Jump to content

Schimbare balama inferioara la usa stanga fata


strider
 Share

Postare recomandată

Salut.  Am o Octavia 1 combi (1U5,  2001,  1,6  benzina, motor AVU)  cu un joc pronuntat la balamaua inferioara a usii stanga fata(sofer). As dori un cod pentru cumparare pe net, si indicatii (metode) de inlocuire a ei. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul este 4B0831411B.

Cauta la dezmembrari, pentru ca noua este foarte scumpa, undeva la 450 lei.

Se gaseste pe Passat, golf 4, bora si e maxim 50 lei. 

Trebuie doar chei de 13 si o persoana sa te ajute sa tina de usa pana o schimbi. sa ai in vedere ca un surub este prin interior prin de balama pe stalpul usii.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Mai am o intrebare: trebuie demontata si aripa de la roata pentru acces la suruburi?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

din cate stiu,da ar trebui demontata aripa ca unul din suruburi este acoperit de ea si iti trebuie si cheie bit stea cu 12 colturi pt surubul ala, si mai este ub surub la fel bagat din interiorul masinii catre balama,este aflat sub plasticul ala ce tine clapeta de la deschis capota.

dar aripa nu e neaparat de demontat si doar protectia de platic de pe interiorul aripii si apoi mai este oprotectie bagat sub aripa inspre usa, inalta cat aripa si ingusta cam de 10 cm care se scoate si ai acces la surubul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru info. Acum ca s-a incalzit  cred ca o sa ma apuc de demontat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

ca si sfat nustrange suruburile de tot la loc pana nu aliniezi usa in partea de  sus cu usa din spate si distanta dintre aripa si usa cat si dintre usile in sine,ca de inchis se va inchide dar va sta nealiniata si usa va freca buza aripi cand o deschizi si e murdara cum este iarna,eu am schimbat vara trecuta balamaua si am problema asta care am vazuto acum in iarna ca se freaca cand are mizerie si trebuie sa o desfac si eu sa o realiniez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am priceput, Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!