vanzari a fost ok, nici excesiv de amabil nici expeditor; per total o experienta ok.

Ca si impresii:

-pozitia la volan foarte ok, nu mi-a lasat impresia de suv, cel putin perceptia a fost similara cu octavia ca si marime ( un plus pt. mine)

-directia foarte usoara

-dsg-ul si-a facut treaba perfect

-destul de bine antifonata, la xxxkm/h abia se auzea ceva ( 2.0TDI @190cp)

-area view un must pt. cine isi permite ( regret putin ca n-am pus pe a mea, cu restul optionalelor obligatorii pe care trebuia sa le selectez insemna +2000 euro)

-spatiul e wow...atat in spate cat si portbagajul. foarte spatiosa, cel putin in spate poti sta cu picioarele aproape intinse :)

Mi-a placut mult faza cu microfonul in masina ( sau ceva de genul), mai exact cand vorbesti cu cei de pe locurile din spate se aude foarte clar si mai tare; din ce am inteles se amplifica sunetul cumva, fiind o dotare standard cu care vine Kodiaq-ul.

Cel putin pentru mine, mai ales dupa TD, masina se muleaza perfect cerintelor; abia astept sa vina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!